Vo veľkomeste zavládne panika, chaos a zúfalstvo. Bez zjavných príčin začnú totiž obyvatelia slepnúť. Vláda okamžite zasiahne všetkých "infikovaných" izoluje v opustenom komplexe bývalej psychiatrickej liečebne s nevyhovujúcimi podmienkami. Slepých pribúda a vznikajú getá, ktorú však už čoskoro preplnené. Samozrejme, že zúfalú situáciu slepcov využívajú kriminálne živly, ktoré ich okrádajú aj o úbohé prídely jedla. Manželka lekára, ktorý oslepol ako jeden z prvých, má veľkú výhodu v tom, že hoci je izolovaná s ostatnými, vidí. Rozhodne sa to však zatajiť a spolu so siedmimi neznámymi vytvorí akúsi rodinu, ktorá sa pokúsi utiecť. Ale ako sa však bezbranná skupina ubráni pred pouličnými gangmi ťažkých kriminálnikov, ktorí už len završujú skazu ľudstva? (oficiální text distributora)

TonoM

Pár opravdu vydařených psycho scén stačí na výborný film. Výborná Moore a námět. Škoda slabší koncovky,nicméně velice slušný postakopt'ák. 75% ()

kaukola78

Pokud někdo máte rádi filmy z postapokalyptické budoucnosti tak doporučuji shlédnout tento film od režiséra Města Bohů. Film nutí k zamyšlení proč se to stalo.Bohužel ale nenabízí vysvětlení. ()

Ace.A.T.L.

Průměrnej film se zajímavou myšlenkou. Je škoda, že se film celej zaměřil jen na jednu kolonii a omezil se na jeden komplex budov. Kdyby skupina lidí putovala dál a řešila jiný problémy, bylo by to asi lepší. Ale i tak jsem se nenudil a už jen za nápad je ode mě 1* k dobru. Takže za mě 3* a DOPORUČUJU ()

gejzuško

Úprimne ma prekvapuje celkové hodnotenie, alebo napr. nedávne zaradenie filmu do rebríčka TOP 25 WORST OF 2008. Meirelles má moje obrovské sympatie už od CONSTANT GARDENER a jeho detailnosť a hĺbavá štúdia sa prejavuje aj tu. Námet je jednoduchý, ale max. pravdivý, pretože podkladá všetky aspekty ľudského správania vo vyhranených situáciách. Je škoda,že sa film odohráva z väčšiny v karanténe, niektoré scény sú drsné a plné bezprávia, čo napr. mne spôsobuje obrovské psychické problémy :), každopádne to však nie je slabina, či zlý tvorcovský postup. Myslím, že Slepota je veľmi pravdivou víziou možnosti spoločnosti, ktorá je fyzicky limitovaná a nútená k maximálnemu (ne)morálnemu prejaveniu sa. Vynikajúca Julianne Moore navyše nahrádza všetky páry nevidiacich očí. ()

oceanic6

Vizuálne neskutočne nabitá dráma, ktorá ale nie je tým najvhodnejším filmom pre slabé povahy. Násilie síce dobre maskuje a žiadnej vyslovene nechutnej scény sa nedočkáte,ale určite sa dostanete na úplné psychické dno, rovnako ako hlavné postavy. Predstavte si,že by ste zrazu oslepli a všade okolo by ste videli len bielu farbu. Zúfalstvo, nervozita, neistota z toho, čo bude ďalej - film pri ktorom mnohí budú zatvárať oči, niektorí ho možno aj vypnú ale VŠETCI budú pri jeho sledovaní vo veľkej psychickej nepohode. K pozitívnemu hodnoteniu prispievajú aj skvelé herecké výkony, či už Julianne Moore, Mark Ruffalo alebo Danny Glover, sú proste skvelí. Silný film, ktorý vo vás bude doznievať ešte dlho, aj napriek tomu,že koniec mohol byť oveľa zaujímavejší... ()

luckylittl

Dobrý námět na film, ale špatně zpracovaný, nedotáhnutý do konce. Dal by se popsat jednou větou asi takto: Lidstvo najednou oslepne a nastane chaos - nikdo neví proč - jedna žena (Julianne Moore) z nějakého důvodu není tímto handicapem zasažena a stále vidí - nikdo neví proč - její manžel (ten je slepý) ji podvádí a je mu jedno, že to jeho manželka vidí - nikdo neví proč - ona je tak hloupá, že se o něj ještě stará - nikdo neví proč - všichni najednou začnou zase vidět - nikdo neví proč - konec filmu. ()

THORasgard

Hrozně mi vadil úvod, kdy všechny "infikované" šoupli do nějakého opuštěného blázince či co a nechali je tam hnít. Tomu jaksi nevěřím ani já, pesimista. Vše, co se pak událo mezi zdmi zařízení byla jedna velká síla a je dost pravděpodobné, že tak nějak už by to být mohlo. Bernal, Ruffalo i Moore byli skvělí. Podle hodnocení jsem čekala mnohem míň, než se mi dostalo. P.S. Mlha je mnohem lepší. ()

Olafa

Tento film mě velice překvapil svou citlivostí a syrovostí zároveň. Jak už to v postapokalyptických scénářích bývá, i tady se lidi projevili jako pěkné svině (a teď ta mírumilovná zvířata urážím), je v něm však i spousta dalších silných emocí (ať už jde o strach, ponížení, úzkost, štěstí...), které jsou všechny podbarveny sugestivní kamerou a hudbou. ()

Lovin

Jak tady již někdo napsal , hodně slabá vykrádačka dne Trifidů kde na rozdíl od téhle slátaniny vše do sebe zapadalo , a ten hroznej hapyend che . . . ()

d4

Happening, Resident Evil sága, 28 Days/Weeks Later ... to je len zlomok filmov z rovnakého sudu. Nanešťastie Blindness nepatrí medzi top postapo filmy. V celku to pôsobí ako skomolenina videoklipového strihu s umeleckými zábermi podchytenými symbolizmom. Celý film má stáť na hlavnej postave Julian Moore, no tá svoj herecký potenciál predvedie až v dvoch scénach (na viac totiž nedostáva priestor). Dramatický čas nepokulháva, ale rovno sa beznoho plazí. Po 30 minútach sa divák dozvie z rádiového monológu, že v skutočnosti je skupina zavretá v karanténe už niekoľko týždňov. Následne za ďalšiu pol hodinu prejdú iba dva dni a divák je v čase kompletne dezorientovaný. Finále nemá žiadny potenciál, od momentu opustenia karantény už divák osudný moment uzdravenia sa očakáva so 120%nou istotou. Zo začiatku ma film celkom chytil, no keď som si uvedomil, že sa asi pôvod nákazy a nič viac o nej nedozviem, dopozeral som ho len z rešpektu ku kinematografii. Veľmi slabé tri ***. ()

Matt2626

Zvláštny film. Ale som rád, že som mu dal šancu. Zvláštne spravená kamera a réžia nebola o nič všednejšia. Prvá polovica filmu vás môže unudiť k smrti. Až na základnú myšlienku sa nedá povedať že by zaujal. Ale svoju krásu schováva až v 3/4 kde sa naplno prejaví svoju pointu a predáva divákovi emócie plnými priehrštiami. Happy-endový záver, ktorý sa dal predpokladať zamrzí ale aj tak neortodoxné kanadské spracovanie má svoje čaro. 70% ()

ELDoctorow

Veľký fail na všetkých úrovniach. Od totálne nevhodného a otrasného kastingu (Kde ľudia neboli vybratý podľa toho ako sa na úlohu hodia, ale podľa národnosti - takže jeden pár musia hrať japonci, lebo šikmoočkovia to koprodukovali. Podobne brazílčanka, ktorá je inak v knihe opisovaná ako krásavica, tu však vyberú tuctovú ženskú, o ktorú by si Julio Iglesias ani v čase najväčšej núdze neoprel čo i len svoju dvanásťdverovú bielu limuzínu. Najväčšie financie do toho vrazili amíci, takže hlavný hrdinovia budú američania. No a pre politickú korektnosť samozrejme prihodíme aj nejakého toho černocha, ešte by nás obvinili z rasizmu, všakže?), cez nepatričnú hudbu, ktorá väčšinu času pôsobí akoby pochádzala z iného filmu až po nudnú kameru a najmä fádnu réžiu, ktorým sa vôbec ale vôbec nedarí vytvoriť atmosféru, ktorou kniha priam preteká. V správnych rukách mohla toto byť veľká pecka. Napadá ma, keďže som pomerne nedávno videl The Divide, napríklad taký Xavier Gens, i keď ten by to asi poňal až príliš depresívne a zbytočne sa vyžíval v nechutnostiach, no aspoň by to nebola takáto bezfarebná nezaujímavá brečka. Takéto spracovanie si tá kniha nezaslúžila, takže ak nepatríte k neliterárnym blbcom zožeňte a prečítajte si radšej tú. ()

Dupac

Chtěl bych být před pěti lety v Cannes a vidět ty spadlé čelisti a nechápavé pohledy hostů, kteří přišli na premiéru filmu (tehdy nadějného) režiséra Města bohů a Nepohodlného. Na film, kde skoro nic nedává smysl. Ve městě (v Americe, na Zemi?) se začnou objevovat a množit záhadné případy oslepnutí (nedozvíme se proč). Vláda začne postižené chytat a umisťovat do karantény (nedozvíme se proč), což je něco mezi blázincem, Alcatrazem a vilou Vyvolených. Jako jediná vidomá tam proklouzne Julianne Moore (nedozvíme se proč), aby mohla být s manželem Markem Ruffalem, který se stane kápem jednoho z křídel areálu (nedozvíme se proč). V areálu panují otřesné podmínky, protože ho terorizují Gael García Bernal v bandě s regulérním (rozuměj od narození) slepcem a dalšími. Tahle banda rozděluje jídlo získané od ostrahy areálu (nedozvíme se jak a proč). Julianne Moore se většinu filmu snaží skrývat, že vidí, než aby využila tu obrovskou výhodu pro sebe a pro manžela i jinak, než že mu dělá průvodkyni, přičemž se dobu nechá úplně stejně jako ostatní terorizovat slepou bandou v čele s Bernalem (to jsem nepochopil vůbec). ****SPOILERY**** Pak konečně útěk (Juliannu napadne využít toho, že vidí), zjištění, že celé město (Amerika, Země?) osleplo (nedozvíme se proč), všude apokalyptický bordel a hory odpadků. Mooreová s Ruffalem ubytují spřátelené slepce u sebe doma, kde je vzorně naklizeno, všichni jsou pak hladce oholeni (nedozvíme se proč) a chovají se jako takoví přátelští nedezorientovaní slepci. Načež se prvnímu nakaženému (jestli to tedy byla nákaza) vrátí zrak (nedozvíme se proč). A všem kolem něj se vrátí naděje (tušíme proč). WTF??? ** Druhá hvězdička za dokumentární styl, kterým to bylo celé nasnímáno, který by mi normálně seděl, nebýt nejdebilnější story, kterou jsem viděl od Úsvitu mrtvých. ()

Pajas92

Film byl velmi zvláštní, čekal jsem dost dlouho na nějakou zajímavou zápletku, kdy se film opravdu rozjede a já se do něho dostanu. Bohužel se to nekonalo a já jsem velmi zklamán, hodnotím pouze kvalitní obsazení. Místo sezení ve věznici měli vyrazit mnohem dříve do města a dát tomu nějaký spád. Zítra už nebudu vědět, že jsem na to vůbec koukal. Škoda! ()

zeromen

Pravá ukázka, toho co my lidi jsme za hovada, bez nás by byl svět mnohem lepší. Jinak film docela docela ujde ale mohlo to být mnohem lepší, kdyby to dostal nějaký lepší scénárista a režisér. Dávám tři jen k vůli obsazení. Ono ve směs, filmy které uspějí někde na trapných festivalech, jsou z 95% totální kraviny. A kritici jsou z 99,9% totální břídilové.// viděl na DVD: 51% ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Zachraňte agenta Ryana!

Zachraňte agenta Ryana!

29.01.2008

Tak zní nařízení studia Paramount, které se rozhodlo vzkřísit sérii špionážních thrillerů inspirovaných bestsellery Toma Clancyho. Není se čemu divit. Agent Jack Ryan se dočkal solidního komerčního… (více)