Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Film nazvaný Boží duha je inspirován stejnojmenným románem Jaroslava Durycha. Jde o příběh stárnoucího muže – nemocný, utahaný a životem pokroucený přijíždí těsně po skončení války do pohraničí a hledá člověka, který za války udal a zlikvidoval jeho rodinu. Setká se s mladou německou ženou, kterou revoluční gardy připravily o poslední zbytek lidské cti. Je sama, bez rodiny, bez dítěte, schovává se před lidmi, kteří přicházejí do pohraničí rabovat a prosazovat samozvaný pořádek. Ti dva se sblíží, ale než si vůbec stačí říci svoje jméno, všechno se tragicky skončí. Příběh obnažuje vlastnosti, které vyburcovala atmosféra bezprostředně po osvobození, zpracovává téma poválečného vyhnání Němců a naznačuje možný společný počátek soužití obou národů. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (20)

mira007 

všechny recenze uživatele

Milan Kňažko jako chlapík, kterému zabili rodinu v koncentráku přijíždí těsně po válce do pohraničí odkud právě vyhnali všechny Němce a ubytuje se v domě, kde ale stále tajně bydlí německá majitelka. Syrový tv film, kterému záměrně nadsadím čtyři hvězdy, protože: 1) námět ( podobný jako Sedm dní hříchu s Vetchým ) 2) herecký koncert Kňažka a Hrubešové ( ta nehrála špatně ale první polovinu to bylo dost nepřirozené divadelní herectví , ale pak paráda ) 3) jako příznivec filmové nahoty musím ocenit Markétu, která tady šla do full frontal nude , asi naposledy v kariéře.Bravo!!! Překvapivě to je většinou komorní film o dvou lidech, který sráží příliš psychologie, surovosti na efekt, a opakující se flashbacky ( šestkrát upadající dcerka ) a na pěst je čtyřka z revolučních gard ( v celém kraji čtyři rabovači ) Dalo se z toho vytřískat víc, ale oceňuji snahu PS: to jako doopravdy ta alegorie na Adama a Evu byli Kňažko s Hrubešovou nahatý? Zbytečně přestřelené. ()

Pitryx odpad!

všechny recenze uživatele

Z perfektní nahrávky na smeč z toho udělat paskvil, to je také umění. Ty retrospektivy se hrnuly jedna za druhou. Baba neustále mele o pomstě gardistů, a to tak, že stále. Asi se jí to líbilo či co. Vůbec jsem celé to divadlo nepochopil. To jim ten co je vylosoval a odváděl neřekl oč jde? Ani ony samy netušily? Nebylo jim třináct, byly to dospělé dívky. Tak proč potom tolik vyvádění? No, nechme to tak. Skvělí herci se snažili, ale ten pitomý způsob podání prostě nemohli utáhnout. Měl jsem pro ně připravenou dvacítku. Ale za ten konec, nedám ani to. Je mi jich líto ()

Reklama

ArthasKarfa 

všechny recenze uživatele

Válečných filmů jsem viděl opravdu celou řadu, ale tenhle byl opravdu velmi drsný, praktický celý je ze vzpomínek na ukrutnosti RG, které operovaly po válce na území nově obnovené republiky. Myslím, že románová předloha měla v ději úplně jinou niť a tenhle film je jen ukrutný, nelítostný snímek, který má člověka tak šokovat, že nedokáže z filmu vnímat nic jiného. ()

DaleCoper 

všechny recenze uživatele

Odsun Sudetských Němců a hlavně excesy s tím spojené jsou takový kostlivec ve skříni moderní české historie. Tento televizní film natočený režisérem Svobodou podle Jaroslava Durycha ale k tématu nic nového nepřináši. Že byli příslušníci Revolučních gard hovada která jen kradla a znásilnovala. Že se lidé kteří byli nacismem skutečně postiženi (tady celkem dobrý Milan Knažko) nebo proti němu bojovali a přesto se po válce vůči poraženým chovali slušně. Tohle všechno bylo už ve Vláčilově Adelheid která je navíc i po formální stránce mnohem lépe natočená. Výsledné hodnocení pak u Boží duhy za mne ještě jeden bod ztrácí hlavně za ty nekonečné a neustále se opakující flashbacky. ()

Philippa 

všechny recenze uživatele

Ach jo! K dobrému filmu nestačí jen silný příběh a výborný Kňažko obsazený do role hlavního hrdiny. Hrubešová se stále hrát nenaučila a opět předvádí výkon herečky amatérského divadla.Jedno se jí ,ale musí nechat ,stále si drží svou lajnu.Nepřekvapila a své vnadné odhalené tělo nám opět předvedla v plné kráse. Flaschbacky a zase flaschbacky........... Ovšem vrcholem trapnosti bylo použití rádoby symbolů ,za všechny ten nejvíce do očí bijící - "Adam a Eva u stromu poznání". ()

Galerie (24)

Zajímavosti (1)

  • Filmovalo se v okolí Chebu, Františkových lázní, Rokycan, v Kostelní Bříze, ve skanzenu Doubrava (okres Cheb), obci Hazlov. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

Reklama

Reklama