Napínavý thriller zaoberajúci sa komplikovanou politikou americkej vlády týkajúcej sa tzv. "mimoriadneho vydávania podozrivých" – extraordinary rendition - globálneho tajného systému prepravy, väznenia a vypočúvania, ktorý bol zriadený po útokoch z 11. septembra 2001 a nepodlieha súdnej kontrole ani požiadavkám extradície. Rendition sa zameriava na životy Douglasa Freemana (Jake Gyllenhaal) – analytika CIA, ktorý začne pochybovať o svojom povolaní po tom, čo bol svedkom brutálneho a nekonvenčného vypočúvania Američana egyptského pôvodu tajnou severoafrickou políciou; Anwara El Ibrahimiho (Omar Metwally) – egyptského chemického inžiniera, ktorý ešte ako chlapec spolu s rodinou emigroval do Spojených štátov, a ktorý je teraz podozrivý z teroristickej činnosti; jeho tehotnej ženy Isabelly El-Ibrahimi (Reese Witherspoon) snažiacej sa nájsť svojho manžela, ktorý údajne zmizol počas letu z Cape Townu do Washingtonu; Alana Smitha (Peter Sarsgaard) – poradcu senátora Hawkinsa (Alan Arkin), ktorý odhalí, že Anwara na príkaz šéfky CIA v boji proti terorizmu (Meryl Streep) odtransportovali do krajiny tretieho sveta, kde ho vypočúvajú; a Abasi Fawala (Igal Naor) – šéfa tajného väzenia, ktorý má svoje vlastné osobné problémy s rebelantskou dcérou Fatimou (Zineb Oukach) a jej priateľom – islamským fundamentalistom Khalidom (Moa Khouas). Rendition trúfalo skúma šedú oblasť medzi správnym a nesprávnym, medzi vpravo a vľavo a odpovede, ktoré nachádza, nie sú jednoduché... (oficiální text distributora)

sedm.1

Skutečně hodně strhující film, u kterého popravdě ani nevím, proč jsem vlastně nedal plné hodnocení. Já se sice vůbec všeobecně příliš nerad pouštím do filmů s politickým podtextem,a to z mnoha důvodů, ale zde se to ve finále všem mím obavám vyhlo, celé je to podáno velice polopaticky, nepřekombinovaně, nerozvíjeli se zde žádně monstrozní konspirační teorie a tak podobně, zkrátka i přes poměrně dost rozvětvenou a nelehkou zápletku bylo vše natočené po celou dobu velmi srozumitelně a přehledně. Odvlečen má prostě vše,co pořádný thriller mít má. Dotýká se součastného velmi diskutabilního tématu, ale nikoho o ničem nepřesvědčuje. Přes mnoho postav a dějových linií má dynamický spád, je nehorázně napínavý, má neodolatelnou atmosféru, která je drsná, neučesaná a nepřikrášlená, ovšem je zároveň i velice lidská a pochopitelná. Na emoce je Odvlečen též opravdu silný a nekompromisně působící, ovšem ani jednou se nenechal strhnout k vypočítavosti či jiné manipulovatelnosti s divákem. Herecky jde pak o hodně lahůdkový snímek, všichni svým postavám dali přesně to, co potřebovali, aby byli složití ale i snadno identifikovatelní zároveň a divák se tak mohl s nima lehčeji ztotožnit. Odvlečen je zkrátka typem filmu, který dokáže vyvolat silné dikuze a názorově rozdělit mnoho lidí, ovšem po filmové stránce, a to včetně zápletky, jde o pro mě nejlepší, nejdramatičtější a nejnapínavější snímek dotýkající se tématu terorismu a jeho vlivu na okolí. Dechberoucí zážitek! ()

pavcas

Uff..to bylo ale silný..poslední dobou začínám nějak těm filmům s tématem terorismu přicházet na chuť. Jedna věc je, ochránit lidstvo před pošahanejma vyznavačema džihádu, druhá pak jakým způsobem a za jakou cenu. Protože co když těm co mají chránit uvázne ve spárách někdo, kdo je nevinnej, jen má tu smůlu, že se narodil na blbým místě nebo má blbou barvu pleti? Nebo je lepší předpokládat u každýho araba potenciál pro odpálení bomby v zájmu záchrany tisíců dalších? Musím říct, že víc dějovejch linií na mně ze začátku působilo rušivě, ale v závěru když se spojily do jedný a když mi to došlo, to mělo celkem silnej efekt a těch posledních 15 min jsem se fakt bála co bude. Svůj stej komentář jsem chtěla věnovat Leonardovi a jeho Vlkovi, ale tenhle film nekomentovat nešel. A opět výbornej Jake Gyllenhaal se prostě narodil pro roli zarputilejch kladnejch hrdinů. ()

chmíří

Politický thriller a ještě k tomu s aktuálním tématem, může být buť totální propadák anebo skvělý film. Rendition většinu času vypadá jako by šel cestou průmeru a spokojil se s 3-4* ,ale ve chvíli kdy to člověk naprosto nečeká se vzpříčí a jasně si jde pro absolutní hodnocení. Sice to není plných 5*, ale za velice milé překvapení a skvělý závěr mu je dám... ()

Seti

Co CIA schvátí to už nenavrátí, protože to neni žádnej holubník! Že jsi nevinnen? Na to jsi měl myslet dřív! Bezpečnostní politika ve své extrémní podobě, doplněná ukázkou hrozby, proti které se snaží marně bojovat. Zajímavé a kontroverzní téma, které je zpracováno velice...no jak to říct...nudně. Nevim proč, ale nějak jsem se nedokázal vcítit do žádné z postav (možná tak trochu do mučeného Egypťana a konstatoval jsem, že bych se zachoval úplně stejně). Jinak fakt, že CIA nechá klidně někoho bez důkazů zmizet mě vůbec nijak nepřekvapil, akorát by to příště chtělo trochu akčnější a napínavější podobu. ()

jondoe

Stiahol som si tento film z netu ale bohuzial bez tituliek. Takze ked sa rozpravalo po arabsky tak som tomu nerozumel nic. Ku koncu filmu som z toho cosi pochopil. Ale aj tak tento film vyhladam aby som si to pozrel este raz z poriadnym dabingom. Pri filme som sa vobec nenudil. Namet bol velmi dobry ale najviac ma zaujal pribeh dvoch mladYch milencov z rozdielnych arabskych socialnych kruhov. Preto potrebujem tento film este raz kuknut z komletnym dabingom. ()

Cracker

"Napínavý thriller" - to aspoň hovorí oficiálny text distribútora.... Ja mám na to iný názor napínavý by mohol byť keby tam bola nejaká akcia, ale nebola... Pozrel som si to len kvôli hercom ale film sám o sebe bol celkom nudný. S "vytržením" som to pozeral dokopy asi 15 minút. Gavin Hood ma nedokázal presvedčiť tu a ani vo Wolverinovi. ()

Michelle75

V dnešní době docela lehce uvěřitelný příběh. Hezky natočený, dobře zahraný . Jake Gyllenhaal mě ve své roli štval, /ale hrál ji přesvědčivě/ a nakonec" nezklamal." Herecké obsazení velmi příjemné a to mluvím o každé z postav. Výborné, koukatelné, trošku ukecané, ale smysluplné a těžce reálné.Já tomuhle prostě věřím, i když nerada. ()

Lookass

Unesený úspešne nadväzuje na vlnu hollywoodskych filmov poslednej doby reagujúcich na zmenu americkej zahraničnej politiky po 9/11/2001. Syriana dokázala, že témy súvisiace s kritikou nadnárodných korporácií a terorizmu nachádzajú značnú odozvu ako u publika, tak aj u kritikov. V tomto roku sa na akademický úspech Syriany snažil najskôr nadviazať Peter Berg. Jeho Kráľovstvo vzbudilo viaceré kontroverzné reakcie o ideologickej manipulovateľnosti s divákom. Imho oprávnene. Redfordovi Hrdinovia a zbabelci veľa vody nenamútili.__ Otázka znie: prináša Rendition niečo, čím sa zásadne líši od svojich predchodcov? V skratke možno povedať - áno,v pozitívnom zmysle slova - aj keď mám pár výhrad. SPOILER Najväčší prínos asi vidím v spôsobe narácie, ktorá nie je klasická chronologická, ale v istom momente sa jedna rovina príbehu ocitne v inom časovom horizonte ako divák predpokladá. Je to príjemné oživenie a prináša to možnosť nájsť význam v predchádzajúcich scénach, ktoré som predtým chápal v inej (časovej a významovej) rovine. KONIEC SPOILERU __ Herecké obsadenie je vynikajúco vyvážené. Reese nadviazala na životný výkon z Walk the line. Staršia generácia zdarilo sekunduje. Celkovo u mňa ide o príjemné prekvapenie, ktoré má našťastie bližšie ku Cloonyho Syriane ako k ideologicky jasne profilovanému Kráľovstvu. 8/10 ()

cab

Politicke drama zobrazujici nepredstavitelne machinace s lidmi a metody muceni, ktere by meli byt podle mezinarodniho prava zakazany a ne praktikovany. Americka reakce na 11. zari byla ruznoroda, ale je jasne, ze arabske casti obyvatel nebo jejich potomku kdekoliv na svete se dotkla nejvice. Obrazek si kazdy udela sam, at uz se jedna o fikci nebo skutecnou udalost. Na druhou stranu americane priznali podobne praktiky, po dlouhem zdrahani, verejne. Zajimave tema s dobrymi herci je potopeno v premnozenem poctu osob pred kamerou a housti pateticky nafilmovanych a nefunkcnich scen, coz pri pomalem tempu a caste zmene lokalit kazi plnohodnotny zazitek. Dalo se vyzdimat daleko vice. 55% ()

Holina

Není to úplně špatné, ale tak nějak se to táhnne. Pochvalu si zaslouží hlavně herecký ansábl a nemyslím tím jen Gyllenhalla a Streepovou, ale i další takřka no name herce ... ()

eagle-eye

Jsem trošku na vážkách jestli 3 nebo 4. Jedná se poměrně o dobře uchopené dílo, se strhujícím koncem a silnými momenty, nicméně sledováním filmu v jeho prvních dvou třetinách na mě šli spíš deprese v kombinaci s nudou, až ke konci to začalo být napínavé a nabíralo to na obrátkách. Je mi jasný, že to byl záměr, zkrátka ale politický thriller není úplně typ filmu, který bych vyhledával, chtěl jsem se na to mrknout hlavně kvůli Gyllenhaalovi, který mě opět nezklamal. ()

mc.loki

V podstatě žánrový snímek, nijak nevybočující z řady. Tajné služby jsou špatné ( což je někdy pravda ), teroristé jsou obyčejní lidé ( bývá to tak ), násilí a teror se týká každého z nás ( je to tak ), a každý, kdo je odvlečen má těhotnou ženu, která má konexe v nejvyšších místech ( chachá )...Takže abych to shrnul, pokud se prokoušete nezbytnými Hollywoodskými klišé, dostanete takovou jednohubku, která Vás maximálně donutí chvilku přemýšlet o tom, jestli náš boj proti terorismu nemá příchuť teroru...což oceňuji a za jedno scénaristické překvápko a výkony některých herců 60%. ()

dormouse

Průměrný thriller s průměrnými hereckými výkony, takový ten druh filmu, o kterém za týden vůbec nevíte, o čem byl či zda jste ho viděli. Myslím, že je v něm trochu tendenčně očerněná CIA z nekalých praktik při bojování s terorismem. Já, asi bohužel, budu patřit k té části populace, která by v tomto ohledu raději volila postup méně tolerantní. ()

bloodcountes

Jelikož jsem podobných filmů neviděla tuny jako zdejší znudění komentátoři, tak se mi to líbilo. Celkem dost. Uznávám, že mnoho diváků by raději vidělo grilovačku CIA za své vyšetřovací praktiky, ale já tak ultimátní nebudu. Nic není jenom černobílé a každej holt dělá co dokáže, aby uspěl v tom, co považuje za nejsprávnější. Já jsem to měla s dabingem, ale počítám, že stejné to bude i v originále, kde jsou celé dlouhé pasáže mluveny v arabštině a tedy jsou mi naprosto nesrozumitelné. Tedy lingvisticky. V takovém rozsahu je to rozhodně ve filmu něco neobvyklého. Proto jsem se zaměřila více na fonetiku a mimiku a dost mě to vtáhlo, přišla jsem tomu druhu vnímání filmu velmi rychle na chuť. Herci odvedli dobrou práci, hudba seděla, časová smyčka byla jako rána ze zálohy mezi oči, ale vydýchala jsem to:)) Fajn film, ale pokud mě měl přivést k přemýšlení o nečistých praktikách amerických institucí a jaké to je svinstvo, nestalo se. Na obou stranách to svinstvo je a k ahinse má tenhle svět prostě dál než k Alfa Centauri, ces´t la vie. ()

lareinna

Nebolo to maximálne napätie, ale dej ma zaujal. Pri scénkach, kde mučia ľudí chvíľu rozmýšľam, či to nemám preskočiť..potom ale uvažujem, že ak sa toto deje čo i len z časti v skutočnosti, tak to radšej nechcem vedieť. Bohužiaľ žijeme v skorumpovanom svete, kde všetko stojí na politike, vo svete, ktorý nazývame civilizovaný, vo svete, ktorý sme si sami vytvorili.. ()

filipvrbik

Je to poměrně zajímavý protiteroristický film, s hvězdným obsazením.... Přiznám se, že jsem čekal trochu zajímavější a komplikovanější konec, ale i tak je na co se dívat. zápletka možná není až tak originální (atentát), ale provedení se povedlo - i když je tu možná až moc "hlavních" rolí. No každopádně, jestli je film podle pravdy, je to celkem síla...80% ()

Místo Avataru Noc v muzeu 2

Místo Avataru Noc v muzeu 2