Tahle země není pro starý

No Country for Old Men

Táto krajina nie je pre starých

Drama / Krimi / Thriller

USA, 2007, 122 min

Po dlouhé cestě hollywoodskými bulváry a jedné malé pařížské dovolené se Coeni vrátili domů s nemalým suvenýrem pro všechny své fanoušky. Při čtení McCartyho novely jsem měl místy pocit, že čtu ukradený scénář připravovaného filmu bratří Coenů. Tihle filmoví nezmaři si jednoduše nemohli vybrat lepší látku pro svůj vyčkávaný comeback. Osudové chyby si berou za cenu ty nejdražší oběti, děj postupně nabírá fatálnější obrátky a texaskou pouští se linou bohaté krůpěje krve. Zúčastnění herci by pro své postavy duši zaprodali (Bardemovi se to snad i málem podařilo), ale přesto nemám problém vybrat nejzajímavější postavu, a tu ztvárnil Tommy Lee Jones jako šerif Bell. Ten místo toho, aby děj posunoval, tak ho naopak komentuje a dodává mu vnitřní hloubku. Jeho touha po starých časech, kdy lidský život měl smysl a svoji cenu, ke konci získává na té správné údernosti a dodává snímku ten očekávaný nádech osudovosti. O to víc zamrzí fakt, že šerif Bell je místy k mé nelibosti upozaděn ve prospěch zabijácké exhibice Antona Chirurgha. Pomyslným trnem v patě je i chatrnější příběh a postavy, které se sice na plátně pohybují mrknutím oka, ale sami v sobě zůstávají až nepříjemně stejní. Coeni jsou i nadále ve formě a změnu po předchozích zkušenostech po nich opravdu nevyžaduji, ostatně na dobře vyjetých kolejích jim to jezdí nejlépe.(25.2.2008)

Ethan s Joelem mě vyloženě nezklamali, ale "na zadek" jsem se z jejich "terminátořího béčka" rozhodně neposadil. Scénář je tááákhle průměrně napsaný a těží pouze z výborné režie a geniálních výkonů Brolina s Bardemem. Tváří v tvář Oscarovi za nejlepší film se musím chtě nechtě znechuceně ušklíbat. Nenudil jsem se ani trochu, 90 minut filmu jsem hltal vteřinu po vtěřině, obraz po obrazu, ale ten závěr mi doslova a do písmene zkazil večer. Alibistický střih, prahnoucí po divákově vlastní interpretaci událostí, mě od prvního použití iritoval, totálně zabitá linie s Brolinem jakbysmet a ten konec je vysloveně WTF. Chápu, že budou někteří Zemi, která není pro starý bránit a chválit, ale já si stojím za tím, že je to nijak zvlášť napsaná kriminálka, která má kliku v tom, že úvodní hodina a půl nemá v rámci režie a hereckých výkonů chybu. Na "nejlepší film roku" je to trochu málo. 7/10(3.3.2008)

Přeci jen jsem čekal, že do toho dají Coenovi více ze sebe. Vyloženě na pár detailů je to doslovná adaptace skvělé McCarthyho novely. Film tak kromě hereckého koncertu Javiera Bardema (jestliže i taková McDormandová dostala za Coenovic film Oscara, tohoto španělského božana by také neměl minout) a úchvatné Coenovic stylizace příliš mnoho nového nenabídne. Ono vůbec nejde vymyslet příliš mnoho originálnějšího, než je Anton Chigurh se svou jateční pistolí a s borkovnicí s tlumičem. Postava Tom Bella je radikálně zhuštěna. Vlastně by ve filmu ani nemusela být, protože vyjma začátku a konce nemá moc prostoru. Všechno tam působí příliš zkratkovitě. V knize mi to ani moc nevadilo, zato ve filmu je to vidět až až. Kdo knížku nečetl - což bude asi většina - toho čeká thriller, ze kterého se jistě stane stejná klasika jako třeba z Farga nebo z Lebowského. Už jen za Chigurhovu operaci vlastní nohy, po dlouhé době nekorektní dávky krvavého násilí a hlášky Woodyho Harelsona.(30.11.2007)

No čekal jsem mnohem více od filmu, který má takovou pověst. Jednoznačně mě zklamal nedořešený konec a docela mě naštvalo to "duchaplné" povídání Tommy Lee Jonesa, které mi přišlo víc než zbytečné a akorát odvádělo pozornost od hlavní dějové linky. Alespoň ta pumpička byla stylová. Celkem vzato, průměr.(27.2.2008)

„A potom?“ – „Potom som sa zobudil.“ Prejsť sa krajinou, v ktorej kojoty Mexičanov nežerú, nepotreboval ani tak starnúci, mierne samoľúby kovboj Tommy Lee Jones a dokonca ani zaujímavý Josh Brolin, ktorému to načas nakoplo polozabitú kariéru. Potrebovali to najmä bratia Coenovci, dávny zjav nezávislej americkej scény (Fargo), ktorí sa k slovu v posledných rokoch prihlásili niekedy viac (PÄŤ LUPIČOV A STARÁ DÁMA) a niekedy menej (NEZNESITEĽNÁ KRUTOSŤ), ale nikdy nie naplno. TÁTO KRAJINA NIE JE PRE STARÝCH je nielen ich veľkým návratom, ale predovšetkým strhujúcou kombináciou extra napínavého trileru, psychologickej hitchcockovskej drámy a strhujúceho moderného westernu s vyhrotenými emóciami, zaujímavými hereckými výkonmi (vrátane Woodyho Harrelsona a Kelly Macdonald), dokonalo budovanou atmosférou, inteligentnými dialógmi a hláškami ("Aký je nebezpečný?" - "Nebezpečný v porovnaní s čím? S morovou epidémiou?) a famóznym, miestami až nechutne mrazivým (pokec s predavačom) výkonom šialeného Španiela Javiera „odinakadiaľ“ Bardema. Kino Považan NMnV 2008(17.5.2008)

• - Ve filmu jsou tři protipóly: Zabiják, honící drsňáka - kovboje, který šlohl drogy, a šerif, kterému jde o spravedlnost. Ti tři se ve filmu nahánějí. Zajímavé však je, že nikdy nemají společnou scénu. (Rodriguez)

• - Javier Bardem, který za film získal Oscara, je prvním Španělem, kterému se to kdy povedlo. (Karlos80)

• - Spoiler: Po smrti Llywelyna Mossa (Josh Brolin) navštívi šerif Bell (Tommy Lee Jones) izbu, kde zomrel. Už na začiatku si všíma, že chýba guľová kľučka, no v momente, kedy vyťahuje zbraň, je už kľučka späť vo dverách. (unclejack)