poster

Mononoke (TV seriál)

 • Japonsko

  モノノ怪

Animovaný / Drama / Fantasy / Mysteriózní

Japonsko, 2007, 12x25 min

 • Sakikura
  *****

  Mononoke jsem shlédla nedávno a musím říct, že mě jakožto velmi vybíravého anime diváka, nesmírně zaujalo. Co se obsahu týče, nenašla jsem téměř žádné mouchy, no i když pár chybiček se vloudilo. Některé příběhy jsou velmi náročné na pochopení a chvíli trvá než vám dojde o co vlastně jde. Např. Nopperabou, příběh třetí, mě sice upoutal nejvíce, ale můžu se jen dohadovat, jestli chápu, co se vlastně stalo (jsem asi blbá nebo co :D). Na druhou stranu kladů má toto anime víc než dost. Je zvláštní, že v nemá v žánrech napsané, že je i psychologického charakteru. Já sama bych ho označila za úžasnou psychologickou podívanou. Hlavní charakter, tedy spíše takový vypravěč, který celou scénu nakonec ukončí mávnutím vymítacím mečem, mi přišel zkrátka dokonalý. Přesně takové mám nejradši, málomluvný, až přehnaně klidný, trochu zpomalený (i když divili byste se jak umí být rychlý), drzý, sarkastický a jako bonus je ještě i velmi pohledný. Žádného kladného hrdinu však čekat nemůžeme, ochrana lidí a jejich dobro ho upřímně nezajímá, jen si nesmírně užívá sledování tragicky propletených lidských osudů, strachu a utrpení. Když se všechno vysvětlí, je jeho hra u konce a mononoke po krátkém souboji putuje na onen svět. I přesto jsem si postavu potulného lékárníka nesmírně oblíbila a zařadila do nejoblíbenějších charakterů co jsem kdy viděla. Nevím proč na animaci jsem si zvykla hned a nepřišla mi vůbec tak strašná jak někteří říkají, ba naopak. Je pestrobarevná, krásná, její struktura dodává originalitu a celkově úžasně dotváří atmosféru tohoto uměleckého díla. Toto anime je prostě úžasné a myslím, že každý kdo alespoň trochu sleduje anime, by si ho měl zařadit do své kolonky ,,shlédnuté,, protože se opravdu jedná o jeden z pokladů světa anime.(28.8.2012)

 • Lucretius
  *****

  Kvalitně provedéné stylové anime s neobvyklou animací. Obsahově podobné s meditativním Mushishi, oproti kterému se Mononoke odlišuje výraznější stylizovaností a velmi efektní dynamikou, vrcholící zejména v závěrech povídek. Charisma hlavního hrdiny je nemalé, oproti Ginkovi je lékárník temnější a řekněme nesmlouvavější. V hodnocení povídek se budu trochu lišit, osobně mě zaujalo nejvíc asi vězení. Z poslední povídky šlo dle mě vzhledem k porstředí dostat více, ale i přesto se jedná o velmi kvalitní anime, které najít je až přílišnou vyjímkou na to, aby nedostalo plný počet.(16.5.2008)

 • Subjektiv
  ****

  Děj - Seriál Mononoke nám představuje 5 duchařských příběhů spojených postavou tajemného potulného mastičkáře, který bojuje s mononoke - pomstychtivými přízraky. Poprvé jsme ho mohli vidět v seriálu Ayakashi, konkrétně v posledním příběhu Bakeneko. Děj obvykle udržuje následující schéma. Lékárník přijde kamsi, tam se začnou dít strašidelné věci a kolikrát i umírají lidé. Mastičkář odhalí, že může mononoke, které za vše může, zničit, ovšem za předpokladu, že bude znát jeho formu, pravou povahu i důvod, proč se zrodilo. V následující části jsou tyto tři věci odhaleny. Příběhů je naštěstí jen pár a důvody jsou leckdy zajímavé, takže Mononoke nezačíná nudit. Dát seriálu jen 12 dílů bylo rozumné. Mezi příběhy IMHO vyniká první (nevěstinec), soutěž v čichání a poslední (strašidelný vlak).Mastičkář - Mastičkář je beze sporu postavou zajímavou. Jednak má trochu tajemný vzhled - špičatá ouška, ovšem bez jakékoliv stopy roztomilosti, malinko větší špičáky a podivné tetování na tváři. Druhá věc je jeho chování. Je drze sebevědomý, má ve tváři škodolibý pobavený úsměv a pronáší suché komentáře. Pravda je, že mnoho se toho o něm nedozvíme. Možná by mu to však sebralo kouzlo. Forma - Největším triumfem seriálu Mononoke je netradiční forma. I když...ona je svým způsobem velice tradiční - svojí barevnou kompozicí totiž velmi připomíná ukiyo-e (připomíná, nekopíruje). Mistry této malby byli třebas Hiroshige nebo Hokusai. Mononoke je nápadité i z hlediska střihu a ozvučení. Tyhle věci dohromady vytváří zajímavou atmosféru, která působí hororově i přes světlost a barevnost obrazu. Věcí, které si jistě všimnete je výrazný rytmus - Pravidelně se střídající málo pohyblivé až statické obrazy s výrazným repetitvním zvukem při každém střihu. Rytmicky se opakující úkony, rovněž podmalovány zvukem. Rychlý výrazný rytmus (rytmus zvuku i obrazu) vytváří horečnatou , téměř akční atmosféru, pomalý pak probouzí tajemné děsivé očekávání.Verdikt - Jakožto odpůrce duchařin jsem byl mile překvapen a dávám prosté ****. Kdyby zůstaly jen 3 nejlepší příběhy, snad i o ***** bych začal uvažovat.(31.10.2007)

 • Mantis
  ****

  Po dlouhém váhání nakonec dávám 4*. Pozitivní, alespoň pro mne, na tomto seriálu byl samotný princip vyhánění (zabíjení) přízraků. Na seriálu mi naopak vadilo ztvárnění vymítání (na můj vkus příliš "pozlátko"). Věcná poznámka: v obsahu tohoto seriálů (viz výše) je mylně přidána k dvěma nutným podmínkám (Makoto a Kotowari) ještě Katachi (o kterém sice mastičkář hovoří, ale to je ve skutečnosti následkem nikoli příčinou).(5.9.2008)

 • Brusinka
  *****

  Seriál, se kterým jsem měla tu čest se setkat na letošním AnimeFestu v Brně. Přestože nejsem příznivec duchařin a nezvyklá animace mě poněkud vyděsila, nakonec právě tohle anime ve mně paradoxně zanechalo největší dojem. Z počátku mi to, jakožto člověku neinformovanému a nevarovanému, připadlo jako naprostý chaos. Změť barev, tvarů a textur, mix starých japonských dřevorytů a anime. A v tomto haluzním prostředí se pohybuje hlavní hrdina: bezejmenná autorita, přezdívaná Kusuriuri. Kusuriuri se sice většinu času tváří jako obyčejný mastičkář, nicméně tohle je anime a v anime nikdy není nic ,,obyčejné", zvláště, pohybuje-li se to na postu hlavního hrdiny, a tak se mastičkář v určitých situacích mění z potulného obchodníka ve zkušeného vymítače a efekt(iv)ně likviduje démony a jim podobnou havěť, ohrožující nebohé občany. No zkratka blázinec na xtou. Nebudu zastírat, že jsem z toho zpočátku nebyla příliš moudrá(respektive naprosto šokovaná!)a že právě extremně pohledná tvář hlavního hrdiny byla důvodem, proč je Mononoke prvním anime, které jsem se jala po návratu domů lovit. Mám slabost pro elfoidní týpky s hezkýma očima a pochybnou identitou. Kusuriuri je jakousi japonskou obdobou Zaklínače, pohybující se v úžasně fantaskním prostředí, na které si člověk sice musí chvíli zvykat, ale když se mu to podaří, dostane se mu opravdu vizuální lahůdky. Proto můžu jen radit: nenechte se odradit ,,příšernou" animaci, protože v téhle japonské zvláštnůstce se skrývá mnohem víc, než by se na první pohled zdálo. Tohle není jen anime, tohle je umění! ;)(14.5.2008)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace