Faunův labyrint

• Mexiko El laberinto del fauno (více)

Píše se rok 1944 a dvanáctiletá Ofélie jede se svou těhotnou matkou za otčímem, frankistickým důstojníkem, který kdesi v horách na severu Španělska potlačuje zbytky republikánského povstání. Život ve vojenské posádce ale nenabízí Ofélii pouze realitu poznamenanou boji s povstalci, všeobecným nedostatkem jídla a velmi chladným vztahem s otčímem – v nedalekém starodávném labyrintu potká dívka jednou v noci starého fauna, který ji prozradí, že je ztracenou princeznou kdysi mocné pohádkové říše a současně poslední nadějí na její záchranu. Než se ale opět setká se svým královským otcem, musí splnit několik úkolů. Fascinující podívaná a silný příběh o tom, že ve světě dětské fantazie se za život, čest a odvahu platí stejná cena jako ve světě dospělých. (oficiální text distributora)

petero

Najrozprávkovejší film Guilerma Del Tora (Blade2, Hellboy) s pár drsnejšími scénkami, ktoré dodali filmu u mňa patričné body navyše. Je to v podstate malý film a musím povedať že som čakal niečo viac spektakulárnejšie a hororovejšie, no i tak je to konzistentnejšie ako Hellboy a lepšie ako Devils Backbone ktorého atmosférou najviac pripomína. ()

gogo76

Film, ktorý z nepochopiteľných príčin vyšiel ako kartónové DVD, za ktoré sme napokon vďační, hlavne keď je cenovo dostupné pre každého. Pre mňa osobne je Faunou labyrint obrovským prekvapením a najlepším Del Torovým filmom. Fantasticky skĺbená rozprávková naivita a surová vojnová realita v jeden dokonale fungujúci celok, ktorému nemám osobne čo vytknúť. Perfektné herecké výkony, jeden z najväčších záporákov za posledné roky, ktorý je na obrazovke tým, ktorý ťahá celý film a vždy keď sa objaví, je sa na čo pozerať. Triky bezchybné, rozprávkové bytosti sympatické a príbeh, ktorý to drží po hromade funguje rovnako bezchybne. Prestrelky s povstalcami v lesoch majú tu správnu šťavu a dôveryhodnosť a náš záporák s rozrezanými ústami je schopný naozaj všetkého. Nádherná hudba zvýrazňuje dojímavý záver, ktorý dáva celému filmu nový rozmer. Film čistých 100%. ()

Happykubas

Jsem z toho zmatený, protože oproti většině, mě se to moc nelíbilo... Nechápu tu kombinaci kruté války s fantazijním světem s pohádkovými bytostmi a poentu vůbec. Vždyť bez jakýchkoli nadpřirozených jevů by ten příběh nebyl tak přeplácaný a dalo by se na to dívat. Jediné co mě opravdu zaujalo jsou skvělé masky (Faun, a také při pohledu na rozřezaná ústa kapitána Vidala mě přejel mráz po zádech jak skutečně to vypadalo). Netroufám si hodnotit, nejen protože je to jen můj názor ale také proto, že jsem si smysl filmu vyložil možná nějak špatně a nemám v tom tak uplně jasno. ()

Ony

Nějaké ruchy tam byly. Hlavně ten zkrat s hroznovým vínem je vážně pitomý. Ale stejně to byl slušný kinozážitek (na stará kolena jsem si poprvé v životě dala popcorn (!!!) - k vyhřezlé ropuše ideální). ()

Reiniš

Unikátní filmové dílo, u kterého mě trochu zamrzelo, že víc než temnou pohádkou je temným válečným filmem. Fantaskní linie s faunem má oproti partyzánským bojům mnohem méně prostoru. Snímek je určitě strhující a napínavý, ale já prostě čekal fantazy a ne válečnou depku. Ivana Baquero je kouzelná a Sergi López kandiduje na post jednoho z nejlepších záporáků posledních let. Scéna u požírače dětí je ukázkou brilantní del Torovi režie, kde se snoubí nádhera s děsem v jednom záběru. Geniální je i konec, jež vás nechá příjemně na pochybách. Líbilo se mi to, ale ne tak moc jak jsem čekal. ()

Xmilden

Čekal jsem více fantazy a méně druhé světové války. Možná trošku škoda, protože jsem se opravdu těšil na další vybájený svět Guillerma del Tora. Filmu není moc co vytknout, ale například Hellboy a Zlatá armáda mě oslovil více. Tohle přece jen není točeno toliko na efekt a charismatický je ponejvíce starý Faun Doug Jones. ()

FlyBoy

Sedím, čumím a po skončení si hovorím: "Fakt kumšt a zanietenie, takéto niečo sa len tak nevidí". V zapätí si však uvedomujem, že to nebol môj šálok kávy. Spojenie "fantasy" a reálneho diania je na jednotku, neprotestujem a navyše oceňujem kreativitu. Čo už mi po chuti nejde je prevedenie vidín malého dievčatka, ktoré samozrejme bez akýchkoľvek rečí je na úrovni, ale sorry, neoslovilo ma to, respektíve nevyvolalo pocit, ktorý by asi malo. Ako druhý mínus u mňa vystupuje kladenie miestami až prehnaného dôrazu na brutalitu, bola asi nevyhnutná, beriem, no tu mi to prišlo aj chvíľami zbytočné. Nebudem sa v tom až tak piplať, pretože jedného to zoberie, druhého ho zas šokuje, ale nechá na mieste (môj prípad). Ale Toro si ide po svojom a určite má svoj zaslúžený fanklub, to sa mi páči. 3*_____________________[Update] Zmýlil som sa a málinko ukrivdil tomuto opojnému stretu reality s fikciou. Druhá projekcia bola tým správnym receptom na docenenie niektorých predtým nepovšimnutých faktorov. Tým prvým je nemeniace sa ponuré (tajomné) vplývanie a jeho detailné maznanie sa so symbolickými zložkami, nevynímajúc prekrásne hudobné dotvorenie. Ďalej nevinná detská predstavivosť, ktorá má neuveriteľnú silu (to mi došlo až teraz) a v spojitosti s naratívnou vyspelosťou ju chce zdielať každý kto sa aktívne účastní. A konieckoncov Guillermo otvára pandorinu skrinku veľmi otáľavo, ale aj nesystematicky a preto sa nejedná o bezhlavú konzumáciu...4* ()

Phobia

Jsem okouzlená touto pohádkou, která vůbec není pro děti. Film má více rovin, které se však vzájemně doplňují - nic mi nepřišlo zbytečné, nic mě nenudilo, jen jsem fascinovaně (a chvílemi se slzami v očích) sledovala tenhle nádherný příběh, zaplněný postavami z dětské fantazie i krutou, brutální realitou války. Pro mě jeden z nejúchvatnějších, nejpůsobivějších filmů posledních let, podívaná patřící do mojí soukromé TOP 10. 100% ()

Arbiter

Del Torovo autorské dílo. Nijak zvlášť shovívavé k divákovi. Slabší povahy si mnohé detailní záběry „užijí'“. Není to ale tak, že by se propůjčil až k obscénnostem. Jen se toho nebojí. Příběh je o protikladech a o zrcadlení. Svět dětí proti tomu dospělých. Svět tam venku proti tomu doma. Fantazie versus realita. Jednotlivé vrstvy se vzájemně prolínají a jejich tření není zrovna příjemné. Krása jde ruku v ruce s bolestí, svoboda s utrpením. Vizuál funguje jako další prostředek tato tření zostřit. Obraz je syrový a realistický, zároveň ale temný, klaustrofobní a tajemný. Stačí decentní hra světel a najednou dýchá sice stále temnou, ale pohádkovou atmosférou jako od bří Grimmů. Hlavní hrdinka dospívá a tvrdě bojuje světem svým, proti světu fašistického kapitána. A jak to všechno vlastně skončí, to už je pouze na tobě, diváku. ()

Divočák

Del Toro je rozhodně nejtalentovanější mexický režisér poslední doby. Pokud od jeho Faunova Labyrintu čekáte novou Alenku v říši divů, nebudete se stačit divit. Gillermo vám namísto toho nemilosrdně mixuje drsný válečný příběh s téměř čistokrevným hororem a když už aspoň ke konci čekáte nějaké pozitivní rozuzlení, budete z toho asi dost rozčarovaní. Na španělské poměry hodně ambiciózní projekt je navíc výborně doplněn velice slušně zvládnutými efekty a tak ani nejrůznější zrůdičky, ve kterých on si pan režisér tak libuje, nepůsobí trapně a uměle. ()

lesumir

Poprvé, když jsem slyšel o Faunově labyrintu, odsoudil jsem to jako dětskou pohádku. Ale jednou jsem projízděl topku na IMBD. A Pan's Labyrinth byl v první stovce. Nechápal jsem, tak jsem si to raději ověřil a opět musím svůj předchozí názor rychle změnit. Jako velký skeptik jsem usedl a sledoval, v prvních dvaceti kouzelných minutách jsem si sám pro sebe řekl větu "to je ale výbornej film" alespoň stokrát! _ Při nástupu Fauna můj hvězdičkometr v hlavě klesl na tři z plného počtu a já nevím proč. Možná, že se ta atmosféra uvolnila jeho výstupem, narušil mi to osobní tajemno. Poslední dobou jsem hodně náročným divákem a rohlíkem se opít nenechám, ale u tohohle to magické prostředí udělalo svoje, vizuální stránka dokonale pohádková s takovou krutostí, že své pocity neumím úplně popsat, ale jsou hodně silné a tohle byl jeden z nejlepších filmů za poslední dobu. Když si vezmu, že tohle má na svědomí režísér Hellboye, nechce se mi věřit :)) ()

kinej

Je to takový anti Harry Potter. Určitě se jedná o svěží oskarový vánek. Rád vidím, když jednou za uherský rok Oskar zavádí o film, který si ho náhodou zaslouží. Ne že by byl Faunův labyrint bez chyb, ale razí si cestu svým směrem. Kombinace občasnké války a fantasy tu ještě nebyla. Prolínání pohádkových a válečných scén je efektní. Film je hezky smutný, ale chybí mi tam nějaké hlubší sdělení, které by film vyzdvihlo výš. ()

cheyene

Faunův labyrint je jedním z těch snímků, které jsem chtěl již mnoho let vidět, ale vždy jsem jej pro nedostatek patřičné nálady odkládal. Nyní jsem se k němu dostal a rozhodně jsem nelitoval. Příběh, v němž se mísí fantazie s realitou, je prakticky od samého začátku poutavý a dokáže pobavit, napínat i dojmout. Je pravdou, že celý labyrint mohl být ještě více prokreslený a dostat větší prostor, ale i ten, jenž mu byl vyčleněn, dokázal zaujmout. Ve své podstatě se jedná o strašně smutný film, jehož vyznění je ale díky fantasknímu světu hlavní hrdinky méně srdceryvný a finální snová scéna prosycená nadějí či posmrtností mírně odlehčuje syrový a krutý závěr. ()

paascha

Upřímně řečeno, čekal jsem víc. Rámcový příběh, potenciálně zajímavý sám o sobě, je sice předložen bez zbytečných emocí, suše a tvrdě, jak se na podobné asi sluší. jenže tak nějak samoúčelně, bez vazby se zbytkem, bez rezonance s vnitřkem. A paralelní dobrodružství? Místy úchvatné - scéna s s cestou křídovými dveřmi do sálus bezokým požíračem dětí byla jako z nějakého horroru. Napětí, jestli ta neposlušná husa stihne zdrhnout mně úplně zvedlo ze židle. To bylo ale bohužel všechno. ()

juta

Kdyby se del Toro soustředil spíše na čisté fantasy a nepletl do toho vojáky a válečné prostředí, bylo by to určitě o něčem jiném. Na mě by to teda zapůsobilo víc. Co si vždy budu pamatovat, když se řekne Faunův labyrint je bezpochyby příšera sedící u stolu s vyňatýma očima na talíři. Film mě nedokázal zaujmout, i když jsem se moc snažil, prostě je tu jakási překážka, která tomu brání a stále tomu nemůžu přijít na kloub. ()

nunka

Španielske temné mystérium šikovne prepája drsnosť reality a jeho paralelnú verziu vo svete detskej fantázie. Ofélia je konfrontovaná s ťaživosťou života a neľahkou situáciou, v ktorej príde o najbližšie a najmilovanejšie osoby. Na to, aby sa s tým vyrovnala, jej psychika vyprodukuje zázračnú krajinu, kde vládnu čary, mágia, moc, ktorú je možné zdolať len odvahou a čestnosťou. Páči sa mi neokúkanosť hercov, osobitý štýl, plynulé prechody medzi mystery rovinou a realitou. Silný záver. A nemá to takú americkú pachuť. Temnota bola vykreslená celkom obstojne, bez príkras a priam láskavo rozprávkovo zároveň. Posledné scény skončia a zo zraniteľného krehkého dievčatka sa v závere stáva ozajstná mocná kráľovná, ktorá pokorila démonov temnoty. ()

Fiftis

Faunov labyrint patrí k filmom, ktorým sa hodí označenie autorský projekt. Del Toro si ho napísal, režíroval i produkoval sám a je jasné, že doň vtlačil kus svojej osobnosti. Je to film stavajúci na ľudskej fantázii a to obrazovej i príbehovej a o ktorom čím menej viete, tým horšie sa vám bude pozerať. Je to utrpenie pozerať, postavy nevýrazné a nudné.. ale hlavne odpudzujúce monštrá ako z 90.rokov. Guillermo del Toro, predstaviteľ silnej mexickej režisérskej skupiny, bol doteraz nášmu divákovi známy, ako fanúšik úpadkových, či tak povediac detských filmov. Jeho Blade sa spája s upírmi v boji proti spoločnému nepriateľovi a Hellboy bojuje s peklom na strane ľudí. Jednoducho, del Torovi je vlastné detské nadšenie pre tajomstvo a pre hru. Rád sa necháva opantávať predstavami, ktoré dospelí pohrdlivo prejdú mihnutím oka. V tomto kontexte so sklamaním konštatujem, že práve film o dieťati plnom fantázie sa stal jeho najnudnejším dielom. ()

ajuska

Hodně silný film. Všechny superlativy už tu byly vesměs zmíněny, takže jen pochválím nečekaně dobré a fungující propojení obou rovin filmu (přičemž mě osobně se nakonec o něco víc líbila ta rovina reálná, z které Ofélie uniká) a perfektní, skvěle padnoucí a působící závěr. ()

Del Toro natočí vysněného Pinocchia

Del Toro natočí vysněného Pinocchia