Krabat: Čarodějův učeň

• Austrálie

Krabat: Disciple of the Dark Mill

Drama / Fantasy

Německo, 2008, 120 min

Pohádkový thriller pro odolné homosexuální děti. 1) Knížku jsem nečetl, Zemanův film jsem neviděl, takže pro krůpěje tvůrčího úsilí jednatřicetiletého (mimochodem velmi hezkého) režiséra Marca Kreuzpaintnera představuji skutečnou tabulu rasa. A mně se to docela líbilo. 2) Základní výhradou je nedostatek charismatu. Mistr nudí, nevzbuzuje hrůzu ani soucit, jen lhostejnost. Krabat (18letý David Kross) je nemastně neslaně neutrální, jeho proměnu v muže musí znázorňovat knírek, protože jinak by si divák ani nevšiml. Tonda (30letý Daniel Bruhl) působí zkušeně, ale motivace jeho sympatií ke Krabatovi je dlouho nejasná (zvláště s ohledem na fakta v dalším odstavci). Přitažlivý Lyško (26letý Robert Stadlober) působí nejasně a takovým zůstane až do konce. Nedostatkem charismatu trpí i nevýrazný děj, o logických nesmyslech ani nemluvě. 3) U některých pohledů chlapců si nejsem jistý, zdali představovaly výzvu k akci anebo k sexu. O homosexualitě režiséra jsem byl přesvědčen ještě dříve, než jsem si tuto domněnku ověřil na internetu. 4) Přes všechny výhrady jsem film sledoval s chutí a v druhé polovině dokonce s napětím. Škoda jen, že režisér nedotáhl náznaky psychologické hry ve druhé polovině do důsledků.(22.5.2011)

DER FILM 2009 - Krabat / Čarodějův učeň - Když mi tento film unikl na DER FILMU, chtěl jsem ho co nejdříve vidět. A byl jsem nadšen!!! Zcela úchvatný film kde jsem byl napnutý od začátku do konce. Nesouhlasím s mnoha komentáři, že byl nudný, špatně herecky obsazený a pod. Třeba jen to obsazení David Kross, Daniel Brühl - nevím jak podle těchto jmen může někdo říci, že obsazení nemá kvalitu? Právě naopak!!! Snad nechcete, aby v německém filmu hrál třeba Brad Pitt nebo nějaké jiné americké jméno, aby obsazení mělo jména??? Mnozí asi srovnávají s originálem, ale kdyby originál vůbec nebyl, jak by toto hodnotili... Jediné malé minus je to že nebyla žádná velkolepá bitva s jejich mistrem na konci, ale zase proč by se musel každý film uchylovat vždy k nějaké úchvatné závěrečné bitvě a nemohl doplynout v takovémto tajemném napínavém tempu až do závěru. Pro mne jasná pětihvězdičková záležitost a můžu jen doporučit. A největší radost mám, že jsem film poslal tímto hodnocením z modrých čísel - 70% na červená - 71%. Tak jen ho tam v nich hlavně udržte :-)... - 13. 10. 2009 - 95%(10.10.2009)

Slusny film temer navzdory. Navzdory reziserovi, Krabatovi i kamere. Prvni asi netusil jak to cele pojmout, druhy si k herectvi a charisma ani necuchl, no a pan kameraman zase svou snahou o hollywoodskou vymydlenost sabotuje snahu vytvarniku o 'spinavost'. Je skoda, ze tam kde by germani mohli mit volnejsi ruce oproti masove vyrobe ztraci nejvic. Kluci z mlyna totiz sice maji zlute zuby, jsou poctive zablaceni a zamasteni, ale porad vypadaji jako ze prave vstali z maskerskeho kresla. Mlyn je na tom stejne. Vlhkost i spina je zrejma, ale autenticitu ma jako strasidelny hrad z pouti... To by se u anglicky mluvenych bratricku nestalo. To nejhorsi se ale da poznat uz z traileru, takze se lze pripravit. Kdyz ovsem dojde na bojovou scenu se zpomalovackama a preostrenou / roztresenou kamerou, prejete si, aby se to urputne kopirovani Harry Pottera a Pana prstenu zase rychle vratilo. Co filmu dava kvalitu jsou nektere kouzelne momenty a sceny, ktere pripominaji jakou atmosferu to ma mit a Daniel Brühl, ktery je skvely herec a vedle neprirozeneho sladouska v hl.roli pusobi temer jak kolos. ___ Skoda, ze tenhle material nedostal do pazour nekdo schopnejsi, kdo by se nesnazil natocit dalsi radovy fantasy film. Porad totiz bylo zajimavejsi sledovat znamy pribeh, nez patrat po puvodu toho silneho deja vu... 3,5*(13.4.2009)

Přiznám se, tenhle film jsem si stáhl omylem místo tohoto filmu. Když jsem to zjistil, tak jsem si řekl, že se alespoň mrknu na novou verzi, abych pak mohl srovnávat. A za sebe můžu říct, že tenhle film je opravdovou definicí průměru. Nechce se mi to moc rozvádět, takže jen v bodech: Klady: Herci byli slušní, film nevypadal jako home video, ale jako opravdový film, zajímavý příběh. Zápory: Nebyla tu žádná atmosféra, absence výraznějšího soundtracku (či hudebního podkresu), celkově nevyužitý potenciál, který tento příběh měl. Zhodnocení: I když se filmu pořád něco děje, stejně jsem se většinou nudil a pokukoval jsem po hodinkách. Ne kvůli stopáži, ale kvůli absenci nějaké výraznější, lepší scény (či alespoň trochu atmosférické scény). Po tomhle jsem ještě více zvědavý na originál z roku 1977. 50 %.(25.7.2011)

• ainny

Jedním slovem? Zklamání. Těšila jsem se na svoji milovanou knížku, těšila jsem se na úžasně ponurého Čarodějova učně. Těšila jsem se na krásu Lužických hor, které máme slušně prochozené a ničeho z toho jsem se nedočkala. Ten film má s Krabatem společné snad jenom jméno. Nicméně ho úplně zadupat nemůžu, protože to je moje srdeční záležitost a taky můžu být ráda, že ho nenatočili Amíci, to by to dopadlo mnohem hůř.(24.6.2012)

• - Film byl natočen na první model digitální kamery Arri D-20 ve 3K raw formátu. (Hawaj)

• - Film je druhou adaptací potemnělé knihy pro děti Otfrieda Preusslera, tou první je slavný animovaný počin Karla Zemana z roku 1977. Snímek se natáčel v Německu a rumunských Karpatech a zahráli si v něm známí němečtí herci Daniel Brühl a David Kross. (Jinny)

• - Daniel Brühl (Tonda) raz povedal, že to bolo vôbec prvýkrát, keď súhlasil s účinkovaním vo filme bez toho, aby si prečítal scenár alebo vedel, kto bude režisérom. (misterz)