Fantastický pan Lišák

• USA Fantastic Mr. Fox (více)

George Clooney a Meryl Streep propůjčili své hlasy hlavním postavám zábavného a dojemného animovaného dobrodružství od vizionářského režiséra Wese Andersona. Pan a paní Foxovi (George Clooney a Meryl Streep) žijí ve šťastné a poklidné domácnosti společně se svým výstředním synem Ashem (Jason Schwartzman) a synovcem Kristoffersonem, jenž je u nich na návštěvě. Pak si ale pan Fox vzpomene na staré dobré loupežnické časy a zosnuje největší kuřecí loupež, jakou kdy svět zvířat zažil. Film Fantastický pan Lišák, který vznikl na motivy oblíbeného bestselleru Roalda Dahla (Karlík a továrna na čokoládu), nabízí rodinnou zábavu v té nejlepší podobě. (Magic Box)

Jaro.Krafcik

Tak už viem ako vznikol populárny cider , lišiak zo sadu. Od Wesa Andersona som videl iba psí ostrov, toto bolo trochu lepšie a zbehlo to pomerne rýchlo, divák sa tak nudiť nebude. 4* ()

iantomasik

Fantastický pan Lišák náleží k vzdmouvající se vlně animáků, které se tváří jako dětské, ale právě caparti jsou těmi posledními, komu se budou líbit. V případě tohoto filmu lze vinu přiřknout především velmi nešablonovité a pro děti tedy špatně čitelné psychologii postav, (v poměru k akci) dlouhé stopáži, absenci přímějších gagů a v neposlední řadě značně melancholickému vyznění, které neplyne jen ze samotného příbehu, ale i z ušmudlané výpravy a nezvykle utlumených, se životem smířených hlasů dabérů. Těžko ale popsat jakou infantilní radost mi činilo sledovat, jak se techniky typické pro animovanou tvorbu, které dřív Anderson originálně a stylově aplikoval na svá hraná díla, vracejí zpět do kontextu, v němž působí zcela přirozeně. Ať už jsem sledoval dokonale vycentrované kompozice (v nichž se středobodem obrazu stával zpravidla hlavní představitel), z dálky snímané průřezy světa evokující technické atlasy, či zcela zploštělé scény odkazující až kamsi k počátkům animovaného filmu, nemohl jsem se zbavit pocitu, že zde Anderson netematizuje jen celou svou dosavadní tvorbu, ale činí i namátkový průřez historií média jako takového. K tomuto dojmu ostatně silně přispívá i mimořádně vydařený hudební doprovod. Laskavý trailer inzerující vřelou zábavu pro celou rodinu, se tak na konci projekce ukázal především marketingovým tahem. Fantastický pan Lišák totiž sice hluboce promlouvá k dětem, ale k těm přerostlým, věčně trochu smutným za zašlými časy. Daří se mu to přitom s neobyčejným citem a pompou. Ve světle tohoto filmu pro mě veškeré dosud ikonizované pokusy o mainstreamovou dospělost ve filmech studií Pixar či Dreamworks, působí při nejmenším úsměvně. ()

jenik71

Po vizuální stránce je to docela zajímavé, animace je ovšem místy podivně trhaná. Ani co se týká příběhu, není to nějaký extra zázrak. A styl humoru mi také úplně nesednul. Lišák na to šel sice lišácky, mojí poklonu si bohužel nevysloužil. I tak dávám za tři. ()

P1tr

Tradičně Andersonovsky podivný nádech, který je ve spojení se zvířatky v netradiční animaci dosti roztomilý a pohlcující. Příběh je moc fajn, ačkoliv triumfem snímku je právě vizuální prezentace, která přebíjí vše ostatní, o čemž svědčí, že si dnes již příliš nepamatuji na jednotlivé dějové zákruty, ale v hlavě mi uvízla jen roztomilá zvířátka báječně namluvená spičkovými herci. S největší pravděpodobností můj nejoblíbenější Anderson k dnešnímu dni. ()

Josefin

Originální příjemný animák s vypečenými chlupatými liščaty a dalšími zvířátky. You are welcome Mr. Wes Anderson. ()

jefff

Velmi svá podívaná, kterou jen tak nikde neuvidíte. Já se bavil od začátku až dokonce a loutková animace (velmi povedená) byla příjemnou změnou. Příběh i jeho celkový vzhled je úžasný a uvítal bych i další tohoto druhu. Fantastický pan Lišák mě dokonce bavil víc, než třeba takoví Šrek. ()

manonfire

Má to masku něčeho inovativního, ale když se na to podíváme střídmým pohledem, tak je to další film, který těží z faktu, že se zvířátka chovají jako lidé, chodí do práce, jezdí na motorce apod.. Když to umocníme tím, že panu Lišákovi do úst(tlamy) vložíme jemný cynismus a nadsázku se kterou komentuje klasické rodinné a manželské spory typické pro homo sapiens, vznikne jakýsi pocit vtipného divna, zvláště konfrontujeme li tyto prvky chování s obvykle zvířecími postupy, jako dávení kuřat, norování apod. Průměrná komedie, misty příjemná, místy vtipná méně, než si dokázala povšimnout. 60% ()

BuryGol

Celkem roztomilá pohádka, ale převážně starej příběh navlečenej do neforemnýho novýho kabátu. Pro mě ne úplně hezká animace, občas nudný pasáže a uspávající hlas Clooneyho. Ale na nudnej večer to celkem šlo. PS: proč maj v Americe lidi britský přízvuky? Proč to namlouval i Gambon? ()

Almásy

ako keď jete exkluzívne menu, podávané z najkvalitnejších surovín, v najluxusnejšom podniku, v dobrej spoločnosti, ale prinesú vám ročník ´13 namiesto ´06, asi mi nejako proste chýbali živý herci, alebo si to proste musím pozrieť ešte raz. ()

KR4T4S

Čiré zvířecí šílenství! Úžasnej animák. Pokud sem dal Avataru 5hvězd hlavně za audiovizuálno, tady to musím udělat stejně. Výtvarná stránka je naprosto famózní. Dlouho mě žádný animovaný film takhle neočaroval. K tomu zvláštní Andersonova "poetika", smysl pro humor a herecké/dabingové obsazení. ČMUĎAJS! Rovných 100% ()

Soweek

4,5* Animáky zažívají v poslední době hodně velký propad co se týče humorné stránky, Anderson to naštěstí všechno zachraňuje. I když jak pro koho, Fantastic Mr Fox je komedií řekl bych inteligentní a rozhodně se nejedná o film, který je určen dětem. Získá si vás naprosto jedinečnou animací, která na první pohled vypadá jako velmi amatérská, ale po chvíli si ji zamilujete, jelikož vtipným scénám dodává přesně to, co mít mají. Nejsilnější stránkou je zde ale nepřekonatelný dabing, a tím nemyslím profláklost hereckých hvězd, ale prostě byste žádnému charakteru nikde jinde lepší hlas nenašli. Fantastic Mr. Fox rozhodně není filmem pro všechny, ale jak je vidět ze zdejšího hodnocení, najde si hodně příznivců. ()

ZkuKol

Rozhodně jsem neviděl všechny Dahlovy filmové adaptace (a ani jsem od něj vše nečetl), ale tohle je podle mne nejvěrnější jeho stylu vyprávění. Ta atmosféra, naivita a přímočarost z filmu úplně čiší. Anderson se dokázal udržet v pozadí (jen občas tam poznáte jeho vklad díky Jasonovi:-), narozdíl např. od Burtona. Dabing je skvělý, obzvlášť Clooney si s chutí zopakoval Dannyho Oceana v liščí podobě. Soundtrack je lehký jako pírko, tudíž lehce lechtá a tak kouzlí ďolíčky ve trvářích. Animace je velmi nápaditá, neklade si žádné meze, tu a tam na diváka pomrkne s nějakým tím odkazem, jak je dnes v módě, ale nepřehání to. Styl snímání je opravdu velmi kreativní a tak se dočkáme panoramat, kamerových jízd i "greengrassovské" švenkující kamery těsně za hrdinovým "chrbátem." Nevím jestli to je až tak pro děti, ač by příběh a ztvárnění napovídalo, že ano, přece jen Dahl i Anderson vždy tvořili s přesahem a bavili až ty, co měli něco za sebou, takže spíš od 10 let nahoru. Pan Fox je obyčejný novinář žijící v noře, ale on chce něco víc a chytne se každé příležitosti, která se mu namane!... 70% ()

fruitbueno

Poetika filmů Wese Andersona mi prostě svědčí. Baví mě, zabavím se u sebevětší/sebemenší prkotiny a když je to animák, nemusím snad ani mluvit. Navíc je tenhleten natočený podle brilantní předlohy, hvězdně obsazený a svižný. Nemám absolutně co vytknout, jsem jenom od ucha k uchu vysmátá :-)) ()

mohamedsfinger

Obrovské překvapení mi připravil pan Anderson. Od tohoto filmu jsem, ani přes velmi dobré recenze, nic nečekal, ale to, co se pak odehrávalo přede mnou, předčilo i mé nejdivočejší sny o tom, jak má vypadat nejlepší animák mého života. Animace, se kterou Wes Anderson přišel, je úchvatná, a mému oku lahodící a blízká (i když spousta diváků ji odsoudí jako zastaralou a dávno překonanou). Pak je tu samotný příběh a postavy, které jsou tak lid... ehm liščí, že by se za ně nemusel stydět ani hraný film. Dabing postav se taky povedl ve všech ohledech, ale nejvíce vyčnívají George Clooney a William Dafoe. Pokud budu někdy muset vybírat nejlepší animovaný film, bude to zřejmě Fantastic Mr. Fox, který mi přijde na mysl jako první a kvůli kterému zůstanou všchny Pixarovky (včetně Up!) zapomenuty. ()

Firebug

Wes Anderson mě opět dostal svým jedinečným stylem vyprávění, neobvyklou stavbou dialogů a originálním estetickým cítěním. Při sledování jsem se cítil jako malé dítě. Byl jsem ponořen nejen do příběhu, ale do komplexního, do nejmenšího detailu vymodelovaného, krásně poetického animovaného světa, ze kterého se jen těžce vracelo zpátky do reality. Snímky Wese Andersona prostě miluji, ale chápu, že nesednou každému. Fantastic Mr. Fox je z nich ale nejpřístupnější a určitě byste ho neměli minou, protože se jedná o opravdu jedinečný filmový zážitek, ze kterého vyzařuje čistá radost z filmařiny. To, že snímek nezískal Oscara za nejlepší animovaný film opravdu nikdy nepochopím. ()

BMAJTZ

O snech stárnoucího lišáka, proč ne, ale vody průměrnosti to u mě taky nepřekonalo. Nápadů zde byla celá řada a musím říci, že styl animace se mi hodně líbil, oproti poslední době klasické počítačové je to příjemná změna. ()

OughJay

Takřka geniální dílo a jeden z nejlepších animáků posledních let. Začínám Wesu Andersonovi vcelku přicházet na chuť. Nebojí se natočit nekonvenční film oproštěnej od všelijaký monumentální akce či hollywoodských klišé a neláká na herecký hvězdy, byť se v jeho filmech objevují, nýbrž na senzační prostoduchý humor. Liščí rodinku si nejde neoblíbit a příběhů z jejího zvířecího světa bych byl schopen vstřebat mnohem mnohem víc. :) Mr. Fox: [Mr. Fox, Ash, Kris, and Kylie are on a motorcycle, and Mr. Fox refers to a quadruped wolf at the edge of a snowy forest] "I don't think he speaks English or Latin." Mr. Fox: [loudly, to the wolf] "Pensez-vous que l'hiver sera rude?" Mr. Fox: [aside] "I'm asking if he thinks we're in for a hard winter." ()

George Clooney spojí síly s Adamem Sandlerem

George Clooney spojí síly s Adamem Sandlerem

15.12.2023

Čeká nás dosud nevídané spojení. Oblíbení herci George Clooney a Adam Sandler se vůbec poprvé společně objeví na velkém plátně díky novému filmu vznikajícímu pod hlavičkou streamovací služby Netflix.… (více)

Wes Anderson chystá film pro Netflix

Wes Anderson chystá film pro Netflix

07.01.2022

Režisér Wes Anderson (Život pod vodou, Grandhotel Budapešť) rozhodně nezahálí. Je to teprv pár týdnů, co do našich kin dorazil jeho nejnovější snímek Francouzská depeše Liberty, Kansas Evening Sun, a… (více)

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona

17.07.2021

Wes Anderson točí další animák

Wes Anderson točí další animák

26.12.2016

Jen málokterý režisér má tak výrazný rukopis jako Wes Anderson. Jeho filmy s veselými barvičkami a vycentrovanou kamerou jsou nezaměnitelné, a pokud patříte mezi Wesovy fanoušky, můžete se začít… (více)