Americké akční filmy přelomu osmdesátých a devadesátých let měly jednu ikonu (Schwarzenegger), řadu různě populárních představitelů (Stallone, Norris, Seagal, Lundgren) a jednu hvězdu. Jean-Claude Van Damme na sebe poutal pozornost diváků i médií, neboť měl charisma, fyzické dispozice i životní příběh jak z filmu. Coby herec haněný a podceňovaný, ale zároveň nezapomenutelný a nepřekonatelný. Coby osobnost vysmívaný a vláčený bulvárem, ale přesto milovaný a obdivovaný. Film JCVD je mnohovrstevnatá hříčka, kde muž s titulními iniciálami hraje stárnoucí hvězdu jménem Jean-Claude Van Damme. Na hraně fikce, improvizace a sebereflexe se odvíjí vtipná i dojemná óda na uhrančivost béčkových filmů, lásku ke hvězdám, a především na mnohoznačnou centrální postavu... Francouzský scenárista, režisér a herec alžírského původu Mabrouk El Mechri začínal natáčením autorských krátkých filmů. V roce 2005 dokončil celovečerní debut Virgil. Toto humorné melodrama o odstrkovaném a životem těžce zkoušeném podřadném boxerovi jako by předznamenávalo režisérův druhý snímek JCVD. Mnohovrstevnatá filmová hříčka z El Mechriho učinila hlavní filmový objev roku 2008 a stala se vyhledávaným artiklem nejen žánrových přehlídek, ale také progresivních mezinárodních festivalů, jako jsou Toronto, Mar del Plata či Rotterdam. Věhlas filmu režisérovi zajistil také nabídky na práci v Hollywoodu, z čehož vzešel jeho nadcházející projekt, akční thriller S ledovým klidem, v hlavních rolích s Henrym Cavillem, Brucem Willisem a Sigourney Weaverovou. (Česká televize)

Fiftis

Okrem iného mi vadil hlavne strih a filter, celé to akosi nevyznelo jednotne, možno sa len chcel Jean vysmiať americkej produkcii, ktorá používa rovnaké postupy a filmárske pravidlá. Film sa totálne skazí v okamihu, keď sa Van Damme otočí a začne hovoriť priamo do kamery. Filmy tohto druhu proste nemám rád, na filmoch je fajn, keď sa do nich vcítite a zabudnete že sedíte doma alebo v kine a nie keď sa "herec" díva do kamery a hovorí o nudných veciach - o drogách, detstve, Hollywoode, tisíckach nudných hotelových izieb, manželkách, deťoch.. ()

Shakers

Úvodná scéna, dej a koniec bol zaujímavý, ale ja som sa pri tom aj tak nudil.Skrátka mi to nesadlo.Čakal som niečo viac ako len JCVD-ho, ktorý sa hraje na JCVD-ho.Nápad to bol zaujímavý, no sfilmované to bolo nudne. 55% - 3* ()

sheen

Vypadá to, že se fanouškům této belgické modly blýská na lepší časy. Film je zajímavý svým provedením, nezmlátí tam skoro nikoho. Ale je tam pár dobrých narážek na Seagala, Woo....Přál bych Van Dammovy aby se mu povedl návrat na výsluní aby se dostal zpět, tam kde byl před xlety. ()

Pilda17

Rozhodně nejlepší film Jean-Claude Van Damma. On jako akční hrdina, hraje přehnané role a proto mě jeho filmy nebaví. Tady je reálným člověkem s naprosto normálními schopnostmi a hned působí jako jiný člověk. Kdyby nebyl tak špatný závěr šel bych do plného počtu, ale tady jsem nepochopil tu logiku režie. On jakoby přepadne poštu a uvnitř je zhruba 8 rukojmích a 3 zločinci. Bez východiska jde na 3 roky do vězení za vydírání, které vlastně neprovedl. Tím chci říct na co tam teda byli svědci? Neříkejte mi, že by nevypovídali pro Van Damma a neřekli by policii pravdu. To mě dokázalo pěkně rozhodit a ten systém jsem nepochopil a ani snad chápat nechci.. 7/10 = 70% ()

Disk

Vrátil se. Akční ikona se nechtěně zaplete do přepadení pošty a zpovídá se ze svých hříchů. Stylové, úderné a neotřelé. A nejlepší je Van Dammův šestiminutový monolog, který mě dojal skoro až k pláči. ()

Deimos

KINO/// Obsazení 10/10 Děj 8/10 Hudba 7/10 Efekty 6/10/// +režie, scénář -barevná stylizace (i když není to zásadní nedostatek)/// Tak tohle byl teda rachot. Nikdy bych si nemyslel, že někdy půjdu na Van Damma do kina. Chvíli jsem sice váhal, protože tento film se dá klidně vidět na DVD a ideálně na TV s plynulím pohybem obrazu, protože obraz v kině nikdy nemůžete při pohybu kamery pořádně zaostřit, je trhaný (můžete si toho všimnout hlavně u nápisů a rohů budov). Tohle je ovšem výtka technického rázu, která nemá na film zásadní dopad. Bavil jsem se. A to je asi to nejdůležitější. Ač je film míněn vážně, neubráníte se smíchu. Nejvíce mě pobavili narážky na béčkové herce a na Van Damma samotného. Hodně se o něm dozvíte. Možná i to co by jste o něm vědět nechtěli. Mabrouk El Mechri odvedl kus pořádné práce./// Celkem 79%/// ()

Sysel_CZ

Já vím, že blabla sebereflexe bláblá nápad, ale pro mě bylo hlavní to, že i když to nebylo nezajímavé - tak mě to nebavilo a u toho monologu před koncem už se mi jen protáčely panenky nudou. Co se mě týče, chyběl tomu šmrnc a hlavně smysl plynoucí z děje - smysl, který tu lze vychválit, je smysl vzniklý už existencí scénáře. Ale tak, pořád bylo fajn vidět kanóna opět po letech na place. ()

HAL

Kdo by to byl tušil, že Jean Claude umí nejen efektně mlátit lidi, ale dokonce to ani není úplně povrchní debil a dokáže si dělat legraci i sám ze sebe a svého života. A dělá to vskutku nádherným a citlivým způsobem. Jakožto člověku, který na jeho filmech vyrůstal, se mi při tomhle skoro draly slzy do očí... a díky patří i El Mechrimu, za parádní zkomponování až artově sebereflexivního filmu s velice fajn krimi zápletkou a moderním vizuálním stylem. 8/10 ()

Satan

Zatímco Seagal točí ročně pět filmů na jedno brdo, Schwarzík si hřeje prdel v guvernérském křesle a Sly se na poslední chvíli snaží zlanařit největší ranaře 80. let a moderní doby do jednoho filmu, přichází belgická roznožka s pseudodokumentem zamotaným do vlastní sebereflexe a opepřený o pořádnou dávku mystifikace (7minutový monolog ve 3/4 filmu, závěr jako rukojmí). Začátek je skvělý - titulková sekvence příjemně uplyne, narážky na Norrise, Seagala a Johna Woo povětšinou solidně pobaví a není možné opomenout ani po čertech dobrý výkon samotného JCVD. Celkovou, příjemně satirickou a nostalgickou atmosféru filmu tak nabourává jen občas nezáživné dění na poště. A dokonce i na to odkopnutí cigarety došlo. [Přesná stopáž: 93 min] ()

2-Xtreme

Combeck dalšej velkej hviezdy 80-90-tich rokov. Van Damme to dokázal a vrátil sa možno aj lepším spôsobom ako Stallone i ked Sly v kvalitnejšom filme. Kto má rád akčáky starej školy, chce si zaspomínať a pozrieť sa na spoved upadajúcej hviezdy, ktorá nám to chce ešte ukázať tak nech neváha a pozrie sa na J.C.V.D. Hned od úvodnej scény pri ktorej si každý zaspomína na staré dobré časy ked Jean-Claude každému odrážal hlavy spovím kopom z otočky až po samotnú spoved sa budete pýtať prečo s niečím takýmto prišiel až teraz? Dovolím si tvrdiť, že ide o jednu z najlepšie napísaných rôl pre Van Dammea a zároven o jeho najlepší film za pekných pár rokov. Jean-Claude ruluje. 80% ()

mzss1

Velmi zajímavý film. O akci vůbec nejde. Je to hodně dobře zahrané drama s Van Dammem. Co se týče herců tak nejsem nějak extra spokojený, jsou v podstatě k ničemu. Zajímavostí ve filmu je povídání o různých filmech. Takže celkové hodnocení je 78% = **** ()

kingik

Nenadchlo mě to. Částečně autobiografický snímek, který měl oživit kariéru někdejší akční ikony, působí chvílemi absurdně a chvílemi jako by autenticky, ale já si nějak nemohl z těchto dvou variant pořád vybrat tu správnou. Výsledkem je podivně natočený film bez humoru, akce a s obsáhlým Van Dammovým monologem, který vede přímo do kamery a hodnotí tam celkem působivě svou zpackanou kariéru i osobní život. To bylo opravdu zajímavé, ale zbytek, ve kterém se stane náhodně obětí přepadení belgické pošty, vyzníval trapně a nepovedeně. Tento film pro mě není nijak extra milníkem ve Van Dammově kariéře. Podruhé vidět nikdy nemusím. 40% ()

InJo

Asi jediný skutečně hodnotný a originální snímek z filmografie belgického ranaře. Van Damme hraje sám sebe a patrně poprvé za svou kariéru předvádí něco, co se dá nazvat kvalitním charakterním herectvím. Děj JCVD je v zásadě ozvláštněnou a nápaditou žánrovkou o přepadení banky. Ozvláštěnou tím, že jednou z hlavní postav je herec představující sám sebe, a nápaditou v podobě propracovaného nechronologického scénáře, který se snaží (především zpočátku) diváka mást a nutí ho přehodnocovat to, co je mu předkládáno (samozřejmě, že v rámci kinematografie nejde o nic převratného a geniálního, ale je to rozhodně příjemné a nenudí to). Film obsahuje narážky na (nejen) Van Dammeovy snímky a na pozadí thrillerové zápletky reflektuje jeho dřívější a zejména nynější osobní život a problémy. Nejvíce mě dostaly tyto scény: úvodní několikaminutová kamerová jízda (která bude jednou sloužit jako láskyplný pomník všem tvůrcům a milovníkům akčních filmů), výslech dcery u soudu (to mě skoro dojalo), "zpověď" (působivě podaná a řekl bych, že i velmi upřímná) a dvě "verze" ukončení hlavní dějové linie (dobrý nápad, skvělé provedení). Jsem rád, že zrovna Van Damme dostal možnost natočit takovýto film (i když se obávám, že se po něm opět vrátil do starých kolejí...). 80 % ()

Sonnery

Snaha postavit na nohy vyhaslou kariéru nečekaně dorazila i k belgickému bicepsu. Ikdyž ve srovnání s ostatními comebacky není tento tak oslnivý, zaručeně je nejúpřímnější. Navíc si Segal klidně může oholit celou hlavu, ale lepší film nenatočí. ()

Jordan

geniálne dielo, ktorým si jean claude získal moje sympatie a začal som ho uznávať a ani sto brakových béčok z jeho minulosti (či prípadne budúcnosti) nedokáže otriasť pozíciou, akú si v tomto nesmierne podarenom, sympatickom európskom filme u mňa vybojoval, dávno som nevidel niečo tak úprimne podarené! ()

Anderton

Nie, toto vážne nemuselo sadnúť každému. Ale dá sa predpokladať, že divák tohto filmu je aj akým takým fanúšikom JCVD a teda sa v tej meta rovine nestratí, ale bude si každú narážku užívať. Čím menej sa ide po pokultúrnej línii a viac sa ide po samotnej hercovej osobnosti, tým je film lepší. A tým je aj Jean lepší herec. Takže nakoniec podáva najlepší výkon v kariére vo filme, v ktorom stvárňuje samého seba. Čo by sme chceli viac. No ja osobne by som privítal "normálny" vizuál, ten kamerový filter bol dosť hnusný. A možno by to chcelo JCVD po 10 rokoch, veľa by sa toho na obsahu asi nezmenilo, len ten pohľad by bol celkovo o dosť smutnejší. ()

Bruce a Sigourney jako soupeři?

Bruce a Sigourney jako soupeři?

05.08.2010

Bruce Willis se zřejmě snaží trumfnout Nicolase Cage v počtu přijatých filmových rolí. Začátkem září poletí do Španělska a svěří se tam do rukou Mabrouka El Mechriho, pro kterého se drama JCVD stalo… (více)

Jessica Alba jako Bond v sukních

Jessica Alba jako Bond v sukních

29.11.2009

Zdá se, že Hollywood ji už odepsal (dokonce se mluví o restartu Fantastické čtyřky v dospělejším tónu a s jinými herci, ve třetím „fotrovském“ filmu Little Fockers na ní zbyla jen vedlejší rolička),… (více)

Van Damme bez Seagala

Van Damme bez Seagala

14.05.2009

Seagal vs. Van Damme?

Seagal vs. Van Damme?

17.04.2009

Jean-Claude si přečetl pár pozitivních recenzí na svou usoplenou zpověď JCVD a nabyl dojmu, že je opět na vrcholu a může si dovolit odmítnout Slyovu nabídku na účast v The Expendables. Vzápětí… (více)