Dealer II

• Česko Dealer 2 (více)

Osm let po průlomovém hitu Dealer se režisér Nicolas Winding Refn vrátil k postavám a světu, které ho katapultovaly mezi nejsledovanější evropské filmaře. V druhém díle velmi volně navazuje na předchozí události, ale zaměřuje se tentokrát na postavu druhořadého dealera a prosťáčka Tonnyho v podání Madse Mikkelsena. Ten se vrací z vězení a rovnýma nohama zase končí ve svrabu malých i velkých krádeží, podfuků, šméček a vyrovnávání účtů. Během toho se pokouší zavděčit se svému přísnému otci, známému v podsvětí jako Klempíř, jeho kámoš a parťák O má čerstvě před svatbou a navíc se ještě Tonny dozvídá, že je otcem.
Refn tentokrát nechává klasické žánrové vzorce zcela stranou a místo energického existenčně vyhroceného vyprávění prvního dílu se noří hlouběji do nitra kodaňského podsvětí a především pak zkouší nahlédnout za zhuntované vizáže jeho galerky. Druhý Dealer tak ještě více demytizuje obraz gaunerů, jaký předkládají americké žánrové filmy. Ačkoli i v Kodani se svádějí mocenské boje a za vším stojí touha urvat si svůj kus žvance či stát se nejvyšším kápem, namísto idealizované noblesy mafiánských eposů či frajerskosti gangsterských thrillerů hollywoodské produkce Refn diváky zavádí do světa nočních podniků, autodílen a laciných bordelů. Příznačně pak jeho obyvateli nejsou žádní sofistikovaní zločinní géniové, ale pouze ztroskotané existence, lemplové a amatéři. Do tohoto marasmu ale režisér a scenárista v jedné osobě zasazuje strhující a ve svém vyznění mrazivý příběh o hluboko pohřbených emocích, který ústí až do tragédie antických rozměrů.
Nicolas Winding Refn opět využívá styl mísící naturalistické prostředí se syrovým realismem dokumentárně stylizované kamery, ale osm let mezi prvním a druhým dílem je znát ve výrazně jistějším a sevřenějším tvaru celého filmu, ale i propracovanější dramaturgii a precizním vedení herců. Hlavní pozornost na sebe po právu strhává vynikající Mads Mikelsen v ústřední roli Tonnyho. Jeho návrat k postavě, která v prvním díle byla jeho úplně první hereckou příležitostí v celovečerním filmu, stvrzuje svůj talent, ale i ambici vyhledávat náročné role. Během doby, která uplynula od prvního Dealera, se z tehdy neznámého mladíka stala zářící hvězda, která si získala mezinárodní pozornost televizním seriálem Rejseholdet, jenž jako první skandinávský krimi pronikl do zahraničí a dosáhl až na prestižní cenu Emmy. V roce vzniku druhého Dealera měl již Mikelsen za sebou první hollywoodské angažmá, vedlejší roli v akčním Králi Artušovi. Také v dalších letech nabídky ze zámoří, jako byla role hlavního záporáka v bondovce Casino Royale či titulní hrdina ceněného hororového seriálu Hannibal, střídal s ambiciózními dánskými projekty typu Refnovy kontemplativní vikingské artovky Valhalla Rising, kostýmní romance Královská aféra, etického dramatu Hon nebo skandinávského westernu Spása. (Česká televize)

Eldrick

Refn v pokračování překvapuje rozdílným pojetím v podobě studie Mikkelsenovy postavy Tonnyho, která byla v prvním díle vedlejší. Troufám si říct, že dvojka je nejsilnější z celé trilogie právě díky polidštění charakteru Madsovy postavy, s níž se můžeme sami svým způsobem ztotožnit a závěr je solidní katarzí a zadostiučiněním. ()

BoredSeal

Zlomyslná černá komedie, kde nevěřícně sledujete neschopného losera Tonyho ve světě trashového podsvětí, který nějak pořád nechápe, co dělá špatně, zaplétá se do dalších a dalších hovadských situací a cestou se snaží vyšňupat, co se dá. Pokud je vám to tedy k smíchu. Komická postava, kterou nebere nikdo vážně i přes obří tetování "Respekt" na lebce, postupně prochází jakousi katarzí uvědomění ničemnosti kolem a začne usilovat o konzervativci vysněný institut tradiční rodiny, kde dítě vychovává žena s mužem a máte respekt svého otce, což je v jeho prostředí poněkud těžký úkol. Ke konci už to není ani sranda, ale přesto má po dlouho dobu Pusher 2 feeling laskavého filmu ala Homolkovi nebo Hoří má panenko, kde sledujete s nevěřícím úsměvem životy kriminálních loserů a socek. Samozřejmě Mikkelsen hraje blbouna Tonyho opět skvěle a po všech těch odlišných rolích, kde jste ho už viděli, máte pocit starého známého, což je možná trochu ke škodě vnímání filmu, protože Tony si sympatie nezaslouží. ()

Martin741

Druhy Refnov Pusher je uz pre mna o cosi lepsi, hlavne ten pribeh o mladom cloveku, ktoremu nevychadza vsetko podla jeho predstav. Velmi casto to tak byva aj v zivote. Da sa povedat, ze Winding Refn by si mna uz tymto filmom ziskal. 77 % ()

M.i.k.e

jednička byla fajn a dvojka není v součtu o nic horší. Refn nás opět vede kamsi do dánského podsvětí, jen se tentokrát zaměřuje na postavu Tonnyho. Ten v prvním díle zaujal, nicméně neměl tolik prostoru a tak si teď krade celý film pro sebe. Trochu mě mrzí, že se neobjevila i postava Kima Bodiny, jejíž osud by mě celkem zajímal, nicméně Mikkelsen to bohatě vynahrazuje a je výborný jako vždy...70% ()

MrPierc

Pokračování příběhu člověka, který se motá kolem drog, dělá špinavou práci a všichni mu dávají najevo, jaký je ubožák a feťák (přitom všichni ve filmu berou drogy). Jak může dopadnout feťák v normálním životě, kde ho nemá rád ani jeho otec a veřejně jím pohrdá? Špatně! ()

Azrael515

Iné mulo, ešte vatšie než som čakal. No z trojky príbehov tento je najcitlivejší. Tonny sa pláca v sračkách úplne iného kalibru. Život mu nakladá pomaly ale isto. Problémy sú skor osobného charakteru než obchodného. No nebol by to Pusher ak by sa neprisunul i prúser s fetom, že. Ten situáciu iba korunuje a hrdinové východisko je rozhodne prekvapivé. ()

C0r0ner

Filmy o feťácích a podobných individuích nemám rád, protože postavami opovrhuji, a tedy se do jejich situace absolutně nedokážu vžít. Tím pádem značně klesá i zájem o film jako takový, i když je Refnův styl poutavý a osobitý a herci skvělí. 35% ()

agathon

Platí můj komentář k prvnímu dílu trilogie, s tím rozdílem, že tady je to všechno na ještě trochu intenzivnější výrazové rovině - jakoby poučenější a dospělejší podívaná. Hudba více dominuje a určuje tempo obrazů a herecké akce. Už je tu dost znát Refnův vizuální styl. Jsem zvědav na trojku, resp. na Drive, který se má Pusherovi blížit jak v některých dějových motivech a výběru lokací, tak ve vizualitě. Líbilo se mi, že tu spodinu neheroizuje, k čemuž má hodně podobných filmů dnes nebezepčně blízko, ale nechává všechno tam, kam to patří, tj. na úplném dně morálního hnusu. Závěrečná jízda autobusem je naštěstí jako symbol natolik nejednoznačná, že nelze režiséra obviňovat z nějakého nadržování. ()

zette

Jinak pojaty nez prvni dil, ktery mi sedel vice. Kamera, hudba, atmosfera a Mikkelsen..., vse na vysoke urovni, dejove me to ale nijak nezaujalo, skoda. ()

papaJA21

Jednička pro mě byla velké překvapení, dvojka nezůstala pozadu a vše to završí třetí geniální díl, který patří k tomu nejlepšímu co jsem kdy viděl. ()

okkac

Kompenzace za to, že v prvním dílu byl Mikkelsen tak krátce. Tady je hned hlavní hrdina a to rovnou těžký looser, který dluží kam se podívá, a když si chce nějak vydělat peníze na splácení, tak se mu vždy stane něco smolného. Nakonec to ale vezme do svých rukou s dojímavým závěrem. ()

Radiq

Na to, že se to jmenuje Dealer se tady drogy zrovna moc nedealují a spíš se užívají. A to pořád a všude a skoro všichni a hodně. Všechny postavy jsou spodina společnosti a taky to tam mezi nima tak vypadá, ale Tonny je navíc mezi nima snad ten největší lůzr. Ale musím říct, že pozvat si na svatbu striptérku, tomu říkám invence. Opět to skončí takovým koncem, že si máme domyslet, co se asi tak bude dít dál. Ale kdo chce vidět Madse Mikkelsena nahýho, má šanci. ()

tatanapope

Slabý bratřík, svého prvního dílu, který už vlastně ani neví, proč že se to vlastně jmenuje dealer, když děj už je úplně někde jinde. Dealer se tam sice mihne, ale je tam spíš jako kulturní vložka. Děj mi přišel docela slabý. ()

octopuska

Ze severu zase vane ostrej a ledovej větříček a přivál nám drsné a silné, pro mě spíše sociální drama . Mads opět naprosto dokonalej, v roli odepsanýho člověka na okraji společnosti s naprosto šílenými rodinnými poměry. Chabý pokus o změnu ze začátku byl, ale bahno a špína zločinu a drog má magickou moc nepustit. Opět kontroverzní téma, malé dítě v rukou feťáků mi nedělalo dobře, jako v Druhé šanci. Ale jinak parádička. Já mam pro ty seveřany velkou slabost. ()

Sfinkter

Sólo pro Mikkelsena, díky jehož výkonu jsem s jeho postavou i přes její činy cítil tíživý soucit. Jeho herecký výkon je opravdu něco neuvěřitelného a je to v podstatě to jediné, co udává filmové tempo. Jinak je Pusher II spíše komorním snímkem hrajícím předskokana brutální trojce. ()

Lachtaan

Tam, kde jsem v jedničce trochu tápal v jejím vyprávěcím stylu a finálním přínosu pro kdejakého diváka, jsem se s dvojkou ztotožnil v téměř všech scénách a hlavně si ve druhé půlce dost užíval Refnovy typické filmařské kreace, ať už ve hře světel nebo netradičního záběrování. O nepříjemné hudbě, která jen umocnila navozenou atmosféru, se snad ani zmiňovat nemusím. [viděno v Edisonline 7.7.2023] ()