Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Co kdyby někdo, koho dobře znáte a milujete, jednoduše zmizel? Hollywoodské superhvězdy Reese Witherspoonová, Jake Gyllenhaal, Peter Sarsgaard, Alan Arkin a Meryl Streepová se již brzy dozvědí odpověď v napínavém thrilleru jihoafrického režiséra Gavina Hooda, zaměřeném na ožehavou tématiku tzv. „mimořádného vydávání podezřelých“ - jedné z kontroverzních součástí americké strategie v boji s potíráním terorismu. Reese Witherspoonová v něm hraje Isabellu, těhotnou manželku inženýra, původem z Egypta, který se během letu z Kapského města do Washingtonu „propadne do země“. A jak se posléze ukáže z dějové linie, v níž hraje prim Jake Gyllenhaal coby analytik CIA Douglas Freeman, nestalo se tak náhodou. Anwar El-Ibrahimi (Omar Metwally), přestože má již dávno americký pas i občanství, byl totiž právě na příkaz CIA jako podezřelý ze spiklenecké činnosti eskortován zpět na černý kontinent. A při pohledu na jeho brutální mučení a vyslýchání jihoafrickou tajnou službou Freeman poprvé začíná pochybovat... (Warner Bros. CZ)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (267)

nash. 

všechny recenze uživatele

Silný námět s mnoha skutečně mrazivými okamžiky, výsledným dojmem je však zklamání. Tvůrci totiž mířili na příliš mnoho cílů a ve výsledku nedostala adekvátní prostor žádná z postav ani žádný z nahozených motivů. Líbil by se mi příběh Isabelly pátrající po manželovi, líbil by se mi příběh uneseného Anwara s důrazem na vývoj jeho postavy, líbil by se mi příběh Fatimy a Khalida i příběh Abase Fawala. Každý z nich by mohl být skvělým filmem. V jednom společném si však překážejí, režisér těká z místa na místo, pokaždé se zdrží jen chviličku a hned zase nedočkavě přeskočí jinam, aniž by dal jedinému motivu šanci se pořádně rozvinout, jedinému z herců šanci pořádně svou postavu rozbalit. Vše tak nakonec navzdory mnoha opravdu silným momentům působí vlažně, nedotaženě, povrchně. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Keď človek počuje arabský jazyk, hneď sa cíti bezpečnejšie. Hlavne Alah akbar je božská hymna do uší, môj obľúbený song na Spotify. Toto mierumilovné posolstvo, ktoré šíria bratia z krajín, kde je povolené súložiť s ovcami a kameňovať ženu, pretože jej vykuklo oko spod kapucne, by sme si mali vziať za vzor. Ale ak si chcete pozrieť niečo s terorizmom a Američanmi, určite radšej seriál Homeland. V tomto filmíku totiž len pospájali super herecké tváre, primiešali pár pričmudencov a ideme na to. Namiesto akčnej drámy to je skôr politický pokec a to nemá nikto rád. ()

Reklama

Anderton 

všechny recenze uživatele

Američania si radi strieľajú do vlastných radov, majú tak potom pocit akéhosi sebauvedomenia. Ja im to schvaľujem, ale forma Uneseného je natoľko schématická, že sa mi zdal tento film o terorizme skôr zbytočný. Absolútne statická kamera, žiaden autorský vklad, málo priestoru pre hlavnú Gyllenhaalovu postavu, no a hlavne logické nedostatky, keď som nechápal, prečo Američania aj Egypťania strácajú čas mučením väzňa, keď im začína byť jasné, že sa jedná o omyl. To mohli pokračovať vo vyšetrovaní inde a úspešnejšie. O čo im potom vlastne ide? Hood sa snaží byť politicky korektný, obidve strany sú v tom rovnako namočené, svedomie sa ozve iba vo Freemanovi. Trochu mi to pripomenulo Body of Lies, lenže to je svižne natočený triler veľkej režisérskej osobnosti. Záverečná pointa-slučka je síce trochu lacná, ale našťastie funguje. Čistý priemer. ()

Hild 

všechny recenze uživatele

Z počátku film působí jako další klasické politické drama, které nemůže nijak překvapit. První polovina je dost rozvleklá a pomalu se rozjíždí, ta druhá půlka už ale nabírá na obrátkách a z filmu se stává vážně výborný politický thriller. Dobrá zápletka, parádní atmosféra po celou dobu filmu a skvělý závěr jsou největším plusem filmu. Vím, že jsem napsala, že film má skvělý závěr, také má, přesto mi na něm něco vadilo a to, že nebyl dotažen do konce, neboli spíše nebyl úplně ukončen. Film však hodnotím velmi kladně. Nemůžu se ale zbavit pocitu, že z daného tématu šlo vytřískat ještě více, proto 4* ()

Scalpelexis 

všechny recenze uživatele

Nepřesvědčivý. U filmu jsem se z většiny dost nudil, protože se tam toho moc neděje a krom Reese jsem si neužil ani ničí herecký výkon. Možná to bylo dáno mdlou režií a nijak úchvatným scénářem? Kamera je slušná. Možná jsem si to dostatečně neužil, protože jsem se přitom věnoval studiu, ale u dobrých filmů si mě vždy najde scéna, která mě od vedlejší činnosti odtrhne a připoutá. Nestalo se a když jsem si náhodou všiml klasického amerického konce..tak bylo jasno. ()

Galerie (136)

Zajímavosti (6)

  • Citace „I fear you speak upon the rack where men enforced do speak anything,“ (Muž, který podstupuje mučení, řekne cokoli, jen aby bolest ustala,) je ze třetího jednání druhé scény hry „Kupec benátský“ od Williama Shakespeare. (jezurka42)
  • Scénář k filmu se dostal na černou listinu scénářů pro rok 2006; tato listina zahrnuje „nejoblíbenější“ nevybrané scénáře daného roku. (jezurka42)
  • Film je natočen podle skutečného příběhu Khalida El-Masriho, německého občana, který byl zaměnen za Khalida al-Masriho, který se měl údajně podílet na teroristických útocích z 11. září 2001. V roce 2004 byl El-Masri zatčen a přemístěn na neznámé místo v Afghánistánu, kde byl vyslýchán, mučen a sexuálně zneužíván po dobu pěti měsíců, než ho CIA propustila. Později tajná služba přiznala, že jeho zajetí a mučení bylo velkou chybou. (jezurka42)

Související novinky

Místo Avataru Noc v muzeu 2

Místo Avataru Noc v muzeu 2

20.12.2007

Pravá blondýnka Reese Witherspoon se po těžkotonážním dramatu Odvlečen vrací k lehčím žánrům. Režisér Seth Gordon už brzy odstartuje natáčení komedie Four Christmases, námětem vzdáleně připomínajícím… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno