Číslo 9

Číslo 9

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

USA, 2009, 79 min

Frodo namluvil dalšího "pytlíka" v nejbáječnějším animáku za poslední rok - ohromné překvapení! A nyní následuje zasloužené delší sepsání dojmů z filmu, kterému upřímně udělím maximální hodnocení. Proč? Ono je to celé vlastně o tom, odůvodnit nějakým smyslplným komentářem ty dvě hvězdičky navíc, protože tři si snímek zaslouží už jen za originální námět, chvályhodnou stylizaci a absenci hluchých míst. Co jsem ale od Acknera nečekal bylo, že nejen, že do celovečeráku dokázal převést nezaměnitelnou atmosféru z původního kraťasu, on ji ještě několikrát znásobil! Celé mi to přišlo, jako bych se díval na Potomky lidí v animovaném kabátku. Zdevastované ulice, harampádí, plesnivá vrsta prachu na všem (včetně mrtvé matky a dítěte), permanentně zatažená rudočerná obloha... A jakoby to nestačilo, do tak perfekcionisticky zpracovaného světa se probouzí postavička sešitá z pytloviny se zipem na hrudi. Co mne hodně potěšilo, bylo prvotní pomalé rozkoukávání se a mírná zmatenost v ději. V mnoha jiných filmech by byla na místě frustrace z toho, že nemám páru o co tu vlastně jde, jenže u Devítky tohle neplatí. Tohle je bravurně napsaný sci-fi příběh, ve kterém divák objevuje fascinující poničený svět spolu s těmi, kteří do něho právě vkročili a jsou stejně vyjukaní, jako všichni v kinosále. Spolu s hrdinskými postavičkami jsem byl nucen prozkoumávat jejich první kroky, pátrat proč se všechno pokazilo, kdo vůbec jsem, a jaký je můj účel. I přes to, že stopáž má jen 79 minut není nic uspěchané, a vše plyne v mírumilovném tempu. Pytlíci jsou sice na pochybách o jejich existenci a účelu, ale nemají proč dávat svou rozčarovanost najevo a projevovat zbytečné emoce. A tak se všichni společně nechávají unášet dobrodružstvím v nepřívětivé pustině doufajíce, že odpovědí se tak jako tak dočkají. Není důvod spěchat. Vše se krásně vybarví zhruba ve čtvrté pětině filmu, zapadne do sebe jako kousky té nejsložitější skládačky, kterou kdy kdo složil, a celé story dostane čerstvý a osvěžující vzduch do plic a vybuchne v gejzíru efektivní akce, melancholie a poetiky. To bylo krátké odůvodnění čtvrté hvězdy. Velkým plusem filmu je pak jako ta nejsladší třešnička na dortu extrémní směsice mimořádně strhujících a napínavých akčních scén. Režisér konečně plně dokazuje, jaký potenciál má animace, co všechno se dá na počítačích vytvořit, a proč devítka nemohla vzniknout jako hraný film. Akce je srozumitelná, efektní, barevná... je zážitek sledovat neobvyklé hrdiny při tak vypilovaných záběrech. A ta monstra! Pytlovitá obluda s hlavou panenky mně bude strašit hodně dlouho! Shanu Acknerovi se v hlavě zrodil téměř mytologický příběh s výbušnými akčními scénami opředený tajemstvím. Neváhal, a nápad převedl do krátkého filmu; po něm následoval celovečerní snímek. A je to bomba. Komu by to ještě nedošlo, jsem unešen.(1.10.2009)

Rozpočet $30miliónovTržby USA $31,749,894Tržby Celosvetovo $46,600,000Tržby za predaj DVD v USA $10,146,552 //počet predaných kusov 644,708 ║ Nevšedné, originálne a samotné zasedenie do doby na začiatku 20.storočia po apokalyptickej vojne je odvážne a plný účel v nosnej kostre príbehu. V určitom ohľade to pripomenie schému a posolstvo filmu Terminátor, len tu je spustenie robotického procesu o storočie skôr, takže tu aj všetko tak zastarale vypadá. Takže prostredie a prašná atmosféra apokalyptického sveta v Terminator Salvation je doslova totožné s touto 9. A plyšový čísielkový mumáci boli moc, moc fajn, kľudne by som bral aj pokračovanie ako naznačuje koniec, animačne za ten malý rozpočet veľmi uspokojivé a rovnako tak príbehovo to je slušná jazda, bez slabších chvíľ. /80%/(7.12.2009)

Rovnou k věci. Číslo 9 je totální mix terminátora-scénáristické nesmyslnosti-krásné animace a křesťanství. Všechny elementy se propojují a dávají divákovi 79 minut dlouhý, pěkný, ale hloupý film, v kterém nejsou silné charaktery, pořádná motivace ani chytrost. Je to škoda, protože Shane Acker viditelně (z původního kraťasu) ví, co chtěl ukázat, ale kvůli komerčnímu ladění a "cizím penězům" musel koncept trochu pozměnit a dodat mu velkoleposti (stroj), větší přístupnosti diváků (více postav a jejich hlasy) a jakousi filozofickou rovinu okolo křesťanství (konec). Bohužel vše zmíněné je možná efektně vypadající v krásné animaci, ale hloupé. Zamyslete se nad celým příběhem a musíte smutně pokývat, že scénárista moc nemyslel (nechci spoilerovat, kdyžtak ve vzkazu:)). Velmi hezky animovaný snímek se pak stává spíše jemným náhledem do postapokalyptické (mimochodem krásně zpracované) budoucnosti lidstva, ke které každým dnem stále jistěji směřujeme. Vizuál opět vítězí nad obsahem i tvůrci samotnými a jen tak na okraj, hráli jste Little Big Planet? :)) Slabé 3* za krásnou animaci a prostředí, které se v animácích nevidí denně. Více zde.(11.10.2009)

Ackerovo vizionářství se bije s podprůměrným scénářem, který za jeho bujnou fantazií notně vlaje, a výsledek tak zoufale volá po nekompromisnějším dramaturgovi, jehož péče by zabezpečila více, než jenom kompletně renderovanou variaci na posledního Terminátora. Protáhnout původních 11 minut o hodinu, nedodat ději ani kapku přidané hodnoty a doufat, že ‚se to nějak utáhne samo‘ je na ránu. Dát těmhle zazipovaným pytlíkům šanci se ukázat pořádně už na papíře, byl by to nejoriginálnější animák široko daleko. Ač je zde cítit talent na metry, přesto ruce pryč od Tima Burtona, ten chlap vyvařil už sám sebe a evidentně mu to nestačí.(9.10.2009)

KINO/// Obsazení 5/10 Děj 6/10 Hudba 7/10 Efekty 8/10/// +především zdařilé akční scény, neokoukané falloutovské prostředí, trailery, charaktery postav -chtělo to více hudby, určitě to mohlo být delší, přesto to občas i nudí/// Nebudu skrývat mírné rozpaky nad filmem o kterém jsem byl rozhodlej, že na něj půjdu už před rokem, kdy se objevil pod jednoudchým názvem "9". Později po zhlédnutí nadupaného traileru, nebylo pochyb o tom, že tohle by mohla být revoluce nebo alespoň dosud nevyděný filmový zážitek. Nic z toho však není pravda, jedná se o prostý animáč. Je jen temnější, drsnější a odehrávájící se v netradičním prostředí alternativní (asi) minulosti. Ovšem při srovnání s jakýmkoliv animovaným filmem tento nedosahuje jeho kvalit po obsahové stránce. Kromě toho že jiné filmy ohromý svojí grafikou a animací (což platí i u tohoto), tak zárověn nadchnou svým příběhem a obsahem. Kdyžto Číslo 9 mi spíše příjde (a řeknu to hodně slušně) jako jednohubka na jedno zkouknutí na DVD./// Celkem 64%///(13.9.2009)

• - Pôvodný plán marketingového oddelenia filmu bol uviezť ho do kín 9. septembra 2009. (HelenOfTroy)

• - Vzhled 3 a 4 je navržen podle zahradních rukavic. (Kaori)

• - Producentem filmu je Tim Burton. (Cetnik_42)