• LIVINGDEAD

Jednu hvězdičku za počítačovou grafiku. Jinak nuda, nuda, a ještě jednou nuda! Pohádka pro malé děti, potom ovšem nechápu, proč je tahle slátanina nevhodná do 18 let???? Nemám rád historické filmy, ale např. na film "Alexadr" se dalo dívat. Jsem rád, že jsem na to nešel do kina a že jsem v klidu mohl DVD vypnout a mohl tak pustit něco jiného.(1.4.2007)

Očekávat od tohoto filmu něco jiného než bombastickou audiovizuální podívanou je nesmysl. O nic jiného tu nejde. A díky tomu si 300 zakopává o svou vlastní nohu. V "nebombastických" pasážích, kde chybí vtip nebo alespoň nehraje výrazná hudba, film pokulhává v blátě nudy a jisté rozpačitosti. Naštěstí takových chvil není mnoho. Kdo nechce nic víc než nádhernou omalovánku pro velké děti, bude nad míru spokojen.(14.4.2007)

• Faidra

U Dia! Zklamání větší než Olymp...Ne že bych čekala nějakou historii věrnou podívanou, ale vytřeštěnější jsem snad z kina ještě neodcházela. Prolistování předlohy to ještě zhoršilo, a to jsem myslela, že hůř už být nemůže. Ne že by mě překvapilo vykreslení Sparťanů, takto obyvatel státu podle dnešních měřítek takřka fašistického, jako bojovníků za svobodu a demokracii, přece v každém pořádném pseudohistorickém spektáklu se musí ječet "for freeeeedom!" Vždyť by divák mohl nedejbože odcházet s ušními bubínky v pořádku. Ne že by mě rozhodili Sparťané coby dokonalé ideály řecké krásy a ctnosti proti zdegenerovaným Peršanům, konečně je všeobecně známo, že zatímco Západ je cestou rozumu, estétství a uměřenosti, Východ cválá do pekel cestou dlážděnou zkažeností. Ne že bych si nad Leonidovou hláškou o večeři v pekle, o kterém asi sotva měl Řek v 5. století před Kristem nějakou představu, jen odevzdaně nepovzdechla. Ale přidaná linie s královnou a jejím bojem na domácí frontě už je trochu moc. Ve státě, kde byl náznak toho, že muž dává přednost společnosti své manželky před svými spolubojovníky, pokládán za nebetyčnou ostudu, je Leonidás podán jako podpantofelník domácí, který se bez ujištění své vycmrdlé ženušky, že všechno bude O.K., ani...vy víte co. S politickou korektností to tenhle film jinak moc nevyhrál, ale v poklonkování feministkám se dostal až k plazení se po zemi. Zeus s námi a zlý pryč. A za co ty dvě hvězdičky? Za herce, Butler a Wenham jsou opravdu pěkní chlapi, i když pohled na ty vyholené hrudníky po čase začne přece jen nudit, a za grafiku, třebaže u scény s vlkem jsem se popadala střídavě za břicho a za hlavu. No nic, už to dávno přede mnou řekli jiní lépe, ale po bombastické reklamě to bylo zklamání opravdu grandiózní. Navíc se k tomu druží nepříjemná pachuť vědomí, jak je jistou částí světa vnímáno cokoli na východ od Greenwiche.(22.6.2007)

Vizuální orgie trochu "rozostřené", obrazové chyby trochu viditelné (kampak se poděla všechna krev ze země a zabitých?), hudební orgie trochu NIN-postrádající, hloubka příběhu trochu mělká (to se dá ještě přejít - to hlavní tu koneckonců je - freeedom!), trochu průměrný film. Dva klady: ladně tančící "orákulum" a samozřejmě transka Xerxes se svým sexy hláskem. Ve scéně, kdy stojí s Leonidem naproti sobě, je jasně vidět, kdo žere růstové hormony a kdo jen polívku.(26.3.2007)

Boze, tohle byla naprosto neuveritelna ultra mega rezba. Spolu s Fontanou asi muj nejocekavanejsi film a zatimco Fontana me zklamala, tohle me rozsekalo na sracky. Takle vostra "historicka" rezba tady od Navratu Krale nebyla. Je dobre, ze se tvurci nesnazili o nejaky rozvinuti pribehu, neco minut o treninku Spartanu a pak sup a uz jede bitva. A do toho neco malo zaberu do Sparty. Podle me to bylo vyvazeny naprosto perfektne. Po vizualni strance to jsou neskutecny orgie, ktery tady snad jeste nebyly a i hudba je pekne vostra. Kdyz se zacnou rubat a do toho zacne hrat nejakej metal, tak to je proste masakr. Gerard Butler se snazi, porad rika nejaky vostry hlasky a vypada fakt spravne krute. A persane maj ve svy armade peknou sbirku ruznejch zrudicek. Sice tu nejsou nejaky ohromny bitvy tisicu proti tisicum, protoze tam kde bojujou, to je spis o boji muze proti muzi, ale to bylo jedine dobre. Navic tu vsude caka krev a sem tam upadnou nejaky ty koncetiny. Ale samozrejme se tu najdou i velky zabery na celou armadu. Jen dve malicky vytky. Misty tu je otravnej hlas vypravece-komentatora, kterej popisuje veci, co zrovna vidime a je to tak trochu zbytecny a pak zaverecna bitva, kdy se vsichni nechaj pobit. Jasne, vsichni vi, jak to dopadne, ale prislo mi to krapet uspechany, ze se skoro nebranili. Tech 120 minut, co film ma, je naprosto presnejch, aby vas film vtahnul a do konce nepustil, je fajn, ze to tvurci neprotahovali, precejen slo o jednu bitvu a mit to tri hodiny, tak to takle kulervouci nebude. Tohle se proste musi videt.(23.3.2007)

• - Rozpad spartského státu nastal na konci 3. století př. n. l. po bitvě u Sellasie s Makedoňany. (Lottr)

• - Keď Dilios (David Wenham) a vodca Arkáďanov špehujú perzský tábor, je vidieť na pravom ramene Arkáďana jazvu po očkovaní. V tej dobe však očkovanie proti žiadnej chorobe nepoznali. (BaffoSK)

• - Na práci na kostýmech se podílelo okolo 60 lidí. (Witta)