Spartans, tonight, we dine in hell! Fašistická, manýristická, didaktická, dlouhá... taková je filmová 300: Bitva u Thermopyl, která překvapí (nemile) vzhledem k servírovanému vizuálnímu obžerství několika vyloženě dementně rámovanými sekvencemi a tím, že krom nápaditých závěrečných titulek vlastně není o co dohromady stát. Několik stylistických fines, kdy kamera zběsile poletuje v bitevní vřavě a zpomaluje se, zrychluje a stylizovaná krev cáká na všechny strany, je na úkor gradace a vedlejší linie s manželkou, která v původním komiksu nebyla, zase narušuje tempo a okatě dává najevo, že tady Snyder neměl obrázky, podle nichž by se řidil, a tak má problémy i s tak základními věcmi jako rozmístění herců v mizanscéně. Figura nespolehlivého vypravěče dovoluje popustit uzdu fantazii, ale pokud má být vytvořena spojitost mezi Butlerem a Wenhamem v závěru, nefunguje díky Butlerovu přehrávání a Wenhamovu (záměrnému) podehrávání. K tomu je nutné připočíst rušivý patos, zbytečnou popisnost právě zobrazovaného, která je ale ještě v míře, neschopnost konstruovat koherentní fikční svět a po sin City tady máme další důkaz toho, že takhle by se komiksy na plátno převádět neměly, protože přeložením z jednoho média do druhého nevznikde nikdy nic soběstačného.(29.3.2007)

Skvěle natočený digitální akční/válečný film komplet před zeleným pozadím, vše se povedlo podle mě na jedničku a jako jednohubka je film maximálně efektní a účinný. Jednou za čas určitě neuškodí, zaujme jak zvukově, tak také hlavně vizuálně, krásné pohyblivé obrázky kouzlí za dobu filmu nejeden radostný úsměv a úžas. Zack Snyder umí hodně povedeně stupňovat a pointovat akci ( jako to předvedl i Dawn of the Dead ) a přidává ji tak na důrazu. Skvělý originální hlas Gerarda Butlera je také nezapomenutelný, jako už i samotný pokřik THIS IS SPARTA !!! V CZ dabingu musel vyjít pomalu do ztracena, jako i překlad Teplé Brány ;-D…Krvavá jednohubka, která potěší 8-9/10*(10.9.2007)

// Distribútor: Warner Bros. // Počet premietajúcich kín v USA: 3,280 // Otvárací Víkend v USA: $70,885,301 // Áno bolo to točené medzi 4 plátnami v miestnosti veľkej ako telocvičňa, a čo? Úplne nepodstatná informácia. Dôležitejšie je, že Zack dokázal vytvoriť tento historický výkvet len s malou hŕstkou hercov a technikou, ktorej audio-vizuálne efekty sú priam bombastické.(17.2.2011)

Snyder sere mramor a snaží se otrocky převyprávěné omalovánky povýšit na plnohodnotnou filmovou výpověď. Evidentně při tom zapomněl, jak účelně vygradovat scénu a že čeho je moc, toho je příliš. Kulisovou estetikou tenhle komerční hit připomíná hollywoodské exkurze do antiky padesátých let a svou svalovinou zase řežbu z osmdesátek. Nezbývá než doufat, že se digitální krev nestane standardem a Franka Millera se v budoucnosti chopí někdo, kdo nad jeho předlouhou nebude zuřivě masturbovat. Pořádně jsem si užil akorát tak závěrečné titulky a toho šmejda co vypadal jak Michael Berryman.(27.3.2007)

Mnoho slov (vypravěč je opravdu zbytečný), moho gest a když dojde k první, druhé a dalším bitvám, říkáte si, že už snad po sto padesáté osmé nemusíte vidět krev, stříkající přes celý obraz. Leč děje se to pořád, až do omrzení. A následují srdceryvné okamžiky a přátelsky chlapské poplácávání po zádech, ale co na tom, vytane-li vám na mysl, že pokud se ve snímku někdo ohání svobodou, tak pouze pro válečníky, nedej Bože být homosexuálem, postiženým, knězem, politikem nebo filozofem. Ženy mohou vzdychat nad "struhadlem" Gerarda Butlera, já bych mohl třeba nad scénou soulože s královnou, nic proti, ale u filmu, který stále předstírá něco víc, by to bylo vyloženě stupidní. Aspoň, že snímek rychle utekl. 50%.(4.2.2008)

• - Rodrigo Santoro se původně ucházel o roli Astinose, ale režisér Zack Snyder se rozhodl nabídnout mu roli Xerxese. (HellFire)

• - Warner Bros chtěli film s ratingem PG-13. Zack Snyder odmítl a studio okamžitě souhlasilo s ratingem R. (HellFire)

• - Ve filmu je 8 631 vizuálních efektů. (Witta)