Cesta do lesa

Česko, 2012, 110 min (Alternativní 105 min)

Honza Marák (Tomáš Hanák) dávno rezignoval na kariéru „ajťáka“ a koupil chalupu na konci malé vesnice, kde se zabydlel se svoji ženou Markétou (Bára Schlesinger), dcerou Anynou (Anna Linhartová) a synem Sayenem (Vojta Vovesný). Honza pracuje v lese jako pomocný dělník, spravuje cesty, oplocenky, těží dřevo, pomáhá lesákům. Markéta se živí masážemi a alternativním léčením pacientů, kteří za ní dojíždí na chalupu. K tomu používá různé psychotropní rostliny a houby, což vede ke konfliktu se starousedlíky a poté s protidrogovou policií. Dcera Anyna navštěvuje přespolní ZDŠ, kde však stále propadá, protože se toulá po lesích a místo z učebnic se učí z přírody. Mezi starousedlíky patří zemědělná rodina Papošova. Ludva Papoš (Bolek Polívka) má svůj statek a polnosti, celý rok se stará o úrodu nebo chodí střílet divočáky nebo chlastá v hospodě. Jeho žena Vlasta (Eva Holubová) pracuje jako lesní dělnice. S dalšími ženami z vesnice sází stromky, žne buřeň, pálí dřevo, sbírá šišky. Jejich syn Ludva jr. (Tomáš Vorel jr.) na statku s rodiči nebydlí a s otcem sedlačit odmítá. Vystudoval vysokou lesnickou, takže pracuje jako adjunkt v revíru Josefa Cvrka (Jiří Schmitzer) a bydlí na hájence uprostřed lesa, sám se svým psem. Po práci chodí střílet škodnou, když tu se jedné noci potká s divoženkou Anynou, vegetariánkou... (Česká televize)

miki68cz

Povedená přírodní vorlovina. Mám rád alternativu, mám rád přírodu, líbilo se mi to. Pěkná muzika, Vorlova kamera, Vorlův rukopis, konečně film bez debilních reklam. Sympaticky přirozené herectví všech. Doporučuji vřele, milé setkání s jiným, nekomerčním filmem. ()

MartinTerran

Pokračování se nese v duchu svého předchůdce, jen je vážnější. Žánr komedie se mi tady moc nechodí, protože sice ve filmu se pár hlášek objeví, ale mezi komedie bych to nezařadil, spíš tragédie. Je to takový film ze života a o tom jak je těžké očistit své jméno, protože jak už si vás lidé jednou zařadí mezi "zloduchy"(zloděj, dealer..) už je těžké vrátit se zpět. Hodnocení: 62/100. ()

hepi_

Sequely neobľubujem, pretože vo všeobecnosti nestoja za veľa. V tomto prípade ide však o výnimku z pravidla. Veľmi podarená komédia so skvelou Annaou Linhartovou. Priamočiary dej, staré známe postavy. Tomáš Vorel st. odviedol ozaj skvelú prácu po všetkých stránkach_scenár, vierohodne pôsobia počítačové efekty a práca s kamerou je tiež výborná. Romantike tohto typu sa nedá nič vytknúť_80% ()

Hawaj

Jalový postavy, jalový dialogy, Hanák hraje na pendrek, Schmitzer jenom deklamuje a Vorel to všechno jeřábuje a ještě se tam veřejně fetuje. Ale klidně se na to zase podívám ponevadž jsem Sklepem odkojen. Místy mi ta jalovost připomíná budovatelský filmy, ale aktuální problémy soužití na vsi to oživili. Aspoň, že byla dobrá práce s kamerou. Taky asi první film kde mi mladej Vorel nevadí a je aspoň nějakej. Čáp byl dobrej. ()

Solverino

Božíčku na křížku, to je tak těžkopádné, křečovité...asi jako Linhartová herečka. Opravdu hluboký zážitek :(. To by se mělo promítat jako mučení. Tak strašnej scénář a režie dokážou pohřbít i relativně slušný herecký obsazení. No děs běs. ()

subic

Pokud to má navazovat na mou oblíbenou Cestu z města (2000), tak se děj jaksi časově dost předběhl, protože Honza s Markétou se v roce 2000 seznámili a hned po 12i letech už mají holku na vdávání? A taky tu dostanou prostor rodiče ženicha Polívka s Holubovou a taky Schmitzer jako trochu podivínský lesník. Je to ale trochu takové zklamání. 51% ()

hackstolle

Anna je opravdu zajimava, rekl bych poutava herecka. Tim nechci snizovat vykon ostatnich. Cesta z mesta byla ale preci jen zabavnejsi. 60%. ()

Tominni

Tak trochu otočení situace z Cesty z města, Tomáš Hanák už je se svojí rodinou zabydlen na chalupě a žíjí v souladu s přírodou, naopak, starousedlíci jsou najednou trochu více materialističtí. Tak se nám to prohodilo, ale výsledek je celkem podobný k prvnímu dílu. Trochu tomu pomáhá Anna Linhartová, ale hlavně Jiří Schmitzer, ten celý film vytáhne nakonec na trochu lepší průměr. ()

DJ Kritik

Pekne podané téma návratu k prírode. Postava mladého lesníka má čo povedať. To ostatné je len dokreslenie, ale pekné. Osudy ľudí malej dediny sa navzájom pretínajú a ukazujú život obyčajných ľudí a ich životné problémy. ()

Pitryx

Volné pokračování hodně ubralo na humoru. Což je škoda. Přesto zde zůstalo spoustu a spoustu poezie a také dostatek pozitivní energie. Snímek vřele doporučuji.    *** A PŮL ()

ostravak30

Pokračování Cesty z města je vskutku originální počin. Asi tak, jak to známe jen u Vorlových filmů. Opět se mu podařilo vytvořit několik svérázných postav. Markéta prodává drogy a halucinogenní houbičky. Za špatnou ovšem není ona, neboť houbičky neléčí, ale pouze způsobují podivné stavy, ovšem policie, která ji za to stíhá. Špatní jsou i myslivci, kteří vše, co jim přijde pod ruku (a tomu zase rozumím, protože hlavně hony jsou nesmyslné a jistě nepatří k základním redukčním programům). Ovšem Anyna jde ještě dál. Vadí jí úplně všechno, tedy i kácení nemocných stromů. Zpočátku se projevuje jako bezděčná hysterka, které musí teprve někdo připomenout, že sešity a tužky jsou také ze dřeva. Sama by na to nejspíš nepřišla, i když jinak ví o rituálech všechno. Aby ne. Je totiž vychovávána ve volném stylu, takže si může chodit za školu, jak se jí zlíbí - ať žije dvacáté první století. Tím pádem může mít jako nezletilá dítě a opět to nikomu nevadí a dokonce, světe div se, jdou příbuzní na svatbu, jako by se nechumelilo. Anyna je pevná ve svých zásadách, takže jí ani moc nevadí, že její milý je vlastně také myslivec a zúčastní se honu, na který si nakráčí a všem ho vyčítá. Svému klukovi ovšem nikoli. A v těhotenství se začne cpát masem. A toto nám předkládá Tomáš Vorel jako své klasické dílo, ve kterém pro běžného smrtelníka nenormální věci  jsou naprosto běžné. Všechny postavy pak mluví, jako by právě vyhulili brko a základní osa příběhu vlastně neexistuje, jedná se spíše o soupis celé řady epizod ze životů různých podivínů, které hrají povětšinou neherci. Zbývá otázka, proč Barbora Nimcová-Schlesinger a Tomáš Vorel ml. nikdy nehráli v jiném filmu než v tom, který natáčel Tomáš Vorel st. A v tom všem hlavní poselství o ochraně přírody nemá šanci zaniknout. ()

tsatsiki

Na tento film jsem se těšil. První hodina docela nudná, druhá už se dala. Hlavně si myslím, že kdybych viděl scénář k filmu, myslím psaný na papíře, tak mě to bude nudit. Tento film zachránili herci, navíc mě příjde, že to museli sponzorovat buď lesy čr a nebo dealeři drog. Toto je agitka lesům a drogám. Nejvíc asi bavil Schmitzer a jeho věta To jsem ještě nežral :) ()

DanielP.

Výborně natočený film o životě na vesnici s různorodostí každého občana v ní. Snad jen mě děsí Vorlova potřeba kamery do obličeje, kterou ukázal už ve filmu Gympl. Mám z téhle kamery nedobrý pocit. Ale v celkovém shrnutí filmu je to malý aspekt, který až tak neškodí. Film ukazuje co má od zelené vlny, tradic, církve až po každodenní práci lidí v lesích a na polích. Za mě 4 hvězdy. ()

Thovt

dostal jsem to, co jsem čekal. variaci Cestu z města zbavenou lehkosti a kouzla, který dělalo z okatý naivity CzM klad, nikoliv zápor. Vorel pokročil ve vykreslování postav: v předchozích filmech jsou trapně plochý, tady jsou aspoň plochý ve víc rovinách. to díkybohu umožňuje i nějaký to herecký extempore, i když ani osvědčený tváře nepředváděj svý nejlepší výkony (samozřejmě až na Jiřího Schmitzera). ocenil bych ale nějakej příběh, takhle se ty bezmála dvě hodiny dost vlekly... ()

pafka

Porovnavat tenhle film s predeslym Cesta z mesta nelze. Ackoliv je tam nekolik postav stejnych, rozhodne to tak cele nefunguje. Ja se do Cesty z mesta zamiloval a mel jsem velka ocekavani. Ovcsem tady nebylo jak navazat, poradne kam dal jit a tak je to cejtit z kazde minuty filmu. Co hur, velikan jako Polivka, je v mnoha zaberech ocividne mimo a nechapu, proc se to na miste nechalo natocene takhle blbe. Takovych scen tam je vic a tak nemohu jinak vse chapat tak, nez ze to cele bylo spichnute velmi horkou jehlou a ta krasa a pohoda tam proste vubec nebyla, i kdyz mozna v nekterych chvilich se zdalo, ze by to tam mohlo byt. Skoda, ja se moc tesil. Slabe. ()

Hruskovice

Nebýt to náš český film dal bych 3 hvězdy :) Nečekal jsem, že to bude taková pohoda a to dokonce podruhé :) Doufám, že to není poslední pecka ve spolupráci otce a syna Vorlů :) Mám jejich filmy moc rád. (Jinak všimli jste si takového jakého si připomenutí filmu Gympl ? :) Sprejování.... to mě pobavilo :D) ()

Bajislaw

Laskavá karikatura současné českého venkova, která pozoruhodně věrně zachycuje atmosféru Vysočiny. Viděno objektivně je Cesta do lesa nejspíš průměrný film s lehce přetaženou stopáží, který často není tak vtipný, jak by si přál být. Nezpochybnitelný um se v něm snoubí s neumětelstvím a příběhu je v něm skutečně poskrovnu, přesto jako celek funguje skvěle. Snímek, kterému bych přál spoustu diváků! ()