V roce 1980 v Texasu vzrůstá kriminalita a obchod s drogami. Na jeden takový nepovedený obchod narazí Llewenyl Moss, který díky tomu přijde k pěknému balíku peněz. O tyto peníze má však zájem i někdo další... V Texasu se píše rok 1980 a Ed Tom Bell běduje nad zvyšující se kriminalitou ve svém revíru, kde stejně jako jeho otec dělá šerifa. Llewenyl Moss, který je na lovu, náhodou objeví místo, kde došlo k drogové předávce, která se však zvrtla. Moss najde několik mrtvých mužů a psů, ale také zraněného Mexičana, který prosí o vodu. Moss mu ji nedá a vypraví se dál od místa po krvavých stopách. Po chvíli narazí na dalšího mrtvého muže, který má u sebe kufřík plný peněz. Moss peníze vezme a vrátí se domů. Jeho svědomí mu ale nedá spát, a tak se vrátí na místo, aby dal zraněnému Mexičanovi napít. Ten nejenže je již mrtvý, ale na místo činu přijedou dva muži a začnou po něm střílet. Mossovi se podaří uprchnout a dostat se zpět domů, kde poručí své ženě, aby jela za svou matkou. Sám se pak vydá do motelu, kde ukryje kufřík ve ventilační šachtě svého pokoje. Na vypátrání peněz je najat zásadový zabiják Anton Chigurh, který neváhá zabít mladého zástupce šerifa, jen aby se dostal z cely. Při úprku zastaví muže v dodávce, kterého zastřelí, aby si mohl vzít jeho auto. Později se na místě činu setká se svými šéfy. Mossův vůz zde zůstal, díky čemuž Chigurh zjistí Mossovu identitu. Když přijede prohledat jeho dům, on už tam ale není. Moss přijíždí taxíkem do motelu a všimne si, že v jeho pokoji někdo byl. Pronajme si proto další pokoj, který je větrací šachtou propojen s jeho původním pokojem. Čeho si Moss nevšiml, je to, že mezi penězi je ukryto sledovací zařízení a díky němu se podaří Chigurhovi Mosse opět vypátrat. Po příjezdu do motelu Chigurh zjistí, že v Mossově pokoji se ukrývá skupina Mexičanů, kteří na Mosse čekají. Všechny je pozabíjí a Mossovi se mezitím podaří i s penězi uprchnout. Nejde mu do hlavy, jak ho mohl Chigurh vypátrat, a tak prohledá kufřík a objeví sledovací zařízení. Je ovšem pozdě, jelikož Chigurh ho opět našel. Strhne se přestřelka, při které jsou oba zraněni. Moss utíká přes hranice do Mexika. Po cestě zahodí kufr i s penězi do keře na břehu řeky Rio Grande a nechá se v Mexiku ošetřit. Mezitím je na získání peněz a také odstranění Chigurha, který za sebou nechává moc nápadnou spoušť, najat jiný zabiják, Carson Wells. Tomu se podaří Mosse vypátrat a nabídnout mu pomoc. Zjistí také, kde je kufřík plný peněz. Večer je ale ve svém hotelu zabit Chigurhem zrovna ve chvíli, kdy mu Moss volá. Telefon zvedne Chigurh a řekne Mossovi, že pokud mu přinese kufřík s penězi, nezabije jeho ženu, i když jeho zabije tak či tak. Moss jeho nabídku zamítne. Okamžitě volá své ženě Carle, které řekne, že se sejdou v motelu v El Pasu, kde jí chce předat peníze, skrýt ji do bezpečí a poté zabít Chigurha. Carla, která se zatím při schůzce s šerifem dozvěděla, že jejímu muži hrozí velké nebezpečí, šerifovi zavolá a řekne mu polohu Mosse. Zatímco telefonuje, její matka nevědomky prozradí Mossovu polohu skupině Mexičanů. Když Bell přijíždí do motelu, slyší výstřely a vidí ujíždět auto. Když přiběhne na místo činu, najde Mosse mrtvého v kaluži krve... (TV Prima)

Recenze (1 544)

Matty

Po druhém zhlédnutí: Bylo učiněnou rozkoší sledovat Zemi podruhé, nemuset se příliš zabývat příběhem, případně jeho poselstvím a vychutnávat si precizní provázanost všech záběrů. Je to film, ve kterém nic nenadbývá a i pokud by nadbývalo, dokáže vás přesvědčit, že nejde o chybu tvůrců, nýbrž vás samotných. Už se těším na třetí setkání, pane Chigurhu. 90% Po prvním zhlédnutí: Bratři Coenovi se po tříleté pauze vrátili ve velkém stylu! Drsný a bezútěšný thriller s neskutečnou atmosférou, kdy každou chvíli otáčíte hlavu, jestli vám někdo nedrží brokovnici u zátylku. Herecké výkony, pro něž těžko hledám superlativy (Bardem JE zabiják) a občasný problesk humoru černějšího než vyhlídka na smrt. Prozatím a pro dosti loudavé tempo hodně silné čtyři hvězdičky, ale můj instinkt mi říká, že další zhlédnutí to vytáhnou na poctivých pět. (více) 85% Zajímavé komentáře: Lima, DaViD´82, castor, H34D, jahol, Cushing, Axident, BoXBe ()

POMO

Atmosfericky mrazivý, plýživo tichý, chladne drsný, coenovsky osobitý thriller, ktorý sa vo finále tvári ako veľké umenie a divák mu to ochotne žerie. Coenovci sa po zopár komediálnych úletoch vracajú tam, kde ich mám najradšej. V teenage veku ma v nočných morách prenasledoval Michael Myers, dnes to bude Bardemov zabijak. A nezachráni ma pred ním ani šerif Tommy Lee Jones. ()

Lima

Nedám na novinářské oslavné tamtamy. Film silný v detailech, ale nevýrazný v celku. Zamáčkněme slzu při vzpomínce na geniální ´Fargo´, Coenovci začínají být v posledních čtyřech letech poněkud vyčpělí. Chybí mi zde pointa (polopatisticky vyřčené moralitky film duchaplným nedělají), chybí mi největší zbraň Coenů a tím byl vždycky silný příběh, chybí mi jejich typický smysl pro absurdno a nadsázku, chybí mi toho zde vlastně docela dost. Bardemův zabiják, tedy postava, se kterou celý film stojí a padá, není tak nosnou a tak zajímavou, abych už nyní, jako to s gustem dělají zámořští publicisti, stavěl tento v podstatě velmi jednoduše stavěný snímek po bok slavných filmových klasik. Od "nezapomenutelného" filmu čekám přeci jenom něco více, než jen banální naháněčku a one-man-show jednoho chorého násilnického mozku. Sorry, guys :o) Převážně extatické nadšení nad tímto dílkem spíše připisuju zaslouženému renomé, které si talentovaní bratři za svojí kariéru vydobyli. ()

kleopatra

Stylový !!! A tenhle fakt je pro mě podstatnej, ne prchavý rozmrzení nad dortem, kterej se v nejočekávanějším okamžiku musel obejít bez třešničky a místo smrtelný gradace se i s dějem odebral kamsi do gerontologický poradny. Bez ohledu na Oscara, má tenhle film zaděláno na to stát se kultovním, ať se to komu líbí nebo ne. Bardém možná nevstoupí svou dekou do kadeřnickejch atlasů, ale jeho darebák do filmovejch análů zcela jistě. Taky jsem ráda, že potenciál Joshe Brolina byl konečně objeven a že starý koště Tommy Lee Jones pořád spolehlivě mete. ()

Galadriel

Bratři Coenové se předvádí ve vrcholné formě. Natočili hodně drsný, chytrý a trochu netradiční thriller, který je tak napínavý, že vás s bušícím srdcem zatlačí do křesla a tak realistický, že začnete mimoděk pokoukávat po dveřích, jestli vám náhodou Javier Bardem nepřišel vystřelit zámek, hodit si mincí a nechat vás hádat, která strana padne... K atmosféře pak přispívá naprosto úžasná kamera a výborný zvuk, a v neposlední řadě samozřejmě i perfektně zvolené herecké obsazení, v čele s Javierem Bardemem s opravdu úchyláckým účesem (zasloužený Oscar) a charismatickým Joshem Brolinem. Mám chuť jít si to okamžitě pustit znova a vychytat ty tisíce věcí, které jsem napoprvé nepostřehla a začít odkrývat další a další vychytávky a detaily, které mi unikly. Věřím, že jich tam na mě čeká celkem dost. ()

• Autor literární předlohy Cormac McCarthy příběh původně napsal jako filmový scénář. Poté jej ukázal několika lidem, kteří mu doslova řekli: "Tohle nikdy nebude fungovat." (Devadesát Dva)
  • Kvůli nižšímu rozpočtu měl být celý film natočen v Las Vegas v Novém Mexiku. Tommy Lee Jones ale bratry Coenovic přemluvil, aby některé scény natočili v Západním Texasu. (POMO)