Tahle země není pro starý

No Country for Old Men

Táto krajina nie je pre starých

Drama / Krimi / Thriller

USA, 2007, 122 min

Stylový !!! A tenhle fakt je pro mě podstatnej, ne prchavý rozmrzení nad dortem, kterej se v nejočekávanějším okamžiku musel obejít bez třešničky a místo smrtelný gradace se i s dějem odebral kamsi do gerontologický poradny. Bez ohledu na Oscara, má tenhle film zaděláno na to stát se kultovním, ať se to komu líbí nebo ne. Bardém možná nevstoupí svou dekou do kadeřnickejch atlasů, ale jeho darebák do filmovejch análů zcela jistě. Taky jsem ráda, že potenciál Joshe Brolina byl konečně objeven a že starý koště Tommy Lee Jones pořád spolehlivě mete.(20.3.2008)

Moc moc prosím, aby se druhý díl odehrával ve Španělském sále v Praze, aby tam ledově klidný Javier Bardem napochodoval se svojí tlakovou pistolí a těm, kteří jsou pro tuto zemi moc staří (nepoužitelní a nepotřební - takže všichni), trochu provětral mozek. Protože to, co tam ta hovada za poslední týden (8.2. - 15.2.08) předvedla, to nemá obdoby. K filmu: dynamický, napínavý děj, všechno to odsýpá, Josh Brolin - chvalitebný, Javier Bardem - výborný, Tommy Lee Jones - nehodnocen, byl zde do počtu. Ty dvě hodiny utečou jako voda, i když mě posledních třicet minut lehce vyhodilo ze zajetého rytmu. Díky několika delším nudným dialogům a několika nepodstatným postavám 80% Jinak spokojenost. 148,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(13.2.2008)

Přeci jen jsem čekal, že do toho dají Coenovi více ze sebe. Vyloženě na pár detailů je to doslovná adaptace skvělé McCarthyho novely. Film tak kromě hereckého koncertu Javiera Bardema (jestliže i taková McDormandová dostala za Coenovic film Oscara, tohoto španělského božana by také neměl minout) a úchvatné Coenovic stylizace příliš mnoho nového nenabídne. Ono vůbec nejde vymyslet příliš mnoho originálnějšího, než je Anton Chigurh se svou jateční pistolí a s borkovnicí s tlumičem. Postava Tom Bella je radikálně zhuštěna. Vlastně by ve filmu ani nemusela být, protože vyjma začátku a konce nemá moc prostoru. Všechno tam působí příliš zkratkovitě. V knize mi to ani moc nevadilo, zato ve filmu je to vidět až až. Kdo knížku nečetl - což bude asi většina - toho čeká thriller, ze kterého se jistě stane stejná klasika jako třeba z Farga nebo z Lebowského. Už jen za Chigurhovu operaci vlastní nohy, po dlouhé době nekorektní dávky krvavého násilí a hlášky Woodyho Harelsona.(30.11.2007)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. Trochu rozpačitý dojem mám z této jinak nadprůměrné a hlavně nadprůměrně drsné gangsterky. Černohumorný styl bratří Coenů jsem tam ale necítil, na Oscara za nejlepší film roku bych ho taky nevolil, hudby je minimum. Španěl Javier Bardem ovšem hraje svérázného zabijáka velmi stylově a nově. Tak nevím: Panna nebo orel? Trailer: http://www.csfd.cz/film/226762-tahle-zeme-neni-pro-stary/videa/(18.9.2009)

Scénář: Joel Coen, Ethan Coen .. Zajímavé, ale nikoliv jedinečné aneb Coeni jsou stále v nouzi. Jejich dva předešlé komediální filmy - to byla spíše katastrofa, než zábava, ale pak přišlo téma/kniha pro ně jako(by) stvořené. Jenže.. No Country for Old Men na letmý pohled vypadá jak Fargo (geniální film!) v letních kulisách (hlavně "ten kufr peněz") a bohužel s tím, jak se ztratil led a sníh, ztratilo se něco z jejich mrazivého podání, ale také cynického humoru a celkové síly příběhu. Násilí zde je, ale jeho míra a drsnost zobrazení rozhodně nejsou v nějaké vrcholné podobě, kdy část mordů proběhne mimo přímý záběr kamery nebo úplně mimo scénu. Jinak film není téměř vůbec o dialogu, děj je posouván převážně jen obrazem a něco málo rozhovorů moc smysl nedává, stejně jako monolog šerifa Bella, který jakoby nechce přijmout, co se, v pro něj moderní době, děje za špatnosti. Do něj je vlastně zarámován celý děj, jako taková ilustrace a kdyby byl podán třeba jako šerifovo vzpomínání, možná by se daly odpustit některé příběhové nesrovnalosti a zjednodušení (symbolická havárie na konci, žádná reakce okolí po střelbě v motelech, ..). Scénář je tedy slabota (ať si kritika říká co chce), kterou urputně drží naprosto dokonalé herecké obsazení, krásné exteriéry a sice typické (ale až příliš poklidné) stylové tempo vyprávění se zahuštěnou atmosférou, které (nemohu si pomoci) k dokonalosti přeci jen chybí hudba, alespoň místy. Takže, celkově se nic nového pod vyprahlým texasko-mexickým sluncem nekoná! 70%.(8.1.2008)

• - Děj se odehrává v roce 1980. Ve filmu si to můžete odvodit ze scény kdy Anton diskutuje s prodavačem u benzínové pumpy. Zmíní se totiž, že mince je z roku 1958 a trvalo jí dvaadvacet let dostat se na toto místo. Dále je rok k zahlédnutí, když si Anton prohlíží účet za telefon v přívěsu. (DaViD´82)

• - Javier Bardem, který za film získal Oscara, je prvním Španělem, kterému se to kdy povedlo. (Karlos80)

• - Film je v mnoha pasážích až nezvykle věrný slavné románové předloze Cormaca McCarthyho, i co se pojetí akčních scén a chronologického seřazení týče. Třeba závěrečný proslov šerifa Bella (Tommy Lee Jones) je taktéž poslední stranou knihy. Přesto i zde, ostatně v jako každé filmové adaptaci, některé ústupky předloze jsou. Například dějová linie se šerifem Bellem je výrazně zkrácena. (POMO)