Najväčšie kriminálne prípady Slovenska

Slovensko, 2006, 15 h 20 min (Minutáž: 24–27 min)

Epizody(36)

Boli ich desaťtisíce. Od drobných prečinov až po tie najhroznejšie zločiny. Z toho množstva prípadov je však iba niekoľko takých, ktoré si zapamätali celé generácie. Súčasný pohľad na dvadsaťštyri najznámejších kriminálnych prípadov na Slovensku očami expertov, vyšetrovateľov, aj pôvodných svedkov. Tušili by ste napríklad, že v čase najhlbšieho komunizmu hrozil našej krajine teroristický útok priamo z Ministerstva spravodlivosti? Spomínate si ešte na krvavú vzburu väzňov v Leopoldove a ešte stále vám vlasy dupkom vstvávajú pri zmienke Causa Čubírková? Pôvodný dokumentárny seriál Slovenskej televízie vás v nasledujúpcich týždňoch oboznámi o tom najzaujímavejšom z policajných spisov...
Jednotlivé časti:  1.-Vietnamský masaker
32.-Vražda v nočnom parku
33.-Rozsudok smrť
34.-Vinný, nevinný
35.-Zrodený zabíjať
36.-Neobjasnená smrť kurtizány (oficiální text distributora)

MikO_NR_1909

Vynikajúci slovenský seriál (až sa mi to nechce veriť), ktorý detailne opisuje tie najstrašnejšie prípady kriminalistiky tak desivým spôsobom, až tuhne krv v žilách. Vrahovia, ich motívy, zozbierané dobové materiály, výpovede, dôkladné psychiatrické analýzy... Navyše Maštalír ako sprievodca sa tam veľmi hodí počas opisovania prípadov, pri ktorých sa tvári ako profesionál, ale v kútiku cítiť jeho žiaľ k obetiam. Verím, že pokračovanie bude onedlho. Odporúčam: http://www.9em.sk/tv-serial-najvacsie-kriminalne-pripady-slovenska/ ()

anderson

V roku 2002 odvysielala ČESKÁ TELEVÍZIA 4-dielny dokument "HRDELNÍ ZLOČINY". Keď SLOVENSKÁ TELEVÍZIA ohlásila premiéru podobného projektu, mal som obavu či nepôjde len o chudobnejšiu napodobeninu. Už prvé epizódy ma ale presvedčili o opaku. Každá epizóda sa venuje jednému desivému prípadu a rozoberá ho naozaj dopodrobna. Výpovede vyšetrovateľov, psychológov, svedkov, obvinených, ... To všetko kombinované s dobovými materiálmi o prípade a novonakrútenými rekonštrukciami. Skvele bol zvolený aj komentátor, ktorým je v tomto prípade TOMÁŠ MAŠTALÍR (okrem iného skvele dabuje WARRICKa BROWNa z CSI či agenta DiNOZZOa z Navy NCIS). Aj v dnešnej dobe je neuveriteľné čoho všetkého sme my ľudia schopní. Mám chuť zvracať po každej epizóde, no aj tak sa musím dívať na ďalšiu aby som si utvrdil svoj názor. Technická poznámka: Tento cyklus má názov "Najväčšie kriminálne prípady Slovenska" a nie iba "Najväčšie kriminálne prípady". (21.2.2006) ()

Radko

Znásilnené 11 ročné dievčatko, napchaté do perináka, objavené v pokročilom štádiu rozkladu... rozštvrtené a vyumývané kusy obete, pečlivo vypitvanej profesionálnou mäsiarkou... nôž s 30 cm čepeľou strčený po beštiálnom bodaní ako bonus do vagíny brutálne pobodanej staršej ženy... odrezaná hlava muža strčená do vlakového záchoda... zneužitá mŕtvola stopárky (druhá zavraždená sa vrahovi zdala príliš znečistená krvou, ktorá jej vytiekla z rozflákanej hlavy)... odrezávanie vemien živým kravám.... vyberanie plodu z brucha zavraždenej manželke + jeho zneužitie.... a množstvo iných chuťoviek ponúka profesionálne spracovaný seriál z produkcie slovenskej televízie. Každý z takmer polhodinových dielov vychŕli v rýchlom slede príbeh, autentické zábery, hereckú rekonštrukciu, to všetko je poprekladané výpoveďami (alebo citátmi) svedkov, vyšetrovateľov, a odborne zaštítené slovom psychológa. Informačne a obrazovo narvaté svedectvo nezabúda na diváka a vždy ponúkne náznak pikošiek, nechávajúcich už v tak, či onak otrasenom divákovi ešte väčšie pochybnosti o ľudskom rode (príkladom je ponúkanie matky synovi na ochutnanie mäsovú paštétu, v ktorej azda boli zapracované kusy z vnútorností tela zavraždeného otca, ktoré sa nikdy nenašli). ()

*CARNIFEX*

Dnes môže divák vzhliadnuť množstvo dokumentov o hrôzostrašných činoch, ktoré otriasli rôznymi krajinami, no jedna z epizód tohto seriálu: "Horehronský rozparovač" je ten najväčší hnus čo som doposiaľ vidiel. Taktiež musím vyzdvihnúť kvalitu, akým spôsobom je vďaka autentickým záberom či flaschbeckom z miest činov spracovaný, pričom (či už si to niekto uvedomuje, alebo nie) obrovský podiel na úspechu dokumentu má "hlas" Tomáša Maštalíra. ()

pfa

Naozaj velmi "poutavý" a naprosto "pravý" krimi dokument. Skutečné kriminální případy pohledem samotných pachatelů, svědků, obětí, vyšetřovatelů, psychologů a dalších zúčastněných, vedle filmových či skutečných rekonstrukcí nechybí ani autentická fotodokumentace a úryvky citace ohledání místa činu, či výpovědí přímo ze spisů, kde upozornění na začátku každé epizody je opravdu na místě. Tentokrát jej nepodceňujte. [10/1O] (Najväčšie kriminálne prípady Slovenska, SVK, dokumentární krimi seriál) ()

• 5-násobný vrah Jozef Slovák bol odsúdený na doživotie. Neskôr z väzenia varuje ženy prostredníctvom časopisu Šarm, ako môžu rozpoznať svojho potenciálneho vraha. Má nadpriemernú inteligenciu a drží niekoľko patentov v elektronike. (Raccoon.city)
  • V epizóde sa míňajú viaceré zdroje. Ten seriálový zobrazuje incident tak, že vrah Somora vyzve stopárky, aby sa tvárou otočili k pravým dverám auta, následne im zviaže ruky, jednu zvalí na zem a druhú sa pokúsi znásilniť. Dievča sa ale vyslobodí a zaútočí na Somoru. Dochádza k potýčke, počas ktorej Somora obe dobodá a následne ubije montážnym kľúčom. Jednu očistí od krvi a znásilní. Podľa zdroja "kriminalistika.eu" dochádza k incidentu inak, Somora si má počkať, kým stopárky nezaspia, aby zobral do ruky masívny uťahovací kľúč, po upadnutí do bezvedomia - nôž a vykonať spomínaný akt. (AxelWers)
  • 2-násobná vrahyňa Irena Čubírková bola tretia žena, ktorá bola v Československu po roku 1918 popravená za kriminálne skutky. Jej žiadosť o milosť bola zamietnutá, a tak ju popravili 28.9.1966 v Prahe na Pankráci obesením. Bola matkou siedmich detí. (Raccoon.city)