Klub poslední naděje

• slovenský

Klub poslednej nádeje

Drama / Životopisný / Historický

USA, 2013, 117 min

,,ODHADUJEME, ŽE VÁM ZBÝVÁ 30 DNÍ…“ … ,,NA SVĚTĚ NENÍ NIC, CO BY RONA WOODROOFA ZABILO ZA 30 DNÍ… /// Den 1: Souhlas, lepší je umřít vobutej… O 2 měsíce později: … Dobrej film o vážnejch věcech. (Nemyslím AIDS). Vod prvního vokamžiku udivuje Matthew, kterýho ,,rodeo man“ – hlavně teda vizáž je stejně neuvěřitelná jako když ,,bukvil“ Douglas. Za zmínku pak možná stojí i Jared, kterej si jen tak vodskočil vod plotny a příběh. PŘÍBĚH! Vo to tady jde. Vo síle bojovníka, kterýho je třeba si zapamatovat v sedle! (na ,,koníčka“ jsem zrovna nemyslel… spíš bejka…) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Rona Woodroofa jsem neznal. 2.) Rona Woodrofa jsem…(škoda, že nám vo tom nemůžeš nic říct…). 3.) Thx za titule ,,gimli61“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(27.1.2014)

Akademici a většina ostatních si opětně sedla naprdel z placebo efektu, podobně jako někteří pacienti v tomto filmu. Vážná existencionální tématika jim zatemnila mozek a na 2 hodiny přestyla fungovat klasická filmová měřítka, aneb to, co obvykle na filmech vidíme jako špatné, tady neexistuje. Tenhle snímek je malý, skromný a tématikou nepochybně vážný, nutící k zamyšlení, alarmující. Zároveň tam ale kromě brilantních hereckých výkonů, dobových vypalovaček a výtečných kostýmů není zase nic tak převratného, proč se k němu upírat jako k bombě roku. Neříká toho totiž ve finále zase až tak mnoho. Nutno podotknout, že zároveň ale nic nevnucuje a nepodsouvá. Tedy historická rekonstrukce ok, ale do strhujícího filmu to má daleko. Nebyl jsem nadšen, byl jsem spokojen, nikterak extrémně obohacen.(2.7.2014)

Ron Woodrof je typickým chlapíkom žijúcim naplno. Alkohol, drogy, skupinový sex, nič mu z radovánok nie je cudzie. Živí sa ako elektrikár v jednej stavebnej firme. Príležitostne si privyrába ako jazdec ródea. Jedného dňa sa po niekoľkých zhôd náhod dostáva do nemocnice, kde sa dozvedá nepríjemný fakt. Je HIV pozitívny a ostáva mu posledných 30 dní života. So svojou zdanlivo neriešiteľnou situáciou sa vysporiada po svojom. V prvom rade musím povedať, že som bol v šoku z toho, ako vyzeral náš hlavný "hrdina", lámač sŕdc, trtkáč hollywoodskych hviezd, pán Matthew McC. Myslím, že hlavne kvôli jeho výzoru tento film pôsobil realisticky. Skutočne ťažkú tému si zobral "rejžo" na paškál. Každopádne veľmi dobrý film, ktorý si pozornosť fanúšika drámy určite zaslúži.(2.2.2014)

Matthew McConaughey nejenže konečně hraje, ale hraje brilantně. Slyšela jsem, že se poslední dobou opravdu snaží, ale tak markantní zlepšení jsem nečekala. Jeho texaský křupan Ron je od začátku do konce postavou, které ani nechcete moc fandit (kurví se s děvčinami typu white trash, chlastá, fetuje, je homofob a buhví co ještě), ale přesto je fascinující. Jeho boj o prodloužení života je natočený bez patosu, ale o to více si ho užijete. Chválím za příběhovou rovinu s americkou FDA (ve filmu tuším zazní, že jsou to vlastně jen další obchodníci se zdravím beroucí peníze od farmaceutických firem - jen houšť!), která nastoluje otázku, zda si pacienti mají právo vybrat, jak se chtějí léčit oni sami, nebo jak to chce ona "mafie v bílých pláštích".(22.1.2014)

Po nadšeneckých recenzích jsem čekal samozřejmě trošku více. Nicméně stále tomuto filmu nikdo neodpáře fakt že se zde potkávají Matthew a Jared v excelentních rolích, které je zcela pohltily nejen psychicky, ale zároveň i fyzicky. Jedná se o hodně šokující vzhled obou pánů. V mých očích stojí letos výče už jen DiCaprio a jeho Vlk.(11.2.2014)

• - Jared Leto dostal za svou roli transvestity Rayon Zlatý glóbus za nejlepší mužský vedlejší herecký výkon. (CliffLee)

• - Film je natočen podle skutečných událostí, nicméně interpretace je velmi volná. Kupříkladu postavy doktorky Saks (Jennifer Garner) a transsexuála Rayona (Jared Leto) jsou složeny z několika reálných osob. (kenny.h)

• - Ve scéně, kdy Rayon (Jared Leto) nastoupí k Ronovi (Matthew McConaughey) do auta, aby od něj nakoupila léky, ho osloví "Lonestar'', čímž odkazuje na seriál Temný případ (od r. 2014), ve kterém Matthew McConaughey pije výhradně pivo značky Lone Star. (riksa1)