Muž proti muži

Muž proti mužovi

Seraphim Falls

Western

USA, 2006, 115 min

Nádhernej pád serafínů. Muž proti muži je od začátku do konce velmi působivej film, ale od těch podobenství v druhé půli jsem čekal něco víc. Von Ancken přeci jen není nějakej kovanej artovej režisér. Kdo očekával western asi bude poněkud zklamanej.(10.7.2011)

Tenhle film vypadá, že nemá chybu, ale jedna obrovská tam je. Nevím jaký význam měla ta prodavačka všeléku na konci... Mám z toho pocit, že si tvůrci uvědomili, že film jde ke konci úplně do hajzlu, a tak se to rozhodli vyřešiti ve stylu deus ex machina, nebo diabolus ex machina, nebo nevim. Je to jako pěst na oko! Za začátek a herce dám palec nahoru, ale v konkurenci mých oblíbených westernů je tenhle nedobrý.(17.1.2014)

• UncleG

V roce 1992 natočil Clint Eastwood slavný western "Nesmiřitelní". Čtrnáct let nato přišel David Von Ancken se svými "Smiřitelnými". Akorát se to na poslední chvíli přejmenovalo na Seraphim Falls. Jenže nepředbíhejme. Jak to všechno začalo? Inu... Hollywoodští fiškusové si nabrousili pera, a začali sepisovat drsný horský survávl: No, znáte to, chlap proti chlapovi, nezkrocená přírodní pustina, všade samej tenhlecten desperát... a nekompromisní vraždění může začít. Jak nám příběh ostrým tempem plyne kupředu, začínáme tušit "dávnou křivdu, kterou neleze odčinit jinak než krví." Plukovník Carver jde po kapitánu Gideonovi jak slepice po flusu a tudíž je nám zřejmé, že v celé věci bude vězet nejspíš cosi velmi osobního. Úměrně tomu, jak se tenčí banda pronásledovatelů v uprchlíkových patách, stupňuje se tenze mezi hlavními hrdiny ... aby toto neudržitelné napětí nakonec eskalovalo v nepředvídatelné, neočekávané, skvěle vypointované a zcela dechberoucí finále. Ehm, tedy... Takový byl záměr. Jenže když se všichni ti scénáristé a dramaturgové nakonec sešli nad hotovým syžetem, zjistili, že finále vlastně není ani moc neočekávané, nepředvídané a už vůbec ne dechberoucí. Někdo z náhodných kolemjdoucích jim z hlavy vyjmenoval asi dvě stě šedesát filmů se stejným koncem. Dlouho předlouho si ti nebozí chlapci lámali hlavy, jak stokrát ohranou písničku vylepšit. Původně přece chtěli něco silného, netradičního, úžasného! Tak jak to, že jim z toho pořád leze obyčejný Béčko? Spát nemohli, jíst jim nechutnalo a jen bezradně chodili v kruzích. Když tu nakonec přišla spásná myšlenka. Někdo na to nakonec káp! "Víte co?" řekl ten šikula, "pojďme tam narvat trochu mystiky! Coenovcům to v těch jejich filmech taky funguje." A už to bylo! Film pokračuje dál, vrazíme do toho přechod přes poušť, symbolistické vize a špetku těch citátů z knihy knih. To celé té zabijácké plytkosti nakonec přidá pravou hloubku a důvod k zamyšlení. A pak už konečně nastává ono vytoužené dechberoucí finále, v němž hrdinové skrze nevykonanou pomstu poznají sami sebe, přichází všeobecné odpuštění, splynutí s harmonií vesmíru, odchod v západu slunce a déšť růžových lístků. Fujtajbl...To se zase jednou povedl silný film.(10.7.2011)

Poctivej chlapskej duel. Brosnan vs. Neeson je výtečná kombinace. Každej jsou úplně jinej a od začátku není ani trochu jasné, na kterou stranu se má divák přidat. Kdo teda bude hlavní padouch? Parádní exteriéry od sněhových plání po mrtvou poušť, pár mystických okének, trošku teologický závěr. Velmi dobré...80%(18.11.2013)

Těžko říci, jako jo i ne. Ze začátku to vypadá, že Brosnan si to s bandou pronásledovatelů pěkně z ostra vyříká. Což se vlastně i stane, poměrně brzy. Už jen ten začátek v zasněžených lesích je neskutečně brutální, jen škoda, že to nevydrží až do konce. Protože film je dost dlouhý a stává se z něho jen putování s pronásledováním z bodu A do bodu B, pak do C a D a tak dále. Občas mě zaráželo, jak Neeson stále ví kudy má jet :) Nakonec nám film prozradí proč Neeson chce Brosnana uštvat. Okay dejme tomu. A ocitáme se v celém závěru, který mě teda moc nenadchl. Rozuzlení mi přišlo dost plytké a bez nápadu. Spoiler: někdo měl zkrátka a dobře vyhrát a já osobně jsem to přál Brosnanovi!!!! P.S. Přeci jenom měl skvělý rambo nůž!(13.10.2016)