Muž proti muži

Muž proti mužovi

Seraphim Falls

Western

USA, 2006, 115 min

Klasická zápletka o pomstě až za hrob, podávaná na pozadí nádherných scenérií. Nicméně to má ještě něco navíc a nemyslím tím velmi dobré výkony Brosnana a Neesona. Přirovnání k Proposition už tu několikrát proběhlo, ale mě to svým způsobem připomínalo i Apploosu, kterou jsem viděl dříve než Seraphim Falls. Také tam byla otřepaná zápletka, také to nebyl scénáristický skvost a také dialogy nestály za nic. Ale mě se to zkrátka líbilo a stejně tak se mi líbil Van Anckenův film. Prostě to na mě působilo opravdově a navíc se to nebálo i trošku zafilozofovat - Studi a Anjelica byli skutečným bonbónkem. Škoda toho konce, ale i tak je to velmi solidní záležitost. 75%(30.10.2009)

První půl hodinu uslyšíte Pierce Brosnana jak říká jen auuuu uhhhh ahhhhhh chhhhhhh.... , ale ani se mu nedivím. Proč Chce Liam Nelson dostat Pierce Brosnana se dozvíte až postupem filmu. Vyndávání kulky bylo fajn stejně tak i pastička. Ale jinak konečně film který se odehrává na divokém západě a není to western.(23.7.2008)

Perfektní oldschoolovka se skvělými hereckými výkony, výbornou kamerou a úžasnou hudbou Harryho Gregsona-Williamse. Vynikající začátek v horách následuje slabší prostřední část, kdy se vlastně téměř nic neděje. Tedy kromě toho, že Pierce Brosnan vybaluje jednu parádičku za druhou. Konec byl překvapivě takový jaký jsem si přál, ale jaký jsem rozhodně nečekal. Opravdu moc dobrá podívaná. Režisér David Von Ancken se rozhodně za svůj první celovečerní film nemusí stydět.(25.1.2008)

Umolousaný Pierce Brosnan vs. odhodlaný Liam Neeson. Liam Neeson bere na svá bedra pomstu v divácky nejméně vyhledávaném žánru. Hned se nedozvíme, proč si najal bandu zabijáků, se kterou se vypravil do neprostupných hor, aby vystopoval muže, který mu vzal v jediném okamžiku všechno, co měl. Zasněženou horskou krajinou se potácí ten, který se stal štvanou zvěří. Ačkoliv se za celý film Brosnan s Neesonem vzájemně setkají jen třikrát, jejich herecké výkony to nijak neochudilo. Z tohoto hlediska film určitě nestrádá ani v nejmenším. Zásadní problém tkví v nezkušeném a nepříliš opodstatněném střídání nálad filmu, se kterými režisér neustále operuje a je přesvědčený, že to snímku prospívá. Nejprve film navodí dojem, že půjde o pomstu vedenou v nestandardním stylu, i když je námět ohraný jak stará deska. Po několika málo naturalistických scénách v horách, kdy se ztenčí řady pronásledovatelů, má z nějakého důvodu ten pronásledovaný neustále navrch. Ač zraněný, padající únavou, dehydrovaný a tak dále, vždy najde skulinku, jak svým pronásledovatelům uniknout. Film je na tomhle vděčně naivním pojetí v zásadě postaven. Aby to ale přece jen nemělo tak stereotypní ráz, jal se režisér přihodit vždy nějakou naprosto nesouvisející scénku s hlavní dějovou linií. Objeví se banda desperátů, misionáři, "nebezpečný" hlídač louže vody(!) indiánského původu s tváří Wese Studiho, dorazí to mastičkářka ztvárněná Anjelicou Houston. Ti dva jmenovaní herci dali filmu jakási artový rozměr a v podstatě fungovali jako přeludy, neb závěr s nimi se odehrává na vyprahlé poušti, kde lze cítit vedro až k zalknutí. Silně ale pochybuji, že standardně připravený divák, který očekává, že si Brosnan s Neesonem tvrdě rozbijí huby, bude ochoten chápat a akceptovat režisérův záměr film umělecky povýšit a zušlechtit. Finále je hodně mírné až blbé, značně se třeba liší od úvodní uvědoměle drsné sekvence v horách. Jak se sestupovalo z horských hřebenů do nížiny, měnil se i film. Divák byl žádostiv, co se tedy tenkrát před třemi léty událo v občanské válce u Seraphim Falls, že to oba muže tak poznamenalo. Vždyť v jednu chvíli se oběma zdá stejný sen, ve kterém mezi plameny pobíhá neznámá žena(!). Samozřejmě se jen trochu inteligentní divák dovtípí, jaký incident předcházel současnému nesmiřitelnému stavu. Výhradně televizní režisér David Von Ancken může hvězdám v hlavních rolích líbat ruce, že mu na jeho pracovní nabídku kývli. Komorně laděný film stejně skoro nikdo neviděl, ale pokud máte náladu na western s několika zvláštními prvky, je tenhle snímek středně dobrou volbou. Akční řežbu nečekejte a rozumné finální vyústění teprve ne. Za směšné finále se možná budete chtít pomstít režisérovi. 60%(11.9.2015)

Těžko říci, jako jo i ne. Ze začátku to vypadá, že Brosnan si to s bandou pronásledovatelů pěkně z ostra vyříká. Což se vlastně i stane, poměrně brzy. Už jen ten začátek v zasněžených lesích je neskutečně brutální, jen škoda, že to nevydrží až do konce. Protože film je dost dlouhý a stává se z něho jen putování s pronásledováním z bodu A do bodu B, pak do C a D a tak dále. Občas mě zaráželo, jak Neeson stále ví kudy má jet :) Nakonec nám film prozradí proč Neeson chce Brosnana uštvat. Okay dejme tomu. A ocitáme se v celém závěru, který mě teda moc nenadchl. Rozuzlení mi přišlo dost plytké a bez nápadu. Spoiler: někdo měl zkrátka a dobře vyhrát a já osobně jsem to přál Brosnanovi!!!! P.S. Přeci jenom měl skvělý rambo nůž!(13.10.2016)