Číslo 9

USA, 2009, 79 min

Shane Acker

Pamela Pettler

Deborah Lurie

Postapokalyptický film o hadrových panáčcích s čísly. Na jednu stranu mě to občas dokázalo vtáhnout do děje, ale na druhou stranu jsem si naprosto jistá, že bych se na to už nepustila znova. Jen teda moc nedokážu pochopit proč "devítka" strkala tu věc do tý druhý věci a tím to celé začal, kdybych něco takovýho našla na zemi tak bych se to teda rozhodně nepokoušela nikam zapojovat. Ale je fakt, že kdyby to neudělal tak by film skončil po půl hodině. 3*(28.9.2011)

K zulíbání pohledné... a k uzoufání průhledné. Předivo příběhu a jeho myšlenky jsou podstatně řidší než materiál, z něhož jsou utkány hlavní postavy, a nezbývá než konstatovat, že původní kraťas byl ve výsledku daleko nabitější než tato - jakkoliv animačně a designově působivá - nedlouhá a přesto trochu přetažená rozprávěnka o nesmrtelné duši a víře. Respekt Shanu Ackerovi, že svoje dítě dokázal vypiplat až do téhle podoby - ale co z toho, když ho nechal scénáristicky zavraždit. Pamela Pettler možná dovedla vytvořit rozverný viktoriánský horůrek (Corpse Bride), ale na pořádné postapo nějak neměla. A jen tak BTW ještě že vystříhané scény byly vystříhané... Za vizuální stránku a skvělé dabingové výkony (v originálu, čeští dabéři prominou;)) dám 70%, a možná se ještě někdy podívám znovu.(8.8.2012)

Rozpočet $30miliónovTržby USA $31,749,894Tržby Celosvetovo $48,559,999Tržby za predaj DVD v USA $11,635,271 ║ Nevšedné, originálne a samotné zasedenie do doby na začiatku 20.storočia po apokalyptickej vojne je odvážne a plný účel v nosnej kostre príbehu. V určitom ohľade to pripomenie schému a posolstvo filmu Terminátor, len tu je spustenie robotického procesu o storočie skôr, takže tu aj všetko tak zastarale vypadá. Takže prostredie a prašná atmosféra apokalyptického sveta v Terminator Salvation je doslova totožné s touto 9. A plyšový čísielkový mumáci boli moc, moc fajn, kľudne by som bral aj pokračovanie ako naznačuje koniec, animačne za ten malý rozpočet veľmi uspokojivé a rovnako tak príbehovo to je slušná jazda, bez slabších chvíľ. /80%/(7.12.2009)

Skvělý animák, který vůbec nepůsobí jako animák. A to mě, nepřítele pixarovek i nepixarovek, potěšilo nejvíc. Má to zajímavý příběh, na kterém se sice nezapře Burtona ruka, ale i přesto si zachoval vlastní znaky. Celkově si ho více užije spíše dospělý než dítě, na to jen tam až moc odrovnaných postaviček. Každopádně hodně kvalitní zážitek s temnou atmosférou.(18.10.2009)

Zips, gombík, šnúrka ako ratifikačný "dressed code". Ihla, sponka, lyžica to jest náčenie pre úžitkové narábanie. Beštia a strojové monštrum versus jednička, dvojka, trojka, štvorka, päťka, šestka, sedmička, osmička a ČÍSLO 9-omylný "voo-doo hero", ktorému slušia spasiteľské predsavzatia v post apokalyptickom kolorite spustošeného bojiska. Kiež by sa mohol viac činiť a nemusel vyvažovať deravé (dramaturgicky nezvládnuté) dejstvo. Bábkové podobenstvo s lákavým dizajnom, ťuknuté pseudo chrabrým duchovenstvom a lemované reakčnou "move up" pohyblivosťou (pozn. prebrané z videohier). Kúzelnú patinu kraťasu to teda nemá, ale keď pominiem tú skrytú propagandu, tak mi títo prešívaní "Anjeli & démoni" až tak nevadia.(27.3.2010)

• - Pôvodný plán marketingového oddelenia filmu bol uviezť ho do kín 9. septembra 2009. (HelenOfTroy)

• - Jednoznačnou voľbou a prianím producentov bolo obsadenie Elijaha Wooda. (MikaelSVK)

• - Svätyňa kam Číslo 1 zavedie ostatných do úkrytu, je v skutočnosti chrám Notre Dame v Paríži. Hodiny na nej sú zastavené na čase 9:09. (HelenOfTroy)