Krabat: Čarodějův učeň

• Austrálie

Krabat: Disciple of the Dark Mill

Drama / Fantasy

Německo, 2008, 120 min

Totálně mě minulo herecké nasazení hlavního představitele, tomu klukovi jsem to nějak nevěřil; překvapením byl spíše Daniel Brühl. Jinak má ten film všechno, co se dá od fantasy německého filmu čekat, ale... má toho nějak málo. Kolikrát jsem se přistihl při přemýšlení, jak znamenitý by z toho šel udělat horor!(7.8.2011)

Je zajímavé, jak dvoje filmové ztvárnění stejné literární předlohy, mám-li věřit dostupným informacím, může být odlišné. Ve zkratce lze říci, že to ilustruje odlišnost dvou pohádkových pojímání: svět pohádek Boženy Němcové není světem pohádek bratří Grimmů. I Erbenovo pojetí veršovaných pohádek KYTICE je značně odlišné. Původní pohádky, to, co sbírali první romantici ve snaze odhalit duši svého národa, byla poměrně drsná příběhová jádra; více než dětem sloužila dospělým. Německé ztvárnění KRABATA tuto poetiku nejen zachovává, ale i přesně časově zaznamenává a v mnohém dále rozvíjí: její děj se odehrává v závěru třicetileté války. Kruté podmínky Mistrova strachmlýnu mohou být vykládány jako zhuštěné symboly utrpení první velké - a v poměru k celkovému počtu obyvatelstva - pro nás a Německo vůbec nejpustošivější války dosavadních dějin obou zemí. Německým pojetím prosvítá slovanský lužickosrbský základ: jak Krabat, tak Tonda či Janko a Staško naznačují původní slovanské téma, do osobité podoby zpracované nedávno zesnulým Lužičanem Jurijem Brězanem. Expresívní německé horory dvacátých let minulého století jsou dalším zdrojem-inspirací tohoto filmového přetlumočení. Názory na kvalitu UČNĚ mohou být různé. Je však jisté, že se nejedná ani komerční, ani o nezvládnuté téma. Máme co do činění s dílem zralým, autorsky i herecky a režijně zvládnutým. A divácky ne neatraktivním.(27.10.2011)

• Terva

Logo 20 TH Century Fox se změní do znamení jedenáctera krkavců. CITÁT - Poslechni hlas velkého mistra......... Dohoda je dokonána a mlýn už zase mele. Krabat ? Inu uvidíme. Ale znáte to, když je v tom láska, není to tak jednoduchý. CITÁT - Vrátíš-li se do mlýna.......... A jak tak léto plynulo, tak jsem se trochu nudil a hudba mě uspávala a neustálá práce hlavních aktérů unavovala a v padesáté minutě po událostech v Černém Chlumu mě rozbolely oči. CITÁT - Náš mlýn zase mele a jméno mrtvého bude zapomenuto......... Když se k lásce přidá přátelství začne i černá magie pokulhávat. CITÁT - L.P. 1646......... Natočeno podle románu "Krabat", který napsal Otfried Preubler.(24.3.2012)

Koukám, že můj komentář tu bude první, tak se pokusím nezklamat. Nutno podotknout, že Kreuzpaintner, i když je pouze průměrný režisér, se s Čarodějovým učněm popral se ctí. Jeho adaptace je relativně věrná, i když je vidět zjevná inspirace vizuální stránkou posledních dílů potterovské ságy a vlastně trpí některými hollywoodskými neduhy, jako jsou samoúčelné triky. Nebojím se přiznat, že první řekněme půlhodinou jsem byla naprosto unešená - bohužel tak ale nevypadá celý film. Navíc z Mistrových učedníků věkem odpovídají jen Krabat (David Kross) a Tonda (Daniel Brühl). Jedině druhý jmenovaný z nich by měl být už vlastně mladý muž. A obsadit teenagery by byla lepší volba, přidat postavám na věku tu nemá žádný smysl. Zkrátka se nějak vytratilo to temné dětské kouzlo, které zachovala i Zemanova verze, on totiž tenhle film vůbec není pro děti. Přes všechny výtky Krabat rozhodně stojí za vidění, navíc pokud máte rádi předlohu (a pokud ne, nikdy není pozdě to napravit). P.S. Věčná škoda, že Boris Rösner už nežije, slyšet v dabingu jeho hlas v roli Mistra by byl ten pravý "filmový orgasmus".(14.3.2009)

Po grafickej stránke sa mi spracovanie veľmi páčilo, no po príbehovej stránke ma film moc neočaril. Miestami som sa úplne strácal a nevedel, čo sa deje. No jednoznačne to hodnotím ako vydarený pokus o oživenie starej povesti. Ďalším pozitívom, ktoré mi film dal je pripomenutie, že som ešte stále nevidel jeho animovaného predchodcu od Zemana :p(21.5.2011)

• - Film byl natočen na první model digitální kamery Arri D-20 ve 3K raw formátu. (Hawaj)

• - Film je druhou adaptací potemnělé knihy pro děti Otfrieda Preusslera, tou první je slavný animovaný počin Karla Zemana z roku 1977. Snímek se natáčel v Německu a rumunských Karpatech a zahráli si v něm známí němečtí herci Daniel Brühl a David Kross. (Jinny)

• - Celosvětová premiéra proběhla 7. září 2008 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. (Varan)