Smrtící úder

Killshot

Rana istoty

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2008, 84 min

Formou i obsahem pro spoustu diváků asi řadový televizní kriminální thriller, ale mně se líbil nadprůměrně. Zásluhu na tom má zajímavá zápletka, napínavý děj a určitě i dobří herci. Hereckým výkonům bezesporu kraluje Mickey Rourke coby cool indiánský míšenec, pracující jako zabiják torontské mafie; sice bez skrupulí, ale s jakýms takýms kodexem pravidel. Představa Rourka jako Indiána by se mohla zdát oprávněně nevěrohodná ba až směšná, ale on skutečně jako Indián vypadal. Sice ne čistokrevný, ale "dost na to, aby mohl vlastnit kasino". Skvělý výkon. Epesního psychopata, který víc mluví než myslí a rychleji jedná než myslí, výborně zahrál Joseph Gordon-Lewitt, ve kterém by možná leckdo nepoznal toho solidního uhlazeného sympaťáka z Inception (já tedy ne). Thomas Jane jako klaďas samozřejmě nezklamal, no a ozdobou filmu byly dvě krásné dámy - Rosario Dawson a především úžasná Diane Lane, které to na konci ve spodním prádle zatraceně seklo.(28.10.2013)

Po predchádzajúcom ukážkovom Maddenovom filme po režisérskej stránke a Rourkovom po hereckej, som čakal trošku väčšie nasadenie od oboch borcov, dočkal som sa však len pomerne priemernej záležitosti. Čo sa týka príbehu, tak aj napriek pomerne akčnému rázu má film mnoho nedostatkov, ktoré som doteraz v Maddenových filmoch nenachádzal, tak dúfam, že toto bola len nejaká slabšia chvíľka. Originalitu divák nájde v málo scénach, brutálnosť ladenia deja a pár zvratov nemajú takú silu, aby dokázali zmiesť zo stola dojem primitívnej zápletky. Čo sa týka Rourkea, tak práve takýmto priemerom by sa mal vyhýbať, aby 'The Wrestler' nezostal len jediným žiariacim svetlom v jeho kariére. Zvyšok obsadenia odvádza tiež štandard, najväčším hereckým pozitívom bol maniakálny Joseph Gordon-Levitt, ktorý to po hereckej stránke ostatným esám poriadne natrel. Priamočiary dej a slušný záver pozachraňovali čo mohli. 65%.(12.4.2009)

• brutale

Že anó chlapéc môj, že zle sme začali? Tý cítiš to? Toto mal povedať Rourke režisérovy, prihlúplemu scenáru a vraziť svoj z dreva vystrúhaný ksicht (tak na mňa pôsobila Mickeyho držka v tejto snímke, aj keď je môj obľúbenec) na plastickú chirurgiu...(21.4.2009)

Mickey Rourke i průměrný ne zrovna dějově promyšlený akční thriller přeci jen posouvá o stupínek výš a rozhodně jsem se nenudila, příjemná oddychovka....(12.2.2010)

Mickey Rourke nám dokazuje, že Wrestler nebyl pouze úkror stranou, a že charakterní role zvládá opravdu na jedničku. Thriller s nájemným zabijákem nám představuje klasický hon na kočku a myš, kde aby jste vyhráli, musíte se stát kočkou. Film ovšem moc často tlačí na pilu, a pasáže, kdy se jenom střílí jdou na úkor klasického chladného vraždění, které by přidalo na atraktivitě. Bezhlavých stříleček se totiž točí pořád dost.(8.11.2009)

• - Viggo Mortensen a Justin Timberlake byli zvažováni do rolí Wayne Closona (zahrál si ho nakonec Thomas Jane) a Richie Nixe (Joseph Gordon-Levitt). (CliffLee)

• - Datum uvedení filmu se několikrát změnilo, protože film prošel řadou dotáček a přetáčení. Původní termín dokončení měl být v lednu 2006. (CliffLee)

• - Thomas Jane (Wayne Colson) a Mickey Rourke (Armand 'Blackbird' Degas) spolu již hráli ve filmu Černý čtvrtek (1998). (Ajka1)