Číslo 9

Číslo 9

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

USA, 2009, 79 min

Střídavě strhující (akce!) a "strojově sterilní" povídka, které do statutu strhujícího filmu zbývá zaplnit spoustu mytologických (s velkými uvozovkami) děr. Přiznávám, že i přes ten vyvanulý scénář bych chtěl nášup - svět je to tajuplný (i když trochu nekonzistentně tajuplný) a v jistém ohledu pojí to nejlepší z poetiky Planescape: Torment s tím, na co se dobře kouká ve filmech s obřími naštvanými roboty.(7.9.2009)

• viperblade

Nemůžu říct, že by pro mě bylo Číslo 9 zklamáním, když jsem od toho nic nečekal. Animace a hudba byly pěkné, svižně to ubíhalo a 79 minut je akorát. Jenže na mě to působilo prázdně a zmateně. Jako by se nám ten film snažil něco říct, ale někde v půli cesty si to rozmyslí. Nenapadá mě žádný důvod, abych to musel vidět znovu. A doufám, že jiná devítka mě nezklame tak, jako tohle.(20.2.2010)

Úžasný vizualizovaný filmový hybrid. Postapokalyptická vize světa v retro stylizaci čerpající z období první světové války se prolnula s téměř vulgárním křesťanským spiritismem hadrových panáčků stýkajících se s posmrtným životem. Ta první vrstva snímku nemá chybu, ta druhá trochu skřípe, ale přesto je to okázale funkční tvar. Dokonalá animace, ohromující efekty, skutečně bizarní atmosféra, majestátní hudební složka a pasáže připomínající chvílemi nějaký dospělý akční sci-fi horor. Formální stránka mne věru ohromila, té obsahové bych trochu něco vytkl, zvláště, když za filmovou produkcí stojí persona kalibru Tima Burtona...jeho dekadencí ovšem režisér a tvůrce prazvláštního a tolik originálního světa Shane Acker bohužel nedisponuje... Ústřední myšlenka odvěkého sváru mezi raciem a vírou by se dala jistě tematicky uchopit objevněji a méně dogmaticky, přesto se vyplatí celovečerní Číslo 9 vidět. Je to vizuální klenot a jako takový není pro každého... Podobné filmy: Wall-E, Svět zítřka(28.1.2010)

Ackerovo vizionářství se bije s podprůměrným scénářem, který za jeho bujnou fantazií notně vlaje, a výsledek tak zoufale volá po nekompromisnějším dramaturgovi, jehož péče by zabezpečila více, než jenom kompletně renderovanou variaci na posledního Terminátora. Protáhnout původních 11 minut o hodinu, nedodat ději ani kapku přidané hodnoty a doufat, že ‚se to nějak utáhne samo‘ je na ránu. Dát těmhle zazipovaným pytlíkům šanci se ukázat pořádně už na papíře, byl by to nejoriginálnější animák široko daleko. Ač je zde cítit talent na metry, přesto ruce pryč od Tima Burtona, ten chlap vyvařil už sám sebe a evidentně mu to nestačí.(9.10.2009)

Velká slova z úst Tima Burtona a dalších vyhnala očekávání lidí do nebeských výšin. O to více lidé budou z kina vycházet zklamaní, až zjistí, že nejde o nich tak originálního, jak bylo slibováno. Spíše jen o nudnou a stereotypní podívanou, při které se nestačíte divit, jak se ten čas pomalu vleče. Nebýt technicky hezkého provedení, nejspíš bych v kině příliš dlouho nevydržel.(10.9.2009)

• - Spoiler: Ve filmu se objeví během dějové přítomnosti celkem tři mrtví lidé, ani jednomu přitom vidět obličej. (Dinsberg)

• - Snímek byl původně pouze desetiminutovým studentským konceptem. (Olík)

• - O produkci filmu se původně zajímala také společnost TriStar Pictures, avšak nakonec upřednostnila film Planeta 51 (2009). (radekgfx)