Krabat: Čarodějův učeň

• Austrálie

Krabat: Disciple of the Dark Mill

Drama / Fantasy

Německo, 2008, 120 min

1059. hodnocený film: Někoho tenhle film může odradit pro jeho přemíru v obsazení německými herci. U mě to spíše naopak zafungovalo jako stymul a tak jsem si jej tedy pustil. Již dříve jsem viděl jeho animovaného předchůdce z dílny velmistra Karla Zemana a nyní jsem byl zvědav, jak předloha dopadne pod taktovkou režiséra se skutečnými herci. Herci podávají nadstandartně kvalitní výkony a dokonce jsem ani nečekal tak dobré vizuální efekty. Navíc Daniel Brühl je skutečně frajer a hodně se mi líví jeho herecký talent. 4* si film jistě zaslouží a mohu jej tedy dále doporučit. 4*(30.6.2011)

Přepis knížky? Ani náhodou.Knížka jako námět? To pak v tomhle případě ano.-On už mistr Zeman to do svýho kusu řádně osekal,ovšem jeho anime těžko někdo překoná,- tenhle film myslím že překonatelný je.(kdo by ale tohle dokázal přenýst na plátno tak abych byl ukojen?-leda Bergman,jenže to už asi nepůjde...,--málem jsem si ukáp do textilu při představě že by Jirka Herz někdy na začátku sedmdesátých let dostal tenhle námět do oka a pazoury,to mám ale nápady...).Ale taky velmi snadno zprznitelný.Německá produkce se vytáhla alespoň v tom,že to nenechala padnout do nějakých sladkobolnounylých sraček a syrovost (jakž takž) a blbou náladu zachovala.-Takže až příště budou lepší herci (hlavně Krabat a Mistr nechali charizma doma),rejža kterej miluje text předlohy a opět statečný producent,tak se i možná dočkám 100% Krabata. Zatím (dobrejch) 70% i přes poněkud odfláknutý konec.(22.5.2011)

Když se řekne Čarodějův učeň jistě se každému jako první vybaví děsivá animovaná „pohádka“ od Karla Zemana, která rozhodně není příliš vhodná pro malé děti. Ten jí natočil podle stejnojmenného románu Krabat z roku 1971 a po dlouhých letech se nyní němci odvážili i o filmovou podobu tohoto díla. Do hlavních rolí obsadili známé německé herce a jejich snaha přinesla i jisté kýžené ovoce. Našlo se však i dost takových, kterým se jejich dílo příliš nelíbilo. Lépe řečeno změny s nimiž scénárista a režisér v jedné osobě Kreuzpaintner přišel. Chtěl co nejlépe divákům ukázat jak se dá zlo porazit čistou láskou a vírou v sebe samého. Že přátelství je mnohem důležitější než nenávist, ale zapomněl na jednu velmi podstatnou věc. Pokud totiž příběhu vezmete či omezíte jeho největší zbraně a nahradíte novými, tak i ty musí být stejně kvalitní. Jinak je totiž s vámi amen a kritici vás roztrhají na kusy. Bohužel toto ztvárnění ve mně rozhodně nezanechalo takové pocity, jaké jsem měl u Zemanova snímku a to i díky slabší atmosféře, citelnému ochabení napětí a místy dost vlažným pasážím. Je docela škoda, že zde nebyl využitý všechen potenciál, který měli tvůrci k dispozici. Dobří herci vám totiž nikdy zcela nenahradí ztracenou jiskru a šmrnc.(6.7.2011)

S obavami jsem začal sledovat hranou verzi známého příběhu, který literárně přiblížil O.Preussler ( Malá Čarodějnice, Vodníček, Loupežník Hotzenplotz). Když nečekáte bombu, býváte příjemně překvapeni. Ani jsem si neuvědomil, jak film rychle utekl. Jistě, můžu srovnávat s knihou a také s K.Zemanem, ale naštěstí se každý k příběhu postavil po svém, a to je dobře. Působivá krajina, uvěřitelné triky, napínavý příběh. A že určité scény připomínají LOTRa? Jasně, ale mně to vůbec nevadí! Forma je jen polovina filmu a já jsem radši, když připomínají LOTRa, než filmy typu Dračí bouře....(28.8.2010)

Přiznám se, tenhle film jsem si stáhl omylem místo tohoto filmu. Když jsem to zjistil, tak jsem si řekl, že se alespoň mrknu na novou verzi, abych pak mohl srovnávat. A za sebe můžu říct, že tenhle film je opravdovou definicí průměru. Nechce se mi to moc rozvádět, takže jen v bodech: Klady: Herci byli slušní, film nevypadal jako home video, ale jako opravdový film, zajímavý příběh. Zápory: Nebyla tu žádná atmosféra, absence výraznějšího soundtracku (či hudebního podkresu), celkově nevyužitý potenciál, který tento příběh měl. Zhodnocení: I když se filmu pořád něco děje, stejně jsem se většinou nudil a pokukoval jsem po hodinkách. Ne kvůli stopáži, ale kvůli absenci nějaké výraznější, lepší scény (či alespoň trochu atmosférické scény). Po tomhle jsem ještě více zvědavý na originál z roku 1977. 50 %.(25.7.2011)

• - Celosvětová premiéra proběhla 7. září 2008 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. (Varan)

• - Tvůrci představili film na 16. ročníku FilmFestivalu Cottbus (Chotěbuz) -Festivalu východoevropského filmu v rámci retrospektivy filmů spojených s Lužickými Srby už v listopadu 2006. Ukázka filmu trvala 7 minut. (Ampi)

• - Film je druhou adaptací potemnělé knihy pro děti Otfrieda Preusslera, tou první je slavný animovaný počin Karla Zemana z roku 1977. Snímek se natáčel v Německu a rumunských Karpatech a zahráli si v něm známí němečtí herci Daniel Brühl a David Kross. (Jinny)