Klub poslední naděje

Klub poslednej nádeje

Dallas Buyers Club

Drama / Životopisný

USA, 2013, 117 min

Solidní drama podle skutečné události o umírajících na AIDS, odporu k homosexuálům, lobbingu farmaceutických firem a zkorumpované vládě a o prozření a velkém vítězství malého bezvýznamného napraveného texaského vidláka - samé sázky na jistotu. Nechutně vykalkulovaná oscarová dojímačka, každopádně docela dobrá a s vynikajícím McCounaugheym a Letem.(1.2.2014)

Nepozdáva sa mi označenie indie, ani mainstream, je to niečo medzi a to niečo prekvapivo funguje. Bude to asi tým, že Valieé dobre vie ako narábať s tak ošemetnou látkou akou je boj s AIDS. V prenesenom zmysle slova to znamená schopnosť nezachádzať do zbytočných extrémov a radšej nechať bez nemiestnych predsudkov i prehnaných sympatií voľne plynúť to čo si tak nejak nepriamo vyžaduje byť voľné (fabula) a naopak atmosfericky zosilovať to, čo si každý priaznivec filmu-katarzie praje mať zosílené (syžet). To sa odráža hlavne v používaní jednotlivých vyjadrovacích prostriedkov, ktoré sa už naďalej nesnažia na seba samoúčelne vzťahovať pozornosť a svojou nestrojenosťou a nedoslovnosťou sa podriaďujú samobytnému fikčnému svetu v ktorom sa ide jak do tuhého, tak sa príhodne odľahčuje. Najzaujímavejšie na "Dallas Buyers Club" potom teda nie sú ani tak bezpochyby brilantné metamorfózy McConaugheyho a Leta, ale skôr ono umné balancovanie medzi príjemnou človečinkou o nádeji a trpkou existenciálnou spoveďou.(26.8.2014)

Vynikající film, přinášející něco navíc nejen o boomu viru HIV, ale i Americe 80. let, etice zisku, duchu koncernového kapitalismu, nutnosti boje proti elitám a autoritám, stejně jako třeba jižanském geniu loci. Zprvu to vypadá jako mírně modifikovaný konkurenční Vlk z Dallasu s AIDS (svým zjevným antihrdinstvím) postavený na poetice Půlnočního kovboje, postupně se ovšem charakteristika hlavního hrdiny změní tak trochu na Elektrického jezdce, což celé je pak korunováno přerodem v soudní drama a klasickým finále á la hollywoodský životopisný film - oslava občanského aktivismu (Tleská se s patosem ve tvářích, i když hlavní hrdina má blíže spíše k Larry Flyntovi, než k Erin Brockovich). Pomineme-li tedy konec, překvapí syrové zpracování, originální forma (nepřisvěcování scény, práce s kamerou atd.), hodně civilní projev a hlavně bravurní herecké výkony. Takový přerod z hollywoodského idolu v jižanskou macho-trosku, jaký předvedl Matthew McConaughey, se opravdu hned tak nevidí. Opravdový herecký koncert, do čehož ale nutno zahrnout i další herce. Hlavně ale oceňuji celkový koncept a přístup tvůrců - místo snímku sentimentálního, slzopudného, emocionálně vydírajícího či téma odlehčujícího rastrem černého humoru jdou na věc přímo, bez konceptuálního balastu, což je největší deviza Klubu poslední naděje.(28.2.2014)

Víte, co jsem zjistila na konci tohoto příběhu? Že se nedívám na Matthewa, ale na Ronalda, který má AIDS a bojuje, co bojuje, přímo se rve o svůj život, potažmo i o životy těch ostatních všemi možnými prostředky. Když mě tenhle fakt došel, tak jsem si uvědomila jaký je to Pan herec, který nota bene ubral pro tuhle roli hodně na váze a já tiše doufám, že to zase nabere nazpátek. A to byl stěžejní moment, kdy jsem se rozhodla dát si ho na výsluní do mé topky, protože to byl luxusní výkon. Tím to neskončilo a nechci se tady opakovat, ale já jsem Jareda taky vůbec nepoznala, takže jemu patří určitě také můj obrovský obdiv, protože tu roli dal na sto procent věrohodně. Určitě souhlasím s tím, že to byl herecký koncert dvou mužů, kde mě jejich skutečná identita došla až na konci. Bravo, tomu se říká herectví !........... Byl jednou jeden den, kdy v ranních zprávách hlásili, že v Dallasu je krásně jasno, ale pro Rona to byl ten nejčernější den v celém jeho dosavadním životě.(17.1.2014)

Myslím si, že nikoho nepobúri, keď vyslovím názor, že všetky tri získané Oscary boli udelené podľa zásluh. Ďalej by som rád podtrhol prácu so strihom, tá sa mi tu veľmi páčila. A napokon - veľmi ma zaujalo, ako citlivo sa v rovine scenára a réžie narába s ambivalentnosťou situácie: a síce, že nikto nie je ani dobrý, ani zlý... vláda a FDP sa tiež snažia o vývoj lieku, pomoc chorým - a to, že z toho farmaceutický priemysel má prachy je krutý fakt kapitalizmu, ostatne - sám Ron bol predsa to isté, len "v menšom" - zarábal na tom prachy, na tom, že pomáhal iným, no v konečnom dôsledku im naozaj pomáhal (jeho motivácia bola v prvom rade tá, že sám trpel a chcel pomôcť sebe - čiže na prvý pohľad znova akoby plusový bod na jeho konto orpti vláde a FDP, no pri pozornejšom skúmaní - znova je to len egoistická motivácia); skrátka, aby som to skrátil, nikto nebol vyslovene zlý (ak teda nerátame skvelo nacastovanú skupinku Ronových "kamarátov" z práce, ktorí boli všetko riadne zadubení homofóbni "balíci") a nikto vyslovene dobrý (ak nerátame idealistickú doktorku Jennifer Garnerovú); a takéto filmy majú u mňa šancu zaujať a byť považované za kvalitné;(19.4.2014)

• - Skutočný Ronald Woodroof nebol kovbojom. Tento šport mal síce veľmi rád, ale aktívne sa mu nikdy nevenoval. (Tch9721)

• - Jared Leto zůstával v roli Rayona během celého natáčení. V jednu chvíli, kdy si z placu odskočil do místní prodejny obchodního řetězce, se proto mohl těšit z mnoha pohledů a zvlášních výrazů ostatních nakupujících. (oje)

• - Filmovanie prebiehalo v meste New Orleans, v americkom štáte Louisiana. (MikaelSVK)