Televizní film z roku 1969 odpovídá na neúprosnou skutečnost času po srpnové invazi vojsk, času totality. Nevíme, kde jsme a jak jsme se sem dostali... Televizní film podle scénáře renomovaného autora Jiřího Hubače a v režii Jana Matějovského z roku 1969 vytváří modelový obraz totalitního systému, který se po srpnové invazi roku 1968 na dlouhou dobu zmocnil naší společnosti. Autor zde rozehrál příběh šesti mužů (R. Hrušínský, J. Abrhám, L. Boháč, E. Cupák, F. Řehák a L. Mrkvička) a jedné ženy (J. Brejchová), kteří při prohlídce podzemní části starého paláce zjistí, že jsou tu uvězněni a že odtud není návratu. Dá se tu přežít, ale je pouhé přežívání život? Tuto otázku si klade každý z nich, jen odpovědi se liší. Vedení skupiny se zmocní průvodce, který je ztělesněný typ diktátora. V mezní fantaskní situaci se během doby prověřují charaktery dalších, vzájemně neznámých lidí. Mistrovsky ztvárněné situace bezvýchodnosti a morální pasivity způsobily, že tato hra byla normalizační televizí zakázána a premiéry se dočkala až po jedenadvaceti letech v roce 1990, musela být rovněž stažena přímo ze soutěžní sekce televizního festivalu Prix Italia. (Česká televize)

rybitvi

Pasiáns je méně známá trezorová záležitost. Jedná se o brilantní podobenství na totalitní stát, které může směle konkurovat i Uchu. Rudolf Hrušínský zde uplatňuje svoji formu ze Spalovače mrtvol a jeho podání průvodce je opravdu mrazivé. ()

Chřástal

„Copak vy netoužíte dostat se odtud?” Pozorování skupiny lidí náhle odříznuté od vnějšího světa, která si osahává nové prostředí a musí se nějak dohodnout, co dál. Dneska obvykle námět pro reality show, v roce 1969 pro alegorii, která sice na dobu okupace odkazuje, ale možnosti jejího čtení jsou širší. Originální zápletka a soustředění se na podobenství asi trochu vytěsnily nějaké větší odhalování charakterů – tady už je to skoro od začátku dané i s visačkou – sobecký frajírek, labilní kráska, rezignovaný intelektuál atd. Největším požitkem je ale magnetizující Hrušínský – z průvodce se stává autoritativním manipulátorem (dokonce si k tomu oblékne objevenou uniformu), který svými řečmi a pohledy musí potěšit každého, koho mrzí, že Spalovač mrtvol nemá dvojku. ()

papyrosaurus

Velmi dobré herecké obsazení a opět filmová situace kterou mám tak rád- skupina osob v uzavřeném prostoru, který nutí jedince ukázat svou pravou tvář........ najdeme tu jak ty co se nastalé situaci velmi dobře přizpůsobí, tak rebely, kteří usilují o osvobození, samozvané diktátory i slabé, kteří trpí.......nejlepší výrok: "Není podstatné co chceme, ale co můžeme". Aplikace na totalitní režim taktéž naprosto zřejmá. ()

Fifer

Vynikající. Herci, kamera, zvuk, kostýmy, atmosféra, scénář. Pár poznámek ze semináře: Hubač napsal scénář v době největšího optimismu r.68. Tudíž vůbec nejde o kritiku okupace, jak si většina diváků myslí. Hubač byl spíše ovlivněn existencionalismem, tudíž to neměl být film o tom, jak se vyrovnat s okupací, ani kritika režimu, ale spíše filozofická úvaha nad tím, jak prožít svůj život a jak se zachovat v mezní situaci. Zajímavosti: Film byl poslán na zahr.festival, ale STB jej zadržela ve vlaku. Matějovský se tak premiéry filmu nedožil. Nicméně se z tohoto "krizového vývoje" alespoň poučili jiní režiséři a své filmy raději vozili na festival sami, čímž zamezili zásahu cenzorů (viz např. Chytilová- Panelstory) ()

Untentrauer

Impozantní výkony herců, kteří dokazují fakt, že si v sedmi vystačí pouze v uzavřených prostorách podzemního sklepení. Nalezneme tu všechny osobnosti a projdeme si s nimi proměnou nálad a hysterií. Detailně si prověříme úsloví, že kam nemůže čert, tam strčí ženu. Vzniklá situace do které se naši hrdinové dostali se dá interpretovat mnoha způsoby, dá se aplikovat na spoustu situací a historických období. Je už jen na vás, jak si s tím poradíte! Film rozhodně není pro každého! ()

Rami

Film se opravdu povedl. Je zde krásně vidět, jak se dá téměř z ničeho (pokud pominu výborné herce) natočit skvělý film. A co je na něm tak jedinečného? Výstižný popis typických českých zástupců společnosti. Nalezneme zde téměř všechny - starší vzdělanec, který se poměrně snadno podvolí situaci; jednoduchý praktický člověk, který má potřebu se zalíbit vůdčím osobnostem; člověka, který má nutkavou potřebu určovat pravidla a stát se vůdčí osobností se vší pompou (který je slepě uznáván, do té doby, než klopítne - pak je z pomyslného trůnu sesazen); člověk, který má své ideje a drží se jich (i když se stane trnem v oku a je odstraněn nebo zdiskreditován); slabší jedinec, který chce věřit v v ideu předchozího, po nezdaru neunáší tlak situací a společnosti, načež upadá do trudomyslnosti; dále člověk sebestředný, vyčítající druhým jejich chyby a proklamující svoji dobrotu a trpělivost, která s nezdarem brzy veme za své; a nakonec člověk nepraktický, emocionálně citlivý, přelétavý, který však dovede být v napjaté situaci velmi praktický (až bezcitný). Samozřejmě herci přehrávají, aby dokázali popsat svůj charakter v tak krátké stopáži filmu. Za mě jasných 5 hvězdiček. ()

Schlierkamp

Československý televizní alegorický film se skvělým hereckým obsazením. Skupina osob na prohlídce starého hradu je proti všem logickým předpokladům najednou uvězněna v nepřívětivých uzavřených prostorách bez oken, neboť se jaksi ztratil únikový východ. Průvodce po pamětihodnosti (jako vždy nepřehlédnutelný R. Hrušínský, jehož výrazové prostředky jsou vskutku dosti podobné těm ze Spalovače) se začne projevovat jako autoritatvní demagog a psychopat a na dusnou a depresivně beznadějnou atmosféru je rázem zaděláno. Tato nečekaná, ale totální izolace od okolního světa nepochybně symbolizuje obklopení ČSSR státy východního bloku a její bezvýchodnou situací. V okamžiku, kdy začnou odpadat a ztrácet se aktivní, přemýšlivé osoby se svým úsudkem (Cupák, Mrkvička) a zůstanou pouze inteligentní, ale poddajní (profesor L. Boháč), úslužní jednodušší primitivové (výborný F. Řehák) a pohodlní neškodní lidé (J. Abrhám), je symbolika s totalitním státem těžce patrná. Nastalý stav má fatální dopady na psychiku J. Brejchové, jemné duše, marně doufající v únik. Poněkud zvláštní ukončení tohoto unikátního podobenství lehce rozhodilo mé pocity, přesto však volím nejvyšší hodnocení, neboť se domnívám, že tomuto opravdu působivému jinotaji bude slušet. ()

tranquill

"Více hlav, více ví... Omyl demokracie..." Podobenství skvělé, ale ke konci se už ty filosofie zamotaly samy do sebe, až to ztratilo kouzlo. "Já říkám nefantazírovat a držet se při zdi!" ()

Brinkley

Tak trochu kafkárna a očividná reakce na rok 68. Skutečně se divím, že se po revoluci Pasiáns nestal notoricky známou filmovou klasikou jako Ucho. Oceňuji především herecky mistrně podané odlišné přístupy jednotlivých postav k dané situaci. Jde o skutečný herecký koncert - R. Hrušínský opět skvěle předvedl svůj kopfrkinglovský styl, ale já osobně jsem nemohla spustit oči z Ladislava Boháče, kterého jsem do té doby měla zaškatulkovaného pouze jako elegantního seladona z prvorepublikových snímků. Vtiskl postavě "doktora" potřebnou moudrost a důstojnost, zároveň však reálně (až mě zamrazilo) zachytil i přijetí (režimu) s ledovým klidem starého člověka, který od života již nic dalšího nečeká. ()

Pitryx odpad!

Tak tohle bylo tak chytré, že jsem to nepochopil. Se mnou zcela jistě více lidí, ale nepřiznají si to. A před ostatními ze sebe přece nebudou dělat blba, že jo. ()

subic

Poprvé jsem to viděl jako děcko v roce 1990 v po pravdě jsem tomu nerozuměl a moc těm metaforám nerozumím ani dnes. Ale to minimalistické herectví Rudolfa Hrušínského holícího se zde břitvou mě tu fascinuje. Ale problém je pro mě Brejchová, ta mi tam vyloženě vadí. 7/10 ()

ostravak30

Pasiáns jako reakce na srpnové události? Celá zápletka je hodně zajímavá jako začátek nějakého hororu, škoda, že to nebylo víc rozvedené. Mě ale na celém díle přijdou nejzajímavější ty charaktery. Z obyčejného průvodce se náhle stává samozvaný velitel. To známe i v dobách nacismu i komunismu - kdo jde s námi, může výš, hodně výš a nezáleží na zkušenostech ani vzdělání. Jsou zde prospěcháři čekající jen na to, jak se to vyvine. Pak ti, kteří jsou sami aktivní a další, kteří z toho všechno chtějí jen něco vytěžit. Alegorie to nemusí být jen na socialismus a srpnovou okupaci. Klasické české chování a povahy můžeme přiřadit k jakékoli době a situacím a pořád budou platné. ()

mrLotus

Jenom menší oprava.Nehraje zde Rudolf Hrušínsky ml.Je to Rudolf Hrušínsky starší.A opět je naprosto geniální. ()