Tahle země není pro starý

No Country for Old Men

Táto krajina nie je pre starých

• Nizozemsko

No Country for Old Men

Drama / Krimi / Thriller

USA, 2007, 122 min

Moc moc prosím, aby se druhý díl odehrával ve Španělském sále v Praze, aby tam ledově klidný Javier Bardem napochodoval se svojí tlakovou pistolí a těm, kteří jsou pro tuto zemi moc staří (nepoužitelní a nepotřební - takže všichni), trochu provětral mozek. Protože to, co tam ta hovada za poslední týden (8.2. - 15.2.08) předvedla, to nemá obdoby. K filmu: dynamický, napínavý děj, všechno to odsýpá, Josh Brolin - chvalitebný, Javier Bardem - výborný, Tommy Lee Jones - nehodnocen, byl zde do počtu. Ty dvě hodiny utečou jako voda, i když mě posledních třicet minut lehce vyhodilo ze zajetého rytmu. Díky několika delším nudným dialogům a několika nepodstatným postavám 80% Jinak spokojenost. 148,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(13.2.2008)

Po dlouhé cestě hollywoodskými bulváry a jedné malé pařížské dovolené se Coeni vrátili domů s nemalým suvenýrem pro všechny své fanoušky. Při čtení McCartyho novely jsem měl místy pocit, že čtu ukradený scénář připravovaného filmu bratří Coenů. Tihle filmoví nezmaři si jednoduše nemohli vybrat lepší látku pro svůj vyčkávaný comeback. Osudové chyby si berou za cenu ty nejdražší oběti, děj postupně nabírá fatálnější obrátky a texaskou pouští se linou bohaté krůpěje krve. Zúčastnění herci by pro své postavy duši zaprodali (Bardemovi se to snad i málem podařilo), ale přesto nemám problém vybrat nejzajímavější postavu, a tu ztvárnil Tommy Lee Jones jako šerif Bell. Ten místo toho, aby děj posunoval, tak ho naopak komentuje a dodává mu vnitřní hloubku. Jeho touha po starých časech, kdy lidský život měl smysl a svoji cenu, ke konci získává na té správné údernosti a dodává snímku ten očekávaný nádech osudovosti. O to víc zamrzí fakt, že šerif Bell je místy k mé nelibosti upozaděn ve prospěch zabijácké exhibice Antona Chirurgha. Pomyslným trnem v patě je i chatrnější příběh a postavy, které se sice na plátně pohybují mrknutím oka, ale sami v sobě zůstávají až nepříjemně stejní. Coeni jsou i nadále ve formě a změnu po předchozích zkušenostech po nich opravdu nevyžaduji, ostatně na dobře vyjetých kolejích jim to jezdí nejlépe.(25.2.2008)

Na to, že film nemusí vždy končit v tradičním slova smyslu - tedy nějakým smysluplným vyústěním s určitou pointou a vyůčtováním dobrých a špatných skutků už by měl být dnešní divák připraven. Poněkud netypičtější už je, otevírat v naraci tak veledůležité trhliny a nejevit nejmenší snahu je aspoň symbolicky zamáznout. A možná vůbec nejzvláštnější na Téhle zemi je vztah, který si divák od začátku vytvoří k jedné z nejzvrácenějších a v jistém smyslu nejzlejších postav filmového plátna (alespoň) poslední doby, Antonu Chigurhovi. Tahle děsivá emoční ambivalence hravě zadupe tu, kterou cítíme jako diváci humanitně založeného masového vraha Dextra Morgana. Zlatý glób pro Bardema je z tohohle pohledu nanejvýš adekvátní. Pro uplné docenění filmu bych potřeboval ještě jednu projekci, abych lépe pobral úlohu a význam postavy Tommy Lee Jonese, která mi malinko utekla. Každopádně velice silný, velice neotřelý a velice novocoenovský zážitek... 80%(14.1.2008)

Tak bratři Coenové mě timhle filmem trochu zklamali. Jednak mi ve filmu úplně chyběl konec, navíc se to občas trochu vleče a některý věci mi připadaly poněkud nelogický. Pořád tam někdo někoho hledá na území celýho Texasu a dokonce i v Mexiku a vždycky každej každýho najde snad rychleji, než já doma najdu dvě stejný ponožky do páru. Celkovej dojem z filmu kazí i to, že se děj má odehrávat v roce 1980 a ve filmu neustále jezděj auta, který se začaly vyrábět o dost později. Možná je to detail a kdyby se jednalo o nějaký auta, co jen tak stojej na ulici, tak to ani neřešim. Jenže v tomhle filmu to bylo občas jak pěst na oko. Když navíc takový "auto z budoucnosti" používá docela často i jedna z hlavních postav (Tommy Lee Jones a jeho Chevy Caprice někdy z přelomu 80. a 90. let), tak toho si prostě všimnu. Ale jak už jsem napsal, nejvíc mě zklamal ten konec. Kdyby to mělo třeba ve finále nějaký rozuzlení, tak filmu ledacos odpustim, ale tohle žádnej konec nemá. Takže dávám 3 hvězdičky a doporučuju spíš Blood simple nebo Fargo. Od Coenů jsem čekal víc.(25.6.2008)

I NO COUNTRY FOR OLD MEN jsem si mohl vychutnat až se značným odstupem, ale myslím že čekání se vyplatilo. Coenovci naservírovali řízný snímek, blížící se spíš jejich počátcím, pomalý, realistický, s tuhou atmosférou, která se umí zakousnout. Výborní herci, obzvlášť Bardem a Brolin, o kterého Coenové neměli v počátcích nejmenší zájem, ale díkybohu za něj. Doporučuju i některé z knih Cormaca McCarthyho, chystaná adaptace THE ROAD bude doufám neméně vydařená.(21.11.2008)

• - Javier Bardem, který za film získal Oscara, je prvním Španělem, kterému se to kdy povedlo. (Karlos80)

• - Každý rok zámořští filmoví kritici sestavují svůj osobní top ten snímků daného roku. Za rok 2007 se právě "Tahle země není pro starý" stala největším miláčkem kritické obce s celkem 358 zařazeními do žebříčku. Navíc v devadesáti případech stanula rovnou na prvním místě. Druhý v pořadí se umístil snímek Až na krev (245 zařazení / 63 prvních míst) a na třetí pozici Fincherův Zodiac (216 zařazení / 27 prvních míst). (DaViD´82)

• - Filmová práva na román Tahle země není pro starý (2005) zakoupil producent Scott Rudin. (Rodriguez)