Venkovský učitel

Mladý muž z Prahy přestupuje na malou vesnickou školu jako učitel. Rozhodl se utéct od všech svých bezvýchodných vztahů do prostředí, kde snad bude moci najít sebe a další životní cestu. Postupně se sblíží s okolím, především s rozvedenou farmářkou a jejím dospívajícím synem. Lidské vztahy jsou ale komplikované, zvláště ve filmech Bohdana Slámy. Učitel totiž miluje syna, jehož matka je zamilovaná do něj, a syn miluje dívku, která mu uteče... V tomto filmu se zkrátka lásky míjejí, žádná z nich nedosáhne naplnění, ale podstatná je bolest jejich duše, kterou tu režisér nepateticky a přesto s pochopením a dojímavě zachytil, a hledání východiska ve vzájemném odpuštění. Vyrovnat se s odlišností je komplikovaný proces... Pavel Liška v titulní roli dokázal vymodelovat emoce muže, který se zmítá v uzamčeném kruhu své duše, svého údělu. (Česká televize)

joshula

Jemný, tichý, klidný. Tak bych asi charakterizoval tento film. Je v něm sice pár světlých okamžiků s překvapením, ale to je tak vše. Film z velké části drží koncert Zuzany Bydžovské. ()

1860

Hodně zajímavý film,vlastně ani nevím proč to nehodnotím lépe.. už vlastně vim, ten děj se dal zhruba předpokládat a film ve mě nezanechal hlubší stopu, ale rozhodně DOPORUČUJI ke shlédnutí, protože na vás může tento snímek působit výrazněji.. ()

Kovaja

První olovina filmu se mi líbila víc,nevím čím to je ale je to tak.Jinak film není zas tak špatný ale žádnej odvaz ve filmu nehledejme.Liška zahrál obstojně a chtěl bych vyzdvihnout sympatický výkon Bydžovské.Ve filmu se oběvuje jenom pár známějších herců-Liška,Bydžovská,Voříšková,Kronerová a na moment Kotek a i díky nenáročným kulisám si myslím že rozpočet nebude nijak závratný ale jinak koukatelný film ()

bila.tecka

Pokud pod pojmem fádní zamýšlel režisér vystihnout typického vidláka ze vsi, tak se mu záměr vymkl z rukou. Fádní je dle mého názoru celý jeho film. Námětem zajímavé tápání latentního (?) homosexuála na malé vsi je jaksi neuvěřitelné a nechtěně trapné. Repliky z úst mnohých prostě nefungují, kamera snímá bez invence a jakéhokoliv oživujícího nápadu. Jedna hvězdička patří Zuzaně Bydžovské, která jediná tam žije. Anebo mi to celé prostě v danou chvíli nesedlo, předchozí Divoké včely považuji za daleko zdařilejší. ()

Hanys_

Neuvěřitelný snímek, kdy tentokrát slovo neuvěřitelný znamená těžko uvěřitelný. Vadí mi, že když už se někdo rozhodne točit film na vesnici, tak to pojme jako návštěvu do minulosti kde má navíc každý barák svou malou zoo a veškerý svůj volný čas tráví na poli. Dále mě přímo serou ty nelogičnosti ve scénáři, které děj posunují pomalu do absurdna. Hlavně od druhé poloviny filmu jich tam bylo až moc. A když jsme u toho - lev za scénář?? Nenechte se vysmát - ikdyž chápu, že konkurence není nikdy příliš velká..Lev měl spíše skončit v rukou kameramana. Protože ten vizuál byl na české poměry přímo geniální. No prostě, pro mě je tohle docela velké zklamání. Doufal jsem, že tímhle filmem si mě Sláma konečně získá. Ale nestalo se. Tak snad příště... 5/10 ()

Ratherfly

Mám rád Slámovy celovečeráky a žánrově vůbec tyhlety filmy "vo hovně", ale tentokrát to dopadlo tak napůl. Slušné momenty tady střídají naprosto hloupé (a stejně tak zbytečné), kdy například na vesnické tancovačce začne hrát po dechovce visací zámek a najednou se do kamery vřítí a začne zmítat parta asi 15pogujících pankáčů klasického střihu. A tak pokud to netočili někde na okraji Moravské Třebové koncem srpna, potom by mě vážně zajímalo kde se tam vzali. No nic. A takových WTF momentů -a ještě více do očí bijících _např. klučinův návrat z Práglu a tentokrát jeho punk look, který ikdyby měl odrážet bůhvíco, tak se s předpokládanou realitou míjí v dost solidní vzdálenosti- je tam víc a docela úspěšně mi kazí celkový dojem. Pokud bych měl ale na druhou stranu něco vyzdvihnout, tak je to jednoznačně Bydžovská. Nikdy sice nepochopím otce, který tvrdí, že je to kus pěkné ženské, nicméně co se týče hereckého projevu, podává tady fakt luxusní výkon. Sečteno podtrženo, lepší průměr ale zároveň nejhorší Slámův film. ()

arexam

Noo kraví porod jsem ještě neviděl. Jinak Liška byl výbornej, ale ten mlaďas, ten mě iritoval. Kolem poloviny je pasáž, kde jsem chtěl od filmu utéct, ale konec zase nabere otáčky.. Naštěstí. Ale nemuselo by to být tak zbytečně dlouhé. ()

Roman Albach

Upřímně řečeno, do kina jsem šel s velkým očekáváním a odcházel s velkým zklamáním. Film mě místy nudil, tolik diskutovaná scéna znásilnění mě rozesmála, Pavel Liška pro mě nepředvedl nic novýho... světlým místem je výborný herecký výkon Zuzany Bydžovské, která zcela právem za něj dostala Českého lva. ()

danielosbourne

Na české poměry hodně povedený film. Výkony méně známých herců jsou někdy trochu úsměvné, ale například Zuzana Bydžovská zde podává svůj nejlepší herecký um. ()

MareT.

Je to úžasný herecký koncert především. Scénář a příběh jim dává strašně hodně prostoru, ale jako takový neustává celovečerní dvouhodinové drama, protože se tam stane málo věcí. Chybí i nějaká velká scéna, která by nám vryla všechno do paměti. Takže fandové Bydžovské, která mimochodem podává úžasný výkon, toto je film pro vás. Ale nečekejte zázraky. ()

Paity

Nebýt neskutečně nudného Pavla Lišky, tal bych snad i tři a půl hvězdy, takto se přemáhám a dávám dvě. A to ještě z úcty k filmařům, kteří jinak odvedli veliký kus práce. ()

Crackonosc

Spíše než budováním příběhu mě Venkovský učitel bavil zpracováním, které je bezkonkurenčně na špičce české filmové tvorby a hodně nahoře v tvorbě evropské. Fakt je na něm vidět kus poctivý filmařiny a právě pozorování týhle poctivý práce udržovalo mojí pozornost i ve scénách, u kterých bych si jindy řikal, že už by měly skončit. Chybky by se našly- jak už jsem zmínil, občas je to pomalý až moc a některý dialogy mírně skřípou, ale na tohle všechno dá zapomenout přehlídka skvěle zahraných rolí a výborně natočených scén z nichž ta poslední je jednim slovem neuvěřitelná. PS: Pozor, Kotkovo obočí je všude! ()

Ondis

Ze začátku slibně rozvíjející snímek se nám zhruba v polovině začal kazit:( Věčně ubrečená Bydžovská, strašně zahraná role Ladislavem Šedivým a další trapné a nechutné scény hodně ubírá z mého hodnocení. Jinak Liška byl parádní, jako vždycky. 60% ()

dormouse

Pro fanoušky Bohdana Slámy jistě velká a očekávaná radost. Film jsem viděla dvakrát a podruhé mne zasáhl ještě víc než napoprvé. Z osudových propastí, ve kterých jsou jakoby zaraženi hlavní hrdinové, není úniku. Vztah, který se mezi nimi jak jemné předivo rozestře, rozhodně není všespasitelný, jen umožňuje přežít. Kupodivu mne osobně nejvíc zasáhla postava Ládi, který má sice celý život před sebou, ale pravděpodobnost, že z něj vydoluje něco víc než ostatní obyvatelé vesnice, pohybující se mezi hospodou a prací, je pramalá. Realistické zobrazeni vesnice, na jaké je Bohdan Sláma odborník, nedává zapochybovat, jaký že to ten venkovský život opravdu je. Rozhodně ne idilycký, dokonce ani když máte stádo krav a nechodíte ve vesnickém stejnokroji značky Addidas. Herecké obsazení je výborné, lahůdkou jsou malé role Cyrila Drozdy, Marie Ludvíkové, Zuzany Kronerové a Miroslava Krobota. A úžasná je také hudba, pastorální skladby z alba Mater Vladimíra Godára, na kterém zpívá Iva Bittová. ()

Piškotka

Pavel Liška konečně v charakterní roli, která mu celkem docela dobře pasovala. Jako pedagog utíkal ke šnečím ulitám a jako člověk utíkal před svými démony, sexuální orientací s pocitem, že duchovní život je přece více obohacující než ten pozemský. Přeci neodolal a spustil tak řetězec zraňující jeho okolí. Jeho existence se bortila jako domino. Přesto svůj boj nějakým způsobem ustál a po sebevražedné snaze se ho ujali ti, kterým právě nejvíce ublížil. Doprovodná hudba lahodila mým uším, byla smutná a lyrická, s výjimkou Visacího zámku. Kromě Pavla Lišky dobře hrál i Marek Daniel, který svého expartnera uměl dokonale vydrtit. Byl to takový chladnokrevný a konzumní člověk. Zuzana Bydžovská mi připomněla svou roli v seriálu Hraběnky, která se točila také kolem zemědělství. Svůj úděl mladé vdovy, kterou její muž za svého života mlátil a chlastal, snášela nepříliš dobře. Což je pochopitelné. Celkově a ze všech stran se mi film moc líbil. ()

Káronoš

Silně procítěné drama s dokonalou myšlenkou a zajímavou "rotací" děje kolem spousty emotivních vrcholů. Slámův troufalý experiment sice působil minimálně zvláštně, však neméně působivě a místy doslova "luxusně" (scéna s luxováním koberce v kostele určitě zavání tvůrcovou genialitou). Venkovský učitel není film pro každého, ale nejít zde potenciální filmovou krásu není pro toho, kdo jí ve filmech hledá, žádný problém. Občas se nám tu povede natočit nápaditý a chytrý film a obzvlášť když ho svým obrovským talentem "táhne" někdo jako Liška s Bydžovskou. Hodnocení: 8/10 (BTW: znásilňovací scéna je hodně ostrá a já měl problémy udržet oči na obrazovce.) ()

Greny

Bravo!!!!! Na takovýto snímek jsem v české kinematoigrafii dlouho čekal. Hlubok á myšlenka filmu mě dokanale rozložila a herecké výkony Pavla Lišky a Ladislava Šedivého ,pro mě dosud neznámého herce, a bezpochyby i skvělá Zuzana Bydžovská dali filmu něco co mě uchvátilo a s netrpělivostí malého dítěte jsem očekával, jak se děj bude dále vyvíjet. Jistě film má nějaké ty chyby, ale proč je hledat :) ()

Schuldiner

Je to tak 4 a půl... Skvělý výkon Lišky i Bydžovské! Oba mě opravdu odrovnali.. Trochu křečovitý konec, ale proč ne.. Ono to někdy křečovité tak nějak prostě je... Realita může být různá! ()

javirgo

Trochu jsem váhala, jestli se mám na tenhle film vůbec dívat, já totiž Pavla Lišku moc nemusím. V tomhle filmu mi ale dost příjemně překvapil. A Zuzana Bydžovská ? Ta dostala Českého lva za tuhle roli zcela právem. Film považuji celkově za zdařilý. ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008