Klub poslední naděje

Klub poslednej nádeje

• Nizozemsko

Drama / Životopisný / Historický

USA, 2013, 117 min

Po nadšeneckých recenzích jsem čekal samozřejmě trošku více. Nicméně stále tomuto filmu nikdo neodpáře fakt že se zde potkávají Matthew a Jared v excelentních rolích, které je zcela pohltily nejen psychicky, ale zároveň i fyzicky. Jedná se o hodně šokující vzhled obou pánů. V mých očích stojí letos výče už jen DiCaprio a jeho Vlk.(11.2.2014)

Poutavý příběh podle skutečné události, který mne bavil,avšak neposlal do kolen, což jsem od něj trochu očekával. Co však Klubu poslední naděje nelze upřít, je perfektní vystižení atmosféry 80. let, hudba a přirozenost. Film vskutku působí hodně autenticky. Herecké výkony není třeba nějak rozvádět, jsou dokonalé a celý počin tak vyzdvihují do pořádného nadprůměru. Otázka boje proti AIDS je tu patřičně osobitá, asi taková, jako byla celá osobnost Rona Woodroofa. Pěkné 4*.(19.1.2014)

Dobrý příběh na vážné téma s výborně hrajícími troskami McConaugheyem a Letem (ten se pro tyto role snad narodil). Možná to mohlo být natočeno úderněji, ale i s tímto podáním jsem vcelku spokojený. Takový film, co jen těžko urazí, ale k těm nejoblíbenějším se zařadí jen velmi ztežka. 75%(27.5.2014)

Myslím si, že nikoho nepobúri, keď vyslovím názor, že všetky tri získané Oscary boli udelené podľa zásluh. Ďalej by som rád podtrhol prácu so strihom, tá sa mi tu veľmi páčila. A napokon - veľmi ma zaujalo, ako citlivo sa v rovine scenára a réžie narába s ambivalentnosťou situácie: a síce, že nikto nie je ani dobrý, ani zlý... vláda a FDP sa tiež snažia o vývoj lieku, pomoc chorým - a to, že z toho farmaceutický priemysel má prachy je krutý fakt kapitalizmu, ostatne - sám Ron bol predsa to isté, len "v menšom" - zarábal na tom prachy, na tom, že pomáhal iným, no v konečnom dôsledku im naozaj pomáhal (jeho motivácia bola v prvom rade tá, že sám trpel a chcel pomôcť sebe - čiže na prvý pohľad znova akoby plusový bod na jeho konto orpti vláde a FDP, no pri pozornejšom skúmaní - znova je to len egoistická motivácia); skrátka, aby som to skrátil, nikto nebol vyslovene zlý (ak teda nerátame skvelo nacastovanú skupinku Ronových "kamarátov" z práce, ktorí boli všetko riadne zadubení homofóbni "balíci") a nikto vyslovene dobrý (ak nerátame idealistickú doktorku Jennifer Garnerovú); a takéto filmy majú u mňa šancu zaujať a byť považované za kvalitné;(19.4.2014)

Matthew McConaughey mi z filmu Magic Mike zostával v pamäti ako parketový šašo a prototyp mužskej estetiky a zrazu úplne iná herecká poloha. Precítená, s úplne odlišným fluidum, proste iná a absolutne pre neho netypická. Veľmi zapôsobil, nielen kvôli figúre hraničiacej so sebadeštrukciou, no bolo vidno ako dáva zo seba úplne všetko. Zaujímavé bolo sledovať štruktúru charakteru hlavnej postavy, ako sa postupne odhaľujú všetky zákutia osobnosti, životného príbehu a konečného prínosu jednej veľkej snahy o ľudský život a dôstojnosť. Film bez príkas, technických, trikových, jednoduchým naratívnym štýlom si získava sympatie.(7.3.2014)

• - Náklady na mejkap činili 250 amerických dolárov. (kacer4)

• - Film měl velice omezený časový rozvrh i finanční rozpočet. Natáčení trvalo pouze 25 dní, během kterých se režisér Jean-Marc Vallée snažil zužitkovat každou dostupnou minutu. Ve scénách nebylo užito téměř žádné dodatečné osvětlení a celý film byl natočen pouze jednou kamerou drženou v ruce. Jako mnoho kostýmů posloužilo autentické odložené oblečení ze 70. a 80. let z charitativních obchodů a secondhandů. (Mr. Filuta)

• - Původně mělo příběh převést na filmové plátno duo Brad Pitt a Marc Forster. Poté se měl režie ujmout Craig Gillespie a hlavní roli ztvárnit Ryan Gosling. Oba herce však nakonec hladovka minula, protože látku zpracovali Jean-Marc Vallée a Matthew McConaughey, který se podílel i na financování projektu. (oje)