Tahle země není pro starý

No Country for Old Men

Táto krajina nie je pre starých

Drama / Krimi / Thriller

USA, 2007, 122 min

Jestli někdo tvrdil, že Americký gangster postrádá zapamatování-hodné scény a stěžoval si, že s ním nevytírá chodník, tak tento film nejenže mu jeho rádoby epochální überpsycho sny nevyplní, ale není vyloučeno, že přenastaví dílu Ridleyho Scotta zrcadlo. Coenové vysmahli prvotřídní neo-formalistické zboží. Morální westernový thriller. Nostalgický ve své podstatě, moderní ve ztvárnění (cow-boys se neproháněj v sedle koní, ale v džípech). Odehrávající se z 35% v noci, kdy světlo ochabuje a povážlivě naklání rovinu děje. Myšlenky se ale neodvíjej od bratrů Coenů, které tudíž nelze obviňovat z toho, že se schovávají za Bardema a Brolina, ale od autora předlohy. Od veleúspěšné spisovatelské star Cormaca McCarthyho. Tenhle staromódní skeptik není spokojený se stavem soudobý společnosti a najevo to dává skrze šerifa T. L. Jonese. Proto se za celý film ani jednou „nepromluví". Zůstává u pouhého konstatování. Na první pohled sentimentálního, ale je v tom ta tíha. Tíha lidí, co převzali osud a hříchy svých otců, co jsou si vědomi tichého soudu, a přesto pokračují dál.(8.1.2008)

Přeci jen jsem čekal, že do toho dají Coenovi více ze sebe. Vyloženě na pár detailů je to doslovná adaptace skvělé McCarthyho novely. Film tak kromě hereckého koncertu Javiera Bardema (jestliže i taková McDormandová dostala za Coenovic film Oscara, tohoto španělského božana by také neměl minout) a úchvatné Coenovic stylizace příliš mnoho nového nenabídne. Ono vůbec nejde vymyslet příliš mnoho originálnějšího, než je Anton Chigurh se svou jateční pistolí a s borkovnicí s tlumičem. Postava Tom Bella je radikálně zhuštěna. Vlastně by ve filmu ani nemusela být, protože vyjma začátku a konce nemá moc prostoru. Všechno tam působí příliš zkratkovitě. V knize mi to ani moc nevadilo, zato ve filmu je to vidět až až. Kdo knížku nečetl - což bude asi většina - toho čeká thriller, ze kterého se jistě stane stejná klasika jako třeba z Farga nebo z Lebowského. Už jen za Chigurhovu operaci vlastní nohy, po dlouhé době nekorektní dávky krvavého násilí a hlášky Woodyho Harelsona.(30.11.2007)

První shlédnutý film, který je nominován na Oskara pro rok 2008 od samotných bratrů Coenových, jež mi většinou do repertoáru sedli, jenže tímto filmem si svůj úspěch poněkud pošramotili. Příběh dvou odlišných mužů prolínán různorodě mezi sebou sice není špatné řešení, ale rozhodně není ani nikterak originální a každopádně zanudí a poplete řadu situací, což je na film tohoto filmu opravdu škoda. Řada scén by ani nemusela být a celé to mohlo být poněkud kratší. Svojí delkou jsem se ke konci totiž těšil až už bude konec a to se mi u dobrého filmu nestává. Možná mi u filmu chyběli ti správní herci, i když ti co se v něm objeví špatní rozhodně nejsou, jen vtipu příliš nenabrali a celé to bylo docela zlé a drsné, možná až zbytečně drsné.(1.2.2008)

...........Hodne vody proteklo v potoce za celou tu dobu, co se vsude natlachalo a vrabci nastebetaly o tomto zazraku........pres veskerou snahu a trpelivost, abych neprisel ani o minutku celeho deje mi pri zaverecnych titulcich spadla celist a jen mi neslo na rozum, kde jsou ty stare coenovic kousky, vylomeniny a jejich vylozene typicky humor ? Inu, v me topce zustanou nadale a ja budu pevne verit tomu, ze jejich dalsi film na tom bude o neco lepe............(4.7.2008)

„You don´t have to do this. People always say the same thing..“ Chigurhicky přesný thriller s místy filosofickým rozměrem se víceméně striktně drží McCarthyho úchvatné předlohy, která přivedla Coeny zpátky do Texasu. Bez hudby, bez slitování, protože vývoj v této zemi zkrátka nejde zastavit a ač se to na první pohled nezdá, postava Tommy Lee Jonese je jediným středobodem filmu. Stála, pevná jistota, kolem které však čas a doba tečou stále rychleji a méně uchopitelně. A tichý posel smrti Bardem? Ten je ztělesněním čistého zla v botách z aligátoří kůže. Počínaje hrátkami s osudovou mincí předcházející něčí likvidaci a výběrem kadeřníka konče. Kdo čekal, že mu závěr filmu vystřelí mozek jateční pistolí, musel být nepochybně zklamán, nicméně ani kniha nemá podobné vyústění. „Are you going to shoot me? - „That depends. Do you see me?“(5.1.2009)

• - Coeni u tohoto filmu nepracují s hudbou klasickou cestou. Za celou stopáž zazní jen tu a tam pár podprahových tónů (např. při úvodním Bellově proslovu, při Chigurhově proslovu o minci, při Bellově dostavení se na místo přestřelky u motelu). V pravém slova smyslu začne hudba hrát až při závěrečných titulkách. Výjimku tvoří pár scén kdy hraje hudba patřící do prostředí - kupříkladu mexická kapela hrající při probrání se Llewelyna za hranicemi. (DaViD´82)

• - Tradiční „hollywoodská filmařská krev“ obsahuje cukr. Pro natočení scén, ve kterých zabití Texasané leží v poušti na zemi vedle aut, museli bratři Coenovic objednat speciální bezcukrovou krev z Londýna, aby hmyz nedráždil komparzisty ležící na písku. Jeden galon této speciální krve stál produkci 800 amerických dolarů. (POMO)

• - Kvůli nižšímu rozpočtu měl být celý film natočen v Las Vegas v Novém Mexiku. Tommy Lee Jones ale bratry Coenovic přemluvil, aby některé scény natočili v Západním Texasu. (POMO)