Tahle země není pro starý

No Country for Old Men

Táto krajina nie je pre starých

Drama / Krimi / Thriller

USA, 2007, 122 min

Coenům asi fakt dochází dech a nezmění na tom vůbec nic ani prapodivný udělení Oscarů. Pravda v některých momentech je film fakt špičkovej, ale povětšinu doby je neskutečně roztahanej a někdy dokonce nudnej, krom toho neustálý oddalování konce je fakt unávný a aby toho nebylo málo, tak to vlastně nakonec zakončení úplně postrádá, takže dvojnásobný nasrání, že sem se posledních 20 minut nudil zbytečně. Nicméně film má několik nehorázně dokonalých kladů, který tenhle film nakonec táhnou do vyšších pater. Jednim z nich je jednoznačně naprosto famózní Javier Bardem, lepšího záporáka snad ani nepamatuju a ty jeho jateční zbraně jsou božský, druhej velkej klad je dobrá atmosféra a třetí určitě Josh Brolin, sice na Bardema v žádným případě nemá, ale hodně dobře ho doplňuje a jen díky němu a Bardemovi nemůžu tenhle film tak strhat. Jinak ještě bych dodal, že Tommy Lee Jones a Woody Harrelson jsou tady naprosto k ničemu(6.3.2008)

Extatické výkřiky americké kritiky, stvrzené oscarovovou nadílkou, o extrémním násilí jsou spíše bohulibé prosby všech, kteří McCarthyho román četli a zároveň už něco od bratrů dříve viděli. Ten film je dokonalá stvrzenka toho, že autorsky začínají být pomalu ale jistě vyprahlí jak poušť na texasko-mexické hranici. Tahle látka pro ně byla jako stvořená, ale otrocká adaptace ještě dobrý film nedělá a nemít tam ty úžasné herce (po American gangster Josh Brolin opět boduje), ztratila by jejich adaptace absolutně smysl. 70% (vzhledem k očekávání zaokrouhleno dolů).(4.1.2008)

ohromná koncentrace drsňáků na americko-mexické hranici.. a já si tady slintám blahem, páč je to další z příběhů, který mě uzemnil do sedačky a nenechal ani na chvíli vydechnout.. a tak by to přeci mělo být.. oskar v těch nejlepších rukou..:) a kdybych věděla, jak to mají coenovci udělat lépe a radostněji a aby to nebylo tak "vyčpělé", tak tady nesedim na prdeli, nekritizuju a jdu ven točit..;-))(7.3.2008)

Po dlouhé cestě hollywoodskými bulváry a jedné malé pařížské dovolené se Coeni vrátili domů s nemalým suvenýrem pro všechny své fanoušky. Při čtení McCartyho novely jsem měl místy pocit, že čtu ukradený scénář připravovaného filmu bratří Coenů. Tihle filmoví nezmaři si jednoduše nemohli vybrat lepší látku pro svůj vyčkávaný comeback. Osudové chyby si berou za cenu ty nejdražší oběti, děj postupně nabírá fatálnější obrátky a texaskou pouští se linou bohaté krůpěje krve. Zúčastnění herci by pro své postavy duši zaprodali (Bardemovi se to snad i málem podařilo), ale přesto nemám problém vybrat nejzajímavější postavu, a tu ztvárnil Tommy Lee Jones jako šerif Bell. Ten místo toho, aby děj posunoval, tak ho naopak komentuje a dodává mu vnitřní hloubku. Jeho touha po starých časech, kdy lidský život měl smysl a svoji cenu, ke konci získává na té správné údernosti a dodává snímku ten očekávaný nádech osudovosti. O to víc zamrzí fakt, že šerif Bell je místy k mé nelibosti upozaděn ve prospěch zabijácké exhibice Antona Chirurgha. Pomyslným trnem v patě je i chatrnější příběh a postavy, které se sice na plátně pohybují mrknutím oka, ale sami v sobě zůstávají až nepříjemně stejní. Coeni jsou i nadále ve formě a změnu po předchozích zkušenostech po nich opravdu nevyžaduji, ostatně na dobře vyjetých kolejích jim to jezdí nejlépe.(25.2.2008)

Nepoviem zrejme nič nové ale aspoň budem úprimný. Ak by tento film nenatočili bratia Coenovci, nebol by okolo neho taký boom. Ak by boli do hlavných rolí obsadení slabší herci ako Brolin a Bardem, šlo by o tuctový snímok. Našťastie sa tak nestalo a najmä fantastická kreácia Javiera Bardema sa zapíše do pamäti nadlho, ibaže to nestačí. Réžia je pomalá a miesto diania sa sústreďuje skôr na postavy, čím zákonite vzniká dojem, že sa toho príliš veľa nedeje a najhoršie na tom je to, že je to možno aj pravda. Scenár proste nepatrí to najlepšie, čo sa za posledný rok urodilo a podobne ako film je silný skôr v detailoch a jednotlivých scénach. Pri komplexnom pohľade je však pekne vidieť, že tejto naháňačke za peniazmi chýba nielen väčšia gradácia, dostačujúci záver ale hlavne absencia hlbšej myšlienky a to je pri filme, ktorý sa hlavne v závere na umenie hrá, vcelku problematické. Od oscarového filmu čakám asi viac.(25.2.2008)

• - Celosvětová premiéra proběhla 19. května 2007 na Cannes FF. (Varan)

• - Každý rok zámořští filmoví kritici sestavují svůj osobní top ten snímků daného roku. Za rok 2007 se právě "Tahle země není pro starý" stala největším miláčkem kritické obce s celkem 358 zařazeními do žebříčku. Navíc v devadesáti případech stanula rovnou na prvním místě. Druhý v pořadí se umístil snímek Až na krev (245 zařazení / 63 prvních míst) a na třetí pozici Fincherův Zodiac (216 zařazení / 27 prvních míst). (DaViD´82)

• - Účes postavy zabijáka Javiera Bardema je inspirovaný účesem z fotografie z roku 1979, na které byl jistý stálý zákazník veřejného domu. Po prvním pohledu do zrcadla v maskérně Javier Bardem prohodil: „Ach jo, teď si dva měsíce nezašukám. (POMO)