Tahle země není pro starý

No Country for Old Men

Táto krajina nie je pre starých

Drama / Krimi / Thriller

USA, 2007, 122 min

Slušný film bratří Coenů, od kterého jsem, ale čekal více (Ne, že bych byl zklamán, ale čekal jsem něco jiného). Trochu nechápu jak tento snímek mohl být nomimován na osm Oscarů a takový Americký gangster na dva, hold pánům z Akademie věd moc nerozumím. Jediný, kdo vyčnívá je Javier Bardem, jakožto mlčenlivý a bezcitný vrah s originální a netypickou zbraní. Jinak je to průměrný snímek o honbě za pěnezi. Tommy Lee Jones a Woody Harrelson ve svých vedlejších rolí zahráli v rámci možností slušně, ale určitě ne nadprůměrně. Nebýt Bardema tak dám tři hvězdičky......(23.1.2008)

Scénář: Joel Coen, Ethan Coen .. Zajímavé, ale nikoliv jedinečné aneb Coeni jsou stále v nouzi. Jejich dva předešlé komediální filmy - to byla spíše katastrofa, než zábava, ale pak přišlo téma/kniha pro ně jako(by) stvořené. Jenže.. No Country for Old Men na letmý pohled vypadá jak Fargo (geniální film!) v letních kulisách (hlavně "ten kufr peněz") a bohužel s tím, jak se ztratil led a sníh, ztratilo se něco z jejich mrazivého podání, ale také cynického humoru a celkové síly příběhu. Násilí zde je, ale jeho míra a drsnost zobrazení rozhodně nejsou v nějaké vrcholné podobě, kdy část mordů proběhne mimo přímý záběr kamery nebo úplně mimo scénu. Jinak film není téměř vůbec o dialogu, děj je posouván převážně jen obrazem a něco málo rozhovorů moc smysl nedává, stejně jako monolog šerifa Bella, který jakoby nechce přijmout, co se, v pro něj moderní době, děje za špatnosti. Do něj je vlastně zarámován celý děj, jako taková ilustrace a kdyby byl podán třeba jako šerifovo vzpomínání, možná by se daly odpustit některé příběhové nesrovnalosti a zjednodušení (symbolická havárie na konci, žádná reakce okolí po střelbě v motelech, ..). Scénář je tedy slabota (ať si kritika říká co chce), kterou urputně drží naprosto dokonalé herecké obsazení, krásné exteriéry a sice typické (ale až příliš poklidné) stylové tempo vyprávění se zahuštěnou atmosférou, které (nemohu si pomoci) k dokonalosti přeci jen chybí hudba, alespoň místy. Takže, celkově se nic nového pod vyprahlým texasko-mexickým sluncem nekoná! 70%.(8.1.2008)

"Vždycky jsem si myslel, že až zestárnu, vstoupí do mého života Bůh. A nepřišel. Neviním ho z toho. Kdybych jím byl já, měl bych na sebe stejný názor jako má on." Ještě ve mně ani pořádně nedozněl odkaz Amerického gangstera a už jsem v kině narazila na další film, který budu zjevně ještě dlouho vynášet do nebes. Nějakým zázrakem navíc v obou filmech hraje Josh Brolin a pokud říkám, že hraje, myslím tím, že předvádí jeden z vůbec nejzajímavějších charakterů. Až si říkám, že si na jeho projekty budu muset v nejbližší době dávat pozor - tenhle chlap má momentálně velkou šanci dotáhnout to do mojí top10 nejoblíbenějších herců. Ale zpátky k filmu. No Country For Old Men je, i na Coeny, lehce ojedinělým počinem, černočerný humor tu nahradilo filosofické rozjímání a dlouhé záběry bez jediného slova, které střídají na první pohled nic neříkající podobně dlouhé dialogy. Několik minut strávíte zobrazením poslední etapy života naprosto nevýznamných lidí, pak dojde k důležitému zvratu a ten se na plátně odbude za několik sekund nebo je úplně přeskočen. Zůstává tak jen tísnivá atmosféra téměř bez jakéhokoliv hudebního doprovodu, kde blažený klid přeruší výstřel ze zbraně, poklidnou jízdu nečekaná autonehoda, místo očekávané přestřelky přijde rozjímání nad sny a stářím. Až mi to lehce připomnělo Čechova, pro kterého je nedějovost, atmosféra společnosti či konec bez významného zvratu celkem typický. A podobně jako Čechov, i tenhle film bude po letech lidmi ještě oceněn na víc než na 78%. Aspoň si to myslím.(5.3.2008)

Ethan Coen, Joel Coen, černý humor, nečekané zvraty, dráždivá pointa, děsivá vize, fungující scénář, perfektní herecké výkony, napínavá atmosféra, úžasný obraz. Čekala jsem něco jiného? NO...možná jsem nečekala, že Javier Bardem se své role zhostí tak excelentním způsobem. Všeříkající komentář: Marigold.(9.7.2008)

Prostý příběh starý jako lidstvo samo, vypiplaný do pomalého, atmosférického, inteligentního thrilleru s výborným Brolinem a geniálním Bardemem, který svým Antonem rozšířil panteon kultovních filmových zabijáků. Škoda jen, že nemá ve filmu víc tarantinovských dialogů jako ten na pumpě, který byl naprosto skvostný, respektive skvostně odehraný.(23.9.2008)

• - Bratři Coenové nejdříve nechtěli Joshe Brolina ani pro kamerové zkoušky. Brolin poprosil kamaráda Roberta Rodrigueze, aby mu natočil konkurzní nahrávku (zrovna spolu natáčeli Planetu Teror). Toto konkurzní video nakonec zrežíroval Rodriguezův „grindhouse kolega“ Quentin Tarantino. (POMO)

• - Ve filmu jsou tři protipóly: Zabiják, honící drsňáka - kovboje, který šlohl drogy, a šerif, kterému jde o spravedlnost. Ti tři se ve filmu nahánějí. Zajímavé však je, že nikdy nemají společnou scénu. (Rodriguez)

• - Celosvětová premiéra proběhla 19. května 2007 na Cannes FF. (Varan)