Vášeň a cit

• Velká Británie Becoming Jane (více)

Vášnivý milostný příběh o skutečném setkání mladé Jane Austenové a Toma Lefroye, který pravděpodobně inspiroval její největší romány. Roku 1795 byl pro mladou anglickou dámu hlavním životním cílem sňatek s bohatým mužem. Jane Austen (Anne Hathaway) však věří na lásku. Ve svých 20-ti letech se konečně setkává s temperamentním mladým Irem Tomem Lefroyem (James McAvoy). Jeho intelekt a opovážlivost ji naprosto uchvátí a Jane brzy nemyslí na nic jiného, než na Toma. Může si ale dovolit odmítnout nabídku k sňatku s vnukem Lady Gresham (Maggie Smith), vzepřít se autoritě svých rodičů a uprchnout před sociálními konvencemi? Díky filmu Becoming Jane můžeme zjistit, že mezi Rozumem a citem a Pýchou a předsudkem se odehrál opravdový životní příběh… (oficiální text distributora)

Seti

Životoposná limonáda o Jane Austen se mi poměrně líbila, než jsem zjistil, že toho o jejím skutečném životě není příliš mnoho známo, a tudíž to s tím životopisem není zas tak horké. Každopádně tvůrci vystavěli její život ne nepodobný hrdince jejího nejslavnějšího románu a člověk samozřejmě v průběhu začne ihned identifikovat všechny klíčové náměty a charaktery. Zásadním rozdílem je skutečnost, že život málokdy probíhá podle ideální románové předlohy, a tento kontrast se myslím tvůrcům podařilo velmi obstojně zachytit. Samozřejmě osudy Lízy Benettové byly pečlivě literárně promyšleny, a proto působí v porovnání s životem její autorky, tak jak nám je nabízen, daleko úderněji a divácky uspokojivěji. Ale co, stejně se vlastně moc neví, jak to s tou láskou Jane Austen vůbec bylo. ()

joshula

Je to vlastně životopis Jane Austinové. To je dobré před začátkem vědět. Pak se dá na tento film dívat i z jiného úhlu pohledu. Nikde to bohužel není moc zmiňované, každý to proto asi bere spíše jako další romantický film. Ale nic není tak jak vypadá a ze slaďáku se dá udělat smutný příběh s tvrdou dobou ve které žila. ()

dopita

Filmu by slušelo zkrácení tak o třicet minut a trochu ucelenější vyprávění. Je to trochu nevyrovnaný. Ale špatnej film to není... ()

F.W.Colqhoun

Snímek ve mě vyvolal neodolatelnou chuť pustit si "Umělcovu smlouvu". Ale už bylo pozdě... Čekal jsem katastrofu, ale tak špatné to nebylo. Bylo to jen mdlé, klišovité, skvěle nasnímané něco, kde se postavy procházejí po nemovitostech tak nádherných, že bych, aby mi patřily, neváhal nechat se prcat naprosto kýmkoliv. Ale jde samozřejmě hlavně o lásku, že ano. Vážně resp. vážněji: Nevím, nakolik to lze brát jako exkurz do života Jane Austen (nejspíš moc ne), ale i tak jsou pro mne holé biografické informace největší devizou filmu. Od Austenové jsem četl jen málo (stydím se za to, stejně jako za to, že jsem četl vůbec něco), takže mi spousta odkazů na její literární postavy nejspíš uteklo; kdybych četl více, možná bych se, intertextuálně, více i bavil; měl jsem nejasný pocit, že to ode mne scénárista a režisér očekávají. Že film evokuje jen jednu stránku románů věhlasné autorky, mě nepobuřovalo. Kdyby tvůrci vsadili na syrovost místo dojáku (se "špatným" koncem), byl bych možná dokonce nadšen. Kontrast, o nějž nejspíš v prvním draftu scénáře šlo, což vyplývá z opakovaných sdělení hlavní postavy, že její knihy budou vypadat jinak než její život, by měl daleko větší resp. alespoň nějaký dopad. Herci to prostě neutáhnou. Anne Hathaway sice nádherně vlhnou oči, ale nemá šťávu (ani kruciální složku ženského herectví - kozy), a McAvoy mi celou dobu strašně připomínal o cca metr menšího Langmajera, což pro mě jeho citový výlevy trochu diskvalifikovalo. Nakonec mi byl nejsympatičtější pro mne dosud neznámý Laurence Fox v roli oduševnělého suchara; asi příznak narcismu. Nejlepší: kamera. Kýč, pochopitelně, ale dovolím si hóóódně přestřelit prohlášením, že jsem si u četných výhledů do krajiny vzpomněl na Barryho Lyndona. ()

ThomasCrown

Atmosféru starého Anglicka mám veľmi rád, no je škoda, že je to iba jedna z mála vecí, ktoré môžem pozitívne ohodnotiť na Becoming Jane. Ďaľším pozitívom, hoci nie priamo filmárskym, je Jane Austin a jej knihy, nakoľko Pýcha a predsudok je najlepšia romantická kniha akú som kedy čítal (hoci romantické knihy som čítal zatiaľ ina dve:) No a nakoniec to naj, výkon Jamesa McAvoya(asi by som ho už mal zaradiť medzi svojich obľúbených hercov) a pery Anne Hathaway. Celý film mi inak prišiel trochu mdlý, bez náboja, no je niekoľko horeuvedených príkladov, prečo si ho pozriem znovu. ()

lucijelucije

Není to zázrak, není to žádná filmová bomba..ale mě se tento film líbil..když opomenu samotný příběh nešťastné lásky Jane Austenové, kterých bude zřejmě celé množství u takovýchto spisovatelek, film sám o sobě však špatný nebyl..pro mne naopak byl o něco více lepší, než průměrný..a i když budu možná ovlivněna hereckým podáním J. McAvoye, trápit se tím nebudu, protože tento výborný herec dodal filmu jistou tvárnost i kladné hodnocení. ()

peetriss

Milovníky historických románů Vášeň a cit určitě uspokojí. Přestože se jedná o rutinní melodrama o lásce narážející na odpor společenského hierarchického rozvrstvení, řemeslně je natočeno na vysoké úrovni a pokud nepřináší vrcholné zážitky, alespoň neuráží. Hereckým tahounem je výborně obsazený James McAvoy, také Anne Hathaway se snaží a pokud v roli Jane Austen nepodává přímo nadprůměrný výkon, tak na druhou stranu ani neselhala. ()

Alf

technická poznámka, v původním názvu není o vášni nebo citu ani zmínka :-) (pro ty, co se obou emocí tak dovolávají) ()

AIMÉE

Myslím si, že "tíhu" celého filmu se snaží dopředu táhnout jenom J. McAvoy... bohužel to je sakra málo (už jen proto, že tam má celkem málo prostoru) a film tak propadá, a to dost slušně a rychle do hlubin kýče (zvlášť díky slečně Hathawayové...že. Historický part jí prostě nesedí). Takže něco mezi 2 až 3*, nakonec dávám 3 - ano, pro McAvoye a za to, že Hathawayová "užila" britský akcent (pravděpodobně dabované verzi bych dala ty 2). ()

sona123

Nechutně melodramatické. Anne Hathaway v roli, která jí absolutně (dle mého vkusu) nesedla. Bohužel to nezachránil ani překrásný James McAvoy. Co tomu chybělo? Nevím, možná E. Thompson. Ale to "něco" tam chybělo příliš. ()

Tomyš

Tenhle film je nezaslouženě pod tak silnou vlnou kritiky. Možná je to dáno konstelací: oba hlavní aktéři působí sympaticky, lze jim jejich lásku věřit, a navíc tyhle filmy normálně nemusím, a přesto zrovna tenhle mě bavil. Ano, je příběh je jednoduchý, časový vývoj událostíí ve filmu trochu těžkopádný, ale milé. Neříkám, že si za měsíc dva vzpomenu, ale rozhodně mělo cenu ten film jednou vidět, proto 4*. ()

Mortemiss

Mám ráda příběhy Jane Austynové, a zpočátku jsem se těšila na tento film o jejím životě. Anne H. je velmi talentovaná herečka, ale po boku Jamese McA. jí to moc neseklo. Chvílemi mi připadalo, že je o nějaký ten cenťák větší a že toho skřeta při tanci zašlape do země, ale to by mi tak nevadilo. Když vezmu vpotaz ten jejich "ples" s deseti lidma, to je jiná. Potom nemotorné dialogy, ve kterých se snaží dokázat, jak moc je dokonála a tím chce shodit mužské pokolení (to by mi taky nevadilo, nemám ráda emancipaci žen) a také její rozkoušnou famílii, která ji chce dohodit takové zrzavého výškleba z rodiny Weasleyů. Vůbec se mi nelíbili romantické scény, to už mi romantičtější přišlo, čumět na Predátora. ;) ()

embecka

Viem, že porovnávať sa nemá, ale tu to ani inak nejde, kvôli podobnosti... úplne všetkého! Ja mám tento typ filmov strašne rada, no Vášeň a cit kvality Pýchy a predsudku ani zďaleka nedosahuje. ()

Filomena.I.

Příběh zavede nás do viktoriánské Anglie (cca 1800) v dům rodiny Austenových, kde zraje má nejoblíbenější romanopiska Jane Austen se svým lehce ironickým humorem mířícím na nešvary oné doby. Život Austenových zasazen je v anglický venkov, kde žití plyne v poklidných vodách a jedinou zábavou a příležitostí k seznámení jsou vesnické plesy - tak, jak to popisuje sama Jane Austen ve svých románech. Kde jediný rozruch způsobí návštěva mladého svobodného muže. Doba, ve které ženy mají jedinou možnost získání prostředků k živobytí vdavkami se solventním mužem. Nemají právo vlastnit žádný majetek. Jane se poněkud bránila těmto zaběhnutým konvencím a chtěla se provdat z lásky. Tu příležitost dostane, však její láska není pan Darcy - bohatý šlechtic z Pýchy a předsudku - nýbrž chudý právník. A tak realita života je poněkud jiná, nežli šťastné konce jejích románů (za které jsem jí moc vděčná). *** Jaká škoda, že k tomuto tématu si režisér vybral hlavní představitele, které vybral. A tak zásadní postava filmu podává docela slabý herecký výkon. Její protějšek mi do tohoto filmu jaksi nesednul. Celá atmosféra čišela moderností a začátek byl absurdní - za tuto scénu by se Jane styděla. Přesto film nedojde u mne zatracení úplného, neboť filmy z historie jsou blízké srdci mému, zvláště pro historické kostými a reálie starožitné. ()

Juja

Na to, abych si Vášeň a cit opravdu užila, znám starší Pýchu a předsudek moc dobře. Kdyby filmy vyšly v opačném pořadí, dávalo by to větší smysl, ale aby film o autorce vykrádal adaptaci jejího díla? Škoda, téma nebylo tak špatné. ()

Režisér To a drákulovský prequel

Režisér To a drákulovský prequel

09.09.2017

Trend filmů o spisovatelích, kteří v podstatě zažívají svůj vlastní román, ještě neskončil. Možná si pamatujete romanci Vášeň a cit s Jane Austen nebo Havrana s Edgarem Allanem Poem, no a teď se… (více)