Tahle země není pro starý

No Country for Old Men

Táto krajina nie je pre starých

Drama / Krimi / Thriller

USA, 2007, 122 min

Moc moc prosím, aby se druhý díl odehrával ve Španělském sále v Praze, aby tam ledově klidný Javier Bardem napochodoval se svojí tlakovou pistolí a těm, kteří jsou pro tuto zemi moc staří (nepoužitelní a nepotřební - takže všichni), trochu provětral mozek. Protože to, co tam ta hovada za poslední týden (8.2. - 15.2.08) předvedla, to nemá obdoby. K filmu: dynamický, napínavý děj, všechno to odsýpá, Josh Brolin - chvalitebný, Javier Bardem - výborný, Tommy Lee Jones - nehodnocen, byl zde do počtu. Ty dvě hodiny utečou jako voda, i když mě posledních třicet minut lehce vyhodilo ze zajetého rytmu. Díky několika delším nudným dialogům a několika nepodstatným postavám 80% Jinak spokojenost. 148,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(13.2.2008)

Pro mě nejlepší film od bratrů Coenů. Tahle země není pro starý hlavně těží z naprosto famózního hereckého výkonu Javier Bardema, který je ve filmu opravdu šíleně strnulý a svojí roli naprosto dokonale zahrál. Na druhou stranu jsem ale viděl tento film po udílení Oscarů, a opravdu nevím jestli je právě tohle film roku. Myslím si, že například u filmu Pokání by byl Oscar v lepších rukou. Což je ale jen můj názor a nikomu ho nevnucuji. I přesto má film ale svojí nezpochybnitelnou kvalitu, atmosféra vás dostane a určitě to není jeden z těch prázdných filmů, jakých se točí zástupy. Shrnuto a podtrženo. Výborný film, kterému toho lze opravdu málo vytknout ale nemusí sednout každému.(2.3.2008)

„You don´t have to do this. People always say the same thing..“ Chigurhicky přesný thriller s místy filosofickým rozměrem se víceméně striktně drží McCarthyho úchvatné předlohy, která přivedla Coeny zpátky do Texasu. Bez hudby, bez slitování, protože vývoj v této zemi zkrátka nejde zastavit a ač se to na první pohled nezdá, postava Tommy Lee Jonese je jediným středobodem filmu. Stála, pevná jistota, kolem které však čas a doba tečou stále rychleji a méně uchopitelně. A tichý posel smrti Bardem? Ten je ztělesněním čistého zla v botách z aligátoří kůže. Počínaje hrátkami s osudovou mincí předcházející něčí likvidaci a výběrem kadeřníka konče. Kdo čekal, že mu závěr filmu vystřelí mozek jateční pistolí, musel být nepochybně zklamán, nicméně ani kniha nemá podobné vyústění. „Are you going to shoot me? - „That depends. Do you see me?“(5.1.2009)

"Vždycky jsem si myslel, že až zestárnu, vstoupí do mého života Bůh. A nepřišel. Neviním ho z toho. Kdybych jím byl já, měl bych na sebe stejný názor jako má on." Ještě ve mně ani pořádně nedozněl odkaz Amerického gangstera a už jsem v kině narazila na další film, který budu zjevně ještě dlouho vynášet do nebes. Nějakým zázrakem navíc v obou filmech hraje Josh Brolin a pokud říkám, že hraje, myslím tím, že předvádí jeden z vůbec nejzajímavějších charakterů. Až si říkám, že si na jeho projekty budu muset v nejbližší době dávat pozor - tenhle chlap má momentálně velkou šanci dotáhnout to do mojí top10 nejoblíbenějších herců. Ale zpátky k filmu. No Country For Old Men je, i na Coeny, lehce ojedinělým počinem, černočerný humor tu nahradilo filosofické rozjímání a dlouhé záběry bez jediného slova, které střídají na první pohled nic neříkající podobně dlouhé dialogy. Několik minut strávíte zobrazením poslední etapy života naprosto nevýznamných lidí, pak dojde k důležitému zvratu a ten se na plátně odbude za několik sekund nebo je úplně přeskočen. Zůstává tak jen tísnivá atmosféra téměř bez jakéhokoliv hudebního doprovodu, kde blažený klid přeruší výstřel ze zbraně, poklidnou jízdu nečekaná autonehoda, místo očekávané přestřelky přijde rozjímání nad sny a stářím. Až mi to lehce připomnělo Čechova, pro kterého je nedějovost, atmosféra společnosti či konec bez významného zvratu celkem typický. A podobně jako Čechov, i tenhle film bude po letech lidmi ještě oceněn na víc než na 78%. Aspoň si to myslím.(5.3.2008)

Tak tohle me teda zklamalo, ze se budu u filmu od Coenu nudit, to bych fakt necekal. A pritom latka naprosto pro ne stvorena. Nejdriv teda zacnu s kladama. Celkove je film natocenej velmi dobre, vcetne perfektni kamery. Herecky obsazeni je taky fajn, Brolin je bezchybnej, Woody je fajn, ale kuli tem dvoum, trem scenam tady vubec bejt nemusel, Tommy Lee, i kdyz obcas zbytecne moc keca, je sympatickej a Javier Bardem je perfektni, hodi nakou tu hlasku a zbrane v podobe nakyho desnyho kanonu s tlumicem a "pistole" na dobytek sou skvely, navic hraje fakt perfektne a je to chladnokrevnej uchylne vypadajici zabijak, kterej se behem filmu nepolepsi ani se nenecha ukecat. Ale zase ze by to byl oscarovej vykon, to bych nerek. No ale to je ke kladum tak vsechno. V podstate film vubec nevysvetli, kdo je kdo nebo o co komu jde (krome Brolina jehoz vtazeni do deje kuli vode je dost neverohodny), takze clovek nevi, proc se tam ty postavy motaj, co ma vlastne Tommy Lee v planu, co s tim vsim ma spolecnyho Bardem a Woody, proste nic. Navic se celej pribeh dost tahne, sem tam nudi a posledni pulhodina mi prisla takova navic, jak kdyby dokoncily film a zbyly jim vystrihany sceny, tak je tam na zaver bez nakyho poradnyho smyslu nahazely, navic asi ctyrikrat uz sem si rikal, ze by to byl slusnej konec a film furt sel dal az nakonec skoncil dost debilne a cely to tak nak vysumelo do ztracena. Ale aspon, ze se obcas zdarne vyhli nakejm tem klise, coz je slusnej vykon, kdyz si vezmu, ze pribeh neni nic vyjimecnyho nebo originalniho. No a nejvetsi tragedie ze vseho - hudba. Nepamatuju film, kde by nezaznela ani jedna pisnicka, pritom tady to bylo tak strasne potreba, chtelo to mistama film ukrutne ozivit. Je mi jasny, ze chteli udelat film takovej chladnej, jenze bohuzel to tu dost casto zaroven znamenalo nudnej, mozna kdyby se otrocky nedrzeli predlohy a prihodily i vlastni napady. Ale tak aspon se Coeni vratily k drsnejm kriminalkam, kde se nesetri mrtvolama a krvi.(5.3.2008)

• - Účes postavy zabijáka Javiera Bardema je inspirovaný účesem z fotografie z roku 1979, na které byl jistý stálý zákazník veřejného domu. Po prvním pohledu do zrcadla v maskérně Javier Bardem prohodil: „Ach jo, teď si dva měsíce nezašukám. (POMO)

• - Název lékárny „Mike Zoss Pharmacy“, do které vstoupí zabiják Anton Chigurh (Javier Bardem) po podpálení auta, je odkazem na skutečnou minneapoliskou lékárnu „Mike Zoss Drugs“, ve které bratři Coenovic rádi trávili v dětství volný čas. Dokonce i svoji produkční filmovou společnost si nazvali „Mike Zoss Productions“. (POMO)

• - Kufřík s penězi, který se ve filmu objevuje, je totožný s kufříkem, který byl použit v dalším filmu bratří Coenů Fargo (1996). (Godhaj)