Tahle země není pro starý

No Country for Old Men

Táto krajina nie je pre starých

Drama / Krimi / Thriller

USA, 2007, 122 min

ohromná koncentrace drsňáků na americko-mexické hranici.. a já si tady slintám blahem, páč je to další z příběhů, který mě uzemnil do sedačky a nenechal ani na chvíli vydechnout.. a tak by to přeci mělo být.. oskar v těch nejlepších rukou..:) a kdybych věděla, jak to mají coenovci udělat lépe a radostněji a aby to nebylo tak "vyčpělé", tak tady nesedim na prdeli, nekritizuju a jdu ven točit..;-))(7.3.2008)

To bylo tenkrát, když Lleywelyn udělal největší kravinu svýho života…… PŘÍBĚH:****Pomalé. Poklidné, napínavé a přímočaré vyprávění. J.Bardem je záporák k pohledání. ¾ filmu výtečná. Konec mě ale už tak ,,nebral“./ HUMOR:**občas z perfektních dialogů vypadne něco jako vtipná věta. Tak akorát./ AKCE: ***kolik akce se muže vejít do filmu dua C+C, kde oběť prchá před masovým vrahem?/ NAPĚTÍ:****na opuštěném místě, sám vstříc svému osudu. Všude je mnoho smrti. Rozhovor zabijáka s pumpařem o šťastném čtvrťáku – fantastické! A pokaždé, když tenhle chlápek potká někoho dalšího, nemůžete si být jistí, jak to vlastně dopadne. Nebo ano?(22.5.2008)

Stylový !!! A tenhle fakt je pro mě podstatnej, ne prchavý rozmrzení nad dortem, kterej se v nejočekávanějším okamžiku musel obejít bez třešničky a místo smrtelný gradace se i s dějem odebral kamsi do gerontologický poradny. Bez ohledu na Oscara, má tenhle film zaděláno na to stát se kultovním, ať se to komu líbí nebo ne. Bardém možná nevstoupí svou dekou do kadeřnickejch atlasů, ale jeho darebák do filmovejch análů zcela jistě. Taky jsem ráda, že potenciál Joshe Brolina byl konečně objeven a že starý koště Tommy Lee Jones pořád spolehlivě mete.(20.3.2008)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. Trochu rozpačitý dojem mám z této jinak nadprůměrné a hlavně nadprůměrně drsné gangsterky. Černohumorný styl bratří Coenů jsem tam ale necítil, na Oscara za nejlepší film roku bych ho taky nevolil, hudby je minimum. Španěl Javier Bardem ovšem hraje svérázného zabijáka velmi stylově a nově. Tak nevím: Panna nebo orel? Trailer: http://www.csfd.cz/film/226762-tahle-zeme-neni-pro-stary/videa/(18.9.2009)

Je to sice laciné, ale... předloha je lepší. O dost. Návrat na tvůrčí vrchol pro bratrské režijní duo? Nikoli. Spíše setrvání nejen hluboko ve stínu McCarthyho předlohy, ale hlavně, a to je horší, i ve svém vlastním. Což je trochu paradoxní vzhledem k tomu, že jde zpočátku takřka o doslovně otrockou adaptaci bez jediného vlastního nápadu či invence. Coenovci po tvůrčí stránce stagnují. Celý film je totiž strašně "čitelný". Pokud jejich tvorbu znáte, tak budete přesně vědět kdy vás čeká jaký záběr, kdy se kamera nehne, kdy bude následovat "překvapivý" střih. Je to škoda o to více, že takovou příležitost jakou jim Cormac McCarthy se svým existencionálně-morálním novodobým westernem, nabídl znovu jen tak mít nebudou. Nelze jim upřít perfektní navození atmosféry skrze táhlé záběry a dokonale využité ticho. Rovněž obsazení se jim povedlo vybrat náramně. Chyba, která je táhne ke dnu průměrnosti, však je naprosté upozadění postavy šerifa Bella. Ve filmu působí jeho stařecké bloumání odnikud nikam velmi nadbytečně. Přitom v předloze je jeho dějová linka plná morálních dilemat nad stavem společnosti plnou paradoxů vůbec to nejlepší co kniha nabízí. No a pak je tu fakt, že náhle utlý konec sem nesedne ani trochu - je sice stejný jako v knize, ale bez toho co je před ním. Prostě postava Tommy Lee Jonese je tu na nic. Znamená výše zmíněné, že by šlo o špatný film? Ani náhodou, ale opravdu dobrý také není.(20.1.2008)

• - Woody Harrelson (ve filmu hraje Carsona Wellse) je jedním ze tří synů Charlese Voydea Harrelsona. Několikrát odsouzeného nájemného vraha. Mimo jiné v San Antoniu roku 1979 zastřelil soudce okresního soudu Johna Howlanda Wooda. Na tuto událost je shodou okolností v knize (nikoli však ve filmu) narážka při jednom z proslovů šerifa Bella. (DaViD´82)

• - Javier Bardem, který za film získal Oscara, je prvním Španělem, kterému se to kdy povedlo. (Karlos80)

• - Do role Llewelyna Mossa (Josh Brolin) se uvažovalo o Heathu Ledgerovi, který dal nakonec překvapivě přednost pár měsícům hereckého volna. (POMO)