Pravidla vášně

Pravidlá vášne

Komedie / Drama / Romantický / Thriller

USA / Německo, 2002, 102 min

• prsvl

Trendy filmeček o trendy zdrogovanejch lidičkách. Směs cool filmařskejch nápadů, který jsou často samoúčelný až hanba. Pozpátku puštěný záběry začnou štvát. Příběh o ničem. Postavy debilní. Jedinej dobrej nápad byl ve scéně "zakryju onanii tim, že si na penis dám polštář, a tak nikdo nepozná, co dělám", kterej, jak se pak ukázalo v praxi, stejně nefunguje. Takovejhle hranej film už dávno nikoho neprovokuje. Jestli takhle žije americké studentstvo, super, ale natočte o tom dokument, tam absence příběhu extra nevadí a třeba to nebude tak na nervy lezoucí.(25.10.2009)

• IQ Tiqe

Co mě nejvíc zaujalo? Závěrečné titulky, které šly pozpátku. beze srandy, víc nic. Čekal jsem další trapnou variaci na American Pie (prostě trochu vtipnou oddychovku), ale nedočkal jsem se ani toho. Co mě odradilo? Sex, vulgarita, kromě Lauren samí vyloženě nesympatičtí herci, nebavilo mě to. Neměl jedinou příležitost se zasmát, takže na komedii zapomeňte. Divím se, že jsem to vydržel do konce. ### V komentáři celkem souhlasím s Tomem Hardym, ale určitě za to nedám 4* jako on.(7.8.2008)

• BoPo

Prvých desať minút naznačovalo, že budem svedkom niečoho originálneho a zaujímavého. Avšak toto potešenie mi dlho nevydržalo. Nie je to tuctová záležitosť, to nie. No okrem krásky menom Jessica Biel v spodnom prádle a niektorých momentov pohybujúcich sa nad hranicou priemernosti, som nedostal nič čo by dosiahlo úroveň skvelého začiatku.(24.1.2011)

The Rules of Attraction působí dojmem, jako by se Ellisův román potkal s teenagerovským filmem konce devadesátých let. Tam kde Ellis nejvíce rozehrává momenty sublimace touhy, ztracenosti, zástupnosti, prázdnoty a inadekvace vnitřku s vnějškem, je Avery stylisticky krotký a uhlazený. Kde se individuum u Ellise vytrácí směrem k tomu "co chce/očekává že chci já/chce abych chtěl Druhý", zůstavají Averyho postavy cynickými, povrchními a nevyrovnanými, přesto však lidskými bytostmi. Reverse obrazu je sice už napodruhé otravná, a celý přesun děje z 80. let do současnosti je poněkud problematický (ne že by se něco takového dnes odehrávat nemohlo, ale odehrávalo by se to zásadně JINAK než za Reaganovy éry), ale obě známé scény rozdvojení obrazu (Sean a Lauren, a zvlášť brilantní scéna Paula vztahující se ke slasti přímo a fantasmaticky) jsou invenční, stejně jako Victorův evropský výlet, který je ovšem vlastně převedením textu románu v podobě voice-overu s obrazovým doprovodem na plátno. Avery zůstal bohužel na půl cesty, takže Rules of Attraction nejsou ani jen filmem se spoustou pohledných mladých lidí, ani ellisovskou sarkastickou "moralitou".(10.1.2008)

Ellis chtěl ze své knihy zřejmě udělat výpovědní generační román, avšak jazykovými prostředky a dějovou roztříštěností se mu to v mých očích nepovedlo - po 150 stranách jsem ji odložil. Film vítězí nad knihou (paradoxně celkem věrně se jí drží) právě ve své kompaktnosti, i když stále vypráví děj z různých pohledů. Neotřelým vizuálním přístupem zkrášluje pochmurný a drsný studentský život a příjemným castingem jej přibližuje tomu našemu. Ke konci je naprosto neuvěřitelně hypnotická pětiminutová pasáž o výletu Victora po Evropě, to se jen tak nevidí...(6.8.2008)

• - Christina Ricci se vzdala role Lauren kvůli počáteční scéně znásilnění, která se jí zdála hrubá a urážlivá. Nahradila ji pak Shannyn Sossamon. (fandafilmov)

• - Scéna s párty "Konec světa" byla natočena dne 11. září 2001. (Zdroj: ČSFD.cz)