Klub poslední naděje

• slovenský

Klub poslednej nádeje

Drama / Životopisný / Historický

USA, 2013, 117 min

Božínku, tak on je Matthew McConaughey přeci jen herec a ne věšák na bílé košile? Zřejmě hlad bystří smysly a něco pravdy bude i na tom, že když se člověk dobře nají, nic se mu nechce :-) Každopádně mu jeho nejodpudivější podoba dodala jakousi zvláštní auru, která by se dala považovat i za známku charismatu a k chvále rovnou přičtu i to, jak se popasoval se vzorem předlohy a přesvědčivě dokázal čas umírání nesobecky a zodpovědně rozparádit... dokonce i bez seznamu co všechno musím stihnout, než umřu. Nicméně, Dallas Buyers Club má tu smůlu, že snímky jeho typu řadím do ranku veřejně prospěšných, poučných, varujících, zkrátka - inspired a true story - čímž se pod tímto úhlem pohledu tři hvězdy stávají hodnocením vysokým. Podíl nelze upřít ani skvělému Letovi a režijně průzračnému stylu Jean-Marca Valléeho.(22.1.2014)

Budu se trochu opakovat po Vlkovi, ale Matthew mi opravdu dělá radost. Zde má samozřejmě mnohem více prostoru ukázat, co v něm je. A činí se i Jared, který mi k srdci moc nepřirostl, neb ho mám uloženého hlavně z Mr Nobody a Requiem for a Dream, které u mne zrovna neuspěli... Dallas Buyers Club je každopádně moc dobrým filmem, jehož největší devízou jsou herecké výkony a příběh, jehož zasazení do buranského Jihu tomu dává ještě větší grády. I když je Ron v principu primitiv a smažka, sympatie diváka v jeho boji s byrokratickou mašinérií má jaksi automaticky v kapse. A navíc je to prdel... 90%(23.1.2014)

,,ODHADUJEME, ŽE VÁM ZBÝVÁ 30 DNÍ…“ … ,,NA SVĚTĚ NENÍ NIC, CO BY RONA WOODROOFA ZABILO ZA 30 DNÍ… /// Den 1: Souhlas, lepší je umřít vobutej… O 2 měsíce později: … Dobrej film o vážnejch věcech. (Nemyslím AIDS). Vod prvního vokamžiku udivuje Matthew, kterýho ,,rodeo man“ – hlavně teda vizáž je stejně neuvěřitelná jako když ,,bukvil“ Douglas. Za zmínku pak možná stojí i Jared, kterej si jen tak vodskočil vod plotny a příběh. PŘÍBĚH! Vo to tady jde. Vo síle bojovníka, kterýho je třeba si zapamatovat v sedle! (na ,,koníčka“ jsem zrovna nemyslel… spíš bejka…) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Rona Woodroofa jsem neznal. 2.) Rona Woodrofa jsem…(škoda, že nám vo tom nemůžeš nic říct…). 3.) Thx za titule ,,gimli61“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(27.1.2014)

Kolega ScarPoul má pravdu, chýba tomu silnejšia scéna. Predstavoval by som si niečo na štýl Crashu, niečo čo by sa vrylo do pamäti a už nezmizlo, niečo ako keď sa dve natoľko odlišné postavy Leta a McConaugheyho objali... Takýchto scén tu ale pre civilný prístup, moc nie je. Paradoxne, práve to vlastne dosť pomáha (keď sa nedokážete stotožniť s transvestitom, ani homofóbom), keď to celé vyzerá ako skorodokumentárna realita. Veriť sa tomu dá, na úkor emócií, čo je po Valleého maximálne preexponovanom predošlom filme, iba dobre. Ale na oscary by som zas nevidel, aspoň ja by som takto neosobnú látku oceniť nechcel, ani nedokázal.(7.2.2014)

O tom, jak zbohatnout na AIDS. Měl jsem trochu problém s vláčným dějem, protože když z vás vyprší nadšení z té originální postavy a poté z té podnikatelské linie zjistíte, že tam už toho vlastně moc nezbývá. AIDS totiž nakonec stejně nevyléčí a ženu a kupu dětí už si taky pořídit nestihne, takže mi přišlo, že to plyne odnikud nikam. Není to žádná uslzená chcojka, ale myslím si že i přes skvělej výkon McConaugheyho ten film stejně zapadne a do roka si na něj nikdo nevzpomene.(5.8.2014)

• - Americký herec Rock Hudson, který je ve filmu zmíněn, zemřel na AIDS. (leBIGmac)

• - Matthew McConaughey měl čtyřměsíční dietní plán, během kterého zhubl 21 kilogramů na nejmenší výslednou váhu pro scénu v nemocnici, a to 61 kilogramů. K úbytku váhy mu dopomohlo pití dietního čaje. Jared Leto měl na přípravu pouze 3 týdny, během kterých zhubl o 13 kg na výslednou váhu - neuvěřitelných 53 kilogramů. (Mr. Filuta)

• - Autor scénáře Craig Borten se s Ronem Woodroofem setkal měsíc před jeho smrtí v září 1992. Byl velice fascinován jeho příběhem a pořídil s ním více než 20 hodin záznamu rozhovorů. Výsledný scénář si prošel léty komplikací, v roce 2000 byl zásadně předělán ve spolupráci s Mellisou Wallack a produkce se dočkal po více než dvaceti letech od setkání Bortena s Woodroofem. (Mr. Filuta)