Hra souboru, který je zakládajícím členem Pražské 5, vznikla na motivy "raného opusu" Václava Havla a Karla Bryndy Život před sebou. Děj se odehrává za socialismu kdesi ve vojenském útvaru. Jednoduchá zápletka, točící se okolo zastřelení civilisty při strážní službě, poskytla východisko pro jedovatou satirickou komedii, věrně zachycující podobu lidové armády jako zcela absurdního stroje na ničení lidských charakterů. Přesně odpozorované situace, jalové dialogy a odpovídající jednání všech postav dokáže patrně ocenit především ten, kdo tehdejší vojenskou službu zažil na vlastní kůži. Ve spoustě komických okamžiků, vypointovaných gagů a v neustálé kaskádě hereckých kousků se poněkud ztrácí hlubší smysl, vypovídající o tom, že každý musí sám za sebe neustále rozhodovat, zda zvolí pravdu či lež. Sklepácká inscenace Mlýnů je postavena zejména na situační komice a na svérázném hereckém projevu. Režisér televizní verze Ondřej Trojan natočil záznam představení, uváděného na jevišti v plenéru u skutečných kasáren. Exteriéry a reály pak "hrají" v různých prostřizích, podobně jako vojáci z tamního vojenského útvaru či samotní diváci. Stálé divácké reakce dotvářejí účinek inscenace, jež věrně zachycuje poetiku originálního divadelního souboru. (oficiální text distributora)

Radiq

Absolutní bomba, musím říct na úvod. Jedno z těch divadelních představení, které jsou za odměnu a né za trest. Tohle bych chtěl vidět naživo. Tomu se může rovnat snad jedině Prcík Tomeš (to jsem jednou dostal darem do olomouckého divadla a bylo to taky úplně super a navíc černohumorné). Tady prostě nejde vyzdvihnout některou část nebo některé herce, tam je dokonalé snad všechno. Ok, ve své životní až nadživotní roli zde exceluje naprosto a totálně nejlepší David Vávra - je to úplnej masakr. Ani jedna věta, gesto, ksicht a hláška nezůstanou na zmar. Nejvyšší vyznamenání za tento nejvyšší výkon! Ale není sám, kdo je parádní - všichni jsou vynikající, akorát on z nich ční nejvíc (s jeho tělesnou postavou se není co divit a s postavou, kterou hraje a která je skvěle napsaná, taky ne). Hromada kultovních hlášek, dialogů a scén. "Tak to sedí." PS: bonusové scény na DVD taky stojí za to - některé zajímavé alternace a nové vtipy a humory. ()

HonzaBez

Co když je to všechno jinak... Prosím tě svědomí. Tahle vůbec neuvažuj. Vždy tady nejde jenom o tebe." Humor divadla Sklep není asi úplně můj šálek kávy", a minimálně ze začátku jsem měl sto chutí to vypnout, protože mě to přišlo vlastně o ničem (maximálně tak o chlastu). Ve zdejších komentářích tady hodně lidí vyzdvihuje onu satiru na realitu v lidově demokratické armádě. Mě to ale začalo bavit až v okamžiku, kdy vojín/svobodník Maršík začne řešit to své morální dilema (Rozhodně budu radši čestným člověkem než komunistou bez charakteru”… Strana by mi nikdy neschválila lež, strana tu není od schvalování lži”) a to v konfrontaci se svým okolím (Seš čestnej chlap, ale prosím tě, měj rozum. Máš život před sebou”). Zde jsem totiž konečně v celé hře zaslechl Havla. Pokud jde o celkové zpracování, rozhodně musím ocenit zajímavě pojatou scénu (částečně v reálných venkovních kulisách kasárna), velkoryse efektní světelné a zvukové efekty a taky pěkné dvě písně (ač ty už nemají s původním Havlem nic společného). V té druhé se mj. zpívá, že “život je složitej, v každé roční době”. Složité je to i s mým hodnocením. Na začátku jsem chtěl dát jen dvě hvězdičky, postupně jsem to viděl tak na tři, ale s přimhouřeným okem zaokrouhlují na čtyři. ()

farmnf

Film (představení) bych šoupnul někam mezi Rozmarné léto, Konec starých časů a hry divadla Járy Cimrmana, nevědomky z nich cituji " Žij Maršíku", "To sedí" , "Šimák idě, Zvolen" . Trojan může klidně umřít, vše dobré už vykonal...a když ne a ještě vykoná - já se zlobit nebudu. ()

pytlik...

Tak tohle je jediná komedie, při které jsem měl strach, že se smíchy počurám. To mluví za všechno. Jednoznačně nejkvalitnější Havlova hra. Nejlepší mezi nejlepšími byl zakřiknutý Ondřej Trojan se svou oční ekvilibristikou. ()

Natabar

Nejsem žádný fanatický adorant Sklepáků, ale u tohoto jsem se bavil. Minimálně člověku nabídli několik hlášek určených k lidové nesmrtelnosti. Zejména Trojan válel. ()

Aqualung

Netřeba nijak šířeji komentovat tohle skvostné dílo "sklepáků",které se povedlo od...do...! Za zmínku snad stojí parádně vykreslená postave lampasáka od Davida Vávry, nádherná šachová partie mezi Kouťákem a Ferem Burdou se závěrečnou "dvojitou"rošádou.Človeku se chtělo smíchy až řičet...Mluvím teď za sebe.A že jsem něco z toho sakra intezivně zažil na vlasní kůži!! Hodnotím vysoko a klaním se hluboko!!! ()

Georgex

Mám Divadlo Sklep velmi rád, ale tomuto představení jsem nikdy nepřišel na chuť, a přestože se v Mlýnech nachází několik legendárních komických scének, tak jako celek mě to moc nezaujalo a bohužel také docela nudilo. Na druhou stranu to vyobrazení vojny či věčně nalitých důstojníků je celkem přesné. Moje hodnocení 55%. ()

Roxan

Neříkám, že to je špatný. Ale prostě s Havlem a Bryndou tohle už nemá nic společného. To, co mělo být naplněno absurdnem se proměnilo jenom v komickou frašku. Dialogy, které měly vystupňovat nesmyslnost celé války se hereckou přeakčnělostí proměnily jenom v povrchní gagy. A přece by to i smutné bylo krásné. ()