Sirotek Tomáš (T. Materna) musel nastoupit do učení ke kominickému mistru Dýmalovi (P. Zedníček) a podřídit se tak rozhodnutí svého strýce. Začátky nebyly vůbec lehké. Vydržel mistrovo svérázné „učení“ i všechna příkoří jeho hašteřivé manželky a naučil se všemu, co patřilo ke kominickému řemeslu. Přesto snil o tom, že jednou bude pekařem, jako byl táta. Měl štěstí, že si ho vybral do učení cukrářský mistr, který rozpoznal jeho šikovnost a chuť do práce. To druhé řemeslo mu doslova učarovalo. Aby se však dokázal v tomto novém prosadit, musel ještě překonat řadu překážek, především však nástrahy svého rivala, cukrářského učně Vojtina. Velkou oporou mu byla cukrářova dcera Eliška (A. Neubauerová) a za svou houževnatost a píli byl Tomáš nakonec odměněn. (Česká televize)

Pishin

Poměrně přijemné vánoční překvapení které běželo na štědrý den v 18:00...toto mělo běžet na štědry den v 20:00 narozdíl od třech životů, které byly o ničem... ()

Asgy

No když se nechce učit na zápočet, tak i ta pohádka přijde vhod :). A v rámci klasických levných a čistě "kulisových" pohádek ČT je tahle dost nadprůměrná. ()

ivishka

Celkem zajímavá česká vánoční pohádka. Ale o nějakém perfektním hereckém výkonu nemůže být ani řeč. Očekávané zápletky, předvídatelnost konce a všudypřítomná naivita se nedá hodnotit jinak než průměrně...A dosti mě udivuje takhle dobré hodnocení, když existuje mnohem více LEPŠÍCH filmů a pohádek, které by si zasloužily takovéto hodnocení. ()

Lukrecie

Moc pěkná prvorepubliková pohádka z časů, kdy řemeslo mělo zlaté dno; milý příběh - jak ze života a krásné kostýmy. ()

blackrain

Trošku neobvyklý vánoční příběh. Příjemný na nedělní odpoledne. Sirotka Tomáše jsem litovala, protože s ním všichni zacházeli jako s hadrem. Dokonce jsem měla slzy na krajíčku. Kouzelná babička Libuše Havelková mu pomohla. Stylizace příběhu do období první republiky je výborný nápad a málokdy se vidí. Česká televize občas dokáže překvapit, budiž jí to k dobru. ()

topi

V záplavě dnešních hrozných pohádkových příběhů rozhodně nadprůměrný pohádkový příběh s vánočním nádechem. Velikým překvapením a potěšením pro mě byla Dita Kaplanová jako manželka cukrářského mistra, kterou si nejvíc pamatuju z parádního snímku Dívka s mušlí, kde vytvořila hlavní ženskou postavu. ()

kajas

Příjemný vánoční film, který mi zasazením do doby první republiky a do prostředí cukrárny připomněl estetiku seriálu Bylo nás pět. Tady se ale hrálo více na vážnou až romantickou notu a nemůžu říct, že by mě nějaká scéna zaujala natolik, že bych si film někdy chtěla zopakovat znovu. ()

rakovnik

Zhlédnutím tohoto filmu jsem zažil velmi příjemné překvapení, neboť se přede mnou rozehrál téměř moderní dojemný pohádkový příběh s jasně definovaným zlem a dobrem. Chybí atributy klasické pohádky a i kouzelná babička je "zmodernizovaná", stejně tak jako kamera, navíc výprava je velmi slušivá a exteriéry malého městečka na Vysočině půvabné. Přestože tušíte, jak příběh dopadne, jste napínáni k prasknutí. Maličko mě zamrzel závěr filmu, kdy není příliš jasné, jak bylo potrestáno "zlo", protože já jsem si přál veliké zadostiučinění. ()

MJMilan

Pokud by divák bral toto dílo jako pohádku, která chvílemi připomíná příběh na zimní večer, musel bych dát tři hvězdičky, protože to byl chvílemi horor. Nicméně pokud to bereme jako romantický film, tak ostatní filmy, co vznikají v poslední době celkem převyšuje. ()

otík

Dle mého názoru neuvěřitelně kýčovitý film plný neskutečně hloupých a tupých dialogů, s mnohými naschvály potrestanými až v samotném závěru a hereckými výkony opravdu hodných televize. Naopak potěšila velmi dospělácká a líbivá filmová hudba a kamera. Hudba: Zbyněk Matějů ()

dr.fish

O tom, že všecko má svůj čas a na každého jednou dojde. Dobro nakonec zvítězí, ale musí se mu trochu pomoct. Tomáš Materna je úplné tele, díky němuž tento příběh nemá šmrnc. 60% ()

sator

No hodně zvláštní kousek který nenudí i ukazuje realisticky život jaký asi byl... A pro ty co mají dobré srdce i zázrak.. 😉 ()

RonaMidu

nehodnotím ani příběh,ani výkony herců nebo režiséra - jen podle pocitů,jaké jsem z filmu měla ...a atmosféra doby dotáhla tři a půl na čtyřku :-) ()

Monoxid

Bejt mi deset, nevydržim u toho, ale jelikož mi deset už neni, přijde mi to jako pohádka celkem zajímavý, sice ani zdaleka nadprůměrný, ale rozhodně ani podprůměrný... ()

BS

Myslel jsem si, že můj devítistý hodnocený film bude trochu jiná kvalitativní třída, ale i o téhle české televizní záležitosti se dá říct, že je to kvalitní film, který je pro české prostředí dosti atypický. Celkem příjemné překvapení a solidní čtyři hvězdičky. // Nemůžu nechat bez povšimnutá, že Adriana Neubauerová je roztomilé děvče :) ()

ZkuKol odpad!

typická studiově posraná pohádka od ČT u které nevydržel ani můj 5 lety bratranec, který se na nedělní pohádky po obědě pravideln těší, co jiného může být znakem kvality u pohádky...0 ()

rozbris

OMG tak ty dialogy, herecké výkony, kulisy, kamera.....tak amatérské až se mi na to nechtělo dívat, ale zkoukl jsem to a varuji vás, připravte se na nejhorší. ()

danielosbourne

Moc hezká a příjemná pohádka. Konečně se mezi těmi šílenostmi našlo něco, co dává hlavu a patu a obejde se to bez trapného ostrovtipu a nesmyslných dialogů. Jsem příjemně překvapen, a to i hereckým obsazením. ()