Číslo 9

Číslo 9

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

USA, 2009, 79 min

Úžasný vizualizovaný filmový hybrid. Postapokalyptická vize světa v retro stylizaci čerpající z období první světové války se prolnula s téměř vulgárním křesťanským spiritismem hadrových panáčků stýkajících se s posmrtným životem. Ta první vrstva snímku nemá chybu, ta druhá trochu skřípe, ale přesto je to okázale funkční tvar. Dokonalá animace, ohromující efekty, skutečně bizarní atmosféra, majestátní hudební složka a pasáže připomínající chvílemi nějaký dospělý akční sci-fi horor. Formální stránka mne věru ohromila, té obsahové bych trochu něco vytkl, zvláště, když za filmovou produkcí stojí persona kalibru Tima Burtona...jeho dekadencí ovšem režisér a tvůrce prazvláštního a tolik originálního světa Shane Acker bohužel nedisponuje... Ústřední myšlenka odvěkého sváru mezi raciem a vírou by se dala jistě tematicky uchopit objevněji a méně dogmaticky, přesto se vyplatí celovečerní Číslo 9 vidět. Je to vizuální klenot a jako takový není pro každého... Podobné filmy: Wall-E, Svět zítřka(28.1.2010)

Číslo 9 je na animovaný film príliš temný, odosobnený a chladný na to, aby pripútal detských divákov a pre dospelých zase nie dosť rozvinul ústrednú myšlienku, ktorá by udržala ich intelekt. Vyhnem sa tomu, že celkom okato vykráda prvky z Terminátora - svet, ktorí ovládli stroje - spustošená zem - narušená psychika človeka, no čo mu nedokážem odpustiť, je obsahová plochosť a absolútne nevyužitý potenciál príbehu. Akčných segmentov je tu na druhú stranu až dosť, no pri Incredibles bola akčná stránka aspoň dokonale kompenzovaná zábavným scenárom, zatiaľ čo Číslo 9 disponuje jedine úžasne zachytenou temnotou prostredia, pochmúrnosťou a nádherným vizuálom. Od tvorcov dosť veľké sklamanie.(20.7.2010)

Představte si, že hrajete stařičkou Incredible Machine a najednou si dostanete do jakéhosi postapokalyptického levelu, kde musíte všelijaké nástrahy překonat pomocí drátků, sklíček, jehel, provázků a kyblíků od barvy. A do toho vás pronásleduje strašlivý nepřítel, něco mezi Frankenweenie a roboty jako vystřiženými z obalu desky Jeff Wayne's The War of the Worlds. To vše za doprovodu svižné Welcome Home od Coheed and Cambria. Vynikající zážitek.(10.9.2009)

Tento animák ma prekvapil svojou nápaditosťou.A tým pádom ma aj zaujal.Ale nie až na toľko.Po času ma to už moc nebralo ako zo začiatku ale zlý film to rozhodne nieje.Ma to peknú animáciu,dej,akcie,postavy a hlavne dosť dobré spracované prostredie.Ako som už písal - zo začiatku ma zaujal ale na konci už to zrovna nebolo to čo na začiatku.Nemôžem tvrdiť ,že som sa nudil ale neviem prečo ma nezaujal po celých tých 79 minút.Možno na druhý krát.Zatiaľ je to veľmi silných 70% - 3*(1.6.2010)

Tam, kde se Wall-E pokouší v první půli o náznaky depresivní postkatastrofické atmosféry, tam Číslo 9 rozvíjí svoji vizi světa sežehnutého válkou naplno a neohlíží se na nálady dětského publika. Výtvarná stránka je úžasná a protože v mém hodnocení hraje obvykle významnou roli, přikloním se k pětihvězdičkovému hodnocení, i když s tou filozofickou stránkou snímku mám problém a jeho vyústění považuju za neuspokojivé. Tam, kde např. Avatar má filozofii až příliš primitivní, tam je filozofická rovina Čísla 9 možná až příliš komplikovaná a neurčitá. Číslo 9 líčí příhody devíti podivuhodných bytostí s robotickým základem, které vyhlížejí jako hadrové panenky kombinované s představou umělých strojů z konce 19. století. Retrostylizace, která jako by vypadla z pozdních románů Julese Verna, spolu s pochmurnou výtvarnou stránkou laděnou do hnědi je pro dnešní animovaný film výjimečná a film celkem odvážně narušuje představu pozitivně laděného filmu, na který vyráží rodiče s malými potomky. Hrdinové příběhu čelí monstrózním strojům, z jejichž podoby už na první pohled čiší nenávist a odosobnělé zlo techniky, která se vymkla lidským rukám. Tvůrci filmu na první pohled pracují s obavami dnešního obyvatele vyspělého světa, kterému technika na první pohled leze na nervy a sní o návratu k jednoduchému životu v souladu s přírodou. Souboj panáčků s ďábelským vynálezem je plný dobrodružné akce a jedinečných efektů. Pod jejich palbou sice poněkud uniká myšlenka, ke které by měl příběh směřovat, ale i tak se pro mě jednalo o silný zážitek. Celkový dojem: 90 %.(2.5.2010)

• - Svätyňa kam Číslo 1 zavedie ostatných do úkrytu, je v skutočnosti chrám Notre Dame v Paríži. Hodiny na nej sú zastavené na čase 9:09. (HelenOfTroy)

• - Režisér snímku natočil na základe svojho staršieho krátkeho filmu. 11-minútová predloha bola v roku 2005 uvedená na festivale Sundance. (Greenpeacak)

• - Číslo 9 je iba druhým animovaným filmom štúdia Focus Features. (HelenOfTroy)