Pravidla vášně

Pravidlá vášne

Komedie / Drama / Romantický / Thriller

USA / Německo, 2002, 102 min

• numi

Problém je, že člověk neví, jestli jde o vážně míněné drama a nebo o absurdní komedii. Pokud film totiž má stát na jakémsi pomezí mezi těmito žánry, pak se jedná o prachprostou ubohost. Na drama příliš absurdní a na komedii až příliš moralizující a přemýšlivé. Herci šokující - vážně jsem něco takového nečekal. Hlavně James Van Der Beek nám nějak "oddósnovatěl", ale i přesto se nezapře a sem tam hodí nějaký ten "roztomilý" ksichtík pro puberťačky. Jinak je sakra výrazný typ a kdyby se dostal pod takovku dobrého režiséra, tak by vážně mohl i něco dokázat. Samozřejmě oceňuju zajímavé pokusy o neotřelost v podobě zpáteček, zasavovaček, spojvaných záběrů a podobně, ale když se to dalo do kupy, tak to tak trochu vypadá jako v pokusné laboratoři. Chaos. Přesto je ten rámcový mejdan dosti povedená část filmu. Nejlepší je ovšem "návštěva Londýna". Za tu smekám. Jinak jde o přehnaně vypjatý, místy chaotický a přespříliš dlouhý film. [leden 2006](28.1.2006)

Reálné, bolestivé, zajímavé, deprimující. Snímek o vysokoškolácích, kteří víc než školu řeší své osobní problémy, své lásky, svůj pobyt na světě. V průběhu filmu vzniká hlavní trojúhelník, kdy on miluje jeho, on jí a ona někoho jiného. Mezitím, se ale vše komplikuje tajnou ctitelkou, která o svého hrdinu srdce přestane bojovat a radši si podřeže žíly - to mi přišlo trochu absurdní a moc děsivé. Nevím jak to chodí na Amerických univerzitách, ale nedělali tam nic jného, než že se sjížděli, opíjeli a neustále hledali někoho, s kým by si mohli zasouložit, včetně úchylného profesora. Působivá byla hudba z 80.let a trochu gangsterský problém s dodavatelem drog. Film není náročný a nudit se u něj nebudete.(30.4.2009)

Jakožto fanoušek spisovatele Breda Eastona Ellise, jakožto fanoušek jeho knihy Pravidla přitažlivosti (u nás vydala Votobia) a jakožto fanoušek režiséra a scénáristy Rogera Avaryho, stávám se automaticky oddaným fanouškem i tohoto filmu. Ovšem i když se na toto skvostné dílo dívám s nadhledem nezúčastněného a nepoznamenaného, pořád jde o nádherně natočený film plný úžasných kamerových nápadů a hereckých výkonů, kde hrají teenagerovské televizní hvězdy přesné opaky postav, které známe z TV. Správňák Dawson z Dawsonova světa se tedy pod pařáty šíleného Rogera Avaryho stává cynický dealer drog, Kevin Arnold z Báječných let ztraceným feťákem, slušnačka Jessica Biel ze 7th Heaven děvkou, která jde s každým (včetně celého fotbalového týmu) a tak bych mohl pokračovat dál a dál. Roger Avary sice oproti knize zasadil příběh do současnosti (kniha se odehrává v 80. letech), ale soundtrack se skládá z převážně klasických písní let dávno minulých, a co je nejdůležitější - zachoval ducha knihy. Zachoval autorovu výpověď o ztracené existenci dnešní mládeže. Zachoval satiru, která číší z každé scény. A výlet Victora po Evropě je prostě monumentální! ;o)(19.1.2003)

Cynický, drsný, ale realitě se blížící pohled na vysokoškolský život. Je tu spousta nápadů, ty samy samozřejmě dobrý příběh nevytvoří, tady ve zdánlivé roztříštěnosti jde o několik příběhů: z různých úhlů sledujeme studenty, pro které ke koleji nerozlučně patří alkohol, drogy a sex (a to v míře až sebedestruktivní). Nevidím zde propagaci tohoto studentského životního stylu, pouze jeho přesný popis, kterému nechybí opatrně dávkovaná sada morálních ponaučení (výpadky paměti, potupný konec panenství, sebevraždy, pomsta dodavatelů...). Cituji přítele z Bostonu: "Tady, když děti skončí tu jejich slavnou střední školu, tak jdou dělat - ti se musejí do 6 týdnů naučit řemeslo a ostatní zalezou do studentských campů a..." ...a podrobně popisoval to, co najdeme v tomhle filmu. 70%.(4.1.2009)

Vynikající film, zajímavým způsobem natočený, "Dawson" v roli drsňáka je k popukání, ale hlavně to válí Shannyn Sossamon, její postava čtoucí před každým rande knihu o pohlavních chorobách je zase k sežrání. Poté, co jsem film viděl v kině, koupil jsem si knihu od Ealise, ale nějak jsem se nedostal přes čtyřicet stran, asi proto, že mi připadl ten film úplná kopie, takže by šlo o totožný zážitek. Snad se k ní ještě někdy vrátím. Jen by mě zajímalo, jestli to tak opravdu na amerických univerzitách chodí, že výuky se vlastně nezúčastňují nejen studenti, ale i vyučující a zápočty jsou poté vykonávány na party v alternativní formě :-)(20.6.2007)

• - Christina Ricci se vzdala role Lauren kvůli počáteční scéně znásilnění, která se jí zdála hrubá a urážlivá. Nahradila ji pak Shannyn Sossamon. (fandafilmov)

• - Scéna s párty "Konec světa" byla natočena dne 11. září 2001. (Zdroj: ČSFD.cz)