Popravčí

• Velká Británie The Headsman (více)

Dva sirotci, George a Martin, vyrůstali společně v klášteře. Zatímco Martin se upsal armádě, George zasvětil svůj život církvi a časem se stane převorem opatství. Ve společnosti sílí zájem o protestantská kázání a reformní hnutí. Martin se zamiluje do dcery místního kata. Jeho bratr jejich vztah odmítá. Martin se přesto ožení, ale musí čelit daleko většímu nepříteli – španělské inkvizici. (Magic Box)

misterz

Hlavnou devízou filmu je sympatické osadenstvo, hlavne ženské. Príbeh síce nebol zlý, ale ani veľmi nenadchol. Chýbalo mi tu niečo také ako hlbšia myšlienka, alebo nejaký nápad, ktorý by za doprovodu zodpovedajúcej atmosféry zlepšil dramatický náboj. Popravde, po dramatickej stránke to bola bieda, aj keď v tomto smere záver celkom potešil, finálna myšlienka nebola vôbec zlá. Zlepšil by som aj výpravu a kameru. Ale inak na to, aká to je v súčastnosti bieda s filmami z historického prostredia, tak som celkom spokojný. Lepší priemer. 65/100 ()

pipapa odpad!

Totálně šedivá, nevýrazná a nudná euro-slátanina, doražená další odpudivou a nemastnou neslanou dánskou mužskou US-star Nikolajem Coster-Waldau. Po 20-ti minutách jsem to vzala rychloposuvem. Zajímavé téma zničené hollywoodským milostným románkem a celkovou suchopárností. Spíchnuto horkou jehlou bez větší námahy! ()

daEmoNickY odpad!

Ruce pryč, je tu příliš náhod, citového vydírání a nezájmu vysvětlovat katovskou profesi. A právě kvůli pohodlnýmu získání informací o katech jsem do toho filmu šel. Co se to s tím světem děje, když člověk je nucen jít do knihovny namísto do kina? Následující text obsahuje spoilery. ______ ALTERNATIVY ______ Lepší středověk http://www.csfd.cz/film/9455-kladivo-na-carodejnice/ , http://www.csfd.cz/film/135121-tri-slunce-tre-solar/ . Lepší sekačka http://www.csfd.cz/film/253320-afro-samurai-resurrection/ . Lepší komedie http://www.csfd.cz/film/10064-drunken-master-jui-kuen/ . Pohodový podobný film http://www.csfd.cz/film/220929-ve-jmenu-krale-in-the-name-of-the-king-a-dungeon-siege-tale/ . ______ Zajímavé kolik lidí na okraji společnosti se tu vyskytlo - lékařka, kat, vědec, anabaptisté. Do úplnosti klubu středověkých vyvrhelů tu chybí jen židé, pravděpodobně bylo tvůrcům naznačeno že židy ne. Ono by jim ve filmu totiž nezbylo místo na utrpení jiných postav, téma holokaustu je nanažrané jak kanibal ve školce. ______ Hned v první scéně na 2 chlapce spadne krev stětého muže. Co udělají? Přísahají si přátelství nazpůsob Vinnetoua. Kdyby aspoň cukli hlavou, nevěřícně koukali nebo se aspoň olízli aby dodali trochu humoru. Další podobnou scénou je voják vraždící týpka co ztratil nohu a žadoní o smrt, až to voják vykoná, tak se obrátí k nebi a zavře jako Highlander http://www.csfd.cz/film/6831-highlander/. Nejspíše bylo účelem scény vyjasnit že voják radši zabije než by pomohl, zde fackou. A to si teprve orchestr hrající na city ladí nástroje ... ______ NAHODY ______ Lékařku a popravčího oddá anabaptista. Prý proto, že je jediný kdo tato okrajová povolání oddat může. Jaká náhoda že zrovna anabaptisté jsou vyvrhelové společnosti. Kdo ale oddal lékařčina otce, také kata? žeby zase anabaptista? ______ Kat má za přítele převora. Budiž. Navíc jeho otec je biskup a mají stejné znaménko na hrudi, které je několikrát zmíněno jako ďáblovo. Hádám že mniši neměli společné sprchy s biskupy? Dojemné jak pak biskup pomůže k ůtěku uvězněnému katovi. ______ SYSTEM SHOCK ______ V té době skutečně moc soudy nefungovali (viz. výborný film http://www.csfd.cz/film/13290-hodina-prasete-hour-of-the-pig-the/ ) . Sice se v případě odsouzení anabaptisty zbavili vyvrhele, ale i přesto byl ten udavač přinejmenším podezřelý. Budiž. To že se lékařství nětěšilo výsadní roli bylo také nerozumné. Budiž. Nosila lékařka červený karkulkovský šat tak jako prostitutky nosili žlutou barvu, jako profesní oděv? Jak byli kati placení? mohli si nechávat věci ? Alespoň ve filmu s Popravčí jsem se to mohl dozvědět, ne? ______ Assassin Creed na konci mě potěšil, ale 1) proč nikdo lidi před popravištěm neprohledával kvůli zbraním (chápu detektor kovů není levná věc) 2) proč si kat nerozmyslel kam nožem u španělova krku půjde aby se zachránil? ________ Co chvíli tam hrají smyčce, asi se tehdejší lidé dorozumívali tak jako včely vyluzováním arií symfonického orchestru ze zadečků. Obvzlášť ve chvílích kdy se chovali hloupě. ________ čekal jsem ale jiný příběh - kde kat bude popravovat svoji ženu čarodějku a svého přítele naivního převora. () (méně) (více)

ledzepfan

Ale noták, už přece nejsou 60.léta-kdy film o nehezké historii katolické církve byl ještě relativní novinkou. To už přece všichni dávno víme, že je to odjakživa zločinecká banda chamtivých a hrabivých vylízanců se zálibou v penetraci chlapeckých prdelek. Pokud dnes chce někdo natočit film na toto téma, musí tam být navíc nějáká přidaná hodnota(více úhlů pohledu, přesah, aktuálnost, boření stereotypů atd..) Tady je jen vše co už jsme dávno viděli: Absurdní obvinění, lidské pochodně, bolestivá sklepní tělocvična, pálení protovědeckých knih atd.. Takovouhle přímočarou frustraci už divák zažil tolikrát, že se to dávno míjí účinkem. Jinak to ale hezky odsýpá, slizouni jsou náležitě slizcí a Nikolaj je prostě sympaťák, který film s přehledem utáhne až do-skoro pohádkového-konce. Neurazí, nenadchne=průměr. ()

jenik71

Docela zajímavý příběh s poměrně slušným potenciálem, ale něco navíc tomu prostě chybí. Nemůžu si pomoct, ale vždycky se mi zdvojnásobí tep, když je v nějakém filmu znázorněna moc církve a jakých zvěrstev a nespravedlností se dopouští na nevinných obětech. Dějově je to ale poměrně dobré a koukatelné. ()