Boží duha (TV film)

Česko, 2007, 87 min

• Faidra

Možná se pan Svoboda někde o něco hodně moc praštil a začal si myslet, že je pan Vláčil a točí film o Adelheid z pohraničí, jenže ani těžký otřes mozku neomlouvá to, že si k tomu vybral Heidi ze statku, jejíž fyzické přednosti žádným maskovacím potenciálem nedisponují už z toho prostého důvodu, že je všichni dávno znají zpaměti.(21.7.2009)

• Philippa

Ach jo! K dobrému filmu nestačí jen silný příběh a výborný Kňažko obsazený do role hlavního hrdiny. Hrubešová se stále hrát nenaučila a opět předvádí výkon herečky amatérského divadla.Jedno se jí ,ale musí nechat ,stále si drží svou lajnu.Nepřekvapila a své vnadné odhalené tělo nám opět předvedla v plné kráse. Flaschbacky a zase flaschbacky........... Ovšem vrcholem trapnosti bylo použití rádoby symbolů ,za všechny ten nejvíce do očí bijící - "Adam a Eva u stromu poznání".(5.5.2008)

• DaleCoper

Odsun Sudetských Němců a hlavně excesy s tím spojené jsou takový kostlivec ve skříni moderní české historie. Tento televizní film natočený režisérem Svobodou podle Jaroslava Durycha ale k tématu nic nového nepřináši. Že byli příslušníci Revolučních gard hovada která jen kradla a znásilnovala. Že se lidé kteří byli nacismem skutečně postiženi (tady celkem dobrý Milan Knažko) nebo proti němu bojovali a přesto se po válce vůči poraženým chovali slušně. Tohle všechno bylo už ve Vláčilově Adelheid která je navíc i po formální stránce mnohem lépe natočená. Výsledné hodnocení pak u Boží duhy za mne ještě jeden bod ztrácí hlavně za ty nekonečné a neustále se opakující flashbacky.(20.2.2014)

Válečných filmů jsem viděl opravdu celou řadu, ale tenhle byl opravdu velmi drsný, praktický celý je ze vzpomínek na ukrutnosti RG, které operovaly po válce na území nově obnovené republiky. Myslím, že románová předloha měl v ději úplně jinou niť a tenhle film je jen ukrutný, nelítostný snímek, který má člověka tak šokovat, že nedokáže z filmu vnímat nic jiného.(23.9.2017)

Povedený film s výbornou Markétou Hrubešovou i Milanem Kňažkem, kterému jsem, pravda, ze začátku, jeho hraní trochu nevěřila. Hlavně konec mě ale dosral, je dobré si na něj počkat... O kvalitě filmu jistě vypovídá i mezinárodní cena Circomu za nejlepší drama a zároveň nejvyšší cena Grand Prix Regional, kterou dostal režisér na mezinárodní konferenci v Holandsku. Za zmínku stojí i to, že přestože film zaujal mezinárodní osazenstvo, u nás dostal od Rady pro televizní a rozhlasové vysílání pokutu 50 tisíc korun za erotické scény, kterých je však ve filmu docela poskrovnu...(10.6.2009)

• - Filmovalo se v okolí Chebu, Františkových lázní, Rokycan a v Kostelní Bříze. (M.B)