Krabat: Čarodějův učeň

• Německo Krabat (více)

V roce 1646 byly německé země již dlouhou dobu zmítány strašlivými válkami, kterým se říká třicetiletá válka. Jejím výsledkem bylo zpustošení celé Evropy a statisíce lidí zemřely. Kdo zůstal před válkou a hladem ušetřen, musel bojovat s jiným nepřítelem – s morem. Bylo to období mezi Novým rokem a Třemi králi. Krabat, tehdy čtrnáctiletý sirotek, putoval jako koledník se svými dvěma přáteli ode vsi ke vsi. Tu noc měl zase sen, který se mu opakoval po několik nocí. Jedenáct krkavců sedělo na bidle a hledělo na něj a jedno místo bylo volné. Jakýsi hlas ho nabádal k tomu, aby šel do Schwarzkolmu do mlýna a nebude toho litovat. Je povolán k vyššímu poslání a už nebude trpět hlady. Krabat, navzdory přísaze, že zůstanou spolu, opustil své přátele a vyslyšel temné volání krkavců a šel do mlýna, kde se stal učedníkem mistra. Nežije v mlýně sám, kromě něj, je tam ještě jedenáct dalších chlapců. O velikonoční noci je mistr po dvojicích pošle na místa, kde zemřel člověk násilnou smrtí. Krabatův společník Tonda mu na čelo namaluje znamení tajného bratrstva a pak se stanou neviditelnými. Společně zajdou do blízké vesnice, kde se Krabat zalíbí jedna místní dívka když ji zachrání před pádem na zem. Tím, že se jí dotkl, se pro ni stane na chvíli viditelným. Ve vesnici žije i dívka jménem Woršula a zdá se, že jsou s Tondou do sebe zamilovaní. Tonda pak Krabata žádá, aby se do mlýna už nevracel protože jinak se stane něco, co ho navždy oddělí od obyčejných lidí. Bude muset slíbit mistrovi poslušnost navždycky. Krabat nesouhlasí, nemá žádný jiný domov. Tonda ho varuje, nikdy nesmí před mistrem prozradit jméno své dívky. Po složení slibu začal Krabat pracovat s ostatními i ve mlýnici, která mu až dosud byla zapovězená. Práce to byla těžká a on musel dokázat, že překoná všechny překážky a za žádnou cenu se nikdy nevzdá. Za to měl být odměněn tím, že byl přijat do okruhu mistrových žáků. Od teď i jemu začíná vyučování v černém umění. Musí se však zbavit křížku po matce, který ho prý oslabuje. Krabat spolu s křížkem pohřbil nejen vzpomínky na své dětství, ale i na celý svůj život před životem ve mlýně. Od teď mu mělo záležet jen na černé magii. Po celé léto se Krabat ze všech sil snažil přiblížit schopnostem ostatních mládenců. Myšlenka, že je nadřazen obyčejným lidem byla nesmírně svůdná a vycházel z ní neodolatená moc. Léto uběhlo jako nic a vedle hodin, naplněných prací, přineslo mládencům hodiny lehkosti na polích kolem mlýna. Konečně pro Krabata nastal den, na který tak dlouho čekal. Stal se tovaryšem mezi tovaryši. Dokázal se proměnit v krkavce. Krabat a Tonda se stali přáteli a Krabat se Tondovi svěřil, že by moc rád viděl tu dívku z vesnice. Moc mu chybí. Tonda mu znovu připomíná, že mistr se nikdy nesmí dozvědět její jméno. Mistr u večeře vypráví, že viděl v okolních vesnicích vojáky, kteří vesnice plundrovali. Následující den by měli dorazit do Schwarzkolmu. Mistr dovolí chlapcům, aby vesnici ochránili. Je to dobrá příležitost k tomu, aby Krabat ukázal co se naučil... (TV Prima)

Cervenak

Atmosférická pecka z Nemecka. Bál som sa, že hraná adaptácia Preusslerovho románu nebude legendárnej zemanovke siahať ani po členky... a hopla, tento film je minimálne taký dobrý. Vynikajúci scenár sa kĺbi s precíznou réžiou a bez výnimky výbornými hereckými výkonmi (Christian Redl skvele poľudštil čarodejníka, pričom mu ale nezobral na strašidelnosti). Tvorcovia dokonca obrátili vo svoj prospech aj nedostatok financií a tak namiesto trikových orgií ponúkajú prepracovanú vzťahovú drámu. A keď už na tie triky predsa len príde, sú perfektné a pôsobivé. Od absolútneho hodnotenia film delí len mierne prestrelená stopáž a vlažné finále, ktoré by predsa len potrebovalo byť bombastickejšie. Celkovo sa ale jedná o vynikajúcu dark fantasy, ktorá je kopancom do tváre hollywoodskej produkcie podobne ako Faunov labyrint. ()

Morien

Mlýn už zase mele... Inu, je to takové naivní a antiklimaktické (což ale vlastně znamená, že je to víc věrné duchu předlohy než vymýšlení "akčních" blbostí), nicméně dojalo mne to. Navíc Daniel Brühl a Tom Wlaschiha v jedné místnosti a provozují čáry máry, panečku. Sice jsem trochu doufala v Rammsteinovic Der Meister k závěrečným titulkům, ale člověk nemůže mít všechno. ()

Shit

Docela slušný fantasy, hlavně teda co se týká audiovizuálního zpracování, který je jak na Němce, tak i celkově výborně udělaný a hlavně dostatečně temný, aby to podpořilo i atmosféru, na kterou tenhle film hodně sází, nicméně nevim, jestli to bylo tim, že mě furt někdo rozptyloval a nebo to prostě opravdu neni moc záživný, ale tak nějak mě to nechytlo a nebavilo ()

Fr

11 havranů sedělo na bidle a upřeně ho pozorovalo. Jedno místo bylo volné..... Němci naladili temnou pohádkovou strunu! No, on to je spíš film než pohádka. Jednoduše řečeno, je to pro publikum, které dokáže pobrat bídu, hlad a mor, téma okultismu a význam smrti v tajném bratrstvu. Jeho temnota nabývá v Goetheho jazyce na intenzitě! Žádný kouzla a čáry máry pro efekt. Tohle není Harry Potter. Tady jsme ve světě, kde všechno má svou cenu. Tedy i svoboda. Ve světě, kde tou poslední prací není nic jinýho, než vykopat si vlastní hrob! Sympatické a známé herecké obsazení ve filmové pohádce, která drsností dává na frak i takovému počinu, jakým je Sedmero krkavců (nezaměňovat drsnost s kvalitou!!!). Věřím, že se příběhu o 14ti letém sirotkovi, jenž láskou bojoval proti černé magii, dočkáme na některý Štědrý večer. Já bych byl pro! Těhle kravin už mám dost! PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ** Víte že? Film byl natočen podle románu KRABAT od Otfrieda Preußlera a ne podle filmu od K.Zemana? Já jen pro jistotu…. ()

Dudek odpad!

Strašlivě slaboduché a přitom měli tvůrci v ruce spoustu es. Preußlerova předloha je sama o sobě velmi povedeným dílem, jehož adaptace nevyžaduje přílišné změny.Dle předpokladu jsou všechny změny příběhu spíše přítěží než posílením. Od začátku je cítit snaha přiblížit tuto hornolužickou legendu současnému publiku, zesílit reálné podklady a z určité části omezit zobrazení magie. Nic proti tomu, ale pak je třeba udělat více než jen seškrtat některé části příběhu, zjednodušit (už tak dost jednoduchou) dějovou linku a přizpůsobit charakter mistra. Tvůrčí tým si zaslouží pochvalu snad jen za scénu první velikonoční noci. Ne, že by byla něčím excelentním, ale zobrazením obřadu a použitím srbštiny (?) vzdávají hold prapůvodu Krabatovy legendy. Krabat v této podobě je pouze velmi slabým snímkem, který si není jist na koho má zapůsobit. Nemusela by to být taková tragédie, kdyby se bylo o co opřít. Ale vzhledem k absenci kvalitních hereckých výkonů nebo alespoň silného hudebního doprovodu není na co vzpomínat. ()

• Tvůrci představili film na 16. ročníku FilmFestivalu Cottbus (Chotěbuz) -Festivalu východoevropského filmu v rámci retrospektivy filmů spojených s Lužickými Srby už v listopadu 2006. Ukázka filmu trvala 7 minut. (Ampi)
  • Film je druhou adaptací potemnělé knihy pro děti Otfrieda Preusslera, tou první je slavný animovaný počin Karla Zemana z roku 1977. Snímek se natáčel v Německu a rumunských Karpatech a zahráli si v něm známí němečtí herci Daniel Brühl a David Kross. (Jinny)
  • Snímka bola v roku 2009 nominovaná na Nemeckú filmovú cenu. (ash99)