Vianoce Adama Boronču (TV film)

Drama / Rodinný

Československo, 1988, 77 min

Rodinno-baladický príbeh, z ktorého som si z detstva pamätal iba tú fantasy predstavu o prednebí, v ktorej si hlavný hrdina dokázal obhájiť svoje predchádzajúce hriechy. Dnes ma však oveľa viac oslovila smutnejšia, ale atmosferická časť ťažko skúšanej rodinky v predštedrovečerný deň. Pántik sa do role starého otca hodí geniálne. Keď svojimi starými rukami hladí vnúčatá a robí všetko pre to, aby im zaobstaral "taľafatky", nemá to chyby.(26.2.2017)

Bola to určite lepšia voľba ako repríza stále opakovaných vianočných klasických rozprávok. Má to možno smutnejší tón ako by sa žiadalo, rozprávkou by som to nenazval, ale koniec dobrý všetko dobré. Dobre hrajúci Pántik je v zábere takmer neustále a v úlohe dobrosrdečného Adama Boronču by sa pre svojich vnukov a rodinu rozkrájal. Možno až priveľmi štúdiovo pôsobí záver, kde je Adam s jednou nohou na rozhraní neba a pekla, ale príbeh je každopádne silný. "Čo chlap sľúbi, musí dodržať..." 70%.(30.12.2012)

Velice jednoduchý příběh s přeexponovaným sociálním akcenetem. Co film povyšuje nad průměr a dělá sympatickým, je naprosto excelentní Július Pántik se svým zdrženlivým herectvím.(25.12.2012)

Veľmi príjemné Pántikovo herectvo a dokonale podmanivý hlas ma pripútali k filmu napriek počiatočným pochybnostiam. Príbeh o vine, treste a náprave hriechov starého človeka nie je obyčajným vianočným príbehom. Ako sa človek na poslednú chvíľu snaží zvrátiť niečo zlé, ospravedlniť svoje chyby, a napraviť ich, nie je to príbeh o každom z nás? –––– Tu čakajú deti, žena. Sľúbil sa. A chlap, čo sľúbi, má aj dodržať!(23.12.2015)

Pre mňa, človeka, ktorý od Jégého pozná iba rovnomennú ulicu v Bratislave bol tento televízny film príjemným prekvapením. Jednak preto, že má pomerne vysoké hodnotenie a jednak preto, že si ho z väčšej časti aj zaslúži. Asi iba vinou samotnej predlohy sa do filmu dostala jeho záverečná snová a moralizujúca pasáž, ktorá hodnotenie dovtedy vynikajúceho filmu s autentickou atmosférou a excelentným Ďusom Pántikom, zrazila o jednu hviezdičku nižšie. Okrem toho ma potešilo aj opätovné stretnutie sa s archaickou slovenčinou, ktorej o pár rokov už asi nikto nebude rozumieť.(25.12.2012)

• - Skutočný dom Adama Boronču je možno vidieť vo filme Želary (2003). V dome ďalej býval Ondrej Borončo, neskôr ho ale opustil. Potom, o niekoľko desiatok rokov neskôr, práve tam točili snímku Želary. (cinges)

• - Natáčelo se ve skanzenu Zuberec. (M.B)