Krabat: Čarodějův učeň

• Německo Krabat (více)

V roce 1646 byly německé země již dlouhou dobu zmítány strašlivými válkami, kterým se říká třicetiletá válka. Jejím výsledkem bylo zpustošení celé Evropy a statisíce lidí zemřely. Kdo zůstal před válkou a hladem ušetřen, musel bojovat s jiným nepřítelem – s morem. Bylo to období mezi Novým rokem a Třemi králi. Krabat, tehdy čtrnáctiletý sirotek, putoval jako koledník se svými dvěma přáteli ode vsi ke vsi. Tu noc měl zase sen, který se mu opakoval po několik nocí. Jedenáct krkavců sedělo na bidle a hledělo na něj a jedno místo bylo volné. Jakýsi hlas ho nabádal k tomu, aby šel do Schwarzkolmu do mlýna a nebude toho litovat. Je povolán k vyššímu poslání a už nebude trpět hlady. Krabat, navzdory přísaze, že zůstanou spolu, opustil své přátele a vyslyšel temné volání krkavců a šel do mlýna, kde se stal učedníkem mistra. Nežije v mlýně sám, kromě něj, je tam ještě jedenáct dalších chlapců. O velikonoční noci je mistr po dvojicích pošle na místa, kde zemřel člověk násilnou smrtí. Krabatův společník Tonda mu na čelo namaluje znamení tajného bratrstva a pak se stanou neviditelnými. Společně zajdou do blízké vesnice, kde se Krabat zalíbí jedna místní dívka když ji zachrání před pádem na zem. Tím, že se jí dotkl, se pro ni stane na chvíli viditelným. Ve vesnici žije i dívka jménem Woršula a zdá se, že jsou s Tondou do sebe zamilovaní. Tonda pak Krabata žádá, aby se do mlýna už nevracel protože jinak se stane něco, co ho navždy oddělí od obyčejných lidí. Bude muset slíbit mistrovi poslušnost navždycky. Krabat nesouhlasí, nemá žádný jiný domov. Tonda ho varuje, nikdy nesmí před mistrem prozradit jméno své dívky. Po složení slibu začal Krabat pracovat s ostatními i ve mlýnici, která mu až dosud byla zapovězená. Práce to byla těžká a on musel dokázat, že překoná všechny překážky a za žádnou cenu se nikdy nevzdá. Za to měl být odměněn tím, že byl přijat do okruhu mistrových žáků. Od teď i jemu začíná vyučování v černém umění. Musí se však zbavit křížku po matce, který ho prý oslabuje. Krabat spolu s křížkem pohřbil nejen vzpomínky na své dětství, ale i na celý svůj život před životem ve mlýně. Od teď mu mělo záležet jen na černé magii. Po celé léto se Krabat ze všech sil snažil přiblížit schopnostem ostatních mládenců. Myšlenka, že je nadřazen obyčejným lidem byla nesmírně svůdná a vycházel z ní neodolatená moc. Léto uběhlo jako nic a vedle hodin, naplněných prací, přineslo mládencům hodiny lehkosti na polích kolem mlýna. Konečně pro Krabata nastal den, na který tak dlouho čekal. Stal se tovaryšem mezi tovaryši. Dokázal se proměnit v krkavce. Krabat a Tonda se stali přáteli a Krabat se Tondovi svěřil, že by moc rád viděl tu dívku z vesnice. Moc mu chybí. Tonda mu znovu připomíná, že mistr se nikdy nesmí dozvědět její jméno. Mistr u večeře vypráví, že viděl v okolních vesnicích vojáky, kteří vesnice plundrovali. Následující den by měli dorazit do Schwarzkolmu. Mistr dovolí chlapcům, aby vesnici ochránili. Je to dobrá příležitost k tomu, aby Krabat ukázal co se naučil... (TV Prima)

666teen

Ne každý čarodějův učeň se jmenuje Harry a ne každý jeho mistr se jmenuje Brumbál. Stačí Mistr. Některé sovy nejsou tím, čím se zdají být. A to z prostého důvodu, že jsou to havrani. Ano, přiznávám, chystal jsem se tohoto učně poslat do Azkabanu s odkazem na Zemanův geniální animák, ale to by bylo vůči německým soudruhům nefér. Krásně ušmudlaná pohádka jako stvořená pro libovolný vánoční večer. ()

MM_Ramone

Príbeh mladého tuláka Krabata, ktorý sa stal čarodejníckym učňom v strašidelnom vodnom mlyne už dávno veľmi dobre poznám. A to vďaka animovanej verzii, ktorú v roku 1977 natočil český režisér Karel Zeman. Hlboko na mňa týmto svojim dielom zapôsobil. Preto som nečakal, že by sa niekomu mohlo podariť ešte lepšie spracovať túto literárnu predlohu od spisovateľa Otfrieda Preußlera. Ale práve to sa stalo. Nemeckí filmári o tridsaťjeden rokov po pánovi Zemanovi, znova oživili Krabata. No a zvládli to bravúrne. Natočili perfektnú horrorovú fantasy s dobre napísaným scenárom, kvaltinými hercami, perfektnými filmovými trikmi a poeticky temnou atmosférou. **** ()

Terva

Logo 20 TH Century Fox se změní do znamení jedenáctera krkavců. CITÁT - Poslechni hlas velkého mistra......... Dohoda je dokonána a mlýn už zase mele. Krabat ? Inu uvidíme. Ale znáte to, když je v tom láska, není to tak jednoduchý. CITÁT - Vrátíš-li se do mlýna.......... A jak tak léto plynulo, tak jsem se trochu nudil a hudba mě uspávala a neustálá práce hlavních aktérů unavovala a v padesáté minutě po událostech v Černém Chlumu mě rozbolely oči. CITÁT - Náš mlýn zase mele a jméno mrtvého bude zapomenuto......... Když se k lásce přidá přátelství začne i černá magie pokulhávat. CITÁT - L.P. 1646......... Natočeno podle románu "Krabat", který napsal Otfried Preubler. ()

Disk

"Je třeba vykopat hrob." Srovnávat Krabata se Zemanovým Čarodějovým učněm není na místě, nejedná se o remake, ale o novou (hranou) adaptaci Preusslerova románu. A nutno říci, že němečtí tvůrci v případě tohoto filmu vyšli se ctí. Temná atmosféra rozhodně nechybí, kamera a záběry na přírodu jsou působivé. Mladý režisér Marco Kreuzpaintner si své jméno udělal už u Letní bouře a i tady nezklamal. Jeho režii bych akorát vytkl klipovitě sestříhanou bitku ve vesnici, která jakoby vypadla z úplně jiného filmu. Herci taktéž nejsou špatní. Vede hlavně Christian Redl v roli mistra (nesrovnávat s Jaroslavem Moučkou, ta role je pojata úplně jinak) a trio mladých učňů David Kross (Krabat), Daniel Brühl (Tonda) a Robert Stadlober (Lyško; mimochodem Stadlober hrál hlavní roli ve zmíněné Letní bouři). Je docela škoda, že mladých učňů není více, určitě bych tam rád viděl i Toma Schillinga a Maxe Riemelta. Netuším, proč Kreuzpaintner učňům zvýšil věk, ale tohle určitě nebyla dobrá změna. Přesto je nový Krabat výtečnou podívanou, ve které jsou dobře propracované vztahy učňů. Triky se sice šetří, ale když už na ně dojde, tak jsou velmi dobré. Kopanec současným českým "pohádkám". ()

UncleG

Přiznávám se, že jsem měl strach. Děsnej strach, že se naši milovaní západní sousedé z Říše mocné orlice zpronevěří literární předloze... A naservírujou nám podívanou ve stylu přiteplenýho Potterovic Harryho. Plnou digitálních triků, levitujících svíček, mluvících zvířátek, oživlých potravin, vingárdium-leviosování a expeliámusů. Že čarodějná škola ve mlýně budou takové druhé Bradavice, plné neškodného čarování, vymydlených usměvavých krasavců s perfektní frizúrou, bělenými zuby a pěstěnou manikýrou. Že se kompletně zprzní celá lovestory a Krabat bude usilovat o získání Ohnivého poháru, Fénixova řádu a Kamene mudrců, aby zvítězil v soutěži o nejlepšího chytače a vydobyl si srdce vytoužené Kantorky. Naštěstí je však Preusslerova látka dostatečně silná, aby úspěšně odolala pokusům o zhollywoodštění. Buznokouzelní se nekoná, gotseidank! To ale neznamená, že příběh Čarodějova učně neprošel jistými změnami. Vetšinou k horšímu. Ve filmu se zbytečně objevují inovativní motivy, které jsou spíše protivné a narušují logiku vyprávění. Krabat jako ústřední hrdina je poněkud nemastný a neslaný, mistr postrádá charisma dočista. Atmosféra všudypřítomného strachu zhola nefunguje. Naopak některé drobné momenty jsem shledal nápaditými, ba obohacujícími :) Nekoná se sice krutá slovanská dark-fantasy, jakou by si Krabat zasloužil, nicméně filmek je vcelku svižný, zábavný a nenudí. Takže mám celkem radost, že si můžu promnout oko potažené bílou mázdrou a pronést hlasem rezavé pily: Mlýýýýn už zase mele... Mu-che-che-che... ()

• Tvůrci představili film na 16. ročníku FilmFestivalu Cottbus (Chotěbuz) -Festivalu východoevropského filmu v rámci retrospektivy filmů spojených s Lužickými Srby už v listopadu 2006. Ukázka filmu trvala 7 minut. (Ampi)
  • Celosvětová premiéra proběhla 7. září 2008 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. (Varan)
  • Daniel Brühl (Tonda) raz povedal, že to bolo vôbec prvýkrát, keď súhlasil s účinkovaním vo filme bez toho, aby si prečítal scenár alebo vedel, kto bude režisérom. (misterz)