Najväčšie kriminálne prípady Slovenska

Slovensko, 2006, 15 h 20 min (Minutáž: 24–27 min)

Epizody(36)

Boli ich desaťtisíce. Od drobných prečinov až po tie najhroznejšie zločiny. Z toho množstva prípadov je však iba niekoľko takých, ktoré si zapamätali celé generácie. Súčasný pohľad na dvadsaťštyri najznámejších kriminálnych prípadov na Slovensku očami expertov, vyšetrovateľov, aj pôvodných svedkov. Tušili by ste napríklad, že v čase najhlbšieho komunizmu hrozil našej krajine teroristický útok priamo z Ministerstva spravodlivosti? Spomínate si ešte na krvavú vzburu väzňov v Leopoldove a ešte stále vám vlasy dupkom vstvávajú pri zmienke Causa Čubírková? Pôvodný dokumentárny seriál Slovenskej televízie vás v nasledujúpcich týždňoch oboznámi o tom najzaujímavejšom z policajných spisov...
Jednotlivé časti:  1.-Vietnamský masaker
32.-Vražda v nočnom parku
33.-Rozsudok smrť
34.-Vinný, nevinný
35.-Zrodený zabíjať
36.-Neobjasnená smrť kurtizány (oficiální text distributora)

Recenze uživatele Arsenal83 k tomuto seriálu (13)

Najväčšie kriminálne prípady Slovenska (2006)

V Československu doteraz nebol natočený lepší seriál o kriminálnych činoch s tak úžasnou atmosférou, detailnou popisnosťou, ale korunu tomu dáva perfektný prednes Tomáša Maštalíra. Konečne projekt, ktorý bol za peniaze daňových poplatníkov investovaný správne. ()

Vrah stopárok (2006) (E19)

Úchyl, ktorý, ako sám potvrdil, honil do kabelky, na strome, neviem, či nie dole hlavou, dobre, že tesco tašky ešte vtedy neboli, aj do tej by sa na parkovisku vysemenil. Kedysi deviant, ktorý musí odvisieť a povraz mu bol ozaj priúzky. Mal však smolu na dobu. Dnes by žiadny povraz nebol. Dnes by sa mohol označiť za sedemnáste pohlavie a možno i podpredsedom Progresívneho Slovenska by sa stal. ()

Otec...? (2006) (E20)

Jeden z najhnusnejších a najmrazivejších prípadov vôbec. A tu si dovolím povedať, že toto by ani na horor sme nemohli natočiť. Pokiaľ teda nemáte filmársku úchylku typu Pasolini a jeho 120 dní Sodomy v kombinácii s Gasparom Noé. Garaj je v Leopoldove už 30 rokov, avšak zaujímavá informácia: Svokra mu odpustila a navštevuje ho vo väzení... A ako sám po 20 rokoch trestu povedal: "Svoje činy ľutujem a po takmer 20-tich rokoch trestu považujem síce svoje telo za väznené, ale svojho ducha za slobodného. Vo zvyšku života túžim poznať Božiu vôľu, do ktorej sa chcem odovzdať..." ()

Manžel a milenci (2006) (E21)

Samotná vražda nie je tak šokujúca, ako niektoré iné zo seriálu. Ale pozoruhodné sú dve veci. Najprv, že si proste v pohodičke popíjaš pivko v obývačke a zabávaš sa na Lasicovi, zatiaľ čo ti vo vani umiera človek a ty len čakáš, kedy sa tak už stane... A po druhé, ten krásny progresívny mnohouholník. Manžel žije s manželkou a jej milencom... Aj v posteli sem tam spolu bývajú. Čo kedysi úchylárna, dnes už polyamoria, odrazu tak liberálnymi médiami presadzovaná ako niečo úplne prirodzené. Ani netušia, že sa tým vracajú k boľševizmu, lebo prvý slávnym polyamorom bol súdruh Syfilis Lenin, ktorý žil s Nadeždou Krupskou s pohľadom surikaty a ďalšou zarytou boľševičkou Inesse Armandovou 4 roky v jednej domácnosti v tzv. "revolučnom trojuholníku". Takže tam sú korene progresu. Na rozdiel od týchto ale Lenin nepopíjal pivo a nečakal, kým niekto umrie vo vani, on mal na to iných ľudí a vaňu mal rád čistú. A takisto zvyčajne nemal pod čapicou. Ani vlasy. ()

Smrť v plameňoch (2006) (E23)

Aj táto časť robí zo seriálu to najlepšie z krimi dokumentov, čo sme tu mali, dovolím si povedať, možno aj vôbec. Netreba ísť po horory ďaleko, stačí explicitné zábery na stuhnuté starenky v posmrtnom kŕči od zahrdúsenia. Všetko reálne a tým mrazivejšie. ()

Prípad Kaplná (2006) (E25)

Opäť reálne zábery pridávajú na hodnote tak, že mäsiarovi Masárovi možno udeliť len päťku. Za det na dva dni v pohode zabíjal. Aj to je zrkadlo toho, kam by sa pobrala spoločnosť, keby sme legalizovali všetky drogy, ako to progresívne navrhuje spomalený exprezident polície. ()

Medea (2006) (E26)

Mrazí pri každom pozretí a tento príbeh je taký silný, že nerozumiem, prečo sa ho už nechopili naši filmuškovia a nanatočili podľa toho film. Najmä keď Bebjak osobne túto časť aj seriál produkoval a celkovo má tak prehľad o neuveriteľných zločinoch. Len opísať príbeh a máme veľkofilm. ()

Krvavé meniny (2006) (E27)

Ďalší prípad, z ktorého by sa mohol urobiť parádny film. A tiež zaujímavé zamyslenie nad tým, ako fungovalo to "totalitné" súdnictvo. Lebo dnes protestujú istí neučesaní vrabčiaci, že sa nejako mafiánsky znižujú tresty či čo, ale komunisti súdili asi tiež nejak mafiánsky mierne. SPOILER: Predchádzajúci prípad: žena zavraždila svoje dve deti - 13 rokov. Tento prípad: z manžela, aj keď tyranského, si urobíš prípadovú štúdiu na stáž v mäsokombináte - zase 13 rokov. A po polovici trestu na slobode... Až to vyzerá, že ženám sa oplatí vraždiť, lebo u mužov by to bol vždy bezpochyby povraz. ()

Zmanipulovateľný (2006) (E28)

Hnusné zábery opäť zvyšujú kvalitu inak retardovaného prípadu. Retardovaného doslova a Loj tu dokázal, že je veľmi dobrým hercom, jemu tu retardáciu bolo naozaj veriť, dokonca s podozrením, že to ani nehrá. A opäť justícia úradovala. V podstate zákony sú tu pre vrahov. ()

Žena na balkóne (2006) (E29)

Polroka si popíjať pivko v obývačke a ženská mi zatiaľ hnije na balkóne? To musel ten psychopat pod nos použiť snáď 10 kíl čínskej masti. A ten trest opäť nepochopiteľný. Spití recidivisti sa asi bežne môžu vracať na slobodu, aby zas robili zásoby na balkóne. ()

Pištolník z Považia (2006) (E31)

Len malé poučenie: Nikdy sa útočníkovi zo zbraňou nevyhrážaj (napr. políciou, ako to bežne vídame minimálne vo filmoch) a nikdy sa mu neposmievaj. Jeden úškrn môže u psychopata prebudiť rozhodnutie, ktoré bude človeka zbytočne stáť život. Ozbrojenému psychopatovi treba dať najavo, že ho berieme vážne. Samozrejme, netreba to zase preháňať a brať ho tak vážne, že by sme ho zvolili až do parlamentu a potažmo za premiéra. Lebo aj také sa už na Slovensku stalo a tiež ide o jeden z najväčších kriminálnych prípadov. ()