Velkolepý projekt Mela Gibsona vypráví o starobylé říši Mayů a jejím zániku. Původ této kultury, její moudrý život a náhlá destrukce, je dosud opředena mnohými tajemstvími. Jde o vůbec první filmové zpracování této neobjasněné záhady. Hlavní hrdina Jaguáří tlapa se vydává na zběsilý útěk ze zajetí, aby zachránil nejen svůj život, ale i milovanou rodinu... Uznávaný, přesto nebo právě proto aférami obklopený, světoznámý režisér, scenárista, herec a producent v jedné osobě Mel Gibson při natáčení Apocalypta opět riskoval. Pro zvýšení autenticity se po celý film mluví neznámou řečí, původním mayským jazykem Yucatec, podobně jako v Umučení Krista. Na filmu se podíleli špičkoví tvůrci, jako je kameraman Dean Semler, držitel Oscara za film Tanec s vlky/Dances with Wolves (režie Kevin Costner), střihač John Wright a hudební skladatel James Horner (Titanic/Titanic, režie James Cameron). Výpravu filmu měl na starosti Oscarem několikrát oceněný Tom Sanders. Snímek Apocalypto byl již mimo jiné nominován na cenu BAFTA v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film. (oficiální text distributora)

WillyMarks

Na tento film jsem se velice těšil, protože dávné civilizace mě vždy lákali. Mel Gibson na to šel velmi dobře - atmosféra byla napínavá, úžasná a cítil jsem se, jak když jsem tam taky. Výprava byla super, kostýmy geniální..tetování, korálky : prostě vše co tam mělo být tam je!!! bohužel druhá polovina filmu mě přinutila srazit hvězdu dolů... z napínavého akčňáku se stala akční pohádka o tom, jak jeden dokázal nemožné... je mi líto pane Gibsone, už to nebude to, co to bývalo.... 68% ()

Hapretor

Mel Gibson měl jako malý rád National Geographic, má rád ve filmu brutalitu v naturální podobě a měl velkou chuť napsat nějaký scénář, který si ihned zrežíruje. Vzniklo tak Apocalypto - drsná přímočará akce v pralese odříkaná v zajímavém dialektu, ani trochu nudící, naopak poučná. Vedle naprosto provařeného tématu pomsty a záchrany vlastní krve se dovídáme dost zajímavých fakt o dřívějších kulturách, jejich zvycích, bozích, stylu šacení, způsob lovu, atd. Dosud jsem neviděl záživnější dokument o indiánech. A Apocalypto II. bude o dobytí Ameriky Kryštofem Kolumbem. ()

char_t

Gibson ukazuje, že když chce, tak umí. V Apocalyptu si nenechal do ničeho kecat, a tahle sázka vyšla - neznámí herci s indiánskou krví zahráli líp, než by dokázala jakákoli hollywoodská hvězda, mayština ve filmu kupodivu vůbec nevadí, čeština/angličtina vůbec nechybí, a atmosféře to prospívá. A jelikož si Mel libuje v krvi, nemohl vybrat lepší téma než Střední Ameriku. Skoro by to chtělo dvojku se Španěly ;) ()

Páně

Málokdy se musím prát s takovou nechutí psát komentář u filmu který se mi vlastně docela líbil. Nedokážu přesně určit co je toho důvodem. Nicméně Apocalypto nabírá postupem v příběhu velice slušné tempo, které vás prostě donutí si to dát do konce stůj co stůj. Kostýmní a vůbec vizuální zpracování je na vysoké úrovni, dokáže vás přesvědčivě vnést do příběhu a rozptýlit ostatní chmury. Tleskám i za vůli používat původní mayský jazyk, to se cení. ()

katzo

Výborný film, ktorý nenechá diváka nudiť sa ani na moment. Mel Gibson ma zatiaľ nikdy nesklamal ani ako herec (pán herec), ani ako režisér. ()

GOREGASM

Mel Gibson si monumentálním kasovním úspěchem Umučení Krista vytvořil naprostou tvůrčí svobodu, kterou zúročil v originálním námětu, který pulsuje divokou mayskou krví. Pokud od Mela nečekáte hluboké filozofování aka Terrance Malick, budete spokojeni, protože zběsilý úprk o holý život, možná nikdy neměl podobně atraktivní kulisy a zprvu otrokáři, následně pronásledovatelé svým animálním zjevem i projevem budí potřebný respekt. Širokopásmově kritizovaná brutalita snímku rozhodně nesklouzává k samoúčelnosti, právě naopak vystihuje bezvýchodnost jednotlivých konfrontací a hlavně to dobře vypadá ;-). Gibson to má "v ruce" a nic na tom nezmění pár nepovedených scén s jaguárem a celková nenáročnost Apocalypta. Má to říz, má to spád a nebýt to jednorázovka. 80% ()

Fujara777

ÁNO: Niečo ako hrdinský epos, či legenda, alebo jednoducho "rozprávka" o nezlomnom Indiánovi, ktorý toho zvládol viac než dosť. Je to zasadené do konkrétneho prostredia a zobrazené tak, aby to vo vás vyvolalo rovnaké pocity, ako keby vám to večer, v tichu, pri ohni rozprával starejší. NIE: To by mohlo ospravedlniť scény s explicitne zobrazeným násilím. Ale aj tak som si najprv myslel, že ide o film historický, no to z neho robí iba zasadenie príbehu do minulosti. Dosť tomu ubližuje aj kvalita kamery (pôsobí to ako nahrané na nejaký digitál.) ()

xdutchx

Pěkný mix Ramba a Predátora, avšak plochost a absence jakékoliv univerzálnější myšlenky činí kvanta mrtvolek naprosto zbytečnými. Ano, ano, Mayové byli zlí, zlí, zlí a krvelační a pak přišli slovutní kolonisté a mohla být vybudována velkohubá americká říše. Emmerich rulez. ()

brumbrum

Vyborne spravene. Sice brutal sceny, ale ucelne, nie jak ked toci ten uchylak slabomyselny Quentin Tarantino. Toto tuna ma hlbku a pribeh. A clovek si z toho moze urcite vziat, ze "tolerovanie inych kultur" ma svoje medze. Velice poucne pre relativistov typu "kazdy mame svoju kulturu" a "treba byt tolerantny". 4* jak bic. ()

Luk Skywalker

Jako film nic moc, body za to, že to není v angličtině, když v té době ani neexistovala, ale to většinu historických filmů vůbec nesere a je jedno, kde se to odehrává. Jinak příběh jednoho utíkající indiána. ()

Rathalos

Tak toto nemalo ziadnu chybu,perfektny akcny dobrodruzny film,obdivujem Mela Gibsona,dalsia vynikajuco natocena pecka,je to pan reziser a chvalim aj herecke obsadenie,vyborne vykony...:-) ()

filmer

Druha polovina (nebo treti tretina :) se zacina rozbihat, ale to pred tim nestoji moc za rec. Kbyby to Mel rozstrihal na kousky, mohl by z toho udelat dobrou reality-show - kdo teda nakonec prezije?? :) ...ne, omlouvam se, vtipy stranou, nebylo to tak spatne, ale neco tomu chybelo. ()

Knight12

Apocalypto mě svou dějovostí trochu mátlo, je sice jednoduché a přímočaré, však i přesto jsem se občas stratil. Takovým nějtěžším úkolem pro mě bylo rozpoznat hlavního kladného hrdinu. Do poloviny filmu mi připadlo že vim který to je, však když po jeho smrti v pulce filmu jsem si všiml že jsem se celou dobu jaksi zaměřoval na špatnou osobu. Stejně ve mě film zanechal užasný zážitek a hodnotím do 4 a 1/2 * :-) ()

iNKa 1104

... na tento film by se dal napsat celkem dlouhý seznam nebetyčných blbostí... je jich v něm totiž jako hub po dešti... a každý si na ně ostatně může přijít sám... Za přínos bych snad označila dvě miniaturní informace, ve filmu v konečném důsledku naprosto nepodstatné: 1. jazyk indiánů, který slyšíme z úst indiánů, by měl být podle všeho skutečně oním jazykem oněch indiánů 2. vizualizace Mayské kultury, byť jen na pár minut - pro mě osobně ve filmu nejhodnotnějších - nám může aspoň letmo nastínit zvláštní tajuplnost kultury "zašité" v pralesích... škoda že o to tu vlastně vůbec nešlo..... ... MG tu jde především o boj, boj versus ten nejkrutější nepřítel, nejnebezpečnější šelma... ve stavu největšího oslabení ať už ve formě několikanásobné přesily, nebo ve formě "handicapu", kterým se zásobí běženec-kořist v průběhu "srdcervoucí" lovecké scény... Ale je vyvolený, takže vlastním vážným zraněním uniká stejně jako svým nepřátelům, kteří jsou zpočátku likvidováni víceméně náhodně (jaguár), postupně však již na základě sebevědomě nabytého důvtipu (včely, jedovaté šípy).... A tím se dostáváme až ke konci filmu, kde již diváci dávno umírají i za hrdinu, který ne a ne padnout... Takže poselství? Uvěřte, že jste vyvolení, jako tahle Jaguáří tlapa, a přežijete skutekně všeksko. Nevěříte? Věřte, to vám vzkazuje vaše Eukalypto... ()

Cruchot

Výborný film, kterým si mě Gibson po Ježíšovi opět získal na svou stranu. V jednoduchosti je síla, jako by si řekl Mel a s příběhem, který se dá odvyprávět v pár větách, se dvakrát nebabral. Záležet si ovšem dal společně s ostatními spolutvůrci na všem ostatním. Vynikajícím castingem počínaje až po kostýmy, masky, výpravu a zvláštní efekty. Film má od počátku šťávu, náboj a spád. V úvodu nechybí ani krapet humoru, který by se hodil možná i v pozdějších pasážích, aby vyvážil některé neskutečně brutální scény, z nichž některé bohužel téměř vyvolávají nechtěný smích. Příběh je sice jednoduchý a ne dvakrát originální, ale zručně vedený a vyprávěný, plný dramatických scén a okamžiků. Nenudil jsem se ani chvíli a s chutí dávám pěkné ****. ()

AngelG

Apocalypto - New beginning... Fakt, že mi plakát visý hrdě na stěně, asi vypovídá o tom, že se mi to "docela" líbilo.. ;) Jak sám Mel Gibson řekl, tak to, že za herce obsadil kde jakého mexického divadelního herce, na kterého narazil, bylo to nejlepší rozhodnutí, které učinil.. a já s ním nemůžu nic víc, než naprosto souhlasit... protože tady se vám před očima střídají výkony, které jsou bezkonkurence..! ()

vendy63

Byla jsem moc překvapená ,vubec jsem nečekala že po celou dobu filmu neodtrhnu oči od obrazovky. Po Umučení Ježíše Krista jsem měla trochu obavy protože tenhle film mě dvakrát nechyt a začala jsem si říkat že by se měl Mel vrátit a ( to šupem) nazpátek před kameru, ale po zhlídnutí Apocalypta jsem změnila názor. Především mně uchvátily nádherné scenérie i když pochybuju že to točili v deštném pralese . ()

Filmárik

Perfektná,strhujúca výpravná forma tu jednoznačne víťazí nad chabučkým obsahom. Teda nieže by to bolo o ničom ale 140 minúť hatlaniny , behu po džungli a lietajúcich hláv môže byť pre netrpezlivého popcornistu prahnúcom po nonstop akcii problém. Film síce v polovici naberie slušné tempo ale ten rozbeh chvíľu trvá. Celkovo som však spokojný. ()

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

25.06.2014

Gibson už možná nebude režírovat

Gibson už možná nebude režírovat

16.03.2010

Ale až poté, co konečně natočí svůj vysněný projekt. Už jsme o něm psali – půjde o prozatím nepojmenovaný historický velkofilm o Vikinzích, ve kterém by si měl zahrát Leonardo DiCaprio. Zdá se, že to… (více)

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

17.12.2009

Vypadá to, že obojí. Mel je definitivně zpátky, jako herec (napjatě čekáme na zlehka problémový thriller Edge of Darkness) a brzy opět i jako režisér. V březnu se vrátí do Mexika i s většinou štábu,… (více)