Dlouhá cesta (TV seriál)

Long Way Round

Dokumentární / Dobrodružný

Velká Británie, 2004, 7x65 min

Russ Malkin

Famózní a nevtíravé. Skutečně jsem nečekala, že to bude mít až takovou kvalitu. Velmi se mi líbí, že celou cestu sleduji jejich očima.. Nejsou to jen historické fakta a informace, ale je to skutečně cesta neznámou krajinou, poznávání nových lidí a kultur zajímavým a osobním způsobem. Není to jen o tom, že se tam nějaký dokumentarista vypraví a doveze sice skvostný materiál, ale už tomu nedodá tu duši, ale pouze ta fakta. Díky tomuto reality-show dokumentu jsem měla možnost poznat opravdového a zcela obyčejného člověka Ewana McGregora. Nevěřila bych, že ho jeho sláva vůbec nepoznamená.(6.6.2011)

Mám rád cestopisné dokumenty, Ewan a Charley ma pred obrazovky priklincovali. Záverečné epizódy (kde sa objavili aj starý známy od Orange County Choppers) som dopozeral s pocitom, že nechcem aby sa to dobrodružstvo skončilo.(12.4.2012)

Čtu, že zazobanci se vydali na výlet. Finanční zázemí je zapotřebí, ale hlavně jde o velkého ducha, kuráž a odhodlání, protože i sebebohatší člověk z peněz nevycucá vydlážděnou cestu, nový most přes řeku, vlídné počasí, poslušnou techniku a zdraví. Spíš bych ocenil, že hvězda formátu Ewana McGregora svoje finance převádí do hodnotnějších věcí, než jsou večírky, rezidence po celém světě, kupování ostrovů nebo plastické operace. Místo toho vystavil sebe, i svou rodinu situaci, která by mohla být konečnou. Samotná jízda na motorce není zrovna nejbezpečnější a vydat se do východních krajin, raději nemluvit. Ale šel do toho a přivezl unikátní dokument, za čež mu patří velké díky a můj obdiv. Long Way Round nepoučuje, je nezaujatý, odlehčený a člověk, co miluje cestování a motorky docení jeho kvalitu. Těším se na Long Way Down =))(25.9.2006)

Stejná paráda jako jejich pozdější dobrodružství v Africe, které jsem viděl paradoxně dříve. Poutavý dokument, který není zdlouhavě nudný a kde je krásně vidět vývoj nálad hlavních protagonistů. Kolikrát byli na dně (když jsem viděl některé překážky, tak jsem si říkal, že tam museli skončit), ale nakonec to dotáhli (i když pravda - měli dostatek vybavení, velkou podporu autotýmu..., ale i tak). Vytvořili fungující tým (spolu s Claudiem, kameramanem), byla by škoda, kdyby v brzké době nepřišli s něčím podobně zajímavým.(11.10.2013)

Já rozhodně nepatřím mezi motošílence a možná právě to je ten důvod, proč mě Long Way Round vyhovuje. Nejde o žádnou hlubokou sondu do světa motorů, hadiček, oleje a drsných motorkářských řečí. Dva týpci si prostě vyjeli na túru kolem světa a vzali s sebou i doprovodný tým filmakerů, takže jsme z jejich cesty mohli něco pochytit i my. Jde spíš o momentální psychické rozpoložení cestovatelů,vznikl dokument o životech obyčejných lidích očima dalších vlastně taky úplně obyčejných lidí(ať je Ewan slavný jak chce, mezi kazachstánskými koňáky o něm nejspíš nikdo nikdy neslyšel a na Sibiři by sám přežil asi stěží, zatímco rodilí ,,neslavní?" by ho strčili do kapsy), krásná příroda, všechno pěkně natvrdo, žádná cenzura..moc pěkná věc...(7.6.2011)

• - Cestu absolvovali na motocykloch BMW GS R1200. (m.a.t.o.)

• - Při projíždění Prahou je v záběru vidět černé Volvo s pražskou SPZ. Stejné auto je potom v záběru na česko-slovenských hranicích. (AmonK)

• - Ve druhém díle vede cesta i Českou republikou. (Sykii)