Nezvaný host

• Česko Návštěvník (festivalový název) (více)

Walter Vale (Richard Jenkins) je stárnoucím univerzitním profesorem, jehož život je pomalu konzervován v letitém stereotypu. Tento stereotyp se začíná měnit teprve ve chvíli, kde se Walter náhodně setkává s mladým Syřanem Tarekem (Haaz Sleiman). Tarek, sám skvělý bubeník, překvapí jednoho dne Waltera zkoušejícího hrát na jeho africký buben džembe a nevědomky jej tím vyzve na cestu k nalezení netušeného rozměru jeho vlastní osobnosti. (oficiální text distributora)

sona123

Výtečný film! Chlapík jede na služební cestu a koho nenajde ve svém "letním" bytě v New Yorku? Úplně cizí lidi...ale přece je v noci nevyhodí na ulici...no a nakonec se spřátelí....ale to je docela jedno. Důležitou roli hrají bubny a otevřená mysl...Jenkins je báječný. Je to takový úplně nenápadný film, ale naprosto nezapomenutelný. ()

Vejrrr

Film poklidný avšak vzbuzující neklid. Kokrétní pozice "Neznámého hosta" tak trochu poletuje mezi stranou Waltera, který nezván zásadně naboří život menželskému páru, který se usadil v jeho vlastním, neobývaném bytě... a stranou těchto lidí, jenž jsou nezvanými hosty v té úžasné zemi zvaná USA. Co jeste rici mohu je to, že Walter nechá tyto dva Syřany bylet u u sebe... ale zbytek neprozradím, na to už musíte podívat sami :) ()

conery1

Chcem žiť svoj život a hrať svoju muziku. Čo je na tom špatné?" Emigranti to majú ťažké vo svojej zemi, ale možno ešte ťažšie v zemi novej, pretože nádej, ktorú nemali doma, nachádzajú a veľa krát opäť strácajú. " Je vám smutno za domovom? Niekedy. Ale žiť tam nechcem." ()

Martin_W

Hrozně sympatický a milý film s výborným obsazením. Richard Jenkins byl nominován na Oscara naprosto zaslouženě. 85% ()

Phillo

Už som chcel nadávať na to, že festivalové filmy sú plytkým "niečím" bez ambícii nejak vyčnievať. Visitor je niekde na polceste, kedy dáva (tradične) priestor hercom uchmatnúť si nejakú tú cenu, no zároveň kladie otázky a presahuje ďalej než väčšina iných filmov. Rieši viac tém, v niektorých momentoch je skvelý a koniec je až neuveriteľným spojením všetkého predtým vypovedaného. Silné 4* najmä za isté búranie a prekračovanie hraníc (filmových aj ľudských). ()

Chipešek

Citlivě pojaté komorní drama s přesvědčivým Richardem Jenkinsem. Právě díky své nenásilnosti je Nezvaný host tak působivý a lidský. I po druhém zhlédnutí je dojem 100%. ()

Furmi

Pekný film s myšlienkou ktorá nebola až tak ukrytá a nemala hlbší význam. Perfektné herecké výkony, charaktery boli vykreslené perfektne ale bohužial nesadla mi téma. Nevžil som sa do pocitov hlavných protagonistov a celkom mi to bolo jedno ako to celé dopadne. Jasne, problematika ilegálnych prisťahovalcov má svoje muchy ale chápem prečo sa Američania takto bránia a bohužial, pravidla platia pre všetkých rovnako a nerozlišujú kriminálnikov od poctivo žijúcich umelcov ktorý doplatia na birokraciu úradov (ale vedeli že v tej krajine sú ilegálne a s niečím podobným počítať proste museli). Film bol inak skoro bez chyby. 60% ()

Kervorkian

Už 20 let učím dokola to samé a absolutně nic to pro mě neznamená. Nic z toho. Jen předstírám. Předstírám, že jsem zaneprázdněný, že pracuji, že píšu. Ale nic nedělám. ()

Mrs.Bailey

V americkém filmu nesmí chybět státní vlajka a Socha Svobody. Zde však namísto hrdosti a oslavných pocitů způsobují spíš bezmoc a smutek. Komorní snímek dokáže mnohdy mnohem lépe vyjádřit závažné téma, než monstrózní velkofilm. Přestože je místy smutný, dokáže vás nakopnout k lepšímu životu. ()

waits

Ksakru, čekal jsme něco jiného. V podstatě hodně smutný film, s apelem na humanitu a s odkazem na někdy nelidskou úřednickou mašinérii. Měl to být smyslem celého filmu? Myslel jsem, podle distribučního letáku, že půjde o Walterovo nalezení sebe sama, ale nemyslím, že by k tomu došlo. Zatímco první McCarthyho film Přednosta je vyloženě milý film, tady jsem na na konci filmu nenapočítal o hodně veselejších postav než na začátku. Střídmé, jednoduché dialogy, Walterova upjatost, Tarekova bezstarostnost a zarputilost jeho matky mě ke konci téměř udolaly. Pro mě zklamání z důvodů vysokého očekávání. Jo, a USA nepovažuji za policejní stát typu Sýrie, jak prohodí Tarekova matka. Pochopení rozdílu mezi tím, co a proč se děje řadovým občanům nějakého státu a co a proč se děje ilegálním přistěhovalcům téhož státu nedošlo ovšem ani k některým místním přispěvatelům. ()

Florfila

Tvářil se tak nenápadně. Člověk by si ho snad ani nevšiml. Divila jsem se, co na tomhle filmu může být tak romantického, ale jakmile plátno promluvilo, tak jsem se zase divila v čem všem může romantika spočívat. Když Walter s Tarekem začali jamovat, samotnou mě djembé uchvátilo. Jenkins, postupně se rozpouštějící pod trojtaktem djembé a vidinou multikulturního lesku, předváděl velice uvěřitelný výkon. Byla to role šitá na míru. Je to náladový film s příjemným nádechem. Citlivě nahlíží do imigrační problematiky a smýšlení lidí (úřadů) po 11. září 2001. "Co si myslí? Že jsem terorista? Tady teroristi nejsou. Teroristi mají peníze a podporu. To je nefér!" ()

Atheas

Tady toto je skvělé na nic nehrající se poklidné drama okořeněné bubnem djembe. Chytlo za srdce a od té doby mám chuť si koupit buben a jít si někde zahrát. ()

Honza dAve

Druhý film Thomase McCarthyho a opět dílo veskrze zdařilé. Návštěvník je krásný romantický a pořádně smutný film o tom, jak se Amerika, země otevřená, z pochopitelných důvodů uzavírá a jaké důsledky to bude mít na syrského bubeníka, jeho senegalskou přítelkyni šperkařku a definitivou znuděného amerického profesora globální makroekonomie. Děj je od začátku do konce napínavý, skvěle natočený ať už v interiérech či exteriérech, síla příběhu, pár hodně vtipných momentů a preciznost hereckých výkonů nutí diváka fandit a držet palce, i když tuší, že to nedopadne .... takto také Návštěvník slouží jako velmi citlivé a vkusné upozornění na to, že i americká byrokracie umí pořádně zničit vážné partnerství, vznikající lásku a následkem toho i život právě těm poctivým a slušným. Navíc tento film přináší jízlivou satiru na prostředí a pracovní morálku univerzitních "jezevců". ()

ddf76

Dalsi vyborny snimek od McCarthyho. Vydareny snimecek o pratelstvi profesora s jednim pristehovalcem, ktery ho uci hrat na bongo. Komorni snimek, ktery potesi svym chytrym scenarem. ()

R4kosn1k

Smutný říběh o deportaci muslima, který bydlel se svojí ženou jednoho profesora. Profesor vede nudný život aneb žijí mrtvola :-(, díky Tarekovi se z toho vyhrabe a začne žít. ()

Jeremiah

Při sledování tohoto filmu mě běhal mráz po zádech a moje "depka" vesele tančila na mé hlavě. Celý film na mě dýchal smutkem, deziluzí a strachem. Pouze chvíle bubnování dávaly zapomenout na všude přítomnou paniku a obavu. Bohužel se zde potvrdilo jedno: "Amerika je policejním státem, který svůj strach maskuje ukazováním své síly a strašením celého světa". I přes jeho nespornou kvalitu nebudu tento film vyhledávat - silnější 4. ()

Narciska

Nezvaný host je reakcí na 11. září. Jak řekl jeden můj známý, který žil dlouhodobě ve Spojených státech v emigraci, byl to den, kdy v USA skončila svoboda. Vláda pak přijala opatření, jejichž rozsah přesně neznám, ale která měla za cíl omezit osobní svobody v rámci ochrany bezpečnosti státu. Co mi to připomíná? Film neřeší složité právnické pře, jen dopad změn na osudy konkrétní rodiny, jejíž členové i láskyplné vztahy jsou hezky vykresleny. Bez patosu a bez obžaloby, film je hlavně o tom, čemu čas od času čelí každý z nás, zabřednutí do stereotypu, ztráta smyslu a životního cíle. A tento film od počátku do konce ukazuje krásnou cestu ven… ()

film-fancz

49%...Velke zklamani, cely film jsem cekal nejaky zvrat, prekvapeni nebo podraz ale nic z toho se neodehralo a film skoncil tak jak vlastne zacal....btw komedie to urcite neni... ()