Tahle země není pro starý

No Country for Old Men

Táto krajina nie je pre starých

Drama / Krimi / Thriller

USA, 2007, 122 min

Tahle země není pro starý je z tvorby bratří Coenů film, který na mě zapůsobil nejvíce. Asi jejich stylu i tvorbě začínám přicházet na chuť:) Libové obsazení "těžkých borců." Od Joshe Brolina, přes Tommyho Lee Jonese, až po Woodyho Harrelsona. Tím nejtěžším kalibrem je však jasně Javier Bardem. Jeho postava s komolným jménem Anton Chigurh je přesně tím geniálním typem charakteru, který by si zasloužil samostatný film jen o své osobě. Se svými černými vlasy, ulízlým účesem, specifickými zvyky a jedinečnými rysy osobnosti je "Bossem" tohoto filmu. Očekávala jsem však, že v závěru dojde k nějaké velkolepé finální konfrontaci Llewelyna a Antona. Také "vyřazení" Joshe Brolina ze hry mi přišlo příliš brzké a nečekané. Stejně jako mi docela scházelo, aby situace, k níž došlo, byla nějak zaznamenána v ději. Jen vidíme, co se stalo, ale nevíme jak. Zde má zřejmě nastoupit představivost diváka, ale já bych raději uvítala plné dějové nasazení:) Závěr filmu je také "očištěn" od nějakých zvratů či překvapení. Ale vůbec, co bych pořád remcala, že:) Dostalo se mi silného a kvalitního filmařského zážitku, jehož vnímání zpracování, scén i závěru záleží na vkusu jednotlivce.(4.11.2012)

Bratři Coenové se předvádí ve vrcholné formě. Natočili hodně drsný, chytrý a trochu netradiční thriller, který je tak napínavý, že vás s bušícím srdcem zatlačí do křesla a tak realistický, že začnete mimoděk pokoukávat po dveřích, jestli vám náhodou Javier Bardem nepřišel vystřelit zámek, hodit si mincí a nechat vás hádat, která strana padne... K atmosféře pak přispívá naprosto úžasná kamera a výborný zvuk, a v neposlední řadě samozřejmě i perfektně zvolené herecké obsazení, v čele s Javierem Bardemem s opravdu úchyláckým účesem (zasloužený Oscar) a charismatickým Joshem Brolinem. Mám chuť jít si to okamžitě pustit znova a vychytat ty tisíce věcí, které jsem napoprvé nepostřehla a začít odkrývat další a další vychytávky a detaily, které mi unikly. Věřím, že jich tam na mě čeká celkem dost.(3.8.2008)

První shlédnutý film, který je nominován na Oskara pro rok 2008 od samotných bratrů Coenových, jež mi většinou do repertoáru sedli, jenže tímto filmem si svůj úspěch poněkud pošramotili. Příběh dvou odlišných mužů prolínán různorodě mezi sebou sice není špatné řešení, ale rozhodně není ani nikterak originální a každopádně zanudí a poplete řadu situací, což je na film tohoto filmu opravdu škoda. Řada scén by ani nemusela být a celé to mohlo být poněkud kratší. Svojí delkou jsem se ke konci totiž těšil až už bude konec a to se mi u dobrého filmu nestává. Možná mi u filmu chyběli ti správní herci, i když ti co se v něm objeví špatní rozhodně nejsou, jen vtipu příliš nenabrali a celé to bylo docela zlé a drsné, možná až zbytečně drsné.(1.2.2008)

„A potom?“ – „Potom som sa zobudil.“ Prejsť sa krajinou, v ktorej kojoty Mexičanov nežerú, nepotreboval ani tak starnúci, mierne samoľúby kovboj Tommy Lee Jones a dokonca ani zaujímavý Josh Brolin, ktorému to načas nakoplo polozabitú kariéru. Potrebovali to najmä bratia Coenovci, dávny zjav nezávislej americkej scény (Fargo), ktorí sa k slovu v posledných rokoch prihlásili niekedy viac (PÄŤ LUPIČOV A STARÁ DÁMA) a niekedy menej (NEZNESITEĽNÁ KRUTOSŤ), ale nikdy nie naplno. TÁTO KRAJINA NIE JE PRE STARÝCH je nielen ich veľkým návratom, ale predovšetkým strhujúcou kombináciou extra napínavého trileru, psychologickej hitchcockovskej drámy a strhujúceho moderného westernu s vyhrotenými emóciami, zaujímavými hereckými výkonmi (vrátane Woodyho Harrelsona a Kelly Macdonald), dokonalo budovanou atmosférou, inteligentnými dialógmi a famóznym výkonom šialeného Španiela Javiera „odinakadiaľ“ Bardema. Kino Považan 2008(17.5.2008)

Ethan Coen, Joel Coen, černý humor, nečekané zvraty, dráždivá pointa, děsivá vize, fungující scénář, perfektní herecké výkony, napínavá atmosféra, úžasný obraz. Čekala jsem něco jiného? NO...možná jsem nečekala, že Javier Bardem se své role zhostí tak excelentním způsobem. Všeříkající komentář: Marigold.(9.7.2008)

• - Spoiler: Po smrti Llywelyna Mossa (Josh Brolin) navštívi šerif Bell (Tommy Lee Jones) izbu, kde zomrel. Už na začiatku si všíma, že chýba guľová kľučka, no v momente, kedy vyťahuje zbraň, je už kľučka späť vo dverách. (unclejack)

• - Kvůli nižšímu rozpočtu měl být celý film natočen v Las Vegas v Novém Mexiku. Tommy Lee Jones ale bratry Coenovic přemluvil, aby některé scény natočili v Západním Texasu. (POMO)

• - Název předlohy tohoto stejnojmenného filmu je z části verše z básně od irského držitele Nobelovy ceny za literaturu Williama Butlera Yeatse. (DaViD´82)