Muž proti muži

Muž proti mužovi

Seraphim Falls

Western

USA, 2006, 115 min

Tenhle film vypadá, že nemá chybu, ale jedna obrovská tam je. Nevím jaký význam měla ta prodavačka všeléku na konci... Mám z toho pocit, že si tvůrci uvědomili, že film jde ke konci úplně do hajzlu, a tak se to rozhodli vyřešiti ve stylu deus ex machina, nebo diabolus ex machina, nebo nevim. Je to jako pěst na oko! Za začátek a herce dám palec nahoru, ale v konkurenci mých oblíbených westernů je tenhle nedobrý.(17.1.2014)

Zajímavě natočený a pojatý film (v žádném případě se nedá mluvit o westernu). Krásná krajina, výborné výkony herců Brosnan/Neeson a kamery, ale celému filmu dělá šrám přes obličej jeho neskutečná skoro dvojhodinová stopáž. První dvě třetiny jsou hodně zajímavé a člověk se nedokáže odtrhnout (ani na záchod), pak ale příjde hodně prokouknutý konec (průhledný jak kopírák). Moje hodnocení 70%.(1.4.2008)

Díky silné tradici antiwesternů má dnes Divoký západ krutou a naturalistickou podobu. Tento film navíc Ameriku po občanské válce ukazuje jako svět morální nejednoznačnosti. Od toho se odvíjí příběh honu na člověka, který zároveň ukazuje lovce i psance. Při tom záměrně nedává nahlédnout jejich motivace a obě strany prezentuje ambivalentně. Klíčovou vlastností filmu je neustálý pohyb. Postavy se fyzicky ženou od mrazivých zasněžených hor až do rozpálené pouště a současně psychicky od pudové touhy přežít přes duchovno a metaforično až k prozření.(19.8.2008)

Tendle film mužu jedinně doporučit. Výbornej filmek se skvělým hereckým obsazením. Vše velmi realisticticky provedený a podařile natočený. Nenudil sem se ani chvilku. Brosnan v trochu pro něj netradiční roli to sehrál bravůrně. Dal bych i 4* , ale kvůli tomu trochu zbytečnýmu "mystic" závěru jen 3*(11.2.2008)

Příjemná a nenáročná zábava staré školy s fenomenálním kameramanem a neméně schopným skladatelem. Režie není zase tak důležitá. Všechny benefity obstarávají strhující přírodní scenérie, syrovost a dva neskutečně charizmatičtí hlavní hrdinové. Především pak Liam Neeson je v roli bývalého vojáka přímo na pusinku. Ústřední duo má ještě jedno devizum. Nejednoznačnost charakterů. Ani nejpozornější divák nedokáže s rukou na srdci řici který je zlý a který je hodný, potažmo který si zaslouží vyhrát. Oba dva jsou drsní, nelítostní a mají proto dobrý důvod. Závěrečná snaha o mysterióznost se dá překousnout, i když se mi do tak realistického příběhu nelíbí. A konec ? Asi nejrozumnější vyústění i když poněkud vyměklé.(23.7.2007)