Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Jak chudý mládenec skrze svou chytrost a šikovnost nakonec ke štěstí přišel. Televizní film na motivy pohádek B. Němcové... V chudé chalupě žije mnoho dětí, z nichž nejstarší je Ondra (M. Kavalčík). Chalupa už všechny neuživí, proto otec pošle syna do světa, aby se vyučil nějakému řemeslu. Ondra se na své pouti setkává se stařečkem, kterému nabídne poslední buchtu. Tajemný stařík mu poradí, kudy se má vydat na cestu a také chlapce něčím obdaruje. Na cestě pak Ondra potkává mnoho lidí a při každém takovém setkání prokazuje svou chytrost. Když doputuje až do města, prohlíží si krámky a přemýšlí, kterému řemeslu by se mohl vyučit. Vybere si zlatníka. Je přijat a dokonce je tak zručný, že mu mistr dovolí zhotovit šperky pro princeznu, do které se Ondra zamiluje. Princezna (J. Tabrea) je němá, ale i s tím si chytrý Ondra určitě poradí. (Česká televize)

(více)

Recenze (30)

Adam Bernau 

všechny recenze uživatele

Pro tuto sobotu vyhrabala ČT další marnost z ostravského studia. Odpad to tentokrát ještě není. Princezna je dobrá a námět z Němcové přece jen nedovoluje klesnout pod určitou úroveň. Možná by to bylo i na dvě hvězdy, nebýt zoufalého projevu předsavitele titulní role. Kavalčík opravdu nemá jinou možnost než být Rudou z Ostravy. ()

Schlierkamp 

všechny recenze uživatele

Česká pohádka podle motivů B. Němcové o chudém chasníkovi Ondrovi, který díky svému důvtipu vrátil princezně řeč a pojal ji za manželku. Do hlavní role byl vybrán M. Kavalčík, který se zde herecky projevil poněkud nesměle až zakřiknutě, uvážíme-li, jak v pozdějších letech zdivočil a jaký drzý pacholek a tvůrce pokleslé zábavy se z něho stal. Pokud se nepletu, od této pohádky už pan Kavalčík žádnou hlavní roli nedostal. V první části můžeme sledovat, jak Ondra svou chytrostí vytrestal hloupé sedláky a teprve poté přišel do města a vyučil se zlatníkem. Díky mimořádné zručnosti se brzy stal zlatnickým mistrem a vypracoval unikátní šperky pro princeznu (J. Kulhánková). Když zjistil, že jeho milovaná princezna ztratila dar řeči, ihned se vypravil ji vyléčit. K dosažení svého cíle se musel vypořádat s intrikami dvořenína V. Postráneckého a poté již nic nebránilo jeho štěstí. V dalších rolích se jako zlatnický mistr ukázal F. Řehák a král L. Tokoš. Pohádka Z. Havlíčka natáčená ve Štramberku je milá, v první polovině dokonce i zábavná, ale celkově není v ničem výjimečná. Domnívám se proto, že průměrné hodnocení je odpovídající. ()

Reklama

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Tak si to pojďme rozebrat. Ondra má dobré srdce, vlastnost, kterou u kladného hrdiny bezpochyby očekáváme. A tato vlastnost mu umožní rozdělit se o poslední buchtu s dědečkem, což je v pohádkách časté, a ten mu za to přidělí takovou zlatnickou zručnost, že nad tím kroutí hlavou i jeho mistr. A teď je otázka, zda je to spravedlivé. Jeho kolegové se v dílně dřou jak mezci, učí se týdny, měsíce a roky a neovládají řemeslo ani zdaleka tak, jako Ondřej. A přitom o dobrotě jejich srdce nelze zrovna pochybovat. Jenže to musí mít někdo holt štěstí, být vyhnán z domu a ještě potkat dobrotivého kouzelného dědulu. A Ondra má štěstí i nadále. Máme zde princeznu, která nemluví, ale Ondra na ni vyzraje svým umem. I když...trochu nepochopitelné je, proč princezna nepromluví hned, když už je jasné, že nechce, aby její milý přišel o hlavu a když ho miluje. Pomáhá mu i v tom, aby proradný rádce nepřipravil krále o přesvědčení se na vlastní oči. Ale když vám přeje štěstí, a kouzelné bytosti jsou na vaší straně, nemůžete prohrát. Pohádka je exteriérová a zaujme krom jiných známých herců především budoucím Rudou z Ostravy. A takový to byl dobrý herec než se z něj stalo to, co se z něj stalo. ()

Jezinka.Jezinka 

všechny recenze uživatele

"Chlapče, dneska se v naší chudé domácnosti nepeklo jen tak, dnes se peklo, abychom tě vypakovali z domova. A najdi si poctivé řemeslo!" (jakékoliv řemeslo je poctivé, ne?) A Ondra šel a po cestě za buchtu k rozumu přišel a pak už ho čekala jenom samá pozitiva a sociální jistoty. Přechytračil kde koho (přechytračit neznamená podvést), všichni se radovali, jak je chytrý a milý, vyučil se zlatníkem .... a potomci Ondry a princezny jsou nepochybně po obou rodičích tmavoocí s tmavými kudrnatými vlasy. ()

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

"Budeme mít dobrého krále..." Vcelku milá pohádka s příjemnou hudbou o tom, jak hezky chasník k rozumu za buchtu pro pohádkového dědečka přišel, přechytračil kdo koho a ve výsledku získal krásnou princeznu. Klasika od Boženy Němcové je zárukou minimálně průměrně koukatelné pohádky na nedělní odpoledne. ()

Galerie (1)

Zajímavosti (1)

  • Pohádka se natáčela na zámku Raduň u Opavy. Záběry z interiérů zámku pak byly natáčeny na zámku v Bruntále, stejně jako závěrečná scéna na arkádách. Exteriéry městečka byly natáčeny ve Štramberku, sídlo krále pak byla zřícenina Štramberku, doplněná digitálně o část hradu Křivoklát. (Kacius)

Reklama

Reklama