Tahle země není pro starý

No Country for Old Men

Táto krajina nie je pre starých

Drama / Krimi / Thriller

USA, 2007, 122 min

Na to, že film nemusí vždy končit v tradičním slova smyslu - tedy nějakým smysluplným vyústěním s určitou pointou a vyůčtováním dobrých a špatných skutků už by měl být dnešní divák připraven. Poněkud netypičtější už je, otevírat v naraci tak veledůležité trhliny a nejevit nejmenší snahu je aspoň symbolicky zamáznout. A možná vůbec nejzvláštnější na Téhle zemi je vztah, který si divák od začátku vytvoří k jedné z nejzvrácenějších a v jistém smyslu nejzlejších postav filmového plátna (alespoň) poslední doby, Antonu Chigurhovi. Tahle děsivá emoční ambivalence hravě zadupe tu, kterou cítíme jako diváci humanitně založeného masového vraha Dextra Morgana. Zlatý glób pro Bardema je z tohohle pohledu nanejvýš adekvátní. Pro uplné docenění filmu bych potřeboval ještě jednu projekci, abych lépe pobral úlohu a význam postavy Tommy Lee Jonese, která mi malinko utekla. Každopádně velice silný, velice neotřelý a velice novocoenovský zážitek... 80%(14.1.2008)

Když jsem viděl Zemi poprvé, bylo to v době, kdy nově vycházela na DVD, tak mě zaujala spíš "z povinnosti": Teď jsem si jí připomněl a váhám, jestli zvýšit na plný počet. Už jen ta nádherná kamera a Coenovic vizuální styl dovedený k dokonalosti. S tím jsem ale neměl problém ani tenkrát. Nově mě plně zaujal u děj, ve kterém jsem našel mnohem víc než dřív. 4 a 1/2. Za dalších pět let třeba pět.(13.12.2009)

Moc moc prosím, aby se druhý díl odehrával ve Španělském sále v Praze, aby tam ledově klidný Javier Bardem napochodoval se svojí tlakovou pistolí a těm, kteří jsou pro tuto zemi moc staří (nepoužitelní a nepotřební - takže všichni), trochu provětral mozek. Protože to, co tam ta hovada za poslední týden (8.2. - 15.2.08) předvedla, to nemá obdoby. K filmu: dynamický, napínavý děj, všechno to odsýpá, Josh Brolin - chvalitebný, Javier Bardem - výborný, Tommy Lee Jones - nehodnocen, byl zde do počtu. Ty dvě hodiny utečou jako voda, i když mě posledních třicet minut lehce vyhodilo ze zajetého rytmu. Díky několika delším nudným dialogům a několika nepodstatným postavám 80% Jinak spokojenost. 148,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(13.2.2008)

To bylo tenkrát, když Lleywelyn udělal největší kravinu svýho života…… PŘÍBĚH:****Pomalé. Poklidné, napínavé a přímočaré vyprávění. J.Bardem je záporák k pohledání. ¾ filmu výtečná. Konec mě ale už tak ,,nebral“./ HUMOR:**občas z perfektních dialogů vypadne něco jako vtipná věta. Tak akorát./ AKCE: ***kolik akce se muže vejít do filmu dua C+C, kde oběť prchá před masovým vrahem?/ NAPĚTÍ:****na opuštěném místě, sám vstříc svému osudu. Všude je mnoho smrti. Rozhovor zabijáka s pumpařem o šťastném čtvrťáku – fantastické! A pokaždé, když tenhle chlápek potká někoho dalšího, nemůžete si být jistí, jak to vlastně dopadne. Nebo ano?(22.5.2008)

Pokud bych měl vybrat film, na který jsem se nejvíce těšil a tím pádem jsem od něho nevíce očekával, tak jasně volím tento. Chyba tedy byla u mě, protože velká očekávání často přinášejí velká zklamání a tím nemyslím film jako celek. Závěr, který způsobí zástavu srdce. Tak touto hláškou mě distributoři nalákali a výsledkem je mé zklamání ze zpracování závěru. Ano, jen z konce, protože film je precizní filmařina, při které si užijete každičký detail. A Javier je prostě ďáběl.(27.12.2009)

• - Filmová práva na román Tahle země není pro starý (2005) zakoupil producent Scott Rudin. (Rodriguez)

• - O roli Mosse měli bratři Coenové jasnou představu. Ztvárnit jí měl skutečný Texasan, který by v ní vypadal co nejpřesvědčivěji. Nakonec ji dostal Josh Brolin, který skutečně vyrůstal na texaském ranči. Do role se snažil nacpat charaktery chlapů, mezi kterými vyrůstal. (Rodriguez)

• - Bratři Coenové ve svých filmech často odkazují na filmy Stanleyho Kubricka. Ve snímku Tahle země není pro starý je jedna z významných postav zabita v pokoji č. 114, což je číslo, které se často objevovalo v Kubrickovych filmech. (POMO)