Krabat: Čarodějův učeň

• Austrálie

Krabat: Disciple of the Dark Mill

Drama / Fantasy

Německo, 2008, 120 min

"Je třeba vykopat hrob." Srovnávat Krabata se Zemanovým Čarodějovým učněm není na místě, nejedná se o remake, ale o novou (hranou) adaptaci Preusslerova románu. A nutno říci, že němečtí tvůrci v případě tohoto filmu vyšli se ctí. Temná atmosféra rozhodně nechybí, kamera a záběry na přírodu jsou působivé. Mladý režisér Marco Kreuzpaintner si své jméno udělal už u Letní bouře a i tady nezklamal. Jeho režii bych akorát vytkl klipovitě sestříhanou bitku ve vesnici, která jakoby vypadla z úplně jiného filmu. Herci taktéž nejsou špatní. Vede hlavně Christian Redl v roli mistra (nesrovnávat s Jaroslavem Moučkou, ta role je pojata úplně jinak) a trio mladých učňů David Kross (Krabat), Daniel Brühl (Tonda) a Robert Stadlober (Lyško; mimochodem Stadlober hrál hlavní roli ve zmíněné Letní bouři). Je docela škoda, že mladých učňů není více, určitě bych tam rád viděl i Toma Schillinga a Maxe Riemelta. Netuším, proč Kreuzpaintner učňům zvýšil věk, ale tohle určitě nebyla dobrá změna. Přesto je nový Krabat výtečnou podívanou, ve které jsou dobře propracované vztahy učňů. Triky se sice šetří, ale když už na ně dojde, tak jsou velmi dobré. Kopanec současným českým "pohádkám".(9.3.2011)

Po grafickej stránke sa mi spracovanie veľmi páčilo, no po príbehovej stránke ma film moc neočaril. Miestami som sa úplne strácal a nevedel, čo sa deje. No jednoznačne to hodnotím ako vydarený pokus o oživenie starej povesti. Ďalším pozitívom, ktoré mi film dal je pripomenutie, že som ešte stále nevidel jeho animovaného predchodcu od Zemana :p(21.5.2011)

• Rattus Rattus

Nepovedený remake filmu Karla Zemana, špatný výběr herců i výprava (velmi televizní), kromě prvních 10 minut naprostá nuda navíc, scénaristicky naproto nezvádnuté. Originál je originál, zhlédnutí tohoto filmu je jen ztráta času, jednoznačně proto doporučuji: http://www.csfd.cz/film/10102-carodejuv-ucen/(14.6.2010)

Ať už je Mistrův mlýn animovaný nebo reálně natočený, sloužit bych v něm nechtěla, ani kdyby mi Mistr nabízel slušné učňovské kapesné a navrch plné zdravotní pojištění. _____ Bezvýchodnost a narůstající hrůza jsou hlavními zbraněmi německého ztvárnění lužickosrbské legendy. Na rozdíl od Zemana, staví tohle vyprávění méně na magii, zato více na vztazích mezi jednotlivými učedníky strašlivého Mistra. Dostal se do myslí zotročených chlapců a převzal nad nimi vládu, takže tam, kde by mělo být přátelství a podpora, převládá podezírání a nesoulad. Je jedno, jestli k tomu Mistr použil kouzla nebo manipulaci, výsledek je stejný. Každý se cítí oblopený nepřáteli a příliš slabý, než aby se sám postavil Zlu. Až příjde Krabat, který si uchová víru i naději a dívka, jejíž překrásný hlas dokáže zlomit moc černé magie. Ale to už přece znáte. ____ Nemá cenu německé verzi vyčítat, že není jako od Zemana. Má své vlastní výrazové prostředky, především vykreslení hrůzostrašné atmosféry (v zimě), ale, kupodivu, i veselých letních dní plných úlevy. Drastické momenty jsou zobrazeny realisticky, psychologie postav funguje, hrůza je všeobjímající. V téhle verzi mi jasněji došlo, proč je příběh zasazený do třicetileté války - to přece byla doba, kdy byli skoro všichni Krabaty zavřenými v děsivém mlýně, vykonávající nesmyslné rozkazy, se zoufalými myšlenkami, protože nad každým visela smrt a naděje byla tak vzdálená, jako dívčí hlas nesoucí z vesnice, kam se nesmí na Mistrův zákaz vstoupit. /16. 6. 14./(16.6.2014)

Film mě, bohužel, trochu zklamal. Čekal jsem mnohem víc magie a míň zvukových efektů typických pro současné akční filmy. Děj mohl být taky poněkud obsáhlejší - na to, jak je film dlouhý, mi přijde, že se tam zas tak moc nestalo. Tvůrci měli využít moderních technologií právě pro ty kouzla a magii a ne pro zvukové efekty, které mi tady prostě nesedly. Taky mi asi dvakrát přišlo, že střihač trochu zaspal.(4.10.2009)

• - Tvůrci představili film na 16. ročníku FilmFestivalu Cottbus (Chotěbuz) -Festivalu východoevropského filmu v rámci retrospektivy filmů spojených s Lužickými Srby už v listopadu 2006. Ukázka filmu trvala 7 minut. (Ampi)

• - Daniel Brühl (Tonda) raz povedal, že to bolo vôbec prvýkrát, keď súhlasil s účinkovaním vo filme bez toho, aby si prečítal scenár alebo vedel, kto bude režisérom. (misterz)

• - Celosvětová premiéra proběhla 7. září 2008 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. (Varan)