Smrt čeká všude

• USA The Hurt Locker (více)

Je-li válka peklo, proč se tolik mužů hlásí do armády? V době, kdy se armády skládají nikoliv z rekrutů, ale z dobrovolníků, a muži se dobrovolně pouští do vojenské služby, je adrenalinové prostředí bojiště silným a neodolatelným lákadlem, často přímo závislostí. Snímek je napínavým příběhem elitních vojáků, kteří mají jedno z nejnebezpečnějších povolání na světě – uprostřed bojové vřavy deaktivují bomby. Když se nový seržant James (Jeremy Renner) ujme špičkového pyrotechnického týmu, překvapí své dva podřízené, Sanborna a Eldridge (Anthony Mackie a Brian Geraghty) tím, že je vtáhne do smrtelné hry městských bojů. James se chová tak, jako by mu nedocházelo, že může zemřít. Zatímco se oba muži snaží svého nového velitele udržet pod kontrolou, ve městě kolem nich se rozpoutá naprostý zmatek a Jamesova skutečná povaha se ukáže způsobem, který všechny z nich navždy poznamená. (oficiální text distributora)

LOVIT

na tomdle filmu se mi asi nejvíc líbila realistická kamera co celkem dobře vtahuje do děje, s dialogama to je horší, konec trosku ubírá na celkovým dojmu, cvhílema sem s napětím sledoval jak to dopadne, ale tak po hodině a půl už začaly docházet nápady. takový minimalistický válečný film ()

Shizuo

Oskary beru pořád tak trochu vážně, takže jsem čekal poměrně dost. I když jsem vlastně, jak si teď uvědomuji, měl předem jisté pochybnosti, díky ne zrovna pozitivním ohlasům pár lidí, jejichž názory sleduji a obvykle se ztotožňujeme. Takže, když jsem ve videopůjčovně narazil na Smrt čeká všude, vzal jsem ji přednostně s tím, že se na ní večer kouknu. Po shlédnutí filmu se ve mě mísily celkem pozitivní dojmy se silně negativními. Rozepíšu se: nemám rád dokumentární styl ve filmech, nepovažuji to sice za nic zvráceného, jako někteří legrační lidé, které znám, ale prostě to nemám rád. Nepozdává se mi taky onen válečný patos (ve většině válečných filmů mi zase tak nevadí, ale tady mi nevím proč lezl strašně na nervy) a s čím jsem se nestotožnil snad vůbec byla ona pointa a vůbec celé poselství filmu - válka je droga. O tomhle bych se mohl rozepsat i ve vztahu k současnosti, dotyčné válce i dalším válkám na blízkém východě, ale neudělám to. Takže, jak se mi může v konečném důsledku líbit film, u kterého značně nesouhlasím už jen se základní myšlenkou? Líbila se mi naopak syrovost, je hezké, že film se nesnaží dvakrát nic přikrášlovat, takže alespoň tohle výrazně oceňuji. Postupný psychologický vývoj hlavní postavy mě celkem bavilo sledovat, i když s tím koncem jsem pořád ještě tak trochu na pochybách (viz. nahoře). Co se mi moc líbilo, hlavně z hlediska zpracování, byla asi desetiminutová scéna v poušti + ostřelování nepřátelské pozice (tohle byla asi jediná část filmu, kde jsem na malou chvíli dokázal zapomenout na dokumentární styl a film mě pohltil). Nijak moc jsem si nestihl všimnout hudební složky a herecké výkony byly dobré. Film mi jednoduše nepadl do noty, neoslovil mě a na oskara za nejlepší film '09 bych si dokázal představit hned několik jiných filmů. Lehký nadprůměr. Komentáře: Cervenak, Subjektiv, Fhilipo ()

SensationW

Avatar a the hurt locker..oba favoriti letošních Oscarů a ač jsem do pondělního večera druhý nominovaný neviděla, sázela jsem na jasný Cameronův trhák...omyl, zvítězila dáma jménem Katheryne Bigelow se svým The hurt locker..neuvěřitelný, co se stalo, že úspěšný velkofilm, jež má na kontě rekordní tržby a návštěvnost, neproměnil mnohých očekávání ve zlaté sošky..ano získal tři, ale pouze vedlejší ocenění - film efekty, výprava a kamera...The hurt locker mě zaujal svým svérázným pojetím..není to určitě film, u kterého bych si dala popcorn, colu a jen tak nezaujatě sledovala..Příběh nijak složitý, myslím, že jde o naprosto jasnou věc - válka v dnešní podobě(Irák), o nic méně ale vážná..Skupinka pyrotechniků v Iráku zažívá během své mise mnoho akcí, monentů, které rozhodují o jejich životě a smrti, je zde vidět totální nasazení, absolutní oddanost, sebevražední atentátníci, bomby snad na každém rohu, bolest, smutek, mnoho mrtvých...Po roční misi se vracejí zpět do svých domovů..Opětovné začlenění do běžné společnosti s vyhlídkami na plnohodnotný život bez nějakých následků je pro někoho opravdu nelehký boj, který mnozí často prohrávají. Pro mě film spokojenost - za 90% ()

gerojmanus

Trochu mi to na začátku připomnělo Green zone, i když je to novější film..Od první minuty akce, která střídá akci, pravda v trochu jiným tempu než Greengrassovo kousek. Ostatně to je i logický u pyrotechniků, že:) Ale myslim, že tu atmosféru nervozity a všudypřítomnýho strachu, kdy že šlápnu na minu, či podobnou hračku, tu si myslim, že chytla Bigelow přesně. Neni to až tak o nějaký špinavý hře Amíků, spíš o nebezpečný práci, kde, jak název říká - smrt čeká všude.. ()

dadiak22

Bomba. Vôbec to nebolo "super akčné" ale film s myšlienkou, podobne ako zelená zona. Je dobré, že tento film prebil aj podľa všetkého skvelého avatara (ja si to nemyslím). Až na pár okamžikov dokonale. Bravo Kathryn Bigelow. 90% ()

Novik

Film o odvaze, psychice a stresu. Docela zajímavá podívaná. Napětí by se tady dalo krájet, atmosféra také. Některé scény jsem si užil už jenom ve stylu že jsem žasnul takto slovy "Ty k*ávo!, Ouu!, Ty vo*e!". Jo, jo Oscara za zvuk, zvukové efekty, střih a režii bych souhlasil taky ale s nejlepším filmem to už teda moc ne. Musím ovšem upozornit že jsem se u pár scén nudil u jedné až příliš, scéna kdy jeden z hlavních hrdinů vyšetřuje smrt jednoho kluka mi prostě přišla jak z blbého akčního filmu, málem jsem se uvztekal! Naštěstí to závěr zase opravil a byl jsem spokojen, slyšíte spokojen! :) ()

KozelB

Ta atmosféra v celém filmu je prostě neopakovatelná. Kathryn Bigelow natáčí filmy pro chlapy tak, jak by to žádnej chlap nedokázal. ()

Calvus77

Velmi dobrý válečný film, ale oskara bych mu nedal. Je to vcelku napínavá podívaná, ale myslím si, že by hlavní hrdina ve skutečnosti takto riskovat nemohl a už dávno by skončil na léčení. ()

Dr.Mattes

Film hneď na prvý pohľad prezradí, že sa nebude jednať o klasický vojnový film, kde sa tisícky vojakov krčí v priekope a hádže granáty. Nie, tento film je spracovaný inak a už preto si zaslúži tri hviezdičky, pretože spracovať vojnový film, v podstate len o odstraňovaní náloži, na oscara je umenie. Celý film vás drží v kresle napätím či bomba vybuchne a to aj potom keď už sa zdá, že je odstránená. Túto atmosféru vytvárajú prestrihy na domácich ako sa prizerajú na vojakov, ktorí sa snažia ich udržať v akom takom mieri. Nikdy totiž neviete, ktorý z nich vytiahne telefón alebo iný prístroj, ktorým bombu spustí. Jediné čo mi bránilo dať plný počet hviezdičiek boli tzv. výplne medzi jednotlivými akciami. Tie sa mi tam zdali ako by boli robené len na vyplnenie aby to nebola akcia na akcií. Ale to sa týkalo len prvej polovice filmu, potom aj tie "výplne" boli skvelé. Na záver: Film vás bude držať v kresle aj keby ste chceli strašne odísť. ()

JerryPilsen

Zase taková pecka to nebyla,na děj jsem si vzpoměl až když to dostalo Oskara.Ale pro mě to byl tuctový válečný film,i když ne špatný. ()

jobina

Děsí mne, že se jedná o realitu - realitu života tam i života jejich. Nejde o "vlasteneckou povinnost" nebo "ve jménu cti". Rozkaz? Pocit dobrodružství? Pocit "normálnosti"? ()

Silgard

Tento film ma zarazil hneď od prvej scény, ktorá nečakane odštartovala celý film. Zachytáva realitu a každodenné nebezpečenstvo vojny v Iraku... Táto režisérka ukázala, že aj z obyčajného príbehu jedného pyrotechnika vie urobiť životné dielo, ktoré nie je dialógmi zaujímavé, ale dej je podľa mňa v skvelom podaní. Spomalené zábery dokonale vystihujú danú situáciu a skvele dopĺňajú film ako celok. A preto by sme nemali robiť rozdiely medzi ženskými a mužskými réžiami. Lebo Kathryn Bigelow dokázala, že vie natočiť jedinečné dielo. Preto tomu dávam 95%. ()

fidas24

Přátelé...nejlepší film a já se málem unudil k smrti.... Nečekal sem vůbec žádnou akci a ta tam samozřejmě nebyla, protože když už po nich začnou střílet arabáši.... tak z toho udělaj akcičku ala mariňák, kde vystřílí max 10 kulek dohromady, ale budiž. Jenže mě něbavili ani jejich dialogy a vskutku nechápu co na tomhle filmu trvalo 2 hodiny.... Nehodlám tomuhle filmu dávat 4 hvězdy jenom za to, že dostal 6 oscaru, když mě absolutně nebavil a to se mi přitom líbí hodně široký spektrum žánrů. Je ale možné, že ten film na mě byl příliš složitý a já asi tak úplně nedocenil jeho hloubku.... ()

snufec

BAFTA 6 : Nejlepší film, Režie, Kamera, Střih, Zvuk, Originální scénář a 2 nominace: Herec HR: Jeremy Renner, Vizuální efekty ()

P/\/EL

nenacházím žádnou....ale vybavuje se mi, že jsem četl, že mnohé skutečné pyrotechniky a experti film příliš nenadchnul a nepovažovali ho za dostatečně autentický, ačkoliv na většinu lidí působí velmi realisticky........bylo to v době, kdy dostal(dostala)toho OSkara :) Ale samozřejmě mnohem lepší než většina takových filmů....kde to bouchá stokrát víc a kde platí jiné fyzikální zákony :) PS: ikdyž né asi uplně autentický(to by byla asi pořádná nuda - už tohle se lidem zdá jako nuda...nj, to se poznaj akce-hollywoodofilové....), tak pořád dobrá atmosféra a ta u mě vyvažuje story.... ()

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

13.05.2024

Je tomu již sedm let od té chvíle, co první režisérka, která vyhrála Oscara za nejlepší film, přinesla svůj poslední snímek Černobílá spravedlnost. Kathryn Bigelow, jenž se do filmových análů navždy… (více)

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

100 nejlepších filmů režírovaných ženami