Tahle země není pro starý

No Country for Old Men

Táto krajina nie je pre starých

Drama / Krimi / Thriller

USA, 2007, 122 min

Na to, že film nemusí vždy končit v tradičním slova smyslu - tedy nějakým smysluplným vyústěním s určitou pointou a vyůčtováním dobrých a špatných skutků už by měl být dnešní divák připraven. Poněkud netypičtější už je, otevírat v naraci tak veledůležité trhliny a nejevit nejmenší snahu je aspoň symbolicky zamáznout. A možná vůbec nejzvláštnější na Téhle zemi je vztah, který si divák od začátku vytvoří k jedné z nejzvrácenějších a v jistém smyslu nejzlejších postav filmového plátna (alespoň) poslední doby, Antonu Chigurhovi. Tahle děsivá emoční ambivalence hravě zadupe tu, kterou cítíme jako diváci humanitně založeného masového vraha Dextra Morgana. Zlatý glób pro Bardema je z tohohle pohledu nanejvýš adekvátní. Pro uplné docenění filmu bych potřeboval ještě jednu projekci, abych lépe pobral úlohu a význam postavy Tommy Lee Jonese, která mi malinko utekla. Každopádně velice silný, velice neotřelý a velice novocoenovský zážitek... 80%(14.1.2008)

Bratři Coenové se předvádí ve vrcholné formě. Natočili hodně drsný, chytrý a trochu netradiční thriller, který je tak napínavý, že vás s bušícím srdcem zatlačí do křesla a tak realistický, že začnete mimoděk pokoukávat po dveřích, jestli vám náhodou Javier Bardem nepřišel vystřelit zámek, hodit si mincí a nechat vás hádat, která strana padne... K atmosféře pak přispívá naprosto úžasná kamera a výborný zvuk, a v neposlední řadě samozřejmě i perfektně zvolené herecké obsazení, v čele s Javierem Bardemem s opravdu úchyláckým účesem (zasloužený Oscar) a charismatickým Joshem Brolinem. Mám chuť jít si to okamžitě pustit znova a vychytat ty tisíce věcí, které jsem napoprvé nepostřehla a začít odkrývat další a další vychytávky a detaily, které mi unikly. Věřím, že jich tam na mě čeká celkem dost.(3.8.2008)

Prostý příběh starý jako lidstvo samo, vypiplaný do pomalého, atmosférického, inteligentního thrilleru s výborným Brolinem a geniálním Bardemem, který svým Antonem rozšířil panteon kultovních filmových zabijáků. Škoda jen, že nemá ve filmu víc tarantinovských dialogů jako ten na pumpě, který byl naprosto skvostný, respektive skvostně odehraný.(23.9.2008)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. Trochu rozpačitý dojem mám z této jinak nadprůměrné a hlavně nadprůměrně drsné gangsterky. Černohumorný styl bratří Coenů jsem tam ale necítil, na Oscara za nejlepší film roku bych ho taky nevolil, hudby je minimum. Španěl Javier Bardem ovšem hraje svérázného zabijáka velmi stylově a nově. Tak nevím: Panna nebo orel? Trailer: http://www.csfd.cz/film/226762-tahle-zeme-neni-pro-stary/videa/(18.9.2009)

Stylový !!! A tenhle fakt je pro mě podstatnej, ne prchavý rozmrzení nad dortem, kterej se v nejočekávanějším okamžiku musel obejít bez třešničky a místo smrtelný gradace se i s dějem odebral kamsi do gerontologický poradny. Bez ohledu na Oscara, má tenhle film zaděláno na to stát se kultovním, ať se to komu líbí nebo ne. Bardém možná nevstoupí svou dekou do kadeřnickejch atlasů, ale jeho darebák do filmovejch análů zcela jistě. Taky jsem ráda, že potenciál Joshe Brolina byl konečně objeven a že starý koště Tommy Lee Jones pořád spolehlivě mete.(20.3.2008)

• - Texaské město Marfa, kde se také natáčelo, je známé nejen co by oblíbené místo pro filmaře, ale také záhadným úkazem, tzv. "světly z Marfy". V pustině se objevují různě barevná světla jakoby v dálce jedoucích aut, která různě mizí a zase se objevují. Úkaz nebyl s jistotou vysvětlen. Jeden z možných výkladů je, že se jedná atmosferický jev. (Kirman)

• - Některé ze scén se natáčeli přímo v texaském města Marfa a jeho okolí (kde se v 50. letech natáčel i poslední film Jamese Deana). Štáb tak sousedil s produkcí filmu Až na krev. Jednoho dne při natáčení krajinek, museli Coeni kvůli masivnímu černému kouři stoupajícímu k obloze, natáčení na den pozastavit. Příčinou mraku bylo, že pyrotechnici "sousedního" filmu testovali zapálení vrtné věže. (DaViD´82)

• - Tradiční „hollywoodská filmařská krev“ obsahuje cukr. Pro natočení scén, ve kterých zabití Texasané leží v poušti na zemi vedle aut, museli bratři Coenovic objednat speciální bezcukrovou krev z Londýna, aby hmyz nedráždil komparzisty ležící na písku. Jeden galon této speciální krve stál produkci 800 amerických dolarů. (POMO)