Zoufalý muž pátrá po genetickém původu mozkové choroby, které podlehla jeho dcerka. Samotářský detektiv vyšetřuje vraždu starého podivína, jehož pohnutá minulost mění zdánlivě běžný případ v bizarní mystérium. Obě příběhové linie se postupně proplétají v divácky nejúspěšnějším islandském filmu všech dob, nejnovějším snímku Baltasara Kormákura. (kwejgaar)

deepspace101

Jako kdyby vás kamarád pozval, abyste si prohlédli fotky z jeho dovolené na Islandu, pustil k tomu potemnělou muziku, zatímco v televizi by zrovna běžela tuctová německá kriminálka s tak nezajímavě podanou zápletkou a nevýraznými herci, že byste se snažili zabavit aspoň přemýšlením, jestli islandští policejní detektivové vůbec nosí zbraně a odznaky. Příště prosím vynechat veškerý děj a podávat pouze jako cestopisný dokument! ()

Dimo

Hezky deprimující prostředí bez jediného slunečního paprsku, podbarvené opakujícím se nudným chorálovým zpěvem a s herci, kteří se neusmějí, jak je Islandská zima dlouhá. Jako temná detektivka tedy nezklame, ovšem příběh jsem sledoval malinko zmateně, respektive prostřihy do doby činu mi docházely až s prodlevou. ()

tranquill

Náročná podívaná a musím přiznat, že hodnocení jsem navýšil až po bližším vysvětlení si děje, který je poněkud komplikovaný a člověk se v postavách ztrácí. Což ale filmu neubírá na kvalitě, hlavní postavy sice nejsou moc sympatické, ale ponuré prostředí i hudba (sem by se vskutku hodil Solstafir) vytváří opravdu mysteriózní atmosféru. Takže po vstřebání tohoto příběhu doporučuji: stojí za to, ale bedlivě sledujte a nenechte se rozptylovat :-) ()

KafuR

S rozvíjející se genetikou začíná mít očividně leckterý notorický erotoman problémy přežít v branži, obzvlášť pokud měl to štěstí a narodil se někde v krásném depresivním kraji s populací tak izolovanou, že vám hrozí nebezpečí, že i jeden neuhlídaný úlet může mít dohru o pár desítek let později v podobě tupého předmětu ve spodině lebeční. Hudební stránka celé té depkoidní krásy je úžasně neobvyklá a krásně sugestivní, v přechytřelém scénáři není těžké se ze začátku ztratit, a to mj. i proto, že ty jejich krásné jména se krásně nepamatují. Závěr samotný je tak trochu tuctový, ale zas na druhou stranu je to kriminálka a leckdo možná bude překvapený, že mu nedošlo to, co měl přímo pod nosem. ()

KUFI

Ocekaval jsem neco ve stylu Sedm, ale misto toho jsem se dockal silene nezazivnyho filmu. Do toho totalni chaos v menech a postavach, takze jsem uz kolem ctvrtky filmu vubec netusil o co tam jde. ()

Rockerman

Místy trochu amatérské, ale dobře vystavěný příběh a proslulá severská depresívní atmosféra zajišťuje dobrou zábavu po celý čas. Ti seveřané mají na to snad patent nebo co? ()

HappyDeath

Jako úplně špatné to nebylo, ale přišlo mi to decentně zmatené a smysl to začalo dávat až po více jak hodině filmu... Ovšem postava Sigurðssona a atmosféra na jedničku. Už po pěti minutách máte takový splín, že se chcete zabít. ()

Dogfish

No, musím se přiznat, že mě chvíli trvalo (asi půl filmu), než jsem jsem pochopil, že se na začátku jedná o dvě dějové linky. Čím se blížil konec filmu, děj celkem gradoval a trochu to připomínalo Purpurové řeky. Snad jen ještě k postavám. Musím, říct, že tak neympatickou bandu vyšetřovatelů jsem snad nikdy neviděl. Možná. že jsou na Islandu filmové hvězdy, ale u nás by asi v dobré kriminálce nemohl být - bratr Lenina, uklízečka z vlakového nádraží a stryptér z gay baru. Hlavního záporáka zase mohli nacpat do Interview s upírem... To je tak bledá tlama ... ()

Dovlatovka

nad rámec "pouhé" dobré detektivky staví Blata atmosféra a okolnosti příběhu, kde hlavní roli hraje izolace islandské civilizace. co všechno může způsobit jedna nemoc, když jednou jedinkrát pronikne do genetické výbavy národa...a vcelku působivá hodební složka, za kterou by se nemusel stydět slušný horor. ()

ecis

Islandsky najchladnejsia kriminalka. Skandinavska depresivnost. Prirodna uchvatnost. Herecka naturalnost. Kameramanska hravost. Detailna preciznost. ()

Dubron

kiddo má se svým komentářem pravdu... Tenhle film se utopil v průměru a čapka byla nasezena podprůměrnejma hereckejma výkonama... ()

sisimiut

Velmi kvalitní,na můj,vkus však až moc ponurý film,který by si určitě neměl,pouštět ten,kdo si chce odpočinout po těžkém dni. Severní blata opravdu žádná oddechovka není. Děj je složitý a člověk musí celý film sledovat opravdu pozorně aby vůbec pochopil oč se jedná.Velkým plusem filmu je naprosto dokonalé prostředí,v němž se film natáčí. Těžko byste hledali místo,které se pro natáčení takového filmu hodí více než Island 70% ()

wiix

5* za dokumentáciu krás, prírody, jazyka a zvykov pôvabného Islandu, ale len 2* za dej, ktorý bol miestami tak nudný, že som si stihla pri ňom prečítať pár strán knihy. ()

jancidobso

Mozno som bolo ovplyvneny tym, ze som bol na Islande, ale myslim, ze az na vazenie (udajne v nom skoro nikdy nie je nik uvazneny) to bolo super, dokonca aj pocasie (vietor aj dazd) hlasy vtakov (najma cajok) dokonca problem s alkoholom, drogami a incestom. To vsetko tam bolo. Vsimli ste si, ze policajti tam vobec nemaju zbrane ? ()

karlee

Solidní detektivka s dobrou atmosférou, pěkná kamera. Někomu tady chybí více zvratů a vyhrocených scén, ale mně naopak vyhovuje, když je detektivka aspoň trochu uvěřitelná. Nepotřebuji geniální padouchy s neomezeným rozpočtem hrající si s obětí na kočku a na myš, aby na to v poslední chvíli doplatili. Tady ti mírně dementní týpci odpovídají spíše realitě. Jenom ta linie s fetující těhotnou dcerou se mi moc nepozdávala, tu bych klidně vyškrtl. ()

hero_bk

Kdyby se mě někdo zeptal, o čem to bylo, asi dlouho bych vymýšlel větu, která by dávala aspoň trochu smysl. Příběh byl i na mě strašně překombinovaný, postav tolik, že se naprosto ztrácíte, ale na druhou stranu výborná atmosféra, která se drží ať už díky hudbě, nebo i díky chladné kameře. Jediné, co naprosto nedokážu pochopit, proč ČT dabovala? Filmy ve filmovém klubu chodí vždy v originálu, a to dokonce i takové, u kterých české znění existuje, a i takové, kde by český dabing vyloženě bodl. Tady jsem se ale těšil na islandštinu! Tak proč? ()

jafuska

v tomto filmu jsem se hodně ztrácela jsou to dva příběhy v jednom, ale dějově tohle hodně pokulhávalo, což je škoda, kdyby bylo více napětí, lepší scénář, bylo by to lepší, ale takto je to bohužel lehce podprůměrný ()

Narkobaroni jdou po krku Owenovi

Narkobaroni jdou po krku Owenovi

31.12.2008

Jižní Amerika je v kurzu. Včera jsem se rozplýval nad mimořádně šťavnatě obsazeným Stalloneovým The Expendables, které se brzy začne natáčet v Riu, a dnes je tady Cartagena. To není jen název… (více)