Krabat: Čarodějův učeň

• Německo Krabat (více)
Trailer 2

V roce 1646 byly německé země již dlouhou dobu zmítány strašlivými válkami, kterým se říká třicetiletá válka. Jejím výsledkem bylo zpustošení celé Evropy a statisíce lidí zemřely. Kdo zůstal před válkou a hladem ušetřen, musel bojovat s jiným nepřítelem – s morem. Bylo to období mezi Novým rokem a Třemi králi. Krabat, tehdy čtrnáctiletý sirotek, putoval jako koledník se svými dvěma přáteli ode vsi ke vsi. Tu noc měl zase sen, který se mu opakoval po několik nocí. Jedenáct krkavců sedělo na bidle a hledělo na něj a jedno místo bylo volné. Jakýsi hlas ho nabádal k tomu, aby šel do Schwarzkolmu do mlýna a nebude toho litovat. Je povolán k vyššímu poslání a už nebude trpět hlady. Krabat, navzdory přísaze, že zůstanou spolu, opustil své přátele a vyslyšel temné volání krkavců a šel do mlýna, kde se stal učedníkem mistra. Nežije v mlýně sám, kromě něj, je tam ještě jedenáct dalších chlapců. O velikonoční noci je mistr po dvojicích pošle na místa, kde zemřel člověk násilnou smrtí. Krabatův společník Tonda mu na čelo namaluje znamení tajného bratrstva a pak se stanou neviditelnými. Společně zajdou do blízké vesnice, kde se Krabat zalíbí jedna místní dívka když ji zachrání před pádem na zem. Tím, že se jí dotkl, se pro ni stane na chvíli viditelným. Ve vesnici žije i dívka jménem Woršula a zdá se, že jsou s Tondou do sebe zamilovaní. Tonda pak Krabata žádá, aby se do mlýna už nevracel protože jinak se stane něco, co ho navždy oddělí od obyčejných lidí. Bude muset slíbit mistrovi poslušnost navždycky. Krabat nesouhlasí, nemá žádný jiný domov. Tonda ho varuje, nikdy nesmí před mistrem prozradit jméno své dívky. Po složení slibu začal Krabat pracovat s ostatními i ve mlýnici, která mu až dosud byla zapovězená. Práce to byla těžká a on musel dokázat, že překoná všechny překážky a za žádnou cenu se nikdy nevzdá. Za to měl být odměněn tím, že byl přijat do okruhu mistrových žáků. Od teď i jemu začíná vyučování v černém umění. Musí se však zbavit křížku po matce, který ho prý oslabuje. Krabat spolu s křížkem pohřbil nejen vzpomínky na své dětství, ale i na celý svůj život před životem ve mlýně. Od teď mu mělo záležet jen na černé magii. Po celé léto se Krabat ze všech sil snažil přiblížit schopnostem ostatních mládenců. Myšlenka, že je nadřazen obyčejným lidem byla nesmírně svůdná a vycházel z ní neodolatená moc. Léto uběhlo jako nic a vedle hodin, naplněných prací, přineslo mládencům hodiny lehkosti na polích kolem mlýna. Konečně pro Krabata nastal den, na který tak dlouho čekal. Stal se tovaryšem mezi tovaryši. Dokázal se proměnit v krkavce. Krabat a Tonda se stali přáteli a Krabat se Tondovi svěřil, že by moc rád viděl tu dívku z vesnice. Moc mu chybí. Tonda mu znovu připomíná, že mistr se nikdy nesmí dozvědět její jméno. Mistr u večeře vypráví, že viděl v okolních vesnicích vojáky, kteří vesnice plundrovali. Následující den by měli dorazit do Schwarzkolmu. Mistr dovolí chlapcům, aby vesnici ochránili. Je to dobrá příležitost k tomu, aby Krabat ukázal co se naučil... (TV Prima)

Trailer 2

bassator

DER FILM 2009 - Krabat / Čarodějův učeň - Když mi tento film unikl na DER FILMU, chtěl jsem ho co nejdříve vidět. A byl jsem nadšen!!! Zcela úchvatný film kde jsem byl napnutý od začátku do konce. Nesouhlasím s mnoha komentáři, že byl nudný, špatně herecky obsazený a pod. Třeba jen to obsazení David Kross, Daniel Brühl - nevím jak podle těchto jmen může někdo říci, že obsazení nemá kvalitu? Právě naopak!!! Snad nechcete, aby v německém filmu hrál třeba Brad Pitt nebo nějaké jiné americké jméno, aby obsazení mělo jména??? Mnozí asi srovnávají s originálem, ale kdyby originál vůbec nebyl, jak by toto hodnotili... Jediné malé minus je to že nebyla žádná velkolepá bitva s jejich mistrem na konci, ale zase proč by se musel každý film uchylovat vždy k nějaké úchvatné závěrečné bitvě a nemohl doplynout v takovémto tajemném napínavém tempu až do závěru. Pro mne jasná pětihvězdičková záležitost a můžu jen doporučit. A největší radost mám, že jsem film poslal tímto hodnocením z modrých čísel - 70% na červená - 71%. Tak jen ho tam v nich hlavně udržte :-)... - 13. 10. 2009 - 95% ()

corpsy

Pri sledovaní snímku som nemohol nemyslieť na Zemanovu animovanú klasiku. Tento film proste zrovnávaniu neujde. Česká pecka z toho vyšla víťazne na všetkých frontách. Tento nemecký snímok neponúka nič veľmi zaujímavé, je pomalý a ťažkopádny a niektoré sekvencie ťahajú film ešte k nižšiemu hodnoteniu. Málo strašidelnosti a tajuplnosti, resp. ich bledá formálna stránka robia z filmu len ďalšiu európsku fantasy tuctovku. ()

viperblade

Přiznám se, tenhle film jsem si stáhl omylem místo tohoto filmu. Když jsem to zjistil, tak jsem si řekl, že se alespoň mrknu na novou verzi, abych pak mohl srovnávat. A za sebe můžu říct, že tenhle film je opravdovou definicí průměru. Nechce se mi to moc rozvádět, takže jen v bodech: Klady: Herci byli slušní, film nevypadal jako home video, ale jako opravdový film, zajímavý příběh. Zápory: Nebyla tu žádná atmosféra, absence výraznějšího soundtracku (či hudebního podkresu), celkově nevyužitý potenciál, který tento příběh měl. Zhodnocení: I když se filmu pořád něco děje, stejně jsem se většinou nudil a pokukoval jsem po hodinkách. Ne kvůli stopáži, ale kvůli absenci nějaké výraznější, lepší scény (či alespoň trochu atmosférické scény). Po tomhle jsem ještě více zvědavý na originál z roku 1977. 50 %. ()

Jezinka.Jezinka

Na tuto verzi Krabata jsem byla zvědavá. Hodně zvědavá. Dokonce natolik, že jsem si kvůli tomu (omylem) pořídila Čarodějova učně a po prvních deseti vteřinách utrpěla šok (a posléze to dokoukala, protože když už tak už). Co člověk vidět má, to nakonec vidí. Půvabná, v příjemné rovnováze romantická, napínavá a strašidelná verze příběhu o Krabatovi si mě nakonec dokázala najít. A našla si mě přesně v den, ke kterému naprosto dokonale sedla. ()

tahit

Abych řekl pravdu, tak mě tento film nezklamal a po zhlédnutí mě okamžitě napadlo, že znovu natočený magický příběh ČARODĚJŮV UČEŇ zcela v jiném pojetí než Zemanovo skvostné dílo je také zajímavý. Exteriérová dějiště přírodních krás tu vynikají téměř mytologickou malebností v kontrastu temných sil. Nicméně si myslím, že filozofické pozadí příběhu podobenství odvěkého boje dobra a zla se také slušně povedlo a že zde nezanikla hlavní myšlenka o síle lásky. Film není vyloženě bombastický, ale působí dobře a fantaskně, a také zvolená hudba příjemně dokresluje tajemnou atmosféru filmu. ()

• Film je druhou adaptací potemnělé knihy pro děti Otfrieda Preusslera, tou první je slavný animovaný počin Karla Zemana z roku 1977. Snímek se natáčel v Německu a rumunských Karpatech a zahráli si v něm známí němečtí herci Daniel Brühl a David Kross. (Jinny)
  • Snímka bola v roku 2009 nominovaná na Nemeckú filmovú cenu. (ash99)
  • Celosvětová premiéra proběhla 7. září 2008 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. (Varan)