• Francie

• Belgie

• Nizozemsko

Komedie / Drama

USA / Francie, 2009, 94 min

Jediné, čo ukopáva možnosť tohoto filmu stať sa nadpriemerným, je fakt, že vychádza zo skutočných udalostí. Stačilo totiž trochu viac voľnosti pre scenár a vygradovanie pôvodnej nadsadenosti, a mohol z toho byť biják. Jim Carrey a Ewan McGregor z toho vyťažili najviac, čo sa dalo, a naservírovali herecký koncert v slušne tempovitej oddychovke.(23.10.2010)

Námětem mi to trochu připomnělo Spielbergův Chyť mě, když to dokážeš, přes postavu Jima Carreyho a její charakter zase Formanova Muže na Měsíci. Invenčně odvyprávěná story stále ještě ve formálních mantinelech hollywoodských konvencí. Je to homosexuální, je to přidrzlé a je to striktně mužský pohled na gay tematiku, kterou skrz tento příběh celkem útočně kritizuje. Let's go fuck!(25.3.2010)

Určite film nie je dokonalý, ale jedná sa o skvelú oddychovku kombinujúcu situačný humor a skutočne fungujúcu romantickú zápletku. Medzi McGregorom a Carreym to naozaj iskrí a človeku až ide vyhŕknuť romantická slza. Navyše explicitnejšie gay scény sú nakrútené relatívne umne a nejedná sa o žiadnu "nechuťárnu". Skvelá zábava. PS: A skvelú hudbu zložil Nick Urata - spevák z bohovskej kapely DeVotchKa!(24.6.2010)

Nikdy mě ani nenapadlo přemýšlet o tom, že vznikne film o homosexuálovi protloukajícím se životem, který mi příjde neuvěřitelně sexy. Hravý, vtipný, svižný. Plný emočních zvratů. Samotná homosexualita je tu pak na jedničku podána tak jak má: jako něco absolutně přirozeného. Jako běžný a né zvlášť významný prvek filmu. Bez nutnosti nějakého zásadního prostoru navíc nebo agitátorských scén plných nepochopení. Kluci se do sebe při natáčení snad opravdu zamilovali, protože to jak se na sebe koukali.. Párkrát už jsem takový pohled viděl u slečny u které doufám, že mě doopravdy milovala. Krásný film neparazitující na ,, šokující '' gay orientaci hlavních postav, ale těžící z toho, že je jednoduše moc dobrý. .. Jak ale má někdo, kdo neexistuje, zůstat při životě?(22.8.2010)

Nejlepší romantická dramedie o gayích. Že na to Carrey má nikoho nepřekvapí, nepochybovala jsem ani o Ewanovi (je boží), taky je vidět, že Rodrigo Santoro dostal po 300 roli odpovídající Xerxesově auře. Zmíním ještě ten pískanej hudební motiv, myslím, že se dost povedl. Film je udělanej a odehranej tak, že člověk kolikrát zapomene, že to není obvyklá hetero-romance, o to víc oceňuju přirozený ztvárnění jejich vztahu (jestli čekáte zesměšňování, pak vězte, že právě z něj si film srandu nedělá). Občasnej vtípek funguje, bohužel film plyne pomalu a obsahuje víc než dost hlušin. Primárně to komedie není, ani krimi o útěku z vězení nebo drama, je to spíš jen popis úseku života Stevena Russela, kterej rád utíkal z vězení a byl na kluky. Nic víc film nesdělí, ale mě to na jeden večer docela stačilo. Jo, a láska. Jako obvykle za všechno může láska.(14.11.2011)

• - Skutečný Steven Jay Russel se proslavil mnoha bizarními útěky z vězení, které realizoval vždy v pátek 13. Vydával se za soudce, lékaře, údržbáře... Při jednom útěku přepadl banku, když ho zatkli, předstíral infarkt a v nemocnici tvrdil, že má AIDS... Další útěk se mu zdařil, když si přebarvil vězeňský mundůr na zeleno a vydával se za bachaře... Poslední útěk se mu povedl v roce 1998. (Taninaca)

• - Kriminalisté považovali útěky skutečného Stevena za tak dokonalé, že dostal přezdívy „Houdini“ a „King Con - Král švindléřů“. (šerminator)

• - Autor knižní předlohy Steve McVicker o Russelovi řekl: "Je povahou lhář, ale je tak okouzlující a tak legrační, že kdyby někdy vyšel z vězení, dovedu si představit oběd s ním.“ (šerminator)