Skutečný příběh zdravotníka amerického letectva U.S. Air Force, Williama H. Pitsenbargera, jehož statečnost zachránila ve Vietnamu desítky životů. V roce 1966 se poblíž Saigonu odehrála jedna z nejkrvavějších bitev vietnamské války. Během záchranné mise 11. dubna se jednadvacetiletý medik přezdívaný Pits rozhodl dobrovolně opustit relativní bezpečí záchranného vrtulníku, aby pomohl vojákům na zemi. S neobyčejnou odvahou a odhodláním osobně zachránil a dopravil do bezpečí více než 60 mužů 1. pěší divize americké armády. Poté, co mu bylo nařízeno využít místo v posledním vrtulníku, odmítl a zůstal se zbytkem armády uprostřed těžké palby. O 32 let později dostane ambiciózní byrokrat z Pentagonu Scott Huffman na starost dokončení posudku, který má rozhodnout, zda údajné hrdinské činy vojáka Pitsenbargera zaslouží nejvyšší ocenění za statečnost – Medaili cti. Huffman sbírá svědectví armádních veteránů, kteří byli přímými účastníky bitvy. Během jeho vyšetřování vyplouvají na povrch závažné utajované skutečnosti, jejichž zveřejnění může Scotta stát víc než jen kariéru… (Bioscop)

Trailer 1

Lacike

Neskutočne nezáživný príbeh o posmrtnej zmene vyznamenania pre dávno mŕtveho vojaka. Je to síce natrieskané starými hviezdami vo vedľajších úlohách, ale samotný prípad mi pripadal rovnako nezaujímavý a jeho význam nepochopiteľný ako pre hlavného hrdinu, ktorý sa ním musí nedobrovoľne zaoberať. Po trištvrť hodine som to vypol. ()

sedm.1

Nejvyšší pocta je od začátku především neskrývaným tahem na divákovi emoce a ve výsledku musím konstatovat, že se je i přes jejich nespornou prvoplánovost a kostrbatější zápletku nakonec podařilo tvůrcům ve mně vyvolat. Přiznává se mi to ovšem poměrně těžko, jelikož tento skutečnými událostmi inspirovaný příběh neoplývá zrovna prvky, které by z něj dělaly jakkoliv výraznější podívanou. Celá ona zápletka je totiž až příliš jednoduchá, či jinými, výstižnějšími slovy, na dvouhodinovou podívanou se jedná o poměrně neobsáhlou historku, čehož následkem je pak dost pomalé tempo, časté přešlapování na místě a opakující se scény a dialogy. Zarmoutit tu jinak dokáže ještě absence jakékoliv atmosféry, stejně tak jako napětí a opravdu výrazněji vyhrocených dramatických situací, kdy se veškeré takové momenty odehrávají v bohužel až příliš poklidném a nestrhujícím tónu. Co ovšem tomuto snímku hodně pomohlo, jsou výkony jednotlivých herců, především pak těch starších, kdy tu Hurt, L. Jackson, Harris, Fonda, Plummer a Savage předvádí natolik přesvědčivé a silné výkony, že pokaždé, když se kdokoliv z nich objevil, emoce okamžitě získali na intenzitě a právě oni se tak podíleli tím nejzásadnějším způsobem na mém zmiňovaném emočně výrazném dojmu, a díky čemuž jsem pak i společně s veškerými přítomnými postavami dosáhl působivé katarze a příjemné úlevy při dosažení jejich úspěšné mise. Obsahově tak zkrátka sice Nejvyšší pocta nenabízí úplně oslnivý zážitek, nicméně herecké výkony a funkční emoce mě oslovili vážně dost a já tak v souvislosti s tímto snímkem nemohu a ani nechci tvrdit, že nestojí za pozornost. ()

Morholt

Pokud by to Robinson pojal jako thriller, ve kterém hlavní hrdina sbírá informace navzdory sílícímu nebezpečí, tak by to mohlo mít něco do sebe a nejspíš by všem bylo jedno, že se to neodpovídá skutečnosti. Takhle z toho vylezla patetická hra na city, ze které jsem měl pocit, že všichni přeživší veteráni potýkající se s minulostí by se ze svých traumat vyléčili ve chvíli, kdy Pitsenbarger obdrží Medaili cti. Paralelně tu jede druhá kýčovitá linka, kdy si vyšetřovatel postupem času uvědomuje, že jsou i důležitější věci, než slibně rozjetá kariéra. A to je na mě prostě moc. první třetina ještě docela ušla a zpočátku mě bavily i válečné sekvence, ale to všechno se postupně rozvařilo do do čím dál víc nepoživatelné patriotistické kaše. Škoda je to o to větší, že se tu sešla celkem skvostná herecká sestava. 40% ()

castor

„Patton řekl, že by se kvůli ní vzdal velení, Eisenhower zase Bílého domu. Proč si myslíte, že by tohle čtyřhvězdičkový generál a prezident řekli?” Nejprve mu byl nějaký požadavek na udělení Medaile cti pro zdravotníka William H. Pitsenbargera v oněch místech, poté se o tohle nejvyšší vojenské vyznamenání rval jako tygr. I za přispění manželky, která ho nikdy neviděla před ničím couvnout („Strach je dobrá věc. Strach je instinktem pro přežití.”). Jenže právě podobných „povzbuzení” uslyšíme mnoho. Stejně jako nespočet patetických gest. Projev Sebastiana Stana je stejně nezáživný jako tenhle předvídatelný příběh. Naštěstí má vedle sebe takové matadory, jako jsou Harris, Plummer, Fonda, Hurt či Samuel L. Jackson. Ve výsledku se k nám ovšem dostane jen vlastenecký patos, utahané momenty, umělé emoce a závěrečné tlačení na pilu. Docela dietní tři hvězdy. ()

NinonL

Mladý právník dostane za úkol kontaktovat veterány z vietnamské války, kteří byli svědky hrdinství jednoho amerického zdravotníka. Ten měl být vyznamenán nejvyšším vojenským vyznamenáním za statečnost, ale z nějakých důvodů se tak nestalo. Právník zjišťuje, co vyznamenání zabránilo a stopy vedou až mezi vysoce postavené senátory, kteří ve vietnameské válce veleli. Film je docela dobrý, válečné scény uvěřitelné. Jen toho typického amerického patosu bylo na konec zase moc. ()

• Film je založen na skutečné události. (ARI50)
  • V skutočnosti sa na evakuácii ranených podieľala helikoptéra typu Kaman HH-43 Huskie, nie vietnamskou vojnou preslávená Bell UH-1 Iroquois. (MikaelSVK)
  • Název The Last Full Measure odkazuje na významný projem Abrahama Lincolna. Lincolnova krátká řeč byla pronesena při inauguraci Národního vojenského hřbitova v Gettysburgu, čtyři a půl měsíce poté, co armády Unie porazily Konfederaci v bitvě u Gettysburgu. (Michnak)

Související novinky

De Niro s Malkovichem v produkci Petra Jákla

De Niro s Malkovichem v produkci Petra Jákla

16.02.2021

Po skončení natáčení Jana Žižky se režisér a producent Petr Jákl začal více věnovat zahraničnímu filmovému trhu. Po svých producentských počinech Best Sellers s Michaelem Cainem, Axis Sally s Alem… (více)

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer

05.02.2021

Z Ameriky přichází velmi smutná zpráva. Dnes ráno ve svém domě v Connecticutu zemřel legendární kanadský herec a držitel Zlatého glóbu i Ceny akademie, Christopher Plummer. Populárnímu tvůrci známému… (více)