Tahle země není pro starý

No Country for Old Men

Táto krajina nie je pre starých

Drama / Krimi / Thriller

USA, 2007, 122 min

Po rozdaní sošiek som si vravel, že ak nejaký thriller o masovom vrahovi dostane štyri a jednu dokonca za "najlepší film", nemôže to byť predsa zlé. A ani nebolo. Bolo to úplne bombastické, pretože Coeni to roztočili vo veľkom. Tentoraz žiadne pomalé rozjazdy, na čele s Bardemom sa pustili rovno na vec a hneď z prvej dostane divák poriadnu cez hubu. Po nastolení kvalitnej zápletky nastupuje do rany perfektne rozohraná man-to-man partia násilia s diabolsky hrajúcimi nielen Bardemom ale aj Brolinom. Tommy Lee a Woody len tak sekundujú do počtu aby sa nepovedalo. Novými nápadmi to tu vrie, tlmič na brokovnicu, minca, tlaková pištoľ, to všetko je už teraz zaryté v mojich filmových zážitkoch. A čierne uštipačný coenovský humor na seba nenechá dlho čakať a vždy sa trafil presne tam, kde sa mal. Takže ak niekomu sadlo viac 'Fargo', chápem nižšie hodnotenia, ale ja som sa tým filmom ešte akosi neskamarátil, takže tento je z nich pre mňa absolútny víťaz. Akurát by ma zaujímalo, čo sa stalo s tými drogami. Btw, keď som prišiel z kina domov a nevedel som po tme trafiť kľúčom do zámku, hneď som si spomenul na inteligentné otváranie dverí à la Chigurh. 100%.(4.3.2008)

I NO COUNTRY FOR OLD MEN jsem si mohl vychutnat až se značným odstupem, ale myslím že čekání se vyplatilo. Coenovci naservírovali řízný snímek, blížící se spíš jejich počátcím, pomalý, realistický, s tuhou atmosférou, která se umí zakousnout. Výborní herci, obzvlášť Bardem a Brolin, o kterého Coenové neměli v počátcích nejmenší zájem, ale díkybohu za něj. Doporučuju i některé z knih Cormaca McCarthyho, chystaná adaptace THE ROAD bude doufám neméně vydařená.(21.11.2008)

Rozpočet $25miliónovTržby USA $74,283,625Tržby Celosvetovo $171,627,166Tržby za predaj Blu-ray v USA $7,642,950Tržby za predaj DVD v USA $49,800,719Bratia Coenoví týmto filmom rozbehli riadne dusný, drsný a hustý príbeh, plný násilia a krvy. 3/4 filmu sú fakt radosť pozerať a po tomto doslova famóznom úseku ako by im došiel dych a skĺzne to niekam do stratena. Akoby prepli na inú koľaj a podávajú pri záverečných scénkach bezduché výlevy, čo prídu tak maximálne od veci a nechajú diváka v neistote, čo tým záverom vlastne chceli povedať, škoda mohlo to byť za plný počet, malo to na to. Josh Brolin a Javier Bardem sú vo svojich úlohách excelentný! Oscar za najlepší film?, nech sa už nehnevajú ale to opäť trošku akademici prestrelili. /85%/(5.11.2008)

Atmosfericky mrazivý, plýživo tichý, chladne drsný, coenovsky osobitý thriller, ktorý sa vo finále tvári ako veľké umenie a divák mu to ochotne žerie. Coenovci sa po zopár komediálnych úletoch vracajú tam, kde ich mám najradšej. V teenage veku ma v nočných morách prenasledoval Michael Myers, dnes to bude Bardemov zabijak. A nezachráni ma pred ním ani šerif Tommy Lee Jones.(19.2.2008)

Když jsem viděl Zemi poprvé, bylo to v době, kdy nově vycházela na DVD, tak mě zaujala spíš "z povinnosti": Teď jsem si jí připomněl a váhám, jestli zvýšit na plný počet. Už jen ta nádherná kamera a Coenovic vizuální styl dovedený k dokonalosti. S tím jsem ale neměl problém ani tenkrát. Nově mě plně zaujal u děj, ve kterém jsem našel mnohem víc než dřív. 4 a 1/2. Za dalších pět let třeba pět.(13.12.2009)

• - Autor literární předlohy Cormac McCarthy příběh původně napsal jako filmový scénář. Poté jej ukázal několika lidem, kteří mu doslova řekli: "Tohle nikdy nebude fungovat." (Devadesát Dva)

• - Filmová práva na román Tahle země není pro starý (2005) zakoupil producent Scott Rudin. (Rodriguez)

• - Tradiční „hollywoodská filmařská krev“ obsahuje cukr. Pro natočení scén, ve kterých zabití Texasané leží v poušti na zemi vedle aut, museli bratři Coenovic objednat speciální bezcukrovou krev z Londýna, aby hmyz nedráždil komparzisty ležící na písku. Jeden galon této speciální krve stál produkci 800 amerických dolarů. (POMO)