Zločin na poště (TV film)

Krimi

Československo, 1980, 43 min

Televizní adaptace podle jedné z Čapkových povídek. Strážmistr Brejcha v podání Vladimíra Menšíka vyšetřuje pozadí utonutí mladé poštovní úřednice a po zjištění všech skutečností napomáhá k spravedlivému očištění oběti a nepřímému potrestání viníků. S kriminalistickou činností mu vydatně pomáhá mladý P. Zedníček. Naprosto skvělý je J. Hanzlík v roli jednoduchého Standy. Nemohu se však zbavit dojmu, že pan Čapek napsal lepší povídky, navíc zápletka byla vyřešena příliš brzy a z toho důvodu závěr už nebyl tak zajímavý. Proto je mé hodnocení pouze průměrné.(12.3.2013)

Sestistrankovou povidku Karla Capka Zlocin na poste pochazejici z knihy Povidky z jedne kapsy ,pro televizni adaptaci rezijne do ctyricetitriminutove podoby spracoval Jaroslav Dudek. Scenar napsal Jaroslav Dietl. Do hlavni role prvorepublikoveho cetnickeho strazmistra Brejchy byl dobre vybran Vladimir Mensik. Zhostil se sveho ukolu se cti a znamenite zahral svuj part. Pribeh samotny, zasazeny do prostredi maleho mestecka ci dediny, je vlastne sondou do strazmistrovi duse a da nam nahlednout a porozumet vsem pohnutkam,ktere ho vedly k uchopeni spravedlnosti do jeho rukou a tim i k nasledujicimu potrestani viniku . Ve filmu neni pritomna hudba, pribeh je o to vice autenticky a da vyniknuti kunkani zab, foukani vetru,padani kuzelek ci vrzani pane strazmistrova kola.(2.1.2009)

„Zločin na poště“ je úžasný klenot české hrané televizní tvorby. Spojení Karla Čapka, Jaroslava Dietla, Jaroslava Dudka a Vladimíra Menšíka nemohlo dopadnout špatně. Herecký koncert vynikajícího Vladimíra Menšíka, kterému zdatně sekundují ostatní protagonisté, musí potěšit každého vnímavého diváka. Režisér Dudek natočil televizní film, ve kterém nic nescházelo a nic nepřebývalo. Jde o ideální ztvárnění Čapkovy předlohy. Tento dojemný příběh bych mohl sledovat stále. Pořád by mě těšil, pořád bych si z něho mohl něco pozitního vzít. Shlednutí tohoto díla by mělo být povinností pro současné filmové a televizní tvůrce.(12.1.2015)

Dietlovsky příliš vážné a mírně zdlouhavé, ale Čapek se nezapře. Na druhou stranu ona zdlouhavost nudila jen na málo místech, většinou bylo pomalé vypravování příjemné, neztrácelo napětí a divák měl díky němu možnost maximálně nasát vesnickou atmosféru. Vladimír Menšík je samozřejmě úžasný, akorát na konci mi přišel trochu příliš chmurný a nešťastný, ovšem to je dáno zčásti scénářem a zčásti mým vlastním pohledem na jeho postavu. Chyběl mi nadhled, který je pro Čapka typický a naopak Dietelovi zase nic neříká, a místy trochu odvážnější nůžky, jinak skutečná televizní pochoutka s nečekanou výpravou a skvělým obsazením.(29.3.2011)

Už před třiceti lety, kdy jsem toto dílko viděl poprvé černobíle, mě zaujalo (a bylo to lepší - teď jsem se přiznal, že mám barevnou televizi). Čapek, knižně, mě nikdy nezklamal a tahle zfilmovaná povídka z kapsy je výborně udělaná "detektivka". A navíc není zde žádná hudba, a to je balzám na duši, proti dnešním filmům. Nejsem proti hudbě ve filmu, ale v životě nikomu hudba, když jdete nakoupit, nehraje.(11.1.2015)