Pozemšťan

• USA The Man from Earth (více)

Astinas

Mám pocit, že se jedná o snímek, který se tak trochu opírá o Coelho myšlenku, že vše je možné a že pokud něco člověk chce, tak to dokáže. Myšlenka je skvělá a scénář je velmi dobře napsaný, ale něco mi pořád nesedí na Pozemšťanovi a nejsem schopen přijít na to co. Možná to, že s lepšími herci by tento film měl úplně jinou úroveň, bohužel měl ale malý rozpočet. Nejvíce však oceňuji dopad, jaký má Pozemšťan na diváka a to, že doopravdy začne přemýšlet a logicky uvažovat nad problematikou, vždyť zde popírají náboženství a dá se říci, že i život, tak jak jej žijeme. Postupně zjišťujeme, že člověk by mohl žít klidně i více než 14 .000 let. Prostě vše je možné... nicméně film je nenucený, příjemný, se zajímavou zápletkou a bylo příjemné vidět snímek, kde se jen mluví a nejednalo se o jakousi pomstu nebo krveprolití. Musím hlavně pochválit, že děj je stupňovaný, tudíž nevadí, že se odehrává v jedné místnosti. Je tu však jedno velké ALE - Pozemšťan není pro každého, spíš pro diváka, který přemýšlí a koketuje lehce z filozofií, ve srovnání třeba s Protem, který se musí snad líbit každému. Snímek jsem celkem vychválil, dávám však 4*, protože vždy když byl záběr na starou křesťanku, tak jsem pocítil náhlou touhu stát se masovým vrahem, kvůli ní je mi blivno... ()

Barghest

Výživná intelektuální potrava pro hloubavou duši. Film hodně zvláštní a rozhodně ne pro každého. Nepotřebuje triky za miliony dolarů, rozpočet obludných rozměrů a provařené ksichty před kamerou. Vystačí si s jednou chatou, sedmi herci, dobře napsanými dialogy a hlavně s výborným nápadem. A přesto zasáhne daleko, daleko víc. Přesto má moc rozebrat člověka na atomy, a pak ho zase složit dohromady k obrazu svému. Johnovi jsem od začátku zobala z ruky, takže až ho jednou někde potkám, musím mu říct, že mu věřím. Každé slovo. ()

Viper86-V1

Nepamatuju si, kdy naposled mi nějaký film dostal do hlavy tolik otázek mimo samotný filmový formát a daný snímek. Tady totiž vůbec nejde o film jako takový, ale o myšlenky a dialogy které se v něm přednáší. "Pozemšťan" by mohl mít klidně tři hodiny a pořád by to tématicky mohlo jít ještě mnohem víc do hloubky a bylo by rozhodně co sledovat, resp. spíš poslouchat, na takto rozsáhlé téma je 87 minut proklatě málo. Ty OTÁZKY, TY OTÁZKY! O tom "co kdyby, jak by" budete ještě hodně dlouho přemýšlet. Samotný nápad a brouky které vám nasadí do hlavy jsou suverénně za pět hvězd, když budu hodnotit jako film, tak čtyři díky levnému prostředí, ne úplně extraligovým hereckým výkonům a povrchovým (ne povrchním :) dialogům - celkově by to prostě chtělo už zmíněné ještě mnohem větší ponoření se do tématu, kdy by z toho už vážně byla ona tříhodinová konverzační mantra party učenců v jedné místnosti. Věřím ale, že bych ji hltal stejně jako realizovanou krátkou verzi - možnosti co řešit a na co se zeptat jsou neomezené. A moc se mi taky líbilo, jak film přistupuje k otázkám náboženství a jeho klíčových postav. Tenhle výklad mi vůbec není proti srsti (víc spoilerovat nebudu). Rozhodně doporučuju každému, pro koho nejsou Twilight a Transformers inleligenčními vrcholy filmového ranku. ()

carbono

Páni...vážně, tohle bylo něco. Důkaz o tom, že nepotřebujete super rozpočet a efekty a kdo ví co. Nápad - myšlenka je to gró. Seděl jsem nehnutě a potichu dýchal. Hltal každé slovo a přemýšlel. Jako věčný skeptik a ateista bych neměl velký problém něčemu takovému uvěřit. Nevšední zážitek. Jsem velmi rád, že mi film byl doporučen, protože sám bych na něj asi nenarazil - a to by byla velká škoda. ()

Sharleen

Už od prvých minút tento snímok vtiahne diváka do zaujímavej konverzácie medzi odchádzajúcim profesorom a jeho kolegami/priateľmi, ktorí sa s ním prišili rozlúčiť. John najprv odmieta hovoriť o dôvodoch svojho náhleho odchodu, ale po vytrvalých otázkach od prítomných sa v ňom niečo zlomí a začne rozprávať a rozpráva celý film. Kolegovia sa pýtajú, on na všetko bez zaváhania odpovedá a odpovede prítomným priam vyrážajú dych. Zaujímavý snímok, ktorý napriek tomu, že sa celý odohráva v jednej miestnosti, nenudí. Naopak, nastoluje zaujímavý príbeh a tiež rozporuplné otázky týkajúce sa kresťanstva. Osobne sympatizujem s pohľadom Johna na kresťanstvo a mýty s ním spojené, takže týmto si tvorcovia u mňa šplnhli asi najviac. ()

1mara2

Dobrá myšlenka. Samo o sobě to je zajímavý, ale mně se to zpracování tolik nelíbí. Už jsem to pak dokoukával vysloveně jen z nutnosti znát konec a né jednou jsem měl sto chutí to vyprávění přeskočit na závěrečnou petiminutovku. ()

J0man

Na tento film som sa chystal velmi dlho a ocakaval som jasnu pathviezdickovu zalezitost. Zial moje ocakavania zostali nenaplnene a aj ked za normalnych okolnosti by som vahal nad ****, sklamanie z Pozemstana je u mna naozaj velke a preto davam nizsie hodnotenie - 65% ()

hynn3k

Škoda, že do toho museli zatáhnout i náboženství a hysterickou křesťanku. Jinak to bylo zajímavé poslouchání. ()

Bery21

Hlavní myšlenka filmu se mi velice líbí, to tady ještě nebylo v takovém rozsahu. Film jsem hltal od začátku do konce. Možná by se dal lépe zpracovat, hudba na podkreslení atmosféry mi tam moc neseděla a dlouho jsem si na ni zvykal. Akce nulová, ale zde jde především o zamyšlení a myslím že film (celá ta myšlenka) má v sobě něco hlubšího. 90 % ()

ondey

Jeden hloupej dialog se vrší na druhej a ještě hloupější. A přitom je vedou rádoby vědci, zavřený do jedný místnosti, z který kamera po dobu 80 minut neuhne a to ani ve fantaskních retrospektivách, který jsou tak blbý, že by je stálo za to alespoň náznakem divákovi ukázat. Trochu mi to celý připomínalo divadelní představení, ve kterém se Joey Tribbiani rozloučí se svou láskou, z vesmíru se vysune žebřík a on vystoupá do kosmické lodi a se svýmy ufony odletí v dáli. ()

Katka232

Jeden z mála fakt dobrých filmů. Boří to náboženské mýty. Žádný ortodoxní věřící by se na tento film nevydržel dívat až do konce. Musím uznat, že tady se to povedlo. Z jednoho malého nápadu vzniklo něco naprosto úžasného a hlubokomyslného. Kdybych mohla, dala bych tomuhle filmu těch hvězdiček i 10. Ale i tak dávám plný počet a zaslouženě. ()

Kucino

(SPOILER) Originalita, skromnosť rozpočtu a geniálny námet o 14 000 rokov starom človeku, ktorý nemôže umrieť (aspoň nie prirodzenou smrťou) a prežil nespočetne generácii je určite Schenkmanovou pýchou, po ktorej ja osobne nebudem váhať siahnuť znova aj v budúcnosti. A to všetko len v podobe rozprávania príbehu – úžasné ! ()

donnovann

Jeden z nejtěžších komentářů jaký sem zatím psal. Opravdu nemám slov. Člověk který umí zapojit fantazii a nechá se unášet dialogy si film musí maximálně užít. Měl jsem husí kůži po celý snímek a i po skončení jsem stále musel přemýšlet a vstřebávat co jsem právě viděl resp. slyšel. Kdyby producenti na konci vybrali čenocha místo psychologa film by se prokousal do mojí top 10. Víc takových filmů! ()

fordhont

Televizně vypadající film o myšlenkách, které jsou dle mého realitě daleko blíž, než lidovou slovesností, fantazií, naivitou a touhou stvořené teorie zvané náboženství. Pěkný průřez historií, avšak braný příliš po hlavní linii dějepisných učebnic. Přesto mě hodinu a půl dlouhý rohovor na převážně filosofické téma dost bavil. ()

Sssiksseilor

There is something I'm tempted to tell you I think, I've never done this before, I wonder how it will pan out. I wonder if I could ask you a silly question? ~ Nejúžasnější film jaký jsem kdy viděl, jenž ani po XXtém shlédnutí nic neztrácí, on získává. Vždy jsem doslova v transu celých 87 minut. Dokonalá atmosféra vystavěná čistě na dialozích mezi několika osobami, plná minimalistických detailů magicky dobarvujících jednotlivé scény. Jedinečný námět i scénář. Doporučuji všem milovníkům inteligentních rozhovorů, při kterých se boří dočasné dogmatické limity v hlavách přísedících. ()

vitac.

Nejlepší jsou komentáře, ve kterých si uživatel na jednu stranu libuje v možnosti "analyzovat základní filosofické otázky" a pár znaků nato, jinými slovy řečeno, zpochybňuje lidskou schopnost realitu objektivně poznávat, nebo možná snad vůbec neakceptuje její prvotnost... Ayn by zaplakala:) Ale k filmu - mám z něj dost rozporuplné pocity. Provedení je všelijaké a herecké výkony - místy připomínají telenovelu. Myšlenkový obsah je sice diskutabilní, ale vyloženě hloupý není a odhadem tak 2/3 času mě dokázal zaujmout. To není zrovna málo a nemalou roli v tom hraje další prvek, a dle mého hlavní trumf filmu, kterým je atmosféra. Úplně jsem cítil vůni ohně (ať už v krbu, týpí nebo táborovém kruhu) a slyšel praskat polena. Člověk pozoruje divoké mihotání plamenů a zatímco se mu tváře příjemně hřejí, do zad se vkrádá chlad. Vypravěč se chopí slova a spustí příběh (třeba jako byl tento ve filmu), a zda posluchač věří, nebo ne, na tom vlastně vůbec nesejde... fantasie jede na plné obrátky... Marně vzpomínám, jestli toto kdy dokázal nějaký jiný film co jsem viděl takto dobře zprostředkovat. ()