Kokosy v pralese

Vzduch tam hore

Komedie / Rodinný / Sportovní

USA, 1994, 107 min

• Zodd

No, Cool Runnings a The Air Up There mají společného i původního distributora - Buena Vista Pictures. Jinak Cool Runnings (neboli česky Kokosy na sněhu) natočilo studio Walta Disneyho (i přesto, že tam byly asi 2 sprosté vtípky) a měl základ v reálu, ze zimní olympiády roku 1988. Oproti tomu The Air Up There sice bylo natočeno studiem Hollywood Pictures, které Disneyho společnost vlastní, a třemi dalšími (netuším, na čem přesně pracovali, ale vážně?), ale už pohledem do kamery je ten film diametrálně odlišný, co se týče postav, námětu i osvětlení. Snad to stačí pro vysvětlení, proč tento film na jamajské bobaře nenavazuje. Je to však typické klišé sportovních rodinných komedií s atraktivním prostředím, ale už tehdy mi bylo pomalu lhostejno, co se děje na obrazovce. Ne kvůli vtipům, ale ubíjející délce, i když není nic extra. Navíc název od českého distributora je špatný i jako tahák na peníze. Kdo má nějaký vztah k basketbalu a nevadí mu americká klišé spojená s označením "rodinný", si asi film užije víc, o tom žádná. Ale to zrovna není můj případ.(12.9.2016)

Originální název snímku by se dal přeložit asi jako ´Vzduch nahoře´, což v češtině skutečně vyznívá na sportovní film o basketbalu podivně a tak, aby si to český distributor ulehčil, připodobnil český distribuční název snímku ´Kokosy na sněhu´ neboť je námět v podstatě totožný.Tam se z Jamajčanů stávali bobisté na zimní olympiádě, tady pro změnu máme domorodce v Africe hrající basketbal. Společného však jinak nemají vůbec nic. V kinech si jen konkurovali. Snímek má v sobě zábavnou formu a sportovního ducha a po filmové stránce stejně jako výše zmíněný snímek pobaví. Tentokrát však scénář na základě skutečné události napsaný nebyl. Snímků ze sportovního prostředí je spousta a tento se mezi nimi rozhodně neztratí.(11.8.2018)

Příjemná sportovní komedie, u které stačí mít mozek puštěný v úsporném režimu a v klidu si prožít veškerá známá schémata žánru, pár pěkných vtipů, exotické prostředí a sympatické postavy. Poněkud mi sice uniká český překlad, když v celém filmu není jediný prales a pochybuju, že v Keni bují kokosový průmysl... Ačkoli basketbal jako sport nemám rád, v tomhle výletním provedení celkem baví. Odmyslím-li si nutné hlubokomyslné řeči a závěr přitažený za vlasy, vychází mi z toho slušná zábavička.(5.5.2007)

I já dokážu zasmečovat míč do koše, ale pouze za pomoci trampolíny a tuctu osobních strážců, kteří by svými kopími odblokovali bránící soupeře. Ovšem na udusaném africkém hřišti ztrácí můj brilantní dribling na účinnosti, takže jsem za kmen Winabi proti hostujícímu Mingori tentokrát nebyl nominován. I z hlediště jsem si však užil kaučování Jimmyho Dolana i hmotné zainteresovanosti jeho týmu. Na čtyři hvězdy to sice nebylo, ale když někteří hodnotící ubírají hvězdy za to, že se přes hřiště nečekaně nepřehnala čtveřice jamajských trotlů se svým bobem, tak já si dovolím zaokrouhlit nahoru.(3.6.2014)

• P. J. D.

Hledal jsem po Kokosech na sněhu něco, co by na to navázalo, až jsem skončil nakonec tady. Možná za to mohla počáteční euforie z předchozího filmu o Jamajském bobovém týmu, ale když jsem viděl film poprvé, příliš nadšený jsem nebyl. Ano, pár scének stojí za zmínku, ty se skutečně povedly. Kevin Bacon není špatný a tahá tak snímek z bláta, jak jen může. Ale tím to končí. Tohle je prostě podprůměr a nestyděl bych se ani říci, že původním záměrem bylo něco si vydělat. Za mě dvě hvězdičky.(3.3.2014)

• - Když trenér Jimmy Dolan vypráví o univerzitním basketbalu, zmíní se o konkrétní herní situaci ve čtvrté čtvrtině zápasu. Univerzitní basketbal v USA se však hraje na dvě poloviny. (D3VIL)