Pravidla vášně

Pravidlá vášne

Komedie / Drama / Romantický / Thriller

USA / Německo, 2002, 102 min

• numi

Problém je, že člověk neví, jestli jde o vážně míněné drama a nebo o absurdní komedii. Pokud film totiž má stát na jakémsi pomezí mezi těmito žánry, pak se jedná o prachprostou ubohost. Na drama příliš absurdní a na komedii až příliš moralizující a přemýšlivé. Herci šokující - vážně jsem něco takového nečekal. Hlavně James Van Der Beek nám nějak "oddósnovatěl", ale i přesto se nezapře a sem tam hodí nějaký ten "roztomilý" ksichtík pro puberťačky. Jinak je sakra výrazný typ a kdyby se dostal pod takovku dobrého režiséra, tak by vážně mohl i něco dokázat. Samozřejmě oceňuju zajímavé pokusy o neotřelost v podobě zpáteček, zasavovaček, spojvaných záběrů a podobně, ale když se to dalo do kupy, tak to tak trochu vypadá jako v pokusné laboratoři. Chaos. Přesto je ten rámcový mejdan dosti povedená část filmu. Nejlepší je ovšem "návštěva Londýna". Za tu smekám. Jinak jde o přehnaně vypjatý, místy chaotický a přespříliš dlouhý film. [leden 2006](28.1.2006)

Příběh je docela zívačka a zřejmě si neoblíbíte žádnou z postav. Je to klasický film o zvrácené prachaté mládeži na vysoké, ale bez klišovité romantiky a očekávatelného konce. Zpracování a styl filmu je ale svěží a dodává oproti předloze nadsázku a něco na způsob černého humoru, takže se to dalo přežít. Z herců mě extrémně pobavil Ian Somerhalder, jinak vše v očekávatelných mezích.(1.12.2010)

• BoPo

Prvých desať minút naznačovalo, že budem svedkom niečoho originálneho a zaujímavého. Avšak toto potešenie mi dlho nevydržalo. Nie je to tuctová záležitosť, to nie. No okrem krásky menom Jessica Biel v spodnom prádle a niektorých momentov pohybujúcich sa nad hranicou priemernosti, som nedostal nič čo by dosiahlo úroveň skvelého začiatku.(24.1.2011)

• Jara.Cimrman.jr

Je těžké hodnotit snímek, který skončil tam, kde začal a mezitím se vůbec nic nestalo. Vlastně stalo - fetovalo se, sexovalo se, nadávalo se, sebevraždilo se a říkalo se tomu studium. Také vzduchem létaly odvážné teorie o tom, že souložit s někým jiným ještě neznamená nebýt věrný a podobné hovadiny, které bych nepobral ani kdybych měl tři doktoráty a absolvoval s vyznamenáním večerní kurs háčkování. Také přitom proběhlo nemalé množství nesmyslné filmařské onanie nad zpomalenými či couvajícími záběry, což mne vyloženě nebavilo. Ve finále mi bylo naprosto jedno, jak to celé dopadne a tady si musím zaspoilerovat - nedopadlo to nijak.(19.2.2014)

Na prvý pohľad sa môže zdať, že pôjde len o ďalšiu bežnú komédiu pre násťročných. Opak je však pravdou. Pravidlá vášne majú niečo do seba a navyše ide o dosť špecifický film, nie teda o ďalší do tucta. Veľmi otvorená, ale vkusná exkurzia do života niekoľkých vysokoškolákov, prešpikovaná odvážnymi scénami a čiernym humorom. James van der Beek sa predstavuje v úlohe pravého opaku jeho slávneho Dawsona. Tešiť sa môžete na veľa sexu (hetero aj homo), drog, úspešných aj neúspešných samovrážd a ďalšie zaujímavo natočené scény. Veľmi sa mi páčila aj kamera a spôsob radenia jednotlivých scén.(9.1.2015)

• - Christina Ricci se vzdala role Lauren kvůli počáteční scéně znásilnění, která se jí zdála hrubá a urážlivá. Nahradila ji pak Shannyn Sossamon. (fandafilmov)

• - Scéna s párty "Konec světa" byla natočena dne 11. září 2001. (Zdroj: ČSFD.cz)