Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V roce 1971 se spisovateli Cliffordu Irvingovi podařilo vydat jedinečné dílo. Na základě osobních setkání a rozhovorů, sepsal biografickou knihu o Howardu Hughesovi (světoznámý letec, režisér, dobrodruh...). Irving věnoval sepsání knihy naprostou většinu svého času a dokonce knize obětoval i dlouholetý vztah se svou ženou. Získal si tak obdiv mnoha čtenářů, vydavatelů, médií i kolegů. Ale jen do chvíle, než se o těchto pamětech veřejně vyjádřil ohromený samotářský miliardář Howard Hughes. „Nikdy jsem ho neviděl, ani o něm neslyšel... Je to tak fantastické, že to předčí i mou největší představivost.” To, co Clifford Irving vydával za osobní paměti Howarda Hughese, bylo naprosto vykonstruované a smyšlené. Irving tím docílil jednoho z největších mediálních podvodů a skandálů. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (87)

Matty 

všechny recenze uživatele

Není lež jako lež. Vlastně Irvingovi závidím, žil v době, kdy provést švindl takového rázu nebyl velký problém. Dnes, kdy svět těžkne pod váhou expertů na kdeco a informace se šíří rychlostí, na kterou se Hughes ani neodvážil pomyslet, je mnohem obtížnější nabídnout zaručený bestseller. Problematičnost i největší půvab Skandálu spočívá v knižní předloze, napsané samotným Irvingem. Není hlupák, aby se očerňoval. Lituje-li něčeho, nanejvýš své nevěry, nepřijetí díla oproti tomu vnímá jako křivdu. Když jsou lidé ochotni přijmout výmysly, proč jim je nenabídnout? Jestli jde v takovém případě o výsměch, čirou vypočítavost nebo vzácnou schopnost naslouchat duchu doby (tedy o dobrý úmysl), nechává na nás. Díky Gereovi a komickému ladění podstatné části snímku – SPOILER thrillerové elementy se nakonec ukážou být vyfabulovanými KONEC SPOILERU – v podstatě není možné sledovat po celé dvě hodiny zlodušského sedmilháře, což je dále zkomplikováno zatajením toho, kdy lže sám sobě. Na lži druhým nás suverénně režírující Hallström upozorňuje vizualizovanou vzpomínkou. Aby to nebylo tak jednoduché, zpravidla vzpomínkou na reálnou situaci, jež ovšem nesouvisí s tím, co hrdina zrovna říká, akorát zajišťuje větší věrohodnost jeho lži. Film se tak nenápadným obloukem dostává k samé podstatě lhaní, ve skutečnosti jenom odlišné interpretaci skutečnosti. V náhodu nevěřím obecně, natožpak zde – Skandál (napsaný 1981) byl zadaptován dva roky po Letci záměrně. Spoléhá, že jsme si ze Scorseseho filmu odnesli nějaké informace a také s nimi pracuje. Jedno zkreslení reality potkává druhé a onomu vysmívanému výrazu „pravda“ nezbývá, než si dát oraz. 80% Zajímavé komentáře: genetique, kinderman ()

genetique 

všechny recenze uživatele

Sinusoida znázorňujúca úroveň kvality filmov Lasse Hallströma sa týmto filmom znova dostala do jemne klesajúceho štádia. Po prekvapujúcich filmoch v predchádzajúcom roku prišiel mierny útlm. Lasse si vzal do hľadáčika námet, ktorý sa stal pred dvoma rokmi nepatrným kameňom úrazu aj pre jeho (dovolím si povedať skúsenejšieho a kvalitnejšie filmy točiaceho) kolegu Martina Scorseseho. Napokon ale veci točiace sa okolo sporného života Howarda Hughesa tento film pojal z úplne iného uhla pohľadu. Film sa nepriamo dotýka viacerých momentov novšej americkej histórie, či histórie filmového priemyslu a tak film určite nie je určený pre najširšie publikum, pre komplexnejší zážitok by som odporúčal niečo si zistiť aspoň o spomínanom Howardovi Hughesovi. Samotná skutočnosť, že fraška takéhoto rozsahu sa však niekedy skutočne stala, je perfektným hnacím prostriedkom, aby diváka udržala v napätí, ako sa to celé vyvinie. Nedeptá diváka ani nejakým ťažkým psychologickou, či dramatickou atmosférou, celý dej sa nesie v duchu vlažnej a čerstvej atmosféry. Tú paranoickú vsuvku si však mohol Lasse odpustiť. Herecky je film podložený veľmi slušne, Gere predvádza uspokojujúci výkon, Molina ho však s prehľadom prehráva. 70%. ()

Reklama

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Náš geniální plán jaksi postrádá nápad, jak inkasovat šek vystavený na Howarda Hughese." Však vy na to přijdete, kluci a holko. Jen vám to bude trvat na můj vkus celkem dlouho. V obsahu jsem si totiž přečetl, že Clifford Irving podvedl všechny a vydal paměti Howarda Hughese vycucané z prstu. Super. Jenže nic jiného se tam nestalo a já se nudil tak, že jsem se začal scházet s Petrem Kellnerem a brzy vydám jeho osobní zpověď na téma, jak ke svému bohatství přišel. Je zaručeně autentická, takže šek vystavte na jméno Jára Cimrman, aby se to nepletlo. ()

Zíza 

všechny recenze uživatele

Tak mě napadá, vzhledem k dodatku, proč to prostě nevydá v Evropě, když mu to nechtěj vydat v USA? ;-) Ale to fňuk.... Film to byl na pohodu, přepisovala jsem si u něj dějepis a stíhala jsem s poklidem oboje, takže nedokážu říct, jestli je nudnej, neboť já jsem se u toho ani chvíli nenudila /viz. D. XoD/. Ale ten konec, kde už nebylo co na přepisování, jsem si docela užila a líbilo se mi, jak se Irving tolik vžil do Hughese. To bylo vážně dobrý, aspoň si nemusím stěžovat na "realisticky pojetý pád do bazénu", jak jsem měla v plánu před tím, než mi to bylo dovysvětleno... :-) Každopádně určitě nebudete litovat, když snímek shlédnete. Třeba se naučíte vymýšlet neprůstřelné báchorky. ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Příjemně natočený snímek o muži, který přes své slabé knihy dostane nápad napsat fiktivní životopis velikána své doby. Z dnešního pohledu nepochopitelně mu to všichni uvěří a stává se z něj spisovatel, který je každým okamžikem sledován a jehož dílo by se mělo stát bestsellerem. Richard Gere se vrací ze svého důchodu, aby předvedl, že s Alfredem Molinou umí ještě velmi dobře hrát. Rozhodně tomu prospívá i režie Lasse Hallströmea, Ten filmu vtiskl velmi příjemný retro vzhled a dotahuje všechny stylistické detaily k dokonalosti. Bohužel, tento snímek nemá potenciál být bestseller a ani extra kvalitní dílo. Film je příliš přímočarý a scénář hercům ani režisérovy nedává moc šancí na pořádnou přehlídku jejich talentu a zkušeností. ()

Galerie (14)

Zajímavosti (6)

  • Okrem New Yorku a Kalifornie pracovali filmári aj na karibskom ostrove Portoriko. (MikaelSVK)
  • Knihy, které jsou spalovány ke konci filmu, jsou ve skutečnosti přebytečnými kopiemi knihy “Knife of Dreams“, jež je v pořadí jedenáctou novelou série “Wheel Of Time“ od Roberta Jordana. V jednom záběru je dokonce vidět logo této knižní série a vložená skládací mapa. (becki_tu)
  • Ve filmu si “střihl“ cameo Larry David. (becki_tu)

Reklama

Reklama