Klub poslední naděje

Klub poslednej nádeje

• Nizozemsko

Drama / Životopisný / Historický

USA, 2013, 117 min

O tom, jak zbohatnout na AIDS. Měl jsem trochu problém s vláčným dějem, protože když z vás vyprší nadšení z té originální postavy a poté z té podnikatelské linie zjistíte, že tam už toho vlastně moc nezbývá. AIDS totiž nakonec stejně nevyléčí a ženu a kupu dětí už si taky pořídit nestihne, takže mi přišlo, že to plyne odnikud nikam. Není to žádná uslzená chcojka, ale myslím si že i přes skvělej výkon McConaugheyho ten film stejně zapadne a do roka si na něj nikdo nevzpomene.(5.8.2014)

Ron Woodroof je dělník a fanda do rodea, ale především milovník života, který si ho umí užívat a ničeho si přitom neodříká. Drogy jsou snadno k mání, chlast teče proudem a holky, co se motají kolem jezdců rodea, jsou obvykle svolné někde v přívěsu věnovat příjemnou chvilku ctiteli a rozptýlit nudu. Jsou raná 80. léta, pryč je doba ropných šoků, hořkosti vietnamské porážky a občanského aktivismu. Přišla éra reaganomiky, yuppies a nového sebevědomí. Nic se nezná nemožné a heslem dne je zábava. Jako blesk z čistého nebe zapůsobí po ošetření úrazu zpráva lékařů o tom, že Ron má rozvinutý AIDS a podle jejich zkušeností mu zbývá 30 dní života. Dosavadní životní styl i všechny hodnoty, které Ron vyznával, jsou rázem pryč. Jenže místo aby pasivně vyčkával na smrt, rozhodl se s ní poprat. Nejen s ní, ale i se systémem, který nemá rád ty, co vyčnívají a hledají postranní cestičky mimo vytyčenou trasu. Ron se stane propagátorem neschválených léčebných metod a nepovolených léků. Z 30 dní se stávají stovky a poté celá léta. Mění se přístup k AIDS, mění se společnost a mění se i hrdina příběhu. Z jižanského neotesance a homofoba v člověka, který pochopil nutnost tolerance a umí se pohybovat mezi příslušníky sexuálních menšin. Klub poslední naděje je drama založené na silném příběhu a kontroverzním nepřehlédnutelném hrdinovi. Řekl bych, že volbou nepříjemného tématu o lidském strádání a umírání, nelíbivého způsobu vyprávění (dalo se mnohem výrazněji pracovat se sentimentem nebo naopak použít cynický černý humor) a především výkonem Matthewa McConaugheye a Jareda Leta v hlavní a vedlejší mužské roli se řadí Klub k nejzásadnějším filmům sezóny. Honza Tříska kdysi na adresu amerických herců prohlásil, že v zájmu role a pověsti jsou ochotni podstoupit prakticky cokoli, a McConaughey dokládá, že Tříska nenadsazoval. Z hezounka, který ještě nedávno okouzloval v romantických komediích, se transformoval do chodící reklamy na krematorium, které byste z fleku spočítali každé žebro na hrudníku a které z vyzáblé tváře poznamenané stresem dál planou oči odhodláním. Tohle je bez nadsázky špičkový herecký výkon hodný oskarového klání. Celkový dojem: 90 %.(19.2.2014)

Matthew McConaughey je asi blázen. Jak jinak lze vysvětlit, že si ani netroufnu odhadnout jeho váhu, na kterou pro tuto roli zhubnul. Autenticita tedy výborná, ale bylo mi ho až líto. Po herecké stránce už několik let dokazuje, že umí podat fantastické výkony a Dallas Buyers Club rozhodně není výjimkou, právě naopak. Tento film je podle silného skutečného příběhu člověka, který dostane AIDS, ovšem pokusí se nalézt způsob, jak se s tím vypořádat alternativním způsobem a celé je to natočeno tak skvěle. že vás to neunudí, ovšem obohatí o silný a emocionální zážitek. Nejlepší Mattův herecký výkon vůbec! ... 80%(26.1.2014)

Docela chápu nadšení diváků, ale neztotožnuji se s ním. Všechno tu už někdy bylo. Breaking bad, Blow, Philadelphia.. film prostě nepřináší příliš nového, ale jsem ráda, že vznikl už kvůli tomu, že se dotýká i ožehavého tématu - lékařů, kteří pacienty nechtějí vyléčit, ale dostat zaplaceno.. Je to bohužel stále aktuální a ne jen problém Ameriky. Co se týče herců, McConaughey nezklamal - standardní výkon, nic zvláštního, nic výrazného, jen dobří stylisté, kapky v očích a dost přemrštěný nevydařený přízvuk. Prostě jak je u něj zvykem. Jared Leto mě ale naprosto zbavil slov, je vidět, že se ničeho nebojí a vyhledává opravdu extravagantní role, které mu v závěru vážně sednou. Nepoznala bych ho. Nepoznala bych, že nešlo o skutečného transvestitu. Hádám, že to nebude nejoblíbenější role jeho fanynek, ale mně dokázal, že jako jeden z mála dokáže dobře zpívat i hrát a nic nedělá napůl. Film byl dobrý, ale leckdy jsem měla téměř pocit dejavu (kde jsem to jen viděla?) a příliš mi neubíhal. Kdybych mohla, dám 3,5 *. Bez přehrávajícího McConaugheyho by to byly 4. Edit - Po pár dnech si za boha nemůžu vzpomenout, jak film skončil, takže hodnocení nechávám na 3*, které jsou zcela oprávněné.(28.2.2014)

Actually quite fun - není to tak slzupudné škemrání o oscary jak jsem předpokládal. Víc než o AIDS, o drogách, a vlastně i o ošklivých zlých spekulantech ve vedení farmaceutického výzkumu, je to o přerodu jednoho člověka ze stavu vyblitého zmrdství do stavu pohodového sympaťáka, který to má dost srovnané. Což nicméně vydrží filmu jen zhruba polovinu a ani bez pochybností impresivní McConaughey to o moc déle naplno netáhne, takže pak už film trochu nudí. I proto, že v následující morálně-právní přetahované s oficiálními úřady o to, jak moc košer je nechat lidi bezmocně chcípat, nejde ani zdaleka tak na dřeň jak by mohl. 7/10(20.1.2014)

• - Americký herec Rock Hudson, který je ve filmu zmíněn, zemřel na AIDS. (leBIGmac)

• - V kanceláři Rona Woodroofa (Matthew McConaughey) je možné si všimnout plakátu oranžového sportovního auta. Jedná se o Lamborghini Aventador, které bylo poprvé představeno až v roce 2011, přičemž film se odehrává v 80. letech minulého století. (Adrai)

• - Jared Leto zůstával v roli Rayona během celého natáčení. V jednu chvíli, kdy si z placu odskočil do místní prodejny obchodního řetězce, se proto mohl těšit z mnoha pohledů a zvlášních výrazů ostatních nakupujících. (oje)