Nezvaný host

• Česko Návštěvník (festivalový název) (více)

Walter Vale (Richard Jenkins) je stárnoucím univerzitním profesorem, jehož život je pomalu konzervován v letitém stereotypu. Tento stereotyp se začíná měnit teprve ve chvíli, kde se Walter náhodně setkává s mladým Syřanem Tarekem (Haaz Sleiman). Tarek, sám skvělý bubeník, překvapí jednoho dne Waltera zkoušejícího hrát na jeho africký buben džembe a nevědomky jej tím vyzve na cestu k nalezení netušeného rozměru jeho vlastní osobnosti. (oficiální text distributora)

lucieK

Už dlouho jsem neviděla takhle příjemný film. Možná to bude znít jako klišé, ale pohladil mě na duši. A další důkaz toho, že láska může přijít v jákemkoliv věku. ()

Tosi

Pokud bych měl film charakterizovat jedním slovem, tak byl "zdvořilý". A když je něco zdvořilého, tak mám chut´ být toho součástí a poznávat charaktery hlavních postav. Navíc se tento příběh nelegálního přistěhovalectví vyprávěl jakoby sám a z lidského hlediska. Nezvaný host je dle mě jeden z nejlepších filmů o imigraci, a ačkoliv mě konec emočně nezdrtil tak, jak jsem si přál (za což je ta stržená hvězdička), můžu ho doporučit všem, kdo nečekají akci, ale krásný, jemný a přemýšlivý film. 80% ()

arbitr

V dnešní době u nás mnohem aktuálnější než v americe po 11.září. Na jednu stranu je mně jich líto, ale bez dodržování pravidel to prostě nejde. A o tom ta demokracie přece je. ()

Micro41CZ

Velmi dobře natočený film, těžící z kontrastů - mládí x stáří, cizinec x necizinec, profesor na univerzitě x hudebník, západní svět x rozvojová země, bohatství x chudoba, láska (život) x smrt atp. a z toho vzniká řada úsměvných situací. Lehce, s nadhledem a humorně laděné drama (které se přelamuje ke smutné zápletce a konci), jež zanechá v divákovi přesně ty pocity, které zamýšlí nechat. ()

marvan

Nezvaný host v sobě koncentruje to nejlepší, co si spojuji s americkým nezávislým filmem. Je to film kultivovaný v tom nejlepším slova smyslu - nevnucuje ani nepodsouvá žádné názory, citově nevydírá a vůbec by se dal charakterizovat především důsledností, s jakou s vyhýbá všemu přehnanému. Zpětně mi neustále dochází, s jakou pečlivostí a citem pro detail je vystavěný jak film tak i herecký projev geniálního Jenkinse. Je to film strhující nikoli tempem, ale svou propracovaností. ()

neoBlast

Nemůžu se srovnat s tím jak celý Nezvaný host působí chladným, divadelním dojmem. Tam kde dokázal Crash nebo třeba Traffic diváka emocionálně vyždímat, tam McCarthy působí ustrašeně a pokorně (z jeho debutového Přednosty čišilo nadšení na všechny strany). Škoda, protože vše ostatní, od herců přes scénář, u mě funguje. 65 % ()

Raven0

A ono to zpočátku vypadá, jako další z řady filmů o starém a osamělém chlapíkovi, který nemá pro co žít, pomalu umírá v příšeří svého bytu, aby byl následně vyveden z letargie nějakou náhodou a začal opět užívat život na plno. A ono to tak z poloviny i je. A vcelku solidně zpracováno. Přemněna je díky pomalému tempu filmu zachycena na výbornou. Jenže! To není vše. Druhá polovina nám ukazuje hrůznou podobu amerického systému deportace emigrantů. Stále více a více se přesvědčuji o tom, že USA, jakožto Země svobody, je jen bohapustý přežitek a nic než mýtus. ()

uiu

Walter Vale je jeden z těch ignorantských profesorů na vysoké škole, ke kterému přijdete se seminárkou, kterou jste kvůli závažným problémům nemohli odevzdat v termínu a on vás vyhodí z kabinetu a je mu to u prdele. Walter Vale je jeden z těch nudných páprdů, co se chtějí naučit hrát na piáno, ačkoliv na to vůbec nemá vlohy. Walter Vale je jedna z těch ztracených existencí, která se jen potlouká po světě a je jí všechno jedno a na nikoho nebere ohledy. To se ale změní ve chvíli, kdy se vrátí do jednoho ze svých domů v New Yorku a zjistí, že tam obývají dva cizí lidé, které tam někdo ubytoval a pěkně si z toho nahrabal kapsu. Mladík Tarek a jeho přítelkyně sice skončí na ulici, ale nakonec se ve Walterovi pohne nějaké svědomí a mladý pár u sebe nechá bydlet, než si najdou jiné bydlení. Během těch pár dní se jeho vidění světa otočí o 180° a z mladíka Tareka se stane jeho nejlepší přítel. Najde zalíbení ve hře na africké bubny, což je jen malá část příběhu (a na které naprosto hloupě profitují propagační plakáty filmu). Bohužel Tareka zatknou policisté a přijde se na to, že je v zemi nelegálně a začíná boj o přátelství, o život, o svobodu. Příjemný snímek o nalezení sebe sama tam, kde by to nikdo nečekal. ()

lennyd

Stárnoucí univerzitní profesor Walter Vale (Richard Jenkins) se vrací do svého starého bytu v New Yorku. Jaké je jeho překvapení, když zjistí, že se do bytu nastěhoval mladý Tarek ze Sýrie se svojí přítelkyní. I když jejich přítomností není vůbec nadšený, brzy si jej Tarek svoji bezprostředností získává. A tak, když je Tarek zatčen imigrační policií pro nelegální pobyt v USA, rozhodne se Walter udělat vše pro jeho záchranu.. Už jsem to psal několikrát, mám hrozně rád filmy, které tváří velmi nenápadně, a přitom perfektně sednou a dostanou se divákovi pod kůži. A Nezvaný host je přesně jedním z nich - z počátku znuděně koukáte, jak se děda učí hrát na africký buben - a zčistajasna si koušete nehty napětím, jak z toho všeho autoři vybruslí. A ještě několik hodin po skončení filmu přemítáte, jak je toto možné - a proč jsou všichni házeni do stejného pytle, a jestli jsou Spojené státy opravdu tak svobodné, jak se tváří.. Z hereckých postav mne velmi překvapil (a potěšil) Richard Jenkins - pořád jsem jej měl spjatého jako krále vedlejších rolí, a on takto na mně :) ()

shantim

Pěkný skoro komorní příběh, který se veze na v současnosti módní vlně imigračního tématu. Richard Jenkins ztvárnil znuděného a už nikam ve svém životě nesměřujícího profesora výborně. I ostatní herci podávají slušné výkony. Ale nemohu se stále zbavit dojmu, že jsem toto téma už někde viděl a prakticky od začátku zápletky mi bylo jasné, jak se bude příběh dál odvíjet. Konec mohl sice dopadnout i jinak, ale to na věci nic nemění. 70% hvězdiček ()

Moviemaker

Tak silné pocity ve mě převladají... Opravdu mam uplně chuť popadnout Djembe a sednout si vedle Waltera na tu zastávku metra a pořádně si zajemovat. Co dodat.......byla to nádhera ()

sheldonka.

Film, který vás chytí za srdce. Přijde mi to točené s takovou lehkostí, kterou si zamilujete. Musím se přiznat že ještě dlouho po skončení filmu jsem přemýšlela o Walterovi, o jeho životě. A život je sakra krásný! ()

blackJag

Nevzpomínám si, že bych Richarda Jenkinse někdy viděl v hlavní roli, takže roli v tomto filmu (stejně jako oscarovou nominaci za ni) beru trochu jako ocenění za jeho poctivou (a mnohdy dokonale nenápadnou) práci vůbec (a to na úlohách všeho významu nebo různé délky výskytu). Příběh sám o sobě nepracuje s nijak velkým počtem dramatických situací a působí stejně odevzdaně jako jeho hlavní hrdina. Nakonec se ani zdánlivě nedopracujeme k žádnému pompéznímu vrcholu, který by klidně mohl přijít v eskalačním tempu, přesto tu změnu, kterou filmaři dozajista zamýšleli, člověk vycítí v přirozených náznacích. Protože ať už je tradice nešťastných konců jakkoliv nadužívaná a účelová (byť to stejné šlo by bez problému použít i naopak), pro vyjádření potřeby nejnepatrnější maličkosti jako osudového hybatele tentokrát dokonale poslouží. 80% ()

JančiBači

Film o tom, ako stárnuci profesor náhodne stretol Sýrijčana s africkým bubnom, ktorí ho vyviedol zo stereotypu a nasmeroval jeho život do iných kolají. Další malý velký film..Richard Jenkins patril doteraz iba do kategorie " herec vedlajších úloh". No ako náhle dostal šancu na hlavnú úlohu, chopil sa jej bravúrne a s noblesou. Mrzí ma, že oscarová nominácia sa mu nepodarila premenit na výhru, a že s Oscarom sa hrdí čoraz viac prehrávajúci Sean Penn. Tiež chválim mladých hercov " Tareka a Zainab", ktorých ba som rád ešte niekde videl hrat.. Skvelá muzička, tú scénku ako sa Walter učí hrat na bubon mám velmi rád.. Jediným mínusom bola pre mna Tarekova matka Mouna, ktorá na mna pôsobila príliš strnulo a neuvolnene.Skoda, mohla si tento skvelý film viac užit. ()

Ludivitto

Komorní film o životě, hudbě, lidech. Plný krásných i škaredých témat. Navíc jsem se v postavě Waltera dost poznal. O to smutnější mi celý "Nezvaný host" přišel. ()

NALBERTik

stejne jako Station agenta hodnotim plnym poctem. Todle bylo mozná o krapátko slabší, ale uplně supr film. McCarthy má prostě talent na vykreslení postav, na výběr herců i jejich chování před kamerou...s každou postavou si očividně velmi deailně hraje...dokud to neni perfektni...uz se tesim na jeho dalsi filmy ! ()

Maynard.

V životě vysokoškolského profesora, který je znuděný životem se náhle objeví pár, který žije v USA nelegálně. Tento mladý pár, především mladý bubeník, jakoby symbolizoval nezkaženost společnosti. Z arogantního proferora se postupem příběhu stává opravdový člověk s dobrým srdcem. Je to i díky bongování, kterému přišel stařík díky mladému imigrantovi na chuť. Ale bohužel dobré srdce imigračnímu úřadu nestačí... Kdo má rád zvuk a rytmus bubínků a netradiční filmy, tak ať neváhá... ()

slovan1

Dojemný příběh o dvou lidech, kteří se poznali a navzájem si v páru dnech projasnili život. Škoda, že se v takovém tempu, nebo žánru, nenesl celý film. Trochu mě zamrzelo, že více nebylo rozebráno Walterovo "umění" v hraní na buben... Mohlo to pokračovat do vyšších výšin :-) V druhé půlce se film uchýlil do boje o propuštění Tareka a už se mi to tak nelíbilo. První polovina, kde Tarek učil hrat Waltera byla takova sympatická a rytmická, v té době to film hezky projasnilo. Konec filmu takový nemastný neslaný... Zklamalo mě, že se ti dva už neviděli, a že se člověk vlastně nedoví, jak Tarek nakonec skončí a jak se mu dále bude dařit... I přesto pořád nadprůměr. ()