poster

Čierne ovce (TV film)

Drama

Československo, 1973, 65 min

 • Master19
  ***

  V hlavní roli podzim a herci. Dlouhé monology a dialogy beze střihu si rozhodně zaslouží obdiv, nicméně slova v nich obsažená působí místy ("žiju pro pole") dnes poněkud prázdně. Nejsem si jistý, jestli je to dobře, nebo špatně. Za zmínku stojí i jedna z prvních rolí Jiřího Bartošky, který asi mluvil slovensky tak špatně, že nakonec neřekne skoro vůbec nic. :-)(25.11.2008)

 • topi
  *****

  Nejen v českém, ale i ve slovenském archívu se povalují naprosto zapomenuté věci. Tak jako tento příběh, ve kterém se lidé opět ukazují jako neskutečné svině. Proto taky samozřejmě musel být bolševiky odstraněn do trezoru, takhle se přece lidé v socialistické společnosti nechovají. Skryté téma kolektivizace příběhem tiše proplouvá, na povrch vylézají staré křivdy a závist, která nakonec vyústí dramatickým požárem sýpky. Nejde nezmínit Liškovu magickou a sugestivní hudbu, která prochází téměř po celou stopáž snímku a její hudební motivy, které se neustále mění, chvíli hrají klarinety, pak smyčce, potom zase jenom samotné chorály a vše dohromady opět tak zkombinované s určitými obrazy, že Liška po svém vytváří svoji dramatickou osu vyprávění. To opravdu nikdo jiný takhle nedokázal. Velký podíl na atmosféře filmu má také podzim, to sychravé podmanivé počasí připomíná Vláčilův majstrštyk Dým bramborové natě. No a po herecké stránce nejde vůbec nic vytknout, čistá profesionální práce všech postav.(28.4.2018)

 • pafka
  ****

  Myslim, ze je zazrak, ze vznikl vlastne naprosto apoliticky film v roce 1973. A pak ty herci! To byla basen, to byla parada. Vsichni! To byla radost. A ke vsemu to cele melo hlavu a patu, kazda scena mela svou atmosferu, svuj smysl a castice atmosfery. A pak ta hudba. To by jeden zacal hledat provaz. Zpivane sborem naprsoto depresivni oo o oo oooo. Takhle je podbarveno mnoho filmu z te doby a nutno rict, ze to pusobi vazne neskutecne tezce. Kdo vi, jak by vypadalo, kdy by se to pouzilo dnes.(19.11.2017)

 • vitekpe
  ***

  Liskova hudba tomu hodne pomohla. Jinak je to trochu schematicky popis tech "dubovych palic" z venkovskych chalup, akcentovany na postave kriminalnika, kteremu se nedari zaclenit zpet do kolektivu. Ale ci je to chyba tezko rict... Navic, nevim jak vy, ale ja tu pointu tak nejak tusil uz od zacatku... Film bych se trosku bal doporucit, prestoze je dobre obsazen a ma rozumnou stopaz. Prislo mi to trosku jako "famu" zalezitost, nevim... 3-(7.5.2015)

 • Anderton
  ***

  Náhľad pod povrch dedinskej romantiky naskytuje pomerne depresívny pohľad na mentalitu ľudí. Čierne ovce vyznievajú ale ešte možno viac melancholicky ako depresívne. Jesenné prostredie zahalené v neustálej hmle a Liškova sugestívna hudba. Téma filmu je ale obecnejšia, podobne chrapúnsky by sa v krízovej situácii zachovali ľudia všade na svete. Na 70. roky pomerne odvážny film, možno preto, že bol určený iba do televízie.(24.8.2017)