Plamen a Citron

• Dánsko Flammen & Citronen (více)

Kodaň, 1944. Dánsko je okupováno nacistickým Německem. Plamen a Citrón jsou dva bojovníci hnutí odporu pověření likvidací dánských informátorů Gestapa. Později přijímají rozkaz od svého velitele zabíjet také Němce. Ale když je Plamen pověřen zabít svou milenku Ketty, záhadnou stockholmskou kurýrku, začíná pochybovat o svém úkolu a snaží se zjistit, kdo Ketty ve skutečnosti je. V boji za svobodu jsou najednou všechny strany šedé a pomalu přestává být jasné, kdo je přítel a kdo protivník. Natočeno podle pravdivých událostí. (lenuse)

JARDAHONDA

Film sleduje legendární dvojici dánského odboje, která byla během druhé světové války zabita nacisty. Na rozdíl od německého Rudého barona nebo Verhoevenovy Černé knihy, které měly podobně vysoký rozpočet, představuje tento film vizuálně vytříbenou psychologickou studii lidí, kteří by v mírovém čase nejspíš živořili, ale válka dala vyniknout jejich radikální morálce. Strhující válečný velkofilm je podle skutečných událostí. ()

ragnar1

Další film o protinacistickém odboji - tentokrát z Dánska. Film nám odpovídá na otázku, jaké jsou důvody odboje, možnosti ozbrojeného konfrontace, a také jak někteří z odbojářů (ne kladně) dopadají (což můžeme vidět i v samém závěru filmu). Filmu by neuškodila kratší stopáž a lepší výpravnost děje, protože se člověk chvilema ztrácí a unikají zásadní věci - co, proč, jak. Filmu nechybí napětí a akční scény jsou vhodně situovány a natočeny - zvláště poslední heroická scéna. Po shlednutí filmu můžu říci, že jsem opět viděl velmi kvalitně natočený film, který pojednává o válečných letech. Nakonec musím napsat, že nechápu srovnání některých s českými bratry Mašíny. Jedná se o úplně rozdílné historické postavy v absolutně jiných dobových reáliích. ()

V lednu k filmům i přednáška a výstava

V lednu k filmům i přednáška a výstava