Klub poslední naděje

• slovenský

Klub poslednej nádeje

Drama / Životopisný / Historický

USA, 2013, 117 min

"Padaj baletka, leto ti tie zuby zarazím až do krku..." M. McConaughey preradil do prvej hereckej ligy tak suverénne, že ten oscar je v tých najsprávnejších rukách. Filmy na tému AIDS som už zopár videl, ale tento je rozhodne lepší než Philadelphia. McConaughey schudol na nepoznanie, hrá max. presvedčivo a to, že oscara dostal i Jared Leto je jednoducho pozvánka, aby ste si pozreli film, kde hrajú dvaja oscaroví herci! O tom, že lieky a farmaceutický priemysel všeobecne sú dnes jedným z najväčších biznisov hádam nikto nepochybuje a toto je nádherný obrázok toho, ako to funguje aj dnes. Klobúk dole pred tým, čo tento pán dokázal. Skvelá téma na film, úžasné spracovanie a oscaroví herci. Čo chcete viac ? Film 100%. McConaughey a Leto 100%.(8.2.2015)

Vlastně naprosto poctivá filmařina. Matthew zde předvádí takřka dokonalý výkon a bez problémů mu s tím sekunduje Jared Leto. Oba v roli nemocných HIV. Oni ale nejenom, že hrají, oni ty postavy skutečně prožívají. Matthew hubne před očima, Jared už dost tak hubený mění, až strašidelně, barvu kůže. Klobouk dolů za tohle. U Jareda mě to až fascinuje, kam byl schopný zajít. On, jako zpěvák, si podle mě jen tak nemůže dovolit radikálně měnit váhu svého těla. Zajímalo by mě, jestli ho to nějak ovlivnilo na hudební kariéře nebo ne. Každopádně když už nic jiného, tak tady dokázal, jaký herec on ve skutečnosti je. Já bejt v komisi Oskarů, věděl bych úplně přesně, kam ty šošky fouknout. Matthew v roce 2013 předvedl, jaký velký herec z něj ve skutečnosti je a Jared se předvedl tak, že vidět ho tak ještě jednou v jiném filmu, přemýšlel bych, jestli není blázen. Každopádně jak říkám...klobouk dolů. Jak se Vám ze začátku bude příběh hnusit, tak postupem času budete vnímat změny v jednání právě samotných herců. A tyhle jednotlivé momenty budou stoupat a stoupat, dokud neskončí závěr a Vy si neuvědomíte, že takovou radikální změnu emocí Vám kdejaký film jen tak nenabídne.(5.2.2014)

Nepozdáva sa mi označenie indie, ani mainstream, je to niečo medzi a to niečo prekvapivo funguje. Bude to asi tým, že Valieé dobre vie ako narábať s tak ošemetnou látkou akou je boj s AIDS. V prenesenom zmysle slova to znamená schopnosť nezachádzať do zbytočných extrémov a radšej nechať bez nemiestnych predsudkov i prehnaných sympatií voľne plynúť to čo si tak nejak nepriamo vyžaduje byť voľné (fabula) a naopak atmosfericky zosilovať to, čo si každý priaznivec filmu-katarzie praje mať zosílené (syžet). To sa odráža hlavne v používaní jednotlivých vyjadrovacích prostriedkov, ktoré sa už naďalej nesnažia na seba samoúčelne vzťahovať pozornosť a svojou nestrojenosťou a nedoslovnosťou sa podriaďujú samobytnému fikčnému svetu v ktorom sa ide jak do tuhého, tak sa príhodne odľahčuje. Najzaujímavejšie na "Dallas Buyers Club" potom teda nie sú ani tak bezpochyby brilantné metamorfózy McConaugheyho a Leta, ale skôr ono umné balancovanie medzi príjemnou človečinkou o nádeji a trpkou existenciálnou spoveďou.(26.8.2014)

Jak žít s HIV, neustupovat nikomu a ničemu, zanadávat si a ještě to naposledy pořádně rozjet. Matthew McConaughey odmítá prvoplánově brečet nebo rozesmívat a bere to čelem skrz všechny překážky, i kdyby to měl být poslední den v jeho životě. A dost možná, že právě ten dnešní i posledním je. Upřímné drama, které je nejsympatičtější právě tím, že stejně jako hlavní hrdina zůstává po celou dobu své.(20.1.2014)

Matthew má sakra formu a i v tomhle papírovém tahu na branku je k sežrání. Téma okolo HIV a boji proti zlotřilé korporaci ("Fuckin' FDA") tu bylo už mockrát, ale nevzpomínám si, že by byly podané takhle stylově. Život, který mu nemoc přinese je překvapivě mnohem plnější a zajímavější - vždyť byl ksakru i v Japonsku a založil si poměrně úspěšné podnikání. Herecky jde o nejlepší ligu v nejlepší formě, Jared Leto byl uvěřitelnější jako ženská než jako chlap! Je to pro osobní potřebu.(22.1.2014)

• - Když se ze začátku filmu jeden ze sázejících na rodeo zmíní o americkém herci Rocku Hudsonovi, chybně řekne, že hrál ve filmu Na sever severozápadní linkou (1959). (leBIGmac)

• - Autor scénáře Craig Borten se s Ronem Woodroofem setkal měsíc před jeho smrtí v září 1992. Byl velice fascinován jeho příběhem a pořídil s ním více než 20 hodin záznamu rozhovorů. Výsledný scénář si prošel léty komplikací, v roce 2000 byl zásadně předělán ve spolupráci s Mellisou Wallack a produkce se dočkal po více než dvaceti letech od setkání Bortena s Woodroofem. (Mr. Filuta)

• - Původně byla součástí obsazení také Hilary Swank, kvůli nabitému diáři se však nakonec před kameru postavit nemohla. (oje)