V Kevinovi se skrývá 23 různých osob. Každou chvílí se má objevit čtyřiadvacátá... Tu pochybnou čest se s ním seznámit dostanou tři studentky, které původně vezl domů na prázdniny otec jedné z nich. Stačila chvilka a místo něj seděl za volantem podivný chlapík, který je místo vysvětlení uspal chemikálií. Později se probudí zamčené ve sklepní místnosti, kam za nimi záhy dorazí i jejich věznitel. Z rozhovoru s ním ale rozhodně nejsou o nic moudřejší, protože Kevin je evidentní magor. O nic lépe na tom nejsou ani jeho matka nebo malý Hedwig, kteří za nimi do podzemí chodí. Nenechte ale splést, přelidněno tu rozhodně není, všichni tito další věznitelé jsou jen produktem Kevinovy poruchy osobnosti. Pomoci se mu sice snaží psycholožka (Betty Buckley), ale zdá se, že na jeho mimořádné rozpolcení nestačí ani její letité zkušenosti. Vyznat se v něm pokouší i jedna z vězněných dívek, Casey (Anya Taylor – Joy), která chce Kevinova stavu využít k útěku. Jakožto holka s mučivým traumatem z dětství je navíc mimořádně odolný a vynalézavý druh se silně vyvinutým instinktem k přežití. Bude ho potřebovat. Kevinova čtyřiadvacátá osobnost se má každým dnem probudit a vše nasvědčuje tomu, že to rozhodně nebude kladný hrdina. (Cinemart)

ŠpetaMarek

Jako.... zajímavé stylistické cvičení a herecké etudy ala Partička. ALE, Shyamalan scénárista je fakt hovado a měl by nechat na Shyamalanovi pouze námět a režii. ()

john.h

Dost dobrý. Nejdřív to jede v černém humoru, kdy sledujeme show Jamese McAvoye a jeho růzých osobností uvnitř jednoho schizofrenního těla. Tyto "osobnosti" unesly trojici dívek a celý film se chystá něco velkého. Jedna úsměvná scéna, jak McAvoy různé vtipně interaguje s dívkami, střídá druhou. Celou dobu ale víme, že to směřuje k něčemu nehezkému. No a to nehezké pak ještě předčí naše očekávání, protože se film překlopí úplně do jiného žánru a jiné atmosféry. Ještě se mi líbila kamera a stylizace jednotlivých záběrů. Vypadalo to dost draze na to, že to stálo na poměry Hollywoodu pár kaček. Jsem příjemně překvapen. ()

Ravenus

Už trailer naznačil, že se bude jednat o něco jedinečného. A tak se i stalo. James McAvoy v roli na Oscara, příběh, jež na nic nečeká a po pár minutách nás hodí přímo do centra dění. Nevzpomínám si na film, jež by měl stejně originální námět, což je samo o sobě obrovské pozitivum, kor když je kvalitně zpracované, jako zde. Psychologický podtext také na jedničku, vytknul bych elší stopáž, repspektive pár nadbytečných částí, které by mohly vyvažovat ty údernější. Menší spoiler, mrzí mě, že se ve filmu neukázalao všech 23 kevinových osobností, byť jen na chvíli. 4,5*. ()

MAAUZ

To byla řacha! Sice se nám pak nespalo zrovna sladce, ale James McAvoy těch 8 viditelných osobností zahrál bezvadně. Já mu teda věřil každou mimiku xichtu, která na mě působila strašidelně, a Split se v tu chvíli proměnil v solidní horor. Myšlenka, že si jedna osobnost nebyla vědoma té druhé, která zrovna "nevyplavala napovrch", byla masakroidní. Film si budoval silný příběh kolem Kevina, ale na konci měl rychlý spád, což mi přišla jako velká škoda a zbytečná ztráta procent. Potěšil i bonusový Willis na baru. Doporučuju si proto přečíst rubriku zajímavosti. ()

MindTuber

Z projekce jsem více méně rozpolcený, ne že by Rozpolcený byl špatný film, ale nemůžu se zbavit dojmu, že celý koncept skrýval mnohem větší potenciál. Především pak hra s myšlenkou, že je mozek schopen utvářet různé osobnosti, ale ne pouze na rovině duševních pochodů, ale také i v rovině fyziologické. McAvoy hraje zdařile a na roli se hodí, i když určitě nejde o jeho nejlepší výkon. Oproti tomu z Anyi Taylor-Joy začínám spíš nabývat dojmu, že příliš hrát neumí, což by byla škoda, protože se na ni dobře kouká. Dokud ve snímku převládá neznámo, které je doprovázeno dobrým zvukem, tak je všechno okey. Později, jakmile jsou už karty vyloženy a vy tušíte, jak se bude děj dál vyvíjet, začne film ztrácet dech. Bohužel ho nenabere ani v závěru, který nevygraduje a působí mdle, alespoň s ohledem na to, jak si ho dokáže představit vaše scénáristická fantazie. Naštěstí se v úplném závěru dočkáme malého camea, nebo teda spíš odkazu, který je předzvěstí, že Rozpolcený je takovou zahřívací seznamovačkou pro budoucí pokračování. Tři. ()

TSZ

McAvoy potvrdil svůj status superherce, zároveň však bohužel Shyamalan ukázall, že jeho časy už jsou dávno pryč. Několikrát jsem si říkal, že kdyby hlavní hrdina hrál celou dobu opožděného debílka, byla by to dobrá komedie. Závěr pak mi musí asi vysvětlit někdo chytřejší než já. ()

syphoon

Celkově dobrý dojem z filmu trošku kazí americký závěr. Nicméně po celou je navoděna skvělá atmosféra a musím říci, že jsem si hezky zavzmonínal na seriál Ztraceni, který mi byl atmosférou osvěžen. Množství postava 24in1, by klidně sneslo seriálové rozšíření. 70% ()

Knor

Já tu plnou palbu dám, protože jsem si film strašně užil. Shyamalan se předvedl, mám radost, že se navrací k tomu co umí točit a měl by už u toho zůstat. Nikdy bych nevěřil, že to řeknu, ale James McAvoy je ďábel a předvedl naprosto skvělej a mrazivej výkon. Je pravda, že jsem čekal něco víc šokujícího, ale co .. jsem naprosto spokojenej. Výbornej temnej thriller. ()

vozralec

Shyamalan se konečně celkem vzpamatoval. Zřejmě slušný oddíl. Proměny naprosto úchvatné ale nebyly. Trocha demence se také našla. Za čtyři s odřenýma ušima. ()

TaNya_

Oproti Unbreakable, teda jestli to vůbec jde srovnávat, obrovský skok dopředu, jak ve zpracování, tak i v námětu samotným. McAvoy tu jasně ukazuje, co všechno se v něm skrývá. I když tu chybí nějaký výraznější moment překvapení, tak napjatá atmosféra celýho filmu to hladce vyváží. A navíc, potom přijde Beast! ()

departed

Skvělej nápad, skvělej McAvoy a skvělá hudba, ale ten konec ... vážně to bylo nutný to podat takhle? Proč jsme se nedozvěděli víc o Kevinovo minulosti, namísto minulosti Casey? Proč jsme si nevyslechli víc do děje vtrhujících rozhovorů mezi Kevinem a doktorkou Fletcherovou, namísto nahánění se po temných chodbách a kanibalismu? Proč nám bylo předhozeno dvacet tři identit, když za celý film jsme jich poznali jen osm? Shyamalan toho měl v plánu až moc, ale ukočírovat to bylo až moc velký sousto. Přesto stále dobrej psychologickej thriller, kterých v poslední době moc nevídáme. ()

existimi

Vyvoleného jsem neviděl a tak mě konec tohoto filmu mírně zklamal. Doufal jsem ve vrcholný climax a pořádné rozuzlení. Split ovšem není špatným filmem. Originální scénář a temné kulisy z něj dělají vzrušující podívanou. Shyamalan tentokrát vsadil na neokoukané trio mladých dívek a na opravdu fantastického McAvoye, které si tímto výkonem říká o Oscara. Nebo o 23 Oscarů? ()

elimS

65% - komentář 20ti slovy: Škoda, že prostředek filmu uvízl na mrtvém bodě. Hodila by se lepší dějová propracovanost, téma ale rozhodně zajímavé a McAvoy válel. ()

boo-boo

Split pri svojej jednoduchosti a v podstate nulovej gradácii ťaží z toho, že to McAvoya tak bavilo a z absencie hluchých miest. Dej sa síce nehýbe, ale napriek tomu sa v kuse niečo deje. Najväčšia trefa je ale to bizarné komediálno - naozaj je to miestami dosť vtipné, čím je celá situácia ešte mrazivejšia, keďže sa stále bavíme o filme, v ktorom magor väzní tri mladé dievky v pivnici. ()

ANTYCHRYST

Hodně natěšen..jsem pouštěl tenhle biják.. Rozhodně to není horror ani nervydrasajici thriller... Je to psycho.. a bohužel na mé gusto moc slabé..kde to rozhodně nezachrání posledních pár minut akce jinak..samé rozhovory..ať děvčat zavřených..či hlavní postavy která má ve filmu maximální prostor..a každopádně to zvládá bravurně.. to ano..ale co z toho..když výsledek je utahany a nudný. Škoda..45% Všechno hodnocení jen za hlavní roli toho psychouše.. ()

J.e.r.e.c

Původně jsem toto pojednání chtěl napsat alespoň v sedmi odlišných stylech, ale zase takovou péči si tenhle snímek nezaslouží. Byť punc jisté výjimečnosti mu upřít nelze. To platí ale nejspíš především pro fanoušky Shyamalana, mezi které se nepočítám. Asi i proto je tohle jeho první film, který jsem viděl od dob Vyvoleného (a toho si prakticky vůbec nepamatuju). Hlavní nosný nápad je sám o sobě dost originální, i když jeho potenciál je využit jen z malé části (23 = asi 4). Shyamalan umí diváka napínat, a proto celkem lituji, že jsem o Rozpolceném dopředu věděl mnoho informací, které by mě při jeho sledování mohly překvapit. Na druhou stranu, pokud zápletku včetně prakticky kompletního děje vyzrazuje už oficiální text distributora... Podle očekávání je to především herecká exhibice McAvoye, ale mě jeho výkon až tak nevzal. Přijde mi, že v některých momentech přeci jen přehrává. Ale ono ztvárnit postavu, která předstírá, že je jiná postava (přičemž divák by to měl být schopen poznat)... moc náročnějších hereckých výzev asi neexistuje a posoudit, jestli si s ní hlavní protagonista poradil na jedničku nebo na čtyřku, je až příliš subjektivní. Já bych dal tak dvě mínus. Víc se mi líbila Anya Taylor-Joy, která mě díky další dobré roli po Vvitch začíná dost zajímat, a není to jen kvůli jejím prsům (i když musím přiznat, že v tom jistou roli hrají taky). Její postava má hodně silný osobní příběh, který je imho daleko brutálnější, než to, co v poněkud ulítlém závěru předvádí McAvoy. Úplný konec s pomrknutím na staré fans na mě vůbec nezabral. Ale to už bych se zase vracel na začátek. 70 % ()

tlesk

Split neudělá díru do světa, ba ani vás úplně neodrovná. Přesto se ale jedná o komorně laděný, napínavý thriller s perfektní hlavní postavou, jejíž aspekty, či spíše jednotlivé osoby jsou v podání Jamese McAvoye jednoduše úžasné a při jeho hereckém koncertu ho jednoduše nespustíte z očí, kdykoli je v záběru. A nezáleží na tom, jestli zrovna hraje osmiletého chlapce, přepečlivého psychopata, postarší paní či kohokoli dalšího… Otázkou je, jak moc jeho exhibice vyzdvihuje film samotný, a zda by bez podobně schopného aktéra snímek jako takový obstál. Tak či tak je Rozpolcený povedenou žánrovou jednohubkou, jejíž zhlédnutí rozhodně padá v úvahu. Čemu však film příliš nedostojí, je nálepka hororu. Ne že by nebyl napínavý, nebo znepokojující, jen jednoduše ne tím hororovým způsobem. Na to je tu málo děsivých momentů. Ačkoli ty, které zde jsou, za to stojí. Více zde: http://nafilmu.cz/2017/01/recenze-rozpolceny-2016-tvare-tvarneho-jamese-mcavoye/ ()

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback