Krabat: Čarodějův učeň

• Austrálie

Krabat: Disciple of the Dark Mill

Drama / Fantasy

Německo, 2008, 120 min

Príbeh mladého tuláka Krabata, ktorý sa stal čarodejníckym učňom v strašidelnom vodnom mlyne už dávno veľmi dobre poznám. A to vďaka animovanej verzii, ktorú v roku 1977 natočil český režisér Karel Zeman. Hlboko na mňa týmto svojim dielom zapôsobil. Preto som nečakal, že by sa niekomu mohlo podariť ešte lepšie spracovať túto literárnu predlohu od spisovateľa Otfrieda Preußlera. Ale práve to sa stalo. Nemeckí filmári o tridsaťjeden rokov po pánovi Zemanovi, znova oživili Krabata. No a zvládli to bravúrne. Natočili perfektnú horrorovú fantasy s dobre napísaným scenárom, kvaltinými hercami, perfektnými filmovými trikmi a poeticky temnou atmosférou. ****(3.2.2013)

Na německý film až nečekaně koukatelný film, taková temnější pohádka, u které bych ale uvítal trochu propracovanější a hlubší příběh (kdo byl čaroděj, trochu víc propojení mlýna a blízké vesnice...), takhle mi to přišlo dějově trochu povrchní. Rozhodně způsob vyprávění a vyobrazení, kterému se český film ani zdaleka neblíží.(19.6.2011)

Pri sledovaní snímku som nemohol nemyslieť na Zemanovu animovanú klasiku. Tento film proste zrovnávaniu neujde. Česká pecka z toho vyšla víťazne na všetkých frontách. Tento nemecký snímok neponúka nič veľmi zaujímavé, je pomalý a ťažkopádny a niektoré sekvencie ťahajú film ešte k nižšiemu hodnoteniu. Málo strašidelnosti a tajuplnosti, resp. ich bledá formálna stránka robia z filmu len ďalšiu európsku fantasy tuctovku.(22.5.2011)

1059. hodnocený film: Někoho tenhle film může odradit pro jeho přemíru v obsazení německými herci. U mě to spíše naopak zafungovalo jako stymul a tak jsem si jej tedy pustil. Již dříve jsem viděl jeho animovaného předchůdce z dílny velmistra Karla Zemana a nyní jsem byl zvědav, jak předloha dopadne pod taktovkou režiséra se skutečnými herci. Herci podávají nadstandartně kvalitní výkony a dokonce jsem ani nečekal tak dobré vizuální efekty. Navíc Daniel Brühl je skutečně frajer a hodně se mi líví jeho herecký talent. 4* si film jistě zaslouží a mohu jej tedy dále doporučit. 4*(30.6.2011)

Měl jsem obavu jak tohle dopadne, vzhledem k naší "Zemanovské" verzi, která je bezchybná a neskutečně krásná. Ale naštěstí to dopadlo velice dobře, což jsem od Němců nečekal. Atmosféru to má stále pěkně ponurou. Příběh jde místy naprosto ve stejných kolejích, jako v naší verzi, ale přesto se místy rozchází, třeba v chování tovaryšu k sobě a nebo v podobě kdy má dojít k souboji jednoho z nich s mistrem. Nebot v naší verzi se s ním utká vždy ten nejstarší , kdežto tady se nák losuje. Chybí tu třeba to jak je mistr zkouší tím, že s nima jede na trh či je pošle kamsi do války. Ale to není tak podstatné. Knižní podobu pohádky neznám, tak, že mě nepřísluší hodnotit, kdo se jak moc drží předlohy. Herecké výkony jsou velice dobré a prostředí je opět krásně ponuré. Tady se asi opravdu nesluší srovnávat, dva stejný a přece jenom naprosto jiný filmy (stejně se tomu nevyhneme). Ještě štěstí, že ji Zeman udělal animovanou asi bych tohle pak hodnotil jinak. Takhle jsem spokojený.(30.7.2011)

• - Daniel Brühl (Tonda) raz povedal, že to bolo vôbec prvýkrát, keď súhlasil s účinkovaním vo filme bez toho, aby si prečítal scenár alebo vedel, kto bude režisérom. (misterz)

• - Celosvětová premiéra proběhla 7. září 2008 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. (Varan)

• - Tvůrci představili film na 16. ročníku FilmFestivalu Cottbus (Chotěbuz) -Festivalu východoevropského filmu v rámci retrospektivy filmů spojených s Lužickými Srby už v listopadu 2006. Ukázka filmu trvala 7 minut. (Ampi)