V Čechách roku 1315 vládne mladičký král Jan Lucemburský (V. Harapes) a jeho žena Eliška Přemyslovna (J. Hlaváčová). Skutečným pánem v zemi je však podkomoří Jindřich z Lipé (M. Macháček). Jeho moc se nelíbí jiným pánům v království. Je trnem v oku i královně, která označí Jindřicha za zrádce. Po jejím obvinění je Jindřich uvězněn i se svým společníkem fráterem Bonaventurou (L. Munzar) na hradě Týřov. Zde ho má v nevlídném sklepení střežit purkrabí Hýta (M. Růžek). Hýta se nechá zlákat příslibem dvaceti hřiven stříbra a nechá pánu z Lipé volnost pohybu po celém hradě. Kvůli nespravedlivému věznění oblíbeného pána však po celé zemi propukají nepokoje. Jednoho dne proto přijede na Týřov posel s královniným návrhem: Jindřich se má pokořit, přiznat vinu a pak bude volný. V opačném případě mu hrozí poprava… (Česká televize)

ostravak30

Oldřich Daněk historické filmy uměl, to bezpochyby. Ale tady se mi zdá, že mírně šlápl vedle. Na začátku stojí obvinění a pak už jen dialogy o vině, přiznání a hloubce tehdejšího středověkého života. Sem tam zavítají na hrad poslové s dotazem, zda Jindřich ustoupil. A pak vše pokračuje dál. Z nebetyčné nudy pak film probere alespoň trochu příjezd královny, ale všechny intriky jsou postaveny čistě na dialozích co by kdyby. Jako zajímavou epizodu o které se ve škole nejspíš neučí se na film rád jednou podívám, ale znovu už ne. ()

spotczek

Kouzlo Královského omylu jsem pochopila až při četbě zdejších komentářů - vypadá to, že se nic neděje, že jde jen o lež a něčí pýchu, které tak strašně nudí a jsou zbytečným dramátkem ... Když se jedná o druhé nebo o anonymní stát, je nám to jedno a vlastně nás to moc nezajímá ... Ale počkejte až vás osobně zavřou do želez z pouhého rozmaru a místo omluvy budou vyhrožovat a nutit ještě poděkovat, líbat jim nohy. Jak se pak budete dívat na ty znuděné, co vás jen okřiknou, že z toho děláte moc velké drama?! ()

japekli

Pro mě naprosto přesvědčivý ztvárnění a, i když jsem Martina Růžka, jako herce, nemusel, touhle rolí mu trochu odpouštím. Film taky napovídá, že politika byla špinavou už dávno a nešlo se od ní neumazat, taky se mi velice zamlouvalo oslovení sice nižšího, ovšem zabedněnýho, funkcionáře- HOVADO. Dnes se to "pase" a krmí všechno pospolu a je slyšet spokojenej mlaskot nižších i vyšších. ()

retrix

Perfektně zahrané, skvělé prostředí a kostýmy, středověk se vším všudy, a přitom nenáročné na výpravu. Jinak ale hodinová nuda. Jedno místo, stálé dialogy místo děje až tolik trvale nezaujme. ()

Cascabel

Zásadní problém vidím v historické aktualizaci (poněkud zpozdilá tematizace stranické čistky poloviny 50. let), která příběh zbavuje nadčasovosti. Pro Daňka je přitom typická nikoli aktualizace na jedno použití, ale zobecňování historie až na úroveň střetu charakterů. Kvůli zmíněné aktualizaci film postrádá především vztahové motivace, které byly významnou složkou řady Daňkových dramatických prací a v románové předloze jsou výborně vystižné. Téma procesů 50. let Daněk mnohem účinněji zpracoval o 2 roky dříve pro divadlo jako biblické podobenství Čtyřicet zlosynů a jedno neviňátko. ()

Winster

Film v opravdu temném a dreném středověku. Sláma, kapajíci voda, dobytek a sředoveký hrad. Po údolí včel a v erbu lvice další film u kterého si řeknu, že tak nějak to ve středověku asi opravdu vypadlo. Filmaři se sice dnes snaží, ale takovouhle atmosféru prostě už nedokážou... ()

Kakofon

Hodně dobré drama. Akorát mi tam neseděl Jaroslav Mareš (Vilém Zajíc z Valdeka) s hlasem Josefa Větrovce. Toto se prostě nepovedlo! To je snad jediný královský omyl tohoto skvělého díla. Jinak filmu nelze nic upřít. Skvělá kamera, režie i hudba. Vynikající herecké výkony Martina Růžka, Miroslava Macháčka, Jany Hlaváčové a Luďka Munzara. 90% ()

PTuranyi

Veľmi dobrá psychologická dráma nespravodlivo obvineného Jindřicha z Lipé. Produkcii sa darí vytvoriť tiesnivú atmosféru, ale akoby len omylom, vďaka takmer úplnej absencii zvukového  podfarbenia. Z dialógov tak dýcha prázdny priestor častokrát zdôraznený echom. Herci sú výborní ale scenár necháva diváka na pochybách, takže pokiaľ nepozná príbeh, môže byť zmätený. 70% ()

MariusDee

Nic nabubřelého, jen civilně zahrané komorní drama s jednoduchým ,ale silnm obsahem. Mate-li smysl pro kvalitní česká historická dramata ze 60.let a 70. let, pak si nenechte ujít :o) ()

JimJam

Oproti nezajímavé a režijně nezvládnuté Spanilé jízdě tentokrát Daněk trefil do černého. Celý film se zabývá v podstatě jenom nespravedlivým uvězněním královského podkomořího Jindřicha z Lipé. Díky kvalitnímu scénáři a hercům však z jednoduché zápletky vytěžil maximum. Žádná z postav filmu není úplně kladná, snad až na Munzarova mnicha, ale o to více zaujmou. Scény Macháčka (Jindřich) s Martinem Růžkem (purkrabí) a Janou Hlaváčovou (Eliška Přemyslovna) jsou strhující, některé momenty drsné, avšak realistické ("Teď jen jestli jsme zabili toho pravého".) ()

babka

Tento film byl uveden ve Filmovém klubu Alfa Sokolov v sezoně 1984/85. Po létech shlédnuto znovu v TV art ? si nejsem jist - a pořád je to dobré. ()

Drussus

Mistrovský, ale mistrovský výkon Martina Růžka na pozadí sporu nejmocnějšího šlechtice Českého království s mladým Janem Lucemburským. ()

90125

Film o tom, že král má vždy pravdu a boh je milosrdný. Keď treba, vždy odpustí. Stredoveká scénografia je super, Martin Ružek a vlastne aj všetci ostatní sú super, kamera je super a predsa tomu čosi chýbalo. Žiadalo sa mi aby mal príbeh väčšie "gule". Hra o cti, o svedomí a ich podplatiteľnosti mohla byť silnejšia, rozvinutejšia. Chcelo to viacej politickej špinavosti, viacej napätia, viacej Ucha. Páčilo sa mi, že sa Daněk nechcel hrať na Vláčila, na jeho spôsob poetičnosti a alegoričnosti. Nechcem povedať, že príbeh zaváňal nudou, ale hustejšia zápletka by bodla. Napriek tomu na čs pomery určite veľmi slušné kino. 69 % ()

quokam

Hezka inscenace s vybornym Machackem, Ruzkem, ozdobeny  Janou Hlavacovou. Jenom je zretelne znat, ze se jedna pouze o vynatek z rozsahlejsiho dila. Skoda, ze v nem pan Danek nepokracoval ci nemohl pokracovat dale.  70 proc. ()

evangelik

Jedno shlédnutí se dalo bez problémů vydržet. Netuším, jak moc se tahle story s uvězněním a propuštěním Jindřichy z Lipé zakládá na pravdě, patrně ze značné části ano. Věrohodnost středověku mi při dívání narušovalo až příliš velké množství cihel vyrobených ve 20. století. Rovněž mi vadilo, že po uložení mrtvol do čerstvě vykopaných hrobů se nedostávalo hlíny a vznikly prohlubně. V praktickém provedení po zaházení přece zůstane pár koleček nad úroveň terénu... ()

Calvus77

Tak tohle je opravdu komorní záležitost. Nádherně napsané postavy, holt pan mistr Daněk. Ale jinak je to neuvěřitelně zdlouhavej a nudnej film, který plyne jak život v jakési středověké prdeli, teda s prominutim. Chápu, že zde šlo hlavně o dialogy a myšlenku a vše ostatní je druhořadé, ale proč ty strašné kostýmy??! Dyť je to 14. století a ne nějaká Štorchovka! ()

HJ-FILIP

Film mě nijak zvlášť nezaujal. Středověké prostředí... Námět královský omyl, který uvrhne do kobky nevinného podkomořího pro mě není moc zajímavý. Ve filmu se dohromady ani nic moc neděje. ()