Venkovský učitel

Mladý muž z Prahy přestupuje na malou vesnickou školu jako učitel. Rozhodl se utéct od všech svých bezvýchodných vztahů do prostředí, kde snad bude moci najít sebe a další životní cestu. Postupně se sblíží s okolím, především s rozvedenou farmářkou a jejím dospívajícím synem. Lidské vztahy jsou ale komplikované, zvláště ve filmech Bohdana Slámy. Učitel totiž miluje syna, jehož matka je zamilovaná do něj, a syn miluje dívku, která mu uteče... V tomto filmu se zkrátka lásky míjejí, žádná z nich nedosáhne naplnění, ale podstatná je bolest jejich duše, kterou tu režisér nepateticky a přesto s pochopením a dojímavě zachytil, a hledání východiska ve vzájemném odpuštění. Vyrovnat se s odlišností je komplikovaný proces... Pavel Liška v titulní roli dokázal vymodelovat emoce muže, který se zmítá v uzamčeném kruhu své duše, svého údělu. (Česká televize)

Endyis

Nudný, nevěrohodný, nepravdivý, nezáživný, nezábavný rádoby dramatický snímek s divnou nemastnou atmosférou (rozhodně ne takovou jakou od filmu očekávám), divnými postavami, divnými hereckými výkony, kde nedominuje ani žádný výrazový prostředek (kamera - dlouhé táhlé záběry o ničem, hudbu jsem nevnímal skoro vůbec). Mohlo to alespoň mít nějakou dávku humoru. Některé aspekty filmu jsou vyloženě tragický (Tereza Voříšková je zatím těžce přecenňovaná herečka, Ladislav Šedivý byl přímo hrozný), vrcholí to však trapným pokusem o provokativní postelovou scénu. Ne Bohdane nemůžu jinak ale myslel jsem, že se z tebe líhne něco jiného než ostatní na české scéně, ale zatím určitě ne. Včely proti tomuhle byly zlatý, už i to štěstí bylo lepší.... Sorry 20% Btw.: Dobrý komentář - e.xit ()

rudeboy

Uznávam, že po formálnej stránke je film vcelku dobre natočený, ale čo sa týka obsahu je dosť nelogický a nerealistický (čo by nebola chyba, keby si film nestaval na uveriteľnosti - predsa len - je to akože príbeh zo života). Film má tak veľa dejových nedostatkov, z ktorých do očí priam bije scéna, keď sa mladý chlapec z ničoho nič objaví v nemeckom Halle. Pasáž so "znásilnením" vyzerá taktiež akosi čudne (neviem si pomôcť). A osobne mi vcelku vadí aj názov filmu, ktorý je absolútne neadekvátny a takmer vôbec nekorešponduje s témou filmu. Pochvalu si však zaslúži skvelý herecký tandem matky so synom (Bydžovská, Šedivý), a vcelku výstižné vykreslenie dedinského prostredia. Na to ako to tu všetci ospevujú, ja som sa po väčšinu filmu v kine nudil a veľmi si rozmyslím, či si "Venkovského učitele" ešte niekedy pozriem. Slabšie tri hviezdičky. ()

Jazzzz

Čekal jsem trošku větší oddechovku. Jediné co jsem věděl když jsem film pouštěl bylo herecké obsazení a jméno filmu. Na to co předvede Liška jsem se těšil... Ale musím říct, že i přes to, že jsem si vůbec neoddechl tak nejsem filmem zklamaný. Útěky kamkoli a před čímkoli jsou v tomto filmu ukázaný v prostředí vesnického drsného prostředí - vytrženého z ruchu velkoměsta. Snad si troufnu trošku odvážné přirovnání, ale místy mi film připoměl film s R. Hrušíckým - Dým bramborové natě (od obou filmů jsem čekal drobátko idilický venkov, ale ten nepřišel...) Schopnost odpouštět a vracet se zpátky je pro člověka mnohdy důležitá, nejde pálit mosty se vším všudy a jít jen a jen dál. Někdy je opravdu třeba se vrátit - odpustit. Herecké výkony dodávají filmu velkou důvěryhodnost. Přesto je film pouze velmi dobrý... Opravdu nechápu potřebu vkládat do filmu takovéto tématiky, v takovém to prostředí takové novátorské věci, které mají ukázat, že i svět na vesnici jde taky vpřed. Proč nenechat vesničku vesnicí? Copak si nemohl pan režisér odpustit tu marihuanu - která je sice dneska opravdu takřka normální věcí, ale ne pro film takovéhodle rozpoložení... Nemluvě o vesnické zábavě kde huláká píseň Známka punku od Visacího zámku a v pozadí poskakují pankáči... Sám sem z vesnice a přesto že je nás tu dost mladých tak zde hrají stále české lidovky a má to svoje kouzlo (občas nám něco DJ pustí, ale spíš výjmečně) - vždyť žijeme na vesnici.. Mnozí snad přehlídnou nebo jim nevadí Arab při průletu kamerou po Praze nebo černošská prodavačka... Opravdu nejsem rasista a uvědomuji si, že jde o normální věci, ale tyto detaili mi přišli do filmu vsunuty tak kýčovitě, že mu bohužel uškodili a byli zbytečné. Bez nich by si film po celou dobu držel svého ducha a kvalita filmu by byla mnohem vyšší. Trošku mě zarazilo pár věcí na chování lidí - myslím, že některé věci by se v reálném životě řešili trochu jinak, ale musím uznat, že toto moje tvrzení je dost troufalé, protože každý je jiný a na různé věci existují různé pohledy - proto to nebudu raději kritizovat! ()

Iroquaise

Neviděl jsem to celé, takže zatím nebudu hodnotit, ale zmíním se o dvou věcech. Bohdan Sláma je očividně velmi dobrý řemeslník, umí pracovat s herci a především s kamerou ( jemná dynamika a přesné kompozice záběrů), ale štve mě možná až explicitní idea, že zde máme co do činění s "opravdovou" tvorbou, že zde vznikají cestou "umělecké výpovědi" ony "ryzí hodnoty"...to je to téma hledání sebe sama, na něž je naroubován onen "umělecký" motiv kutání ucpaného pramene. Sláma přitom místy působí jako obyčejný citový vyděrač, štvala mě jeho koncepce tragiky postav...to jsou takové ty nájezdy na tvář trpící hrdinky, v pozadí melancholická krajina ...do toho nasadí tesknou muziku. Nemám rád Slámovu ideologii podle níž se striktně liší tzv. komerční tvorba od tzv. tvorby osobní. V rozhovoru v jistém časopise se hanlivě vyjadřoval ke Spielbergovi, že to je neosobní režisér a že vyrábí prefabrikáty....na jednu stranu ten názor chápu a respektuju, ale když už ho chtěl nějakým způsobem podložit, tak si vybral opravdu špatné argumenty. Dle mého soudu může leckterý tzv. umělecký filmař Spielbergovi závidět právě onen intimní vztah k poetice a obsahu filmů, které točí. Ve skutečnosti tady jde o aspekt zábavnosti. Podle pana Slámy jsou hodnotné pouze filmy hluboce dramatické, vypovídající o "opravdovém životě"...tedy o stavech pochybností, bídy a utrpení prostých lidských bytostí. Zábava totiž znamená plytkost ve smyslu autorské neangažovanosti, oblbování diváka cukrlátkem za účelem vysátí jeho peněženky. Tohle je podle mě značně zjednodušující a ve své podstatě blbský pseudonázorek. ()

galba

Perfektní herecké výkony, kamera docela ušla, zbytek je hrozný, myslím, že ostatní Slámovy filmy netrpěly takovou prvoplánovitostí a popplatností době.... ()

lennyd

Petr (Pavel Liška) přijíždí na jakousi zapadlou vesnici, kde se stává vítanou posilou učitelského sboru. Nejednomu z jejich kolegů vrtá v hlavě, proč se takový člověk uchýlil takto do ústraní. Petr si totiž potřebuje srovnat myšlenky a vyrovnat se s rozchodem se svým přítelem, a útěk od problémů mu v tom může pomoci. Minulost ho ale brzy dožene, a na vesnici se na jeho homosexualitu dívají ještě jinak. Ale nikdo nemůže být sám - to ví jak Petr, tak i Marie (Zuzana Bydžovská), místní kolchozkyně i její syn... Když běžel venkovský učitel v kinech, ohlasy na něj byly veskrze kladné. I moje tchyně, povoláním učitelka byla z Venkovského učitele nadšená. Podle všeho jsem čekal něco na způsob Vratných lahví, ale Venkovský učitel je úplně z jiného těsta. Už to, že se Bohdan Sláma nesnažil natočit komedii, a také Pavla Lišku usměrnil úplně do jiných kolejí, než se od něj čeká, dává filmu jiný rozměr. Ale k nějakému lepšímu hodnocení mi zde něco chybělo - možná hlubší zápletka nebo alespoň rozumné zakončení. Určitě Venkovský učitel není špatný film, ale mně trochu zklamal... ()

honz

Začátek zprvu trochu připomene venkovský realismus v literatuře 19. století, když hlavní hrdina opouští městské prostředí, aby na venkově nalezl klid a mír v duši a nejspíš i sám sebe .Silně emocionálně laděný příběh o mladém učiteli, který se snaží smířit se svou identitou, zároveň však postupně objevuje složitost vztahů a citů mezi lidmi ve svém okolí. Výborná kamera, mezi herci exceluje Zuzana Bydžovská. ()

Cushing

Ale holky řikaly... že punk je jinde... Píseň použitá ve filmu jako by to stručně hodnotila sama. Kdyby tahle látka byla zfilmována před dvaceti lety, snad by nějakou výpověď měla. Teď t vyznívá jako plácnutí vesla do vody mělkého jihočeského rybníka. Říkal jsem si při sledování televizní inscenace Slámova velebeného dílka, že mi to připomíná obdobně nepochopitelně chválené Tajnosti Alice Nellis. Hra na skutečnost je i tady úplně levá a nepravdivá, a jestli někoho přesvědčuje, pak to musí být divák buď oblouzněný, podvedený, anebo pramálo kritický. Dal bych spíš jednu hvězdu, a asi jen Bůh ví, proč dávám dvě. Asi za snahu -- to je jedna hvězda. A ta druhá... Ano, taky za snahu. Snažení o něco je v tomto úmorném, jednotvárném, nesmyslně nataženém melodramatu opravdu jedinou hodnotou. Je to smutné a strašné stejně jako snaživé herectví pořád stejných herců. Kolikrát že paní Bydžovská během filmu plakala -- na seníku, na Slámě, na dvoře i ve světnici? Kolikrát že se pan Liška tvářil jako nesmělý stárnoucí jinoch se střevní kolikou, završující svou upachtěnou kreaci hluboko ve studni, nalézající svůj útěšlivý, avšak ach tak ledový pramínek pravdy? Brrr. ()

venison

Náhodou jsem na tenhle film natrefila na ČT2 - mrkla jsme na něj po druhé :-) Liška mi ve své roli až tolik nevadí (jinak už je značně okoukané zboží), atmosféra hodně autentická (hlavně porody telátek) a Bydžovská má sousty prostoru ukázat svou jemnou nakřáplou hereckou genialitu ;-) Téma otřelé, ale když se na to sehnaly peníze, tak proč ne.. ()

T-pack

Nevím, jestli jsem se úplně přenes přes Lišku jako koktajícího idiota a začal vnímat Lišku jako herce. Ale za to si může z části sám. Takže jistá dimenze toho, že nemůžu brát hlavní postavu vážně, tam je, byť nepatrná, byť rušila minimálně. Horší částí téhle dimenze je fakt, že onen klíčový, pro postavu stigmatizující problém z něj v rámci scénáře najednou udělá bezradné dítě a to Liškovi k vymanění se z jeho typického obrazu nepřispívá. Vážně bych chtěl vědět, jak snímek vnímají lidé, kteří by ho třeba ve Venkovském učiteli viděli úplně poprvé. Trochu tvůrce podezírám, jestli nevybrali ke ztvárnění postavy toho kluka takovýho mizernýho herce úmyslně, aby vedle něj Liška svým vážným hereckým výkonem vyčníval. Druhá věc – opět narážim na ten problém, že homosexualitu nevnímám ani trochu jako problém. Jenže snímek ano, respektive ten střet vesnický mentality a teplouše ve skříni. Jenže on taky neni svatej, tak kde je pak to hlavní poselství snímku? Má mi být hlavní postava sympatická? Mám ho litovat jako oběť okolností? Nebo jenom oběť sebe, svého pasivního zakřiknutého postoje? Vždyť přece mohl říct všem, že je teplej hned na začátku. Je tohleto ta hlavní myšlenka filmu? Má to být pobídnutí pro zdrženlivé gaye nebo nějaká celkem syrová výpověď? Těžko se v tom filmu vyznat. Zdá se mi, že homosexualitu volí jako v české filmařině ještě celkem neprobádané téma a jen doufá, že si to nějak sedne, přidaná hodnota zoufale chybí. Před třema hvězdičkama proto nezachrání ani umělečtější kvalita, ani symbolika, jmenovitě scéna ze studny, která mi přišla vážně nádherná a naprostý vrchol filmu. ()

Brandon

Čsfďáci, byli jste na tom samém filmu? Můj Venkovský učitel byl především nelogickou skládankou silně vyumělkovaných scén, ve kterých aktéři pouze tupě odříkávali text (snad vyjma Bydžovské). I jinak mnou oblíbený Liška, kterému snad ulítly včely nebo co, hrál mizerně a nevěryhodně. Celý film na mě působil nepřirozeně, neuvěřitelně, nesmyslně, uměle a moc moc chtěně. Drama s pěknou kamerou, ve kterém se ale hodně tlačí na pilu a ne že ne, kde chybí kapka lehkosti a svěžesti. 3*, ale s takovou přehnanou stopáži jen 2. ()

Master19

Co musím nejvíce ocenit, není vynikající kamera, ani zajímavý (na české poměry celkem nevídaný) a uvěřitelný příběh, ani skvělá hudba. Je to režie. Nenuceně pointované záběry - jakoby neuzavřené. Zdánlivě zbytečné záběry beze slov - dalo by se to okecat, ale ne, záběr na uklízení zvratků u postele, tam prostě je! A jako vrchol, bezděčné kompozice záběrů, kdy třetí osoba, která se do děje zapojí až po chvíli je od začátku rozostřená v pozadí záběru. K dokonalosti chybí snad jen inteligentnější zpracování Láďovy cesty a snad trošku otevřenější konec. ()

Antek

Český film, který sice nesnese srovnání s prvotřídní světovou třídou (ta je někde jinde a hlavně je o něčem JINÉM), ale s tou evropskou určitě. Sláma jede záběry na jeden zátah a tak má český divák konečně pocit, že nesleduje televizní inscenaci, ale film, který vznikl pro kina. Režisérovu anabázi lze sledovat s každým jeho dílem a je to pohled opravdu spásný. Liška odhazuje herecké bariéry a společně s režisérem servíruje snímek o těžkosti odpouštění, potřebě lásky a hlavně o tom, že lidé se nedělí na dobré či špatné. Jsou zkrátka někde na půl cesty. Tak jako v životě. ()

Tomatáš

Nevím jak vy, ale já jsem se u filmu nebavil...asi jsem se nestačil naladit na jeho vlnu, takže jsem se nestačil po ní svézt a užít si to!Oceňuji výkony některých herců..Liška, Bydžovská!!Jedna hvězda za Visací zámek...;) ()

VasaX

U mě to nějak nefungovalo, a to mám Lišku rád. Takové nějaké nemastné neslané, slabé poity, jestli vůbec nějaké, poselství nikde. ()

Timak

První půlka hodně slabá. Už jsem si říkal, že se Sláma ve Štěstí překonal a už to nebude ani trochu tak dobrý. Ale v druhé půlce už to bylo mnohem lepší. Musel jsem zvednout své hodnocení. Konec mě málem dohnal k slzám. Je to až neuvěřitelné, co ten Sláma dokáže. Nechápu jak můžou být dvě poloviny filmu tak odlišné. Nebýt první půlky, tak je to pecka jako blázen. ()

Millanium

Smutný, citlivý a krásný film, který se mi opravdu dostal pod kůži. Bohdan Sláma točí film od filmu lépe a když se do toho přidá perfektní výkon Pavla Lišky a Zuzany Bydžovské, tak není co řešit. 90% ()

KimmyJ

Viděl jsem po filmové stránkce lehce naprůměrný český film, ovšem některé scény na mě byly trochu moc... Závěr mohl být naprosto geniální a mohl poslat film úplně někam jinam, ale s tímto jsem mohl obdivovat z filmu pouze dobrou kameru a perfektní herecký výkon Zuzany Bydžovské. Čekal jsem něco jiného a možná i trochu víc. ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008