• Francie

Komedie / Drama

USA / Francie, 2009, 94 min

• Darth Sidious

Přišlo mit o místy dost nechutné. Ace Ventura šoustá Obi-Wana Kenobiho..... Vlezte mi na záda!! To že jsem se někde malinko zasmál, neznamená, že se mit o líbilo, Spíš jsem myslel, že půjdu zvracet. Homosexualita je pro mě, a věřím,že nejen pro mě, zločin vůči samotné přírodě! S nechutí dávam dvě hvězdy.....(9.6.2011)

I love You Phillip Morris staví svou komiku na několika principech. Zaprvé opisuje postupy klasického hollywoodského filmu, který vždy obsahuje romantickou dějovou linku, v jejímž centru se nachází heterosexuální pár, v tomto případě je ale celý koncept nabourán tím, že ústřední pár je homosexuální. Optikou mainstreamové romance tak sledujeme milostný příběh dvou gayů (v kontrastu se Zkrocenou horou Anga Lee, která mainstramová pravidla nedodržuje a je více "indie") a ikonické situace, které máme dobře zažité právě skrze klasické romance, jsou tak ozvláštněny/přepáleny/zesměšněny právě tím, že tyto situace zažívají dva muži. Klasickým příkladem je příděl vězeňské stravy, kdy zamilovaný pár dostane na rozdíl od klasické plichty luxusní kus masa - oba se v ohromení na sebe podívají, jakého gurmánského kousku se jim to dostalo a svět, zdá se, pro ně už nemůže být krásnější...o to vtipněji celá věc působí, když si uvědomíme, že se něco tak "romantického" odehrává ve věznici. ___Zadruhé se zde vyskytuje i situační komika a některé groteskní momenty, což jsou chvíle, ve kterých se naplno projevuje fyzická komedie Jima Carreyho, který opět exceluje ve všech hereckých polohách. Není nouze o všemožné pády a srážky, nic z toho ale nepůsobí samoúčelně. ___Zatřetí I love You Phillip Morris v jedné rovině funguje jakožto podfukářská komedie a v některých momentech hlavní postava a vypravěč v jednom, který vytváří mezery v příběhu, které pak retrospektivně zaplňuje, ušije nějaký ten podfuk i na samotného diváka, takže o překvapení není nouze. ______Tento film ale není pouze komedií, obsahuje nemalé množství čistě dramatických momentů, ovšem některé z nich jsou právě díky drzému vypravěči zase shozeny na úroveň frašky, což dělá z I Love You Philip Morris vcelku nepředvídatelné dílo. Zmínku si vedle Carreyho zaslouží i Ewan McGregor, který s bravurou a lehkostí zahrál toho klasičtějšího homosexuála ze "čtyřprocentního" páru. I práce s motivem oblohy zobrazujícím "nebeské štěstí" potěšila a až na trochu utahanější druhou třetinu musím říct, že jsem se královsky bavil. I love You Phillip Morris je bezesporu zajímavým a odvážným počinem, který funguje jak v rovině dramatické, tak i té komediální (a v té obzvlášť). 85%(11.4.2010)

Pre homofobikov číre peklo.Pre nás ostatných,veľmi zábavný,ani na sekundu nenudiaci,originálny,inteligentný film.Žánrovo by sa dal len ťažko niekam zaradiť;je to nejaká divná tragikomédia a najlepšie to asi vystihol Verbal: "homotrampoty"- to je ono!A herci;Carrey mi tam trochu vadil;naopak McGregor bol úžasný.Rozhodne mu nezávidím to čo musel hrať,no lepšie to zahrať ani nemohol a myslím,že po tomto filme,mu budem mať ešte veľmi dlhú dobu problém uveriť akúkoľvek (romantickú) hetero rolu...Lepšie než som čakal a niekoľkonásobne lepšie,než žánrovo podobný,o štyri roky starší "Colour Me Kubrick".85%(2.11.2012)

Nemôžem povedať, že by som sa nebavil, taktiež som ostal viackrát prekvapený... záver mňa osobne prekvapil, nechýbalo mnoho aa bol som plakal s Phillipom, diabolský Steven (vrrr...). Vtipné, svižné, nechcem povedať že som zaujatý voči určitému "etniku" ale pravdu? viac ako 7/10 ee, aj keď 7,5/10 no no... ako celok a oddychovka (podľa skutočnej udalosti) fajn.(3.6.2010)

Rozkošně sladké, hřejivé, lehce provokativní, zábavné, dojemné a v závěru také hollywoodsky melodramatické dílo. Před zhlédnutím jsem byla na malých rozpacích z žánrového vymezení komedie/drama. Brzy mé obavy však opadly a já si začala užívat naprosto bláznivou a rozvernou první část filmu. Poté se děj přehoupne do drama, aby z něj po chvíli zase vycouval a šlápl pořádně na plyn, který za sebou zanechá opět další bláznivou čáru. Po celou dobu se film pohybuje v rozmezí mezi komedií a drama, aniž bych mohla říct, ve kterých scénách převládá jedno či druhé. Nějaké by se našly, ale většina stopáže je servírována tak, že nevíte, jestli se smát nebo brečet, nebo případně obojí. Jim Carrey je ve své roli téměř nezadržitelný a Ewan McGregor zase rozkošný, až dětinský. Společná scéna při tanci za mřížemi je nádherná. A závěrečné společné setkání a Carreyho vyjasnění situace je vskutku okouzlující. Sice hollywoodsky plačtivé, ale přesto úsměvné a pro mě také překvapivé. Co takhle, podat si ruku s Frankem Abagnalem? Za úsměvem každého z nich by se ale nejspíš skrýval jen další dokonalý plán:) "Nemůžu uvěřit, že jsem uklouzl na panenském oleji." :)(9.10.2011)

• - Ve skutečnosti byl Steven Jay Russell dán k adopci, protože se jeho matka rozešla s jeho otcem a nechtěla mít dítě za svobodna. (šerminator)

• - Právníka, který v závěru filmu obhajuje Stevena, hraje skutečný Phillip Morris. (Baťka)

• - Kriminalisté považovali útěky skutečného Stevena za tak dokonalé, že dostal přezdívy „Houdini“ a „King Con - Král švindléřů“. (šerminator)