Země zatracených

Krajina zatratených

Drama / Akční / Válečný

USA / Maroko, 2006, 102 min

• ArdathBay

Je to agitka, není to agitka. "Home of the Brave" si nemůže vybrat a tak to není ryba ani rak. Na jednu stranu ukazuje ošklivost války, na druhou Brina Presleyho, který v "céčku" (promiňte ten žargon, ale byl jsem také na vojně) hledá nějakou identitu, protože v obchodě se zbraněmi, kde pracoval už ho šéf nezaměstná a nenachází ji, jen to v čem je dobrej, jak říká. Dělat svou práci tj. válčit. 50 cent (bez leukoplasti na ksichtě) má napsanou postavu poměrně hloupého černouška, kterému rupne v zádech i kouli (jako hlavě). Nejzajímavější a nejvíce realistická je postava lékaře , kterého zahrál Samuel L. Jackson. Jessica Biel je sice krásná žena, ale postavu vojandy jsem jí neuvěřil ani za mák. Celkově mám pocit , že slyším šustit papír a to není dobře.(11.10.2008)

Na jednu stranu vážně krásnej film, herecké obsazení je hvězdné. Jenže někde se stala chyba - námět určitě skvělý, stejně tak děj celkově, ale kámen úrazu byl ve zpracování - režisér trošku přestřelil, jinak by to byl zcela jistě Oscarovej film, ono - 50 Cent nedělá ani kvalitní rap, to jeho mumlání je k pláči (nejem názor můj, ale i všech, kteří ať už hip hop dlouho dělají nebo poslouchají), natož aby kvalitně hrál! Ale Jessica Biel je sladká - i bez dlaně ..(29.5.2008)

Myslím, že je hrozně těžké a hlavně nevděčné točit takové filmy jako je tenhle. Válku můžeš začít kdykoli, ale nikdy nevíš kdy a jak opravdu skončí. Machiavelli je citován v epilogu filmu, jehož hrdinové jsou frustrovaní navrátilci z bojů z Iráku. Válka v Iráku neměla jednoznačnou podporu ve světě a ani v USA. Častokrát jsem přemýšlel jak to ti kluci měli těžké, když se vrátili domů a vlastní lidi je měli za vrahy. No tady to máme zfilmované se vším všudy, možná trochu víc patosu a patriotismu než bych chtěl, ale pořád ještě v mezích únosných. Řada momentů k zamyšlení, i když místy není co vyprávět. Ono jak taky vyprávět o člověku, který je prázdný a nic momentálně necítí....60%(3.8.2015)

Jo jo, tohle asi za oceánem potřebují. Problematiky irácké intervence, které se v současnosti věnuje mnoho filmařů velkých jmen (Redacted Briana de Palmy, In the Valley of Elah Paula Haggise), se rozhodl dotknout i slavný producent a příležitostný režisér Irwin Winkler. Jeden v tom zpropadeným Iráku ztratil nejlepšího přítele, další museli amputovat ruku, jiný nedokáže zpátky navázat vztahy v rodině; a všichni společně přišli o klid v duši. Hned z kraje je docela problém se s ústředními „hrdiny“ seznámit, protože při úvodní řežbě několik z nich zařve, takže ani nevíme, pro koho tečou slzy proudem. A vybraní „hrdinové“ se nestačili ve své domovině ani náležitě ohřát a už to na ně celé padá. Uchopení některých situací je v současném americkém klíčovém traumatu doslova naivní, míjí se účinkem a možná až na takové televizní obrazovce bude mnohé hrdé Američany ona tezovitost dojímat. A až tvůrci ze zásobníku vystřílí všechna klišé, tak už ani tklivá hudba nepomáhá. „Opravdu to chceš vědět? Chceš, abych se choval, jako by se to nikdy ani neudálo. Nechceš si ušpinit ruce detailama.“ Musím ale uznat, že pár momentů to má, i když se v nich málokdy dokáže přeplácaný sentiment korigovat. Vedle miniroliček Christiny Ricci nebo (opět) příšerného 50 Centa je pak škoda účasti herců jako je Samuel L. Jackson. No, i když právě i díky němu se to dá přežít bez újmy!!(9.5.2008)

• Bauer

Jak já se na tento film těšil. Slušné herecké obsazení, ale bohužel to není všechno. Režisér Irwin Winkler natočil snímek, který pojednává o osudu vojáků, kteří se vrátili z boje. Ani jeden z vojáků to nemá lehké zapojit se do normálního života, poté, co viděli za hrůzi.Film právě pojednává o lidech, kteří zažili válku a nebo nějaké boje. Rovněž zachycuje, jak se jim jejich vláda neodvděčí. Ale je to natočeno tak strašně nudně, že bych u toho snad i usnul. Začátek filmu byl přitom tak slibný. Hlavní hrdinové jeli dodat zásoby, když v tom je napadli a začlo se střílet. To bylo natočeno opravdu dobře. Jenže pak to přijde. Vojáci se vracejí domů a začíná nuda. Herecké obsazení je vážně dobré. V čele se Samuelem L. Jacksonem, krásnou Jessicou Biel a nováčkem v herecké bránži rapperem 50 centem (právě tento rapper byl důvodem, proč jsem se na film těšil), který podává velmi dobrý výkon. Nebýt toho dobrého začátku, tak bych šel s hodnocením rapidně dolů, ale takto jsou to pouhé 2*! Wars begin where you will but they do not end where you please(11.5.2008)

• - Herecké hvězdy původního seriálu ze sedmdesátých let, Kathy Coleman a Wesley Eure, si ve filmu zahrály camea, která se ale nedostala do konečné verze filmu. (Benjamin-L)

• - Film původně dostal rating R, ale po přetáčkách získal PG-13. (Benjamin-L)