V žádném případě to není nejlepší Herzův film. V žádném případě to není nejlepší český horror (tím je, alespoň pro mě, Panna a netvor od jistého Herze). V každém případě je to ale nejčistší žánrový příspěvek, který kdy v místních (filmově) zaprděných luzích a hájích vznikl. Tý Em Ej (muhehe), jsem se po hrůzných Černých baronech, zcela upřímně dlouho dopředu obával. Cítil jsem ve vzduchu velký průser a nedůstojný závěr kariéry jednoho z nejlepších česko(slovenských) režisérů. A moje očekávání se konečně jednou nenaplnila. Konečně si mohu po delší době vykloubit další prst k napočítání kvalitního českého filmu po roce 89. Jen mě tak napadá, pokud jsem začal u palce levé ruky, jsem teď alespoň u prostředníčku ruky pravé? Nevím, dohledám a později případně doupravím... Ale pro tuto chvíli - díky bohu (a Herzovi) za Tmu.(10.7.2009)

No hurá, a pak že to u nás nejde :-) . Herzův horor sice moc nečerpá z jeho starší tvorby, ale pravidla hororového žánru dodržuje s až precizní důsledností. Atmosféra se drží po celou dobu filmu na dobré úrovni, v úvodní části filmu je i pár scén které na mne dýchly až magicky (např. Markovo první hledání obchodu v noci autem ve vesnici). A jinak se celý film velmi slušně pohybuje v tom pravém hororovém ranku a že ho nepřekračuje je jeho plusem nikoli mínusem. Staré domy, kostel, noční les a houští, tma, sklep, nahulaté kočky se svíčkou chodící temnými chodbami atd., všechno je tu ok. Pár much by se sice najít dalo, ale vzhledem k tomu, že je to český film tak už i z důvodu jeho existence jako takové dám tu čtverku. Kéž by podobná díla byly u nás do budoucna častější. Jo a Krobotová je zde opět skvělá a k sežrání, začínám tuhle herečku řadit mezi své nejoblíbenější.(31.1.2010)

Juraj Herz horory vždycky uměl anebo se o to snažil. Jeho snaha je i v tomto hororu sympatická. Děsivou atmosféru to postrádá, ale občasné náznaky dusné a temné atmosféry se určitě najdou. Hlavní slabinou je Herzovo úporné zasazení hororu do reálného prostředí, které zahání typicky nereálné hororové propriety do kouta a film přestává být funkční, začne celkem selhávat po logické stránce a zabředne do křečovitosti. Ovšem pokud jde o nahotu, tak si film vede podstatně lépe. V našich končinách moc hororů nevzniká, a tak jsem rád, že tvůrci po dlouhé době sebrali odvahu a naservírovali český horor, který sice není nijak extra přesvědčivý, ale i tak má něco do sebe. Jedná se tedy o mírně kostrbatý návrat krále českého hororu, ale dobře za něj. 60%(13.1.2010)

V rámci české kinematografie velice povedené žánrové cvičení, které občas narazí na věrohodnost českých reálií. (Některé věci se u nás prostě nedají natočit či vyslovit tak, aby nebudily úsměv.) Rozhodně to ale nevypadá jako film senilního starce, jak se možná čekalo, ale spíš jako dílo mladého talentovaného a energického začátečníka, který vyrostl na Studně.net. Se Spalovačem mrtvol snímek nemá nic společného, tak ambiciózní záběr Herz nemá. Pokud to porovnám třeba s posledními filmy od Daria Argenta, tak Herz je v lecčems lepší.(7.7.2009)

Prochechtali jsme se tím s Legasem od začátku až do konce a s námi celý sál Klubu kultury na LFŠ. Chechtali jsme se neuvěřitelně dementním dialogům, neuměle převedeným početným těžkotonážním klišé, stupidnímu chování postav, debilnímu polopatismu... a docela by mě zajímalo, jak se na tuhle reakci publika tvářila přítomná herecká delegace k filmu. T.M.A. je pro český horor totéž, co NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ pro český akční film. Velezábavná béčková fraška, kterých bude v budoucnu doufám přibývat. Jinak jsou tu ale minimálně dva zásadní rozdíly - především oproti NVN je humor v T.M.Ě. z 95 procent nechtěný, ale zase jako horor funguje T.M.A. podstatně líp než NVN jako akční film. I když je to celé hrozně ohrané a k tomu neumětelsky zinscenované, nebál bych se totiž mluvit o atmosféře (a ke konci už je to solidní psycho), na kameře je znát snaha a podrželi to i dobří neokoukaní herci, nemluvě o geniální scéně lesbického sexu :)(31.7.2009)

• - Když prodavačka v obchodě přinese stojícím mužům u pultu piva, položí je na jeho okraj, protože muži mají ještě nedopito. Avšak v dalším záběru, kde se jen změnila kamera a ne čas, tři nová piva na okraji pultu nejsou. (TheDave)

• - Do domu, v ktorom sa film natáčal, priviedli aj skutočného vyháňača diabla, ktorý povedal, že sa v minulosti v dome niekto obesil a jeho duša tam stále je. (Raccoon.city)

• - Autor scénáře Martin Němec nebyl s výsledkem natáčení spokojen. (sator)