Boží duha (TV film)

Česko, 2007, 87 min

• Faidra

Možná se pan Svoboda někde o něco hodně moc praštil a začal si myslet, že je pan Vláčil a točí film o Adelheid z pohraničí, jenže ani těžký otřes mozku neomlouvá to, že si k tomu vybral Heidi ze statku, jejíž fyzické přednosti žádným maskovacím potenciálem nedisponují už z toho prostého důvodu, že je všichni dávno znají zpaměti.(21.7.2009)

Řada věcí mi tu neseděla. Rabovací gardisté byli příliš ochotnicky zahraní, špatně hrála dle mého i Hrubešová, závěr mi rovněž nějak nesedl. Celkově jsem měl někdy pochyby, jestli se to takto mohlo odehrát, zejména co se týká toho rychlého vzplanutí Němky k neznámému Čechovi po tom všem, co se jí přihodilo. To mi přišlo trochu nevěrohodné, trochu hr. Mně je jasné, že tohle všechno jsou velmi subjektivní dojmy, nicméně právě ty rozhodují o tom, jestli se mi film líbil, nebo ne. Tento film bohužel nesplnil mé naděje. Čekal jsem víc.(5.5.2008)

• DaleCoper

Odsun Sudetských Němců a hlavně excesy s tím spojené jsou takový kostlivec ve skříni moderní české historie. Tento televizní film natočený režisérem Svobodou podle Jaroslava Durycha ale k tématu nic nového nepřináši. Že byli příslušníci Revolučních gard hovada která jen kradla a znásilnovala. Že se lidé kteří byli nacismem skutečně postiženi (tady celkem dobrý Milan Knažko) nebo proti němu bojovali a přesto se po válce vůči poraženým chovali slušně. Tohle všechno bylo už ve Vláčilově Adelheid která je navíc i po formální stránce mnohem lépe natočená. Výsledné hodnocení pak u Boží duhy za mne ještě jeden bod ztrácí hlavně za ty nekonečné a neustále se opakující flashbacky.(20.2.2014)

Válečných filmů jsem viděl opravdu celou řadu, ale tenhle byl opravdu velmi drsný, praktický celý je ze vzpomínek na ukrutnosti RG, které operovaly po válce na území nově obnovené republiky. Myslím, že románová předloha měla v ději úplně jinou niť a tenhle film je jen ukrutný, nelítostný snímek, který má člověka tak šokovat, že nedokáže z filmu vnímat nic jiného.(23.9.2017)

• PamelaJJK

Absolutně promrhaný potenciál. Boží duha měla nakročeno k vysokému hodnocení, ale se vstupem Markéty Hrubešové (a není to tím, že jí nemusím) na scénu došel snímku dech. A to tak, že v podstatě okamžitě, jak mávnutím kouzelného proutku. Těch flashbacků bylo více než příliš a v podstatě pořád to bylo stejné a o tom samém. Děj jakoby se zastavil a film ztratil atmosféru, tah na branku i tempo a točil se na místě v kruhu. Nikam se neposouval. Rozčilovala mě i rádoby umělecká kamera. A také všichni ostatní kromě pana Kňažka. Ten byl dokonalý. Ale všichni ostatní (Hrubešová, Zima, Nečas, Geišberg,...) přehrávali a působili teatrálně. Škoda. Začátek vypadal hodně slibně. Díky bohu, že stopáž nebyla delší, to už bych díky výše uvedenému nevydržel...(7.1.2021)

• - Filmovalo se v okolí Chebu, Františkových lázní, Rokycan, v Kostelní Bříze, ve skanzenu Doubrava (okres Cheb), obci Hazlov. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)