O lidské touze přežít a o osudech vojáků 11. československého pěšího praporu v severní Africe na podzim 1941... Filmové zpracování příběhu vojáků Československého 11. pěšího praporu – Východního, kteří pod vedením pplk. Karla Klapálka na podzim 1941 úspěšně bránili pozice u přístavního města Tobruk, je holdem všem válečným veteránům II. světové války. Na osudech dvou nováčků, zařazených na podzim 1941 před boji o Tobruk do československé jednotky, se odehrává drama sebevědomí a vzpoury, hrdinství i přirozené lidské touhy po přežití. Dva hlavní hrdinové příběhu Pospíchal (J. Meduna) a Lieberman (P. Vaněk) přicházejí k jednotce těsně před nasazením do boje. V zápase o holé přežití jsou jejich ideály konfrontovány se syrovou skutečností pouštní války, stejně jako s nejrůznějšími postoji a charaktery podmíněnými hrůzou boje muže proti muži. (Česká televize)

Bohemák

Do armády zapálený blázen Václav Marhoul přesně splnil moje očekávání. Nejedná se o žádné americké bojůvky plné hrdinských skutků, ale o uvěřitelné válečné drama, kde se hodně řeší mezilidské vztahy. Když se k Vám donese, jaké problémy provázely poměrně levné natáčení, nelze než zatleskat výsledku. ()

Shimitz

Opravdu těžko hodnotit nejambicióznější český film roku. Ostatně těžko mít nějaké ambice, když natočíte vyprávěnku o partě vojáků v poušti zcela bez příběhu. Potom už vám nepomůžou ani schopní herci a pěkná hudba. To byste museli nejdřív vyhodit scénáristu, kameramana, vyměnit režiséra a vůbec to přestat točit stylem, který byl za zenitem už před třiceti roky. 25% ()

Zik2

Film se mi rozležel a zvyšuji hodnocení na pět hvězdiček. Václav Marhoul natočil skutečně lidský portrét československých hrdinů afrických bojů proti nacismu. Mírně připomíná Tmavomodrý svět motivem Čechů mezi anglicky mluvícími vojáky - těch Čechů, kteří za svoje hrdinství v 50. letech často seděli v komunistických kriminálech. Jinak je ale jiný. Velmi se mi líbilo umělecké provedení filmu - podmanivá hudba, kterou si i týden po zhlédnutí pamatuji a občas mi běží v hlavě (ale nevadí mi tam) a pozoruhodný, trefný a úderný literární citát na konci filmu. Chcete-li vidět pěkný válečný fiům, jdětě do kina, ještě to stihnete - stahované z internetu to jistě nebude ani zdaleka ono! ()

_ksilt

Jeste porad cekam kdy mi vsechno spravne dojde, al uz ted jistojiste vim, ze po vizuelni strance se filmu neda vubec nic vytknout, v tomhle pan Marhoul remeslo ovladl dokonale. Skoda jen toho prilis vlekleho deje. ()

Sairina

Tento film je opravdu zajímavý, je totiž málo filmů, ktere vypráví o českých vojácích v exotickém prostředí. Celý děj se pomalu a neochotně rozbíhá a vlastně se ani zacelou dobu pořádně nerozběhne, což mě asi nejvíce zklamalo. Co se týče filmových efektů, nejlepší český film. Efekty - vyzní možná až velmi nechutně (jak nic nečekající voják přijde o nohy, jenže taková válka byla), ale zároven i velmi pěkně (přelet letadel, přesun na lodích). Válečný film to teda moc není, spíš je to dokument o tom, co si mysleli vojáci a jak žili běhme války. Celkem bych tentno film skoro hodnotila 5*, kdyby tam nebyl ten strašný UMĚLECKÝ ZÁVĚR, tím pádme tento film nedoporučuju někomu, jako jsem já, kdo hledá jasné ukončení a nenávidí nevyřešnou patovou situaci (k tomu ještě tragickou). ()

Greny

opravdu profesionálně zpracované dílo, která mě chytlo za srdce..celkem dobrá psychologická věc...vše je bráno z pohledu a pocitů vojáka..nádhera - chyby jsem na tomto filmu nehledal ;-) ()

Ještěřák

TOBRUK je dost divný film. Pár válečných věcí, kde se v podstatě nic neděje a jen se snaží vypadat hrozně pocitově, už jsem viděl, leč je smutné, že se k produkci podobných snímků přidali i čeští filmaři. Mimochodem, chovat se takhletak skuteční čeští legionáři, značně by Hitlerovi tu válku usnadňovali. Bezbarvá okrová tuctovka, kdy hegemonii slovensko-českého vtipkování, eventuálně nivého lkaní nad čímkoliv, co je po ruce, tu a tam rozveselí nějaká ta končetina poletující vzduchem - nic víc, nic míň. ()

Wishkah

Podle mě se jedná o asi ten nejprofesionálněji a nejvěrněji vytvořený film. Co do vzhledu a stylu by si mohl potykat s mnoha západními tvůrci. Ale chybou je naprostá nepropracovanost scénáře. Postavy se chovají divně, jsou ploché a volba hlavní postavy taky zrovna nebyla nejšťastnější. Víc mi v hlavě utkvěly vedlejší postavy (hlavně Michal Novotný) než hlavní postava Jana Meduny. Ale aspoň se ukázalo, že tudy vede cesta. ()

Lionheart

Konečně dobře udělaný český válečný film. Většinu atmosféry sice buduje poušť, ale místy mi to fakt připomínalo Tatarskou poušť. ()

Rendiss

Celkem zklamání, myslel jsem, že když už do toho češi narvali tolik prostředků, že to bude stát za to. Marně. A souhlasím se rizek2. Půl filmu věnováno židovi, kterej co si budem povídat, neměl co dělat v armádě, opravdu nevědět, že hlavní příběh je o Pospíchalovi, tak se to nedozvim. ()

Mleako

Marhoul to velmi zručně natočil a celý film opravdu vypadá po vizuální stránce světově. Jenže u filmu O českých vojácích v Libyi bych čekal, že se o těch vojácích něco dozvíme, že se vžijeme do jejich osudů a že s nimi člověk naváže nějaké empatické spojení. Bohužel nic takového se zde neděje a i ty nejemotivnější scény nechávají člověka naprosto chladným. Důkazem toho je, že na konci filmu jsem si pamatoval jména jen dvou postav. Je velká škoda, že se na scénáři nezapracovalo víc, protože pak by Tobruk získal mnohem větší hloubku a mohl být světový naprosto ve všech ohledech. ()

Neotom

Ve válce nejsou nepřáteli pouze vojáci stojící na druhé straně barikády, ale často i soužití se spolubojovníky či vlastní psychické a fyzické rozpoložení. Stručně řečeno: Marhoul se svým týmem z technického i obsahového hlediska odvedl kus dobré práce. Jen houšť! 65% ()

Teabag

Páni... ani ve snu by mě před tím nenapadlo, že na něco takového má česká provinční kinematografie gule. A ejhle! Ta kamera je prostě parádní, herci vůbec nehrají špatně a nebýt některých dialogů, které tak trochu šustily papírem, tak by to snad bylo i těch 5*. Ale hlavně Tobruk je decentní pieta bez zbytečného patosu. A to se moc nevídá. ()

peetriss

Čeští vojáci bojující za druhé světové války v severní Africe si filmovou poctu již dlouho zasloužili. Tohoto úkolu se ujal Václav Marhoul a výsledkem je po vizuální stránce možná jeden z nejprofesionálněji natočených českých filmů, dokonce tvrdím, že vizuál je na hollywoodské úrovni. Film však není pouze o vizuálu - neméně důležitá je i příběhová náplň, a v tomto ohledu Tobruk již poněkud pokulhává. Film trochu tápe odnikud nikam, charaktery postav jsou vykresleny tak nicotně, že se divák s nimi nemůže ztotožnit, ale přesto je tento film zajímavým a nevídaným počinem v novodobé české kinematografii. 70% ()

J*A*M*A*L

Ó můj bože.Čeští filmaři se probudili.Český válečný film kde jsou opravdu skvělé akční scény.Ještě k tomu natočený v Africe.To byla opravdu nádhera.Ještě pořád když si na tento film vzpomenu a nebo když ho vidím pořád tomu nemůžu uvěřit že je to opravdu český film.Václav Marhoul natočil snad jeden z nejlepších válečných filmů které jsem viděl za poslední rok.Povedlo se mu i skvělé obsazení(i když dnes už nám je skoro každý herec známí).Zkrátka se mi i líbil výkon herců.Jo a ještě k tomu Marhoulovi naočil snad jeden z nejlepších českých filmů vůbec(pro mě).A rozhodně nebudu lhát.Tento film byl snad nejlepší film české kinematografie moderní doby,Naprosto geniální dílo. ()

Disease

Ano, scénář mohl být lepší a také určitá klišé viděná v jiných válečných filmech trochu ruší, ale celkový dojem velmi dobrý. ()

Rejže

Formát typu 20% dialogů a 80% obrazu; avšak i tento styl vyprávění zafungoval! 102 minut pro válečný film byl tak jako akorát, ale překvapuje mi, že na konci jsem čekala zda nebude něco dál... to byla trošku škoda. Ale zajímavé obsazení včetně Petra Stacha tomu dalo správnou šťávu! ()

Václav Marhoul ulovil Harveyho Keitela

Václav Marhoul ulovil Harveyho Keitela

26.10.2017

Nabarvené ptáče nastaví laťku českého filmu na pěkných pár let dopředu. Adaptace románu Jerzyho Kosińského totiž vypráví o židovském chlapci, jenž se během druhé světové války ukrývá na polském… (více)

Jaká to rozkošná válka

Jaká to rozkošná válka