• Francie

Komedie / Drama

USA / Francie, 2009, 94 min

"Romantická" komédia, tentokrát z "buznovského" prostredia a napriek tomu zasadená do väzenia. Gumový fejs Jima Carreyho mi tu však vôbec nesedí. Tie jeho grimasy a buznopohyby sú slabým odvarom v porovnaní s Brunom. Prídu mi akési neprirodzené a trápne. Tento film si stačí pozrieť len raz. Šokujúce však na ňom je to, že je to film podľa skutočnej udalosti ...)(24.3.2012)

• nunka

(Ne)veselý pohľad na homosexuálnu lásku a príbeh neskrotného väzňa, ktorý je skutočnou ikonou amerického súdnictva. To, že sa tí dvaja milujú som celkom zhltla. Gay look Ewana McGregora takisto (Jim Carrey zahrá všetko). Jediné a dosť zásadné, čo na mňa absolutne nezafungovalo je režijné podanie príbehu a neustále prelínanie humorných a reálne vážnych momentov. Akoby sa režisér nevedel rozhodnúť, čo vlastne chce divákom ponúknuť.(13.7.2010)

Scénář: John Requa, Glenn Ficarra .. Or suck my dick, your choice. _ Zábavné, teplounké, romantické, vtipně hřejivé. Ty občasné Asijské plakáty tento film perfektně dokreslují. Jsou podobně barvité, rozjařené a žánrově široce zařaditelné, jako mnohé jejich filmy. Neuvěřitelný (real) námět, dobře zvládnutá stavba vyprávění jeho tempo, skvělá hudba i jiné řemeslné kategorie. Jim Carrey válí, roli si evidentně a zcela po svém užívá, taktéž Ewan McGregor (na mnohem menším prostoru) překvapí, jaký je to cukroušek. Pravda, dovedl bych si představit a snesl bych i větší gay odvaz, ale i takto se jisté hranice a laťky posunují na (v mainstreamu) slušnou pozici.(25.3.2010)

Po zhlédnutí I LOVE YOU PHILLIP MORRIS mě nepřekvapuje, že film tak dlouho hledal svého amerického distributora, protože je drzým útokem na konvence klasického hollywoodského filmu, v rámci kterého musí být ustanoven heterosexuální pár a pro nejednoznačnost či protichůdnost emocí není místo, a okázalou oslavou nespolehlivého vypravěčství. "Vtip" je v tom, že celá tahle queer podvratná legrace je formálně vystavěna jako kanonické dílo klasického Hollywoodu - OBČAN KANE, ale osoba vypravěče nedovoluje, aby byl ustanoven heterosexuální pár (když ta osoba je gay), aby film poskytnul jednoznačné odpovědi (když je vypravěč nespolehlivý) a aby dovolil prožívat emoce "jednoznačně" (když osoba nespolehlivého homosexuálního vypravěče staví scény do nových rámců a dává jim nové významové roviny). Divácké jistoty se chytrým způsobem nabourávají i z hlediska žánru, protože nelze říct, jestli jde spíš o biografii podvodníka, vězeňský útěkový film či romantickou dramedii, to vše ozvláštněné homosexuální tematikou, která mění pojetí tří jmenovaných žánrů. Poslední jistotou se tak zdá být obsazení známých hereckých tváří, ale v případě Jima Carreyho nelze jednoznačně určit, jestli se jedná o jednu z jeho dalších expresivních komedií, či zda jde o snahu o vážnější, mnohem osobnější drama, a úloha Ewana McGregora zahání do krajností jím často ztvárňovaný prototyp "hodného, ale plachého chlapce". Je to chytré, drzé a gay přepracování žánrových schémat, pohrávání si s diváckými očekáváními a formálním kánonem toho, jak by některé typy filmů měly vypadat a znít, tedy přesně jako předchozí scénáristické počiny Glenna Ficarra a Johna Requa.(27.3.2010)

Hmm trochu nafouklá bublina spřílišslibujícím plakátem. Popravdě Carrey má mnohem komičtější role (uvěří mi všichni), ale také mnohem zajímavěhší s větším tahem na branku (ale jo, bádejte). Když to srovnám s Bronsonem či Chyť mě, když to dokážeš, tak tahle vězeňská lovestory dost silně zaostává. O kultovce bych už vůbec nemluvil.(18.3.2010)

• - Jim Carrey o Stevenu Russellovi prohlásil: "Pod povrchem jeho chování doutnalo to, že chtěl být milován a cítil se podceňovaný celý svůj život." (hellstruck)

• - Právníka, který v závěru filmu obhajuje Stevena, hraje skutečný Phillip Morris. (Baťka)

• - Autor knižní předlohy Steve McVicker o Russelovi řekl: "Je povahou lhář, ale je tak okouzlující a tak legrační, že kdyby někdy vyšel z vězení, dovedu si představit oběd s ním.“ (šerminator)