Americké akční filmy přelomu osmdesátých a devadesátých let měly jednu ikonu (Schwarzenegger), řadu různě populárních představitelů (Stallone, Norris, Seagal, Lundgren) a jednu hvězdu. Jean-Claude Van Damme na sebe poutal pozornost diváků i médií, neboť měl charisma, fyzické dispozice i životní příběh jak z filmu. Coby herec haněný a podceňovaný, ale zároveň nezapomenutelný a nepřekonatelný. Coby osobnost vysmívaný a vláčený bulvárem, ale přesto milovaný a obdivovaný. Film JCVD je mnohovrstevnatá hříčka, kde muž s titulními iniciálami hraje stárnoucí hvězdu jménem Jean-Claude Van Damme. Na hraně fikce, improvizace a sebereflexe se odvíjí vtipná i dojemná óda na uhrančivost béčkových filmů, lásku ke hvězdám, a především na mnohoznačnou centrální postavu... Francouzský scenárista, režisér a herec alžírského původu Mabrouk El Mechri začínal natáčením autorských krátkých filmů. V roce 2005 dokončil celovečerní debut Virgil. Toto humorné melodrama o odstrkovaném a životem těžce zkoušeném podřadném boxerovi jako by předznamenávalo režisérův druhý snímek JCVD. Mnohovrstevnatá filmová hříčka z El Mechriho učinila hlavní filmový objev roku 2008 a stala se vyhledávaným artiklem nejen žánrových přehlídek, ale také progresivních mezinárodních festivalů, jako jsou Toronto, Mar del Plata či Rotterdam. Věhlas filmu režisérovi zajistil také nabídky na práci v Hollywoodu, z čehož vzešel jeho nadcházející projekt, akční thriller S ledovým klidem, v hlavních rolích s Henrym Cavillem, Brucem Willisem a Sigourney Weaverovou. (Česká televize)

MM11

Legrační to postava Belgické kultury konce století. Temperamentní svalovec byl idolem kluků jedné generace, protože spojoval právě ty příměsi, které oni tak složitě hledali. Hájil právo slabých až do roztrhání, byť v posledních letech se projevil ústup rázných mužů s bouchačkou a minimem otázek. JCVD je precizní vyrovnání člověka za zenitem, který už nemá co ztratit a tím pádem se otevře. Příběh je taktně jednoduchý, ale naštěstí nikoliv tupost na druhou alá Seagal a Lundgren po roce 2000. A hlavně Van Damme si užívá svůj prostor a prokazuje, že nejpřesvědčivější slabý herec je pokud hraje jen sám sebe. Jízlivé narážky jsou fajn, jenže ve chvíli, kdy Van Damme promlouvá pouze sám na kameru a neodolatelně neumětelsky vypráví o zcela fádních věcech Vám dojde jedna věc. Že JCVD nevzniklo aby s Jean-Clauda udělalo hrdinu nového světa, ani aby ho schodilo za jeho jednoduchost. Mabrouk El Mechri ten film natočil, aby představil Belgickou korbu jako úplně normálního týpka, s kterým rádi půjdete na pivo a nebudete se kousat nudou. A to předtím nikdo nezvládl. ()

GigaPudding

Jean-Claude Van Damme se rozhodl, že natočí úplně normální film sám o sobě ve fiktivní události ze života Jeana-Clauda Van Damma, který se po náročném natáčení (velmi dlouhá akční scéna na jeden záběr za zvuků pohodové hudby hned na začátku skoro vypadá, jak kdyby JCVD mělo být další z akčňáků točených někde v rumunsku) vrací zpátky do belgie a kvůli spoustě problémům nakonec skončí na poště, která je středem celého dění ve filmu. Zápletka je poměrně vážná, ale často se objevují humorné chvilky s velkým nadhledem a vůbec samotná zápletka je tak trošku absurdní, čemuž přispívají hlavně lupiči, co jsou trochu troubové a taky dav fanoušků před poštou. Jean-Claude se v různých narážkách nebo přímých odkazech ohlíží za svou kariérou a životem a v té asi nejzapamatovatelnější scéně, kdy vyjede na židli je z toho až sentimentální doják, ve kterém si Jean-Claude vylívá srdíčko co mu síly stačí. Vzpomíná na celé tohle odvětví filmového průmyslu, které se zabývá levnými akčňáky, vzpomíná na svoje začátky, dívá se na svou vlastní existenci dokonce :). Film má sice trochu pomalejší tempo a je to vlastně jen taková "krátká" osobní zpověď přestárlého herce akčních filmů, ale je tam pár příjemných a nenásilných vtipů, ale především je to velmi zajímavý pohled na něco úplně jiného v kariéře Jean-Claude Van Damma, o kterém se po tomhle sice nedá tak úplně prohlásit, že překvapivě umí zahrát i normální roli, každopádně hrál pěkně a uvěřitelně, takže třeba by v dalším "normálním" filmu dokázal, že umí hrát i obyčejné role. :) ()

eraserhead666

No, co k tomu říci? Nevěděl jsem, co od toho čekat. Tohle jsem nečekal určitě. Výborně vymyšlený film, schopně operující ze základní premisou. JCVD v komedii? Ano. V zábavné komedii plné mnoha popkulturních odkazů? Ano. Ve funkční komedii? Ano. S katarzním monologem, který vás dostane? Ano. JCVD ve skvělém filmu? Ano. Proč tomu nedám plný počet? Vlastně ani nevím. Čekám na to, až Seagal vrátí úder? No to si pište, že jo. ()

claudel

Který kluk v devadesátých letech neviděl Krvavý sport, Karate tiger nebo Kickboxera. Van Damme byl modlou a vzorem tisícovek fanoušků. Dlouho jsem s ním žádný film neviděl, neboť žánr akčních béček a céček mě už moc neláká. JCVD dle obsahu nabízelo trochu jinou zábavu. Moje hodnocení je asi dost ovlivněno tím, že jsem si film zapnul vždy v nočních hodinách, takže jsem u něj asi osmkrát usnul a díval se na něj nadesetkrát. Mám z toho dost rozpačité pocity, proto volím zlatý střed. Na film si určitě vzpomenu ve dvou souvislostech. Nejlepší scéna je Van Dammův sebemrskačný monolog a za druhé, Zinedine Soualem měl stejně odporný účes jako Javier Bardem v Tahle země není pro starý. ()

SLOTH

tenhle film je neuveritelne vtipny a kupodivu i nezny s bajecnou hudbou. po mickeye rourke se stava van dam dalsim hercem z let minulych co dokazuje ze umi i hrat .bohuzel jsem se podival do jeho dalsich filmu co chysta a bohuzel je tam univerzalni vojak 3:) ()

MáŠa

Tohle za zkouknutí asi fakt stojí, mazec. Hodně zajímavý nápad, i sranda tu je, režisér si celkem vyhrál s různými blbůstkami. Něco ale rušilo - třeba scéna, kdy J. C. V. D. několik minut promlouvá do kamery nějaká moudra. ()

becki_tu

Akční ikona let minulých se ohlíží zpět, bilancuje, přemýšlí a utápí se v melancholii a nostalgii. Jeho zpověď má však styl, je zajímavá a překvapivě má v sobě i emoce. S Van Dammem jsem viděl jen pár filmů, ale právě JCVD mě nakoplo tak výrazným způsobem, že si začnu shánět filmové kousky z dob, kdy frčely kopy z otočky Chucka Norrise, kdy Steven Seagal neměl ještě nadváhu nebo kdy spolu v ringu bojovali Dolph Lundgren a Sylvester Stallone. 90% ()

Bauer

Jean Claude Van Damme se vrací! Jean Claude Van Damme útočí v tomto filmu. Po těch propadacích, co natočil (Teror ve vlaku, Replikant) je tohle opravdu velmi povedený snímek, který si na nic nehraje. Režisér Mabrouk El Mechri to tímhle snímek naprosto zabil a je možné, že právě tento film pomůže dostat se Van Dammovi tam, kde byl před 20 lety! Scénář filmu je opravdová párada. Žádné zbytečnosti. Van Damme hraje sám sebe. Vrací se do Belgie, kde se z něj stává rukojmí při přepadení banky. Zpočátku to vypadá, že on poštu přepadl, ale nakonec se všechno změní. Pecka prostě! Navíc, tím že Van Damme hraje sám sebe je to silně autentické. Snímek poukazuje na to, že ačkoliv Van Damme je možná stále slavný, tak není šťastný a musí řešit řadu problému, které by si člověk vůbec nedokázal dát dohromady s člověkem, který má (nebo měl) slávu a hodně peněz. Ten monolog, který vedl Van Damme ke konci filmu byl něčím, na co jen tak nezapomenu a hlavně prokázal kvality tohoto belgického karatisty. On umí opravdudobře hrát, jen měl poslední dobou smůlu na scénáře a režiséru, ale věřím, že až si ho někdo chytne, nějaký kvalitní režisér a kvalitní scénárista, tak budeme všichni jen čumět, co nám předvede. Tenhle film by měl určitě vidět každý fanoušek Van Damme, ale věřím, že se to bude líbit i někomu, kdo ho neuznává! ///// Po dalším zhlédnutí jednoznačně 5*!!! ()

mm13

To je teraz v móde vyplakávať sa pred kamerou? ...inak je to natočené dobre a so skvelým koncom (aj scénou pred ním), len tých zopár hluchých (nudných) miest a nefungujúci opis situácií z rôznych pohľadov si El Mechri mohol odpustiť, pretože až taký macher nie je... a van Damme, až na tie slzičky, tiež (prekvapujúco) v pohode. ()

Morholt

"Jsem úplně v hajzlu, točil jsem sračky a abych se uživil, tak točím ještě větší sračky, fetoval jsem, chlastal jsem, mé dceři se kvůli mě smějí, ale ještě pořád jsem tady a dokážu se tomu podívat do očí." Asi takhle jsem tuhle Van Dammovu zpověď chápal. Vykrádání banky, jakkoliv bylo stupidní, tomu dávalo jen rámec, který nebyl z hlediska hlavního tématu až tak moc důležitý. Tohle se prostě povedlo. 80% ()

Iggy

JCVD je tu bezchybný, ale scénář je poněkud roztříštěný a nevyužil stoprocentně potenciál, který mohl. Hlavně ze začátku perfektně formálně natočené, postupem času jakoby autorům trochu došla invence. Filmu moc sluší barevné tónování. Děj je ale místy docela nudný, místy zas až moc podobný Psímu odpoledni. ()

Ai.ma

Zůstalo to tak někde na půl cesty.Osobně jsem si častokrát během filmu říkal, že je škoda, že se děj motá okolo jakési skorovtipné/chvilkama dramatického přepadení pošty. Změnit prostředí na soudní síň nebo producentovu kancelář (což byly nejlepší momenty), bylo by to lepší. Van Damme hraje velmi sympaticky a člověk může být jen rád, že jednou konečně dostal roli, kde může být řeč o charakternosti. Jeho sebereflexe byly zajímavý, z větší části improvizace (viz proslov, scény v taxíku), to vše ale zabíjel chatrný scénář, který se v druhý polovině choval jako pytel ve větru. Celkově mi ty vedlejší role připadly takové nedomrlé. Navíc byla škoda, jak Mabrouk nevěděl, co že to vlastně chce. Ono poletování od typické francouzské komedie k dramatu mě rušilo. Ale jako fanoušek jsem samozřejmě spokojen a jsem rád, že se toho JCVD dožil. Zasloužil si to. ()

maseer2

tak od tohohle filmu jsem teda očekával něco úplně jiného.. myslel jsem, že se bude točit daleko více kolem samotného Van Damma a on se přitom zaměřuje především na přepadení jakési banky..... v něm sice Van Damme hraje klíčovou roli, ale stejně.. sečteno podtrženo - průměrný film o přepadení banky, jaké tu bylo už mnohokrát, jen pro tentokrát se v něm náhodou ocitl Van Damme hrající sám sebe.. ()

BoPo

Tú jednu hviezdu dávam za to, že tento film definitívne podtvrdil moju myšlienku. JCVD môže byť neskutočne šťastný za kariéru akú mal. Pretože keď nedokáže presvedčivo zahrať sám seba, tak sa nemôže vyhovárať na nedostatok šťastia pri výbere scenárov alebo na smolu pri výbere spolupracovníkov. Svaly z Bruselu mali svoj vrchol, ale na viac to jednoducho nebolo. ()

GeusX

Jean-Claude, akční hvězda osmdesátek, jehož postavy ve filmech typu Kickboxer či Krvavý sport byly kdysi pro mne, jako kluka, idolem superhrdiny, se v tomto filmu představuje v jiné roli, ve které - světe, div se - předvádí opravdové herectví. A vůbec ne špatně, ba naopak. Bravo! Pět hvězd je možná až moc, ale za to příjemné překvapení si to zaslouží. ()

Tommassi3

"Vzpomeň si na Shakespeara !!" ;) Jednoznačně Jean-Claudeova nejvyšší filmová meta.. A to tak, že doslova !! Biják nesmírně chytrý, zábavný a sebereflexivní.. ()

Hwaelos

To je film jako od Coenů! Působí realisticky, drží se při zemi a přitom obsahuje neuvěřitelné množství nadsázky. Nedovedu si vůbec představit, kolik pokory vyžaduje natočit tak sebekritický film, tematizující vlastní život a zoufalou existenci v posledním desetiletí. Za to věčného Van Damma fakt žeru a nemůžu jinak než za plný počet. ()

Johny_fork

Ano patřím k těm, co s Van Dammem vyrostli, Krvavý Sport, Univerzální voják, Dvojitý zásah, to byli časy, když poté JC spadl do všech těch sraček a začal točit filmy jako Teror ve vlaku, věděl sem, že je zle, že už se hrdina možná nevrátí. V roce 2008 se vrací, dokonce i do kin s filmem, který se liší nejen od jeho běžné tvorby, ale tak nějak od jakékoliv, totální zpověď vyhaslé akční hvězdy, upřímně přiznává, že se dotkl dna a udělal spoustu chyb, pokud jste měli "svaly z Bruselu" rádi, teď ho budete zbožňovat, nejen, že umí hrát, ale má srdce a nevěřím po shlédnutí JCVD, že to někdy vzdá, věřme, že se Jean vrátí, natočí Labutí jezero a Krvavý sport 2. Všechna čest. ()

Bruce a Sigourney jako soupeři?

Bruce a Sigourney jako soupeři?

05.08.2010

Bruce Willis se zřejmě snaží trumfnout Nicolase Cage v počtu přijatých filmových rolí. Začátkem září poletí do Španělska a svěří se tam do rukou Mabrouka El Mechriho, pro kterého se drama JCVD stalo… (více)

Jessica Alba jako Bond v sukních

Jessica Alba jako Bond v sukních

29.11.2009

Zdá se, že Hollywood ji už odepsal (dokonce se mluví o restartu Fantastické čtyřky v dospělejším tónu a s jinými herci, ve třetím „fotrovském“ filmu Little Fockers na ní zbyla jen vedlejší rolička),… (více)

Van Damme bez Seagala

Van Damme bez Seagala

14.05.2009

Seagal vs. Van Damme?

Seagal vs. Van Damme?

17.04.2009

Jean-Claude si přečetl pár pozitivních recenzí na svou usoplenou zpověď JCVD a nabyl dojmu, že je opět na vrcholu a může si dovolit odmítnout Slyovu nabídku na účast v The Expendables. Vzápětí… (více)