Země zatracených

Home of the Brave

Drama / Akční / Válečný

USA / Maroko, 2006, 102 min

• Malarkey

Přesně ten problém, který ani nevím, jestli sem psát znova, protože by to vyznělo uplně stejně jako ve stovce komentářů napsaných předemnou. Prostě a jednoduše ten film je ze začátku výbornej, ale po čtvrt hodině je to hrozná nuda. Chvíle kdy se vrátí domů stojí prostě za hovno a jestli si film chcete užít, tak si pusťte akorát těch prvních patnáct minut, zbytek totiž už ani vidět nemusíte. Nemá to smysl.(19.9.2009)

Solidní pokus vypořádat se s válkou v Iráku. Scénář je sice strašně předvídatelný a dost klišovitý (opět zvítězí rodina, źodpovědnost a podobné ryzí hodnoty), na druhou stranu ovšem obsahuje velice slušné dialogy a alespoň pokusy o plastické vidění problému. Herecky film zcela jednoznačně táhne Samuel L. Jackson, ostatní herci jsou bohužel sotva poloviční. Obsazení a herecký výkon Jessicy Bielové je jeden velký úlet. Jak už napsali mnozí přede mnou, úvodní scény z Iráku jsou opravdu vynikající a už kvůli nim a Jacksonově výkonu stojí film za zhlédnutí.(7.3.2010)

Každý druhý komentář zde je o tom, že se někdo nudil a že prvních patnáct minut je nejlepších. No jo, když holt někdo čeká válečný film typu Černý jestřáb sestřelen a dostane se mu spíše dramatu o lidech ve (teda, hlavně po) válce, je jasné, že musel být zklamaný. Já naštěstí čekal to, co jsem i dostal - místy dost patetický a patriotický, nicméně převážně výborný film o lidech, kteří si prošli válkou. Nejvíce mě zaujal příběh Jessicy Biel a Samuela L. Jacksona. O první zmíněné už delší dobu tvrdím, že je sexy a ještě talentovaná no a tady to opět předvádí a o Samuelovi snad nikdo nepochybuje… ;-) Jinak film je, jak už jsem napsal nahoře, výborný. Kdyby se ještě omezil ten americký patriotismus a přidala by se stopáž (nebránil bych se další půl hodině, aby charaktery mohly opravdu zaujmout a vy s nimi opravdu soucítit) tak bych neváhal a šel bych se svým hodnocením ještě výše. 80 %.(14.5.2011)

Myslím, že je hrozně těžké a hlavně nevděčné točit takové filmy jako je tenhle. Válku můžeš začít kdykoli, ale nikdy nevíš kdy a jak opravdu skončí. Machiavelli je citován v epilogu filmu, jehož hrdinové jsou frustrovaní navrátilci z bojů z Iráku. Válka v Iráku neměla jednoznačnou podporu ve světě a ani v USA. Častokrát jsem přemýšlel jak to ti kluci měli těžké, když se vrátili domů a vlastní lidi je měli za vrahy. No tady to máme zfilmované se vším všudy, možná trochu víc patosu a patriotismu než bych chtěl, ale pořád ještě v mezích únosných. Řada momentů k zamyšlení, i když místy není co vyprávět. Ono jak taky vyprávět o člověku, který je prázdný a nic momentálně necítí....60%(3.8.2015)

• Bauer

Jak já se na tento film těšil. Slušné herecké obsazení, ale bohužel to není všechno. Režisér Irwin Winkler natočil snímek, který pojednává o osudu vojáků, kteří se vrátili z boje. Ani jeden z vojáků to nemá lehké zapojit se do normálního života, poté, co viděli za hrůzi.Film právě pojednává o lidech, kteří zažili válku a nebo nějaké boje. Rovněž zachycuje, jak se jim jejich vláda neodvděčí. Ale je to natočeno tak strašně nudně, že bych u toho snad i usnul. Začátek filmu byl přitom tak slibný. Hlavní hrdinové jeli dodat zásoby, když v tom je napadli a začlo se střílet. To bylo natočeno opravdu dobře. Jenže pak to přijde. Vojáci se vracejí domů a začíná nuda. Herecké obsazení je vážně dobré. V čele se Samuelem L. Jacksonem, krásnou Jessicou Biel a nováčkem v herecké bránži rapperem 50 centem (právě tento rapper byl důvodem, proč jsem se na film těšil), který podává velmi dobrý výkon. Nebýt toho dobrého začátku, tak bych šel s hodnocením rapidně dolů, ale takto jsou to pouhé 2*! Wars begin where you will but they do not end where you please(11.5.2008)

• - Film původně dostal rating R, ale po přetáčkách získal PG-13. (Benjamin-L)

• - Herecké hvězdy původního seriálu ze sedmdesátých let, Kathy Coleman a Wesley Eure, si ve filmu zahrály camea, která se ale nedostala do konečné verze filmu. (Benjamin-L)