• Morien

Po nějakém přemýšlení se nakonec musím přiklonit k názoru, že mi film přijde ze všeho nejvíc jako víceméně prázdná oscarová návnada. Ohání se založením na skutečném příběhu, ale při bližší inspekci je velmi povrchní, neosobní a tradičně manipulativní jako bič. Všechny situace vykresluje jakoby z první dobré. Napočítala jsem jenom dva momenty uhrančivé magie (motýli, Rayon s otcem) a to je na dvouhodinový film zatraceně málo. A zároveň mě to přivádí k tomu, co mě nakonec rozptylovalo úplně nejvíc a to bylo právě zavedení postavy Rayona. To je bytost, která s sebou přináší tolik tajemství a traumat, že mě okamžitě přestává zajímat charakterová studie hlavního macha Rona, jenomže ten film pořád dál je o hlavním machovi Ronovi a Rayon se tam jen tak mihne jako trofej, ale jako se skutečnou postavou se s ním nezachází. Zároveň je to taky trochu o tom, jaké jsou korporace zlé, a nejspíš ještě o něčem dalším, nicméně ta střídající se a manipulující optika z toho ve výsledku dělá film o ničem. Konečně také můžu definitivně informovaně říct, že vážně nemám ráda herecký projev Matthewa McConaugheyho.(2.1.2017)

-Thank You. -Fuck off! Breaking Good? Ne tak úplně. Překvapivě nejde o citově vyděračské drama o pozdním procitnutí jednoho homofoba, ale o formálně i obsahově vzácně střízlivý snímek, který namísto Woodroofova zbožšťování připouští, že tenhle kovboj si přehnaný soucit nezasloužil ani poté, co se nakazil AIDS. Snaze protagonistovo utrpení nerozmazávat a prostě jej zobrazovat odpovídá věcnost formy (natáčení bez umělého dosvěcování, dokumentaristicky nesouměrné záběrové kompozice, nenávodné používání hudby). Není-li film emocionálně chladný, pak zejména díky vyzáblému (cca 20 kilo dolů) McConaugheymu. I když hraje pouhý stín svých hrdinů z jiných filmů, nikdy neztrácí jiskru v oku. Způsob, jakým kombinuje neadekvátní sebejistotu, nehoráznou drzost a obdivuhodnou zarputilost, dělá z protagonisty ideálního bojovníka proti (zdravotnickému) establishmentu. Ten od svého konkurenta zosobňujícího nezlomnost americké ctižádostivosti očekává už jen to, že brzy zemře. Zejména svou fyzickou proměnou fascinuje také Jared Leto, jehož společné scény s McConaugheym vzdáleně připomínají Půlnočního kovboje, jiný film, který se nebral přehnaně vážně a na seriózním tématu se na druhou stranu ani nepásl, ani jej nebanalizoval. 75%(10.1.2014)

Myslím si, že nikoho nepobúri, keď vyslovím názor, že všetky tri získané Oscary boli udelené podľa zásluh. Ďalej by som rád podtrhol prácu so strihom, tá sa mi tu veľmi páčila. A napokon - veľmi ma zaujalo, ako citlivo sa v rovine scenára a réžie narába s ambivalentnosťou situácie: a síce, že nikto nie je ani dobrý, ani zlý... vláda a FDP sa tiež snažia o vývoj lieku, pomoc chorým - a to, že z toho farmaceutický priemysel má prachy je krutý fakt kapitalizmu, ostatne - sám Ron bol predsa to isté, len "v menšom" - zarábal na tom prachy, na tom, že pomáhal iným, no v konečnom dôsledku im naozaj pomáhal (jeho motivácia bola v prvom rade tá, že sám trpel a chcel pomôcť sebe - čiže na prvý pohľad znova akoby plusový bod na jeho konto orpti vláde a FDP, no pri pozornejšom skúmaní - znova je to len egoistická motivácia); skrátka, aby som to skrátil, nikto nebol vyslovene zlý (ak teda nerátame skvelo nacastovanú skupinku Ronových "kamarátov" z práce, ktorí boli všetko riadne zadubení homofóbni "balíci") a nikto vyslovene dobrý (ak nerátame idealistickú doktorku Jennifer Garnerovú); a takéto filmy majú u mňa šancu zaujať a byť považované za kvalitné;(19.4.2014)

Dobrý příběh na vážné téma s výborně hrajícími troskami McConaugheyem a Letem (ten se pro tyto role snad narodil). Možná to mohlo být natočeno úderněji, ale i s tímto podáním jsem vcelku spokojený. Takový film, co jen těžko urazí, ale k těm nejoblíbenějším se zařadí jen velmi ztežka. 75%(27.5.2014)

Ron je redneck, kterej si v noci přičuchne k flašce whisky a lajně koksu, k tomu si pozve pár kozatejch koček a ukáže jim, jak vypadá pořádný texaský rodeo. Co mu ale pořádně dokáže pokurvit náladu je, že takovej heterosexualní bejk jako je on dostane AIDS. Tam kde by si jiní nadělali do kalhot a do měsíce to zabalili, homofóbní Ron nehází flintu do žita. Vysere se na všechny placeba a korporátní sračky, kterejma ho farmaceutický giganti krměj a rozhodne se propašovat do ameriky léky, po kterejch se cejtí konečně fajn. Udělá si byznys, najme růžovoučkého Jareda Leta, vytvoří společnost, nahrabe hromadu peněz a rozpálí farmaceutický společnosti do běla. Škoda jen, že Dallas Buyers Club ke konci tak vyměkne a představí dost dámičkovskej závěr. Perfektní herecký výkon Matthewa McConaugheyho!(5.4.2014)

• - Film měl velice omezený časový rozvrh i finanční rozpočet. Natáčení trvalo pouze 25 dní, během kterých se režisér Jean-Marc Vallée snažil zužitkovat každou dostupnou minutu. Ve scénách nebylo užito téměř žádné dodatečné osvětlení a celý film byl natočen pouze jednou kamerou drženou v ruce. Jako mnoho kostýmů posloužilo autentické odložené oblečení ze 70. a 80. let z charitativních obchodů a secondhandů. (Mr. Filuta)

• - Příběh smrtelně nemocného pacienta mohl zpracovat v polovině 90. let již Dennis Hopper s Woodym Harrelsonem v hlavní roli, plány tehdy ale ztroskotaly na zajištění financí. (oje)

• - Filmovanie prebiehalo v meste New Orleans, v americkom štáte Louisiana. (MikaelSVK)